dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 153
  1. #1

    Domyślnie Czy ogrzewa ktoś dom(200m) tylko pompa ciepła powietrzna?Może plus kocioł gazowy?

    Mieszkam w domu o powierzchni 200m.Pierwsze piętro i poddasze.
    Ocieplenia z zewnątrz nie ma,ale okna są nowe(współczynnik przenikania bardzo doby,jak twierdził facet od ogrzewań).
    Mur ok. 40cm grubości składa się z cegła maks w środku wełna,i cegła modularna.na poddaszu też jest wełna.To wszystko z ociepleń.
    Budynek był budowany 10 lat temu.Dach dwuspadowy jaskółki od południa i północy.Grzejniki stalowe u góry żeliwne na dole.(żeliwne do wymiany będą)

    Szukam osoby która ogrzewa dom tylko pompa ciepła powietrzną.Mieszkam w Krakowie.

    Moje pytanie to:Czy taka pompa pomimo mroźnych dni,ogrzej dom o polowe lub ok 30% taniej niż gaz rocznie np.?

    Może pompa ciepła powietrzna plus kocioł gazowy?

    Ogniwa plus pompa ciepła powietrzna?
    Ostatnio edytowane przez apophis330 ; 23-09-2018 o 13:13

  2. #2

    Domyślnie

    Gdybym miał gaz przy działce pewnie nie rozważałbym PC
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Pomyśl o hybrydowej pompie ciepła. Nie wiem jak grzejesz do tej pory, ale napewno taniej niż samym gazem.
    https://blog.karbon.com.pl/?s=Hybrydowa+pompa+ciepła

  4. #4

    Domyślnie

    Link który dałeś nie aktywny.

    Jeśli chodzi o awaryjność.To ile lat powinna wytrzymać lat pompa ciepła hybrydowa lub powietrzna ?

    Widzę ,że gwarancje dają na 5lat.Czy jest więcej?

    Ile wyniosłyby koszty naprawy jeśli coś by się zepsuło?

  5. #5

    Domyślnie

    Problemem są grzejniki. Pompy ciepła dobrze pracują w instalacjach nisko-temperaturowych. Czym wyższą temperaturę wody muszą przygotować tym sprawność spada.
    Jeśli nie masz gazu to zostaje albo przewymiarowanie grzejników, albo klimakonwertery (jeśli ma zostać pompa), ale chyba najbardziej opłacalny będzie jakiś dobry piec, który nie wymaga od nas dużego zaangażowania

  6. #6

    Domyślnie

    Piec odpada to jest Kraków więc zakaz palenia paliwami stałymi.
    Na dole można wymienić bo są żeliwne,u góry stalowe.

    Jeśli zostałyby wymienine te na dole,zostaje do ogrzania 7 grzejników plus drabinkowy w łazience.Czy pompa ciepła sama jest w stanie to ogrzac przy kosztach niższych niż gaz?

    Facet od ogrzewań mówił ,że na dole można dać niskotemperaturowe grzejniki.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Może problem z przekierowaniem

    https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...ma-jak-dziala/

    Właśnie dla modernizowanych instalacji z grzejnikami przeznaczona jest hybryda

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Jak masz przyłącze gazu to sie nie zastanawiaj i bierz gaz. PC przy grzejnikach to już żadna rewelacja, o 30% to możesz poczytac tylko w folderach sprzedwców PC i to przy założeniu pełnej podlogówki. U ciebie taka inwestycja nigdy by sie nie zwróciła.

    Do tego pewne są podwyzki prądu w przyszłym roku, oczywiście po wyborach. Mówi sie o min. 20% ale bardziej realna jest podwyżka nawet o 30% w ciagu kilkunastu miesięcy. Wszystkie zakłady energetyczne mają już ogromne straty z tego roku, ale "góra" blokuje podwyżki bo na dniach wybory.
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 24-09-2018 o 08:08
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Jak masz przyłącze gazu to sie nie zastanawiaj i bierz gaz. PC przy grzejnikach to już żadna rewelacja, o 30% to możesz poczytac tylko w folderach sprzedwców PC i to przy założeniu pełnej podlogówki. U ciebie taka inwestycja nigdy by sie nie zwróciła.

    Do tego pewne są podwyzki prądu w przyszłym roku, oczywiście po wyborach. Mówi sie o min. 20% ale bardziej realna jest podwyżka nawet o 30% w ciagu kilkunastu miesięcy. Wszystkie zakłady energetyczne mają już ogromne straty z tego roku, ale "góra" blokuje podwyżki bo na dniach wybory.
    A coś Ty taki sceptyczny tak dużo płacisz za grzanie pompą?

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    A coś Ty taki sceptyczny tak dużo płacisz za grzanie pompą?
    Raczej grzejniki i też jestem zdania,że jak grzejniki to gaz.

    Co innego przy podlogowce,gazem ok.100% więcej
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 24-09-2018 o 19:30

  11. #11

    Domyślnie

    np. Niskotemperaturowe grzejnik na dole .U góry zostaje 7 grzejników plus w łazience drabinka.(na górze są one stalowe nowe)

    Mam dostać wyliczenia na e-mail,jakie ogrzewanie będzie najodpowiedniejsze,wiec wcale nie jest powiedziane ,że te grzejniki na 1 piętrze potrzebują wysokiej temperatury.(tak powiedział facet od ogrzewania)

    Może pompa Powietrzne woda,z kotłem gazowy kondensacyjnym?

    Albo powietrze-woda z ogniwami zasilającymi tylko pompę.Miałaby taka opcja sens?

