dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 83
  1. #1

    Domyślnie Jak ułożyć kanały WM?

    Witam,
    Mam pytanie co do wykonania (sposobu położenia) kanałów WM (będzie z rekuperatorem). Dom jest parterowy, strop monolityczny, w/g projektu ma być ocieplony 30 cm styropianu. W stropie nawiercone są już otwory do kanałów WM.
    I teraz pytanie - czy położyć te 30 cm styropianu na strop, przewiercić go w miejscach wykonanyach dziur i nad styro dać kanały wentylacyjne? Należałoby je wtedy osobno izolować, chyba wełną, bo inaczej nie wyobrażam sobie tego. Pytanie jakiej grubości ta wełna miałaby być?
    Czy też najpierw położyć kanały WM, praktycznie na stropie, a potem wszytko razem zaizolować? W takim wypadku też chyba wyłącznie wełna spełniłaby swoją rolę, bo ze styro byłaby gimnastyka?
    Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    Tylko opcja numer 2 i jak to nazwałeś gimnastyka.

  3. #3

    Domyślnie

    No dobrze, tylko czy w takim razie ułożenie kanałów bezpośrednio na stropie i "gimnastyka" z tymi 30 cm styropianu nie spowoduje, że strop w pewnym (znacznym) stopniu nie będzie tak dobrze zaizolowany, jakby to było w przypadku wyboru 1 opcji? Dążę do tego, aby budynek był jak najbardziej energooszczędny, stąd ta opcja ułożenia styro na całości bez jakiejkolwiek ingerencji i dopiero kanały ponad nim
    Ostatnio edytowane przez łojniewiem ; 28-10-2016 o 22:24

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Dążę do tego, aby budynek był jak najbardziej energooszczędny,..."

    Po co?
    Dla idei?

    Rozumiem... to jest ten Twój pierwszy dom - dla wroga!

    Nie wierzysz?
    Eksperyment sobie niskobudżetowy zrób!
    Zbuduj z grubych płyt styropianowych jaka kostkę, wleź do niej, załóż tam reku i ugotuj wewnątrz obiad!

    Co jest, cholera, ze ludziom tak bardzo rozum jakiś marketing odbiera?

    A kanały kładź na stropie i całość termoizoluj.
    I nie dla strat ciepła tylko dla nie przekraczania w nich PUNKTU ROSY, bo to kłopot by był.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Nie dla idei robię to, a dla niskich kosztów utrzymania, na etapie dalszego życia starczego mego, gdy nie taki dochód, jak obecnie, mieć będę
    I marketing nie ma tu żadnego znaczenia, to raczej kwestia szeregu wątpliwości, które kłębią się po głowie i chęć ich rozwiania.
    Dołączyłem do forum, ponieważ doświadczenia zdobyte w trakcie budowy przez gros z Was, i wynikające z nich porady, są bezcenne dla mnie, laika. Wolę skonfrontować to, co podpowiadają właśnie "marketingowcy" z sugestiami ludzi, którzy stanęli przed podobnymi problemami i jak je rozwiązali.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Eksperyment wykonałeś?
    Wiesz, że jak osiągniesz cel to zbankrutujesz na chłodzenie?!!!
    A może jeszcze marzy Ci się STEROWANIE temperaturami wnętrz?
    Tu cieplej, tam chłodniej....
    ZAPOMNIJ jak cel osiągniesz!!!

    NIE WOLNO SOBIE zbudować chałupy absolutnie termoizolowanej!
    Wrogowi taką gratis sprezentujesz. Z radością!


    Dąż do chałupy energooszczędnej o sporej akumulacji termicznej. (glina, silka).
    Najlepiej na płycie fundamentowej.
    Grzanej płaszczyznowo (podłogówka po całości) z wentylacja mechaniczną.
    O pasywnej zapomnij, chyba, ze LUBISZ mieszkać na wystawie sklepowej...