    Była tez możliwość założenia gruntowej z kolektorem poziomym,tylko gdzieś tą ziemie musiałoby się odłożyć za bardzo nie ma miejsca.

    Z kolektorem pionowym to najwyższy wydatek ok 70-80 tys 40% z tego od 28 tyś wiec ta odpada.
    Ostatnio edytowane przez apophis330 ; 25-09-2018 o 10:34

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał apophis330 Zobacz post
    np. Niskotemperaturowe grzejnik na dole .U góry zostaje 7 grzejników plus w łazience drabinka.(na górze są one stalowe nowe)

    Mam dostać wyliczenia na e-mail,jakie ogrzewanie będzie najodpowiedniejsze,wiec wcale nie jest powiedziane ,że te grzejniki na 1 piętrze potrzebują wysokiej temperatury.(tak powiedział facet od ogrzewania)

    Może pompa Powietrzne woda,z kotłem gazowy kondensacyjnym?

    Albo powietrze-woda z ogniwami zasilającymi tylko pompę.Miałaby taka opcja sens?

    Była tez możliwość założenia gruntowej z kolektorem poziomym,tylko gdzieś tą ziemie musiałoby się odłożyć za bardzo nie ma miejsca.

    Z kolektorem pionowym to najwyższy wydatek ok 70-80 tys 40% z tego od 28 tyś wiec ta odpada.
    Gaz...
    Być może dla gościa 40st.C to niska temp.zasilania ale dla pompy to już sporo.W podłogę w największe mrozy wchodzi 32-34st.C i to jest odpowiednia temp.
    Następna sprawa przy grzejnjkach nie wykorzystasz w pełni tańszego prądu i siła rzeczy koszt 1kWh z pompy zbliży się do kosztu 1kWh z gazu i w takim wypadku inwestycja w pompę traci sens.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    A coś Ty taki sceptyczny tak dużo płacisz za grzanie pompą?
    Nie płacę dużo chodź powiem szczerze że troche więcej niż mi wyliczali i na ile liczyłem. Mam porownanie z sąsiadem który ma praktycznie identyczny dom jak ja (ten sam projekt z przeróbkami), ja mam tylko troche lepiej zaizolowany. On ma gaz, ja mam PC. On płaci okolo 25% wiecej z tym że on ogrzewa garaż a ja nie. Wiec uzgledniając to koszty grzania są bardzo zbliżone. Obaj mamy 100% podłogówki.
    Więc uzgledniając grzejniki autora wątku i dużo gorzej zaizolowany dom PC na pewno mu sie nie opłaca. A już po podwyżkach prądu w ogóle nie bedzie tematu. Co prawda gaz też troche zdrożeje ale to podwyżki prądu są pewne i będą bardzo wyraźne.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    Ok.Dzięki za info.

    Założyłbym gaz to jakiej firmy polecacie piec vaillant np.(słyszałem ,że inne firmy np. viessman mają problemy z serwisem chodzi o dostępność.

    Co jest najważniejsze przy wyborze pieca gazowego sprawność,rodzaj pieca kondensacyjny?

    Czy sama fotowoltaika jest w stanie zebrać tyle energii,że nadwyżki wracają w zimie?Czy musi działać w połączeniu z gazem?

    Albo Gaz do ogrzewania plus ogniwa tylko do ciepłej wody?

  15. #15
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Nie płacę dużo chodź powiem szczerze że troche więcej niż mi wyliczali i na ile liczyłem. Mam porownanie z sąsiadem który ma praktycznie identyczny dom jak ja (ten sam projekt z przeróbkami), ja mam tylko troche lepiej zaizolowany. On ma gaz, ja mam PC. On płaci okolo 25% wiecej z tym że on ogrzewa garaż a ja nie. Wiec uzgledniając to koszty grzania są bardzo zbliżone. Obaj mamy 100% podłogówki.
    Więc uzgledniając grzejniki autora wątku i dużo gorzej zaizolowany dom PC na pewno mu sie nie opłaca. A już po podwyżkach prądu w ogóle nie bedzie tematu. Co prawda gaz też troche zdrożeje ale to podwyżki prądu są pewne i będą bardzo wyraźne.
    Zapewne grzejesz calodobowo i dlatego tak lub druga sprawa,grzejesz do wyższej temp niż sąsiad.
    Ile kWh zuzywasz na ogrzewanie ?

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    'Co prawda gaz też troche zdrożeje ale to podwyżki prądu są pewne i będą bardzo wyraźne.'

    Ja obstawiam że gaz dużo więcej zdrożeje od prądu,chyba że będziemy brać gaz tam gdzie powinniśmy.
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zapewne grzejesz calodobowo i dlatego tak lub druga sprawa,grzejesz do wyższej temp niż sąsiad.
    Ile kWh zuzywasz na ogrzewanie ?
    cześć. Nie wiem czy mnie kojarzysz z grupy rybnickiej. Sześć lat temu się wprowadziłem i jak to zwykle bywa, coraz rzadziej zaglądam na forum.
    Widzę że nadal się tu udzielasz. Pytanie mam (również do innych osób znających się na rzeczy), czy w moim przypadku warto rozważyć powietrzną pompę ciepła?
    położony na górnym śląsku dom parterowy niepodpiwniczony z nieużytkowym poddaszem 160m2 pow. użytkowej. W całości podłogówka, izolacja 10cm pod wylewką, 20cm ściany (silikat i zwykłe styro), 30cm wełna na stropie (mogę zawsze dołożyć tam 15cm). jest rekuperator. Okna zwyczajne dwuszybowe