    Albo ... earthship ...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    No, nowoczesna ziemianka...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Układaj kanały na stropie, daj styro 10, docinaj nożykiem do tapet lub ostrym nożem. Na to styro 20cm. Będzie dobrze.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  9. #9

    Domyślnie

    Domek jest z BK (izolacja to styro grafitowy 20 cm) , na ławach fundamentowych (izolowane XPS 15 cm zewnątrz i 5 od wewnątrz), podłogówka (położona na 20 cm styropianu) będzie po całym domu, z tym, że zasugerowano mi rozdzielenie na 2 strefy - dzienną (salon z kominkiem i kuchnia z jadalnią) i nocną (3 sypialnie). Zaznaczam - parterówka. Do tego wentylacja mechaniczna z rekuperatorem. Zatem żadna ekstrawagancja "marketingowa" i żaden pasywny, prosty domek, który ma mieć w miarę niskie koszty utrzymania w późniejszym czasie
    Wracając do mojego pytania, widzę, że jednomyślna decyzja - kanały na strop i całość izolować

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    Koło zostało już wynalezione
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamihi Zobacz post
    Koło zostało już wynalezione
    Majowie i Inkowie mieliby odmienne zdanie

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    zasugerowano mi rozdzielenie na 2 strefy - dzienną (salon z kominkiem i kuchnia z jadalnią) i nocną (3 sypialnie)
    A co dzięki temu chcesz osiągnąć.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A co dzięki temu chcesz osiągnąć.
    "Zasugerowano mi" słowo klucz ja w głównej mierze zdaję się na wykonawców (i porady między innymi z tego forum), sam nie mam wiedzy w tym temacie. I zgodnie z sugestią, w sypialniach ma być trochę niższa temperatura, w dziennej wyższa. I dodatkowy argument wykonawcy - jeśli w dziennej części będzie znacznie cieplej (gotowanie, kominek itd), to czujnik odłączy ogrzewanie tylko w części dziennej, utrzymując temperaturę w części nocnej. Na mój prosty rozum ma to jakiś sens, ale z treści Twojego pytania oraz wiadomości od adam_mk, zaczynam mieć wątpliwości. Kolejne wątpliwości...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "...zaczynam mieć wątpliwości. Kolejne wątpliwości... "

    To dobrze!
    Mądrzejesz.
    "ja w głównej mierze zdaję się na wykonawców"
    Błąd i to duży!
    To TY masz im zlecić - CO mają zrobić.
    A żeby zlecać - trzeba wiedzieć o co chodzi i co jest nam potrzebne.

    Czytaj, szukaj odpowiedzi na pytania, które się urodzą i MYŚL SAMODZIELNIE.
    Tu, na tym forum, jest wiele solidnej wiedzy i kupa bzdur.
    Naucz się, i to szybko, oddzielać plewy od ziarna wiedzy. Tylko tak nie wtopisz kasy.

    " I zgodnie z sugestią, w sypialniach ma być trochę niższa temperatura, w dziennej wyższa. "
    W domu z blachy falistej, dziurawym jak sito - dobre i proste w realizacji.
    W domu DOBRZE zrobionym trudne i KOSZTOWNE W UTRZYMANIU (wprowadzenie takiego mechanizmu).
    Zostaw sprawy "fahofcom" to wprowadzą Ci takie cuda, cuda zadziałają, ale chałupa DOBRA nie będzie!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    Czy też najpierw położyć kanały WM, praktycznie na stropie, a potem wszytko razem zaizolować? W takim wypadku też chyba wyłącznie wełna spełniłaby swoją rolę, bo ze styro byłaby gimnastyka?
    Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie
    Mam tak jak piszesz w domku parterowym ze stropem monolitycznym.

    Kanały na stropie, pierwsza warstwa styropianu wysokosci co najmniej kanałów (czyli tak jak piszesz gimnastyka) a potem druga warstwa. Ja dodatkowo zasypałem perlitem miejsca w których biegną rury. A na tym mam wylewke betonową, ale ona nie jest potrzebna.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    że zasugerowano mi rozdzielenie na 2 strefy - dzienną (salon z kominkiem i kuchnia z jadalnią) i nocną (3 sypialnie).
    Przecież i tak mozesz wyregulować przepływami wyższą lub niższa temp. w danej pętli (pomieszczeniu) Jednak będzie to temp. stała. W dzień i nocy taka sama.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    "Zasugerowano mi" słowo klucz ja w głównej mierze zdaję się na wykonawców (i porady między innymi z tego forum), sam nie mam wiedzy w tym temacie. I zgodnie z sugestią, w sypialniach ma być trochę niższa temperatura, w dziennej wyższa. I dodatkowy argument wykonawcy - jeśli w dziennej części będzie znacznie cieplej (gotowanie, kominek itd), to czujnik odłączy ogrzewanie tylko w części dziennej, utrzymując temperaturę w części nocnej. Na mój prosty rozum ma to jakiś sens, ale z treści Twojego pytania oraz wiadomości od adam_mk, zaczynam mieć wątpliwości. Kolejne wątpliwości...
    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    (...)
    " I zgodnie z sugestią, w sypialniach ma być trochę niższa temperatura, w dziennej wyższa. "
    W domu z blachy falistej, dziurawym jak sito - dobre i proste w realizacji.
    W domu DOBRZE zrobionym trudne i KOSZTOWNE W UTRZYMANIU (wprowadzenie takiego mechanizmu).
    Zostaw sprawy "fahofcom" to wprowadzą Ci takie cuda, cuda zadziałają, ale chałupa DOBRA nie będzie!

    Adam M.
    Otóż to.
    Mają rację, chwilowo większe zyski ciepła odetną zasilanie pętli podłogowych w wybranych pomieszczeniach.
    Problem w tym, że w dobrze izolowanym, murowanym z ciężkich akumulacyjnych materiałów domu (ceramika, sylikat, stropy żelbetowe) efekt tego odcięcia odczujesz po dobrych 5 - 10 godzinach.
    Czyli rano, jak wstajesz z ciepłego łóżka i raczej w domu chciałbyś mieć cieplej niż chłodniej.

    A znając życie w zestawie z tym sterowaniem twój "instalator" zaproponował by dodatkowy sterownik, pompę i inne wodotryski.

    Oczywiście jeśli źródłem twojego dochodu jest twoje hobby, to nikt nie ma prawa zabronić ci głupio wydawać pieniędzy.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 31-10-2016 o 19:22

  18. #18

    Domyślnie

    No proszę, jeden temat 2 problemy rozwiązane
    Kanały pójdą w izolację, a co do podłogówki, mam rozumieć, że całość zrobić bez kombinowania "na 2 strefy"

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał łojniewiem Zobacz post
    No proszę, jeden temat 2 problemy rozwiązane
    Kanały pójdą w izolację, a co do podłogówki, mam rozumieć, że całość zrobić bez kombinowania "na 2 strefy"
    To na pewno.

    Jak już chcesz tak trochę oszczędzić, to może rozdział wentylacji na strefę dzienną i nocną.
    W nocy 75% sypialnie i 25% strefa dzienna, a w dzień odwrotnie. Oczywiście zachowując odpowiednią wymianę powietrza na osobę.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #20

    Domyślnie

    Mogłem zostać źle zrozumiany - zależy mi na solidności i prawidłowym wykonaniu wszystkich elementów domu, aby mieć niskie koszty utrzymania po zamieszkaniu. Oszczędzanie na etapie budowy nie jest moim celem i raczej zemściłoby się w dalszej perspektywie.
    A pomysł podziału WM na 2 strefy brzmi interesująco i logicznie, dziękuję za kolejną poradę. Jak mówiłem, są bezcenne

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony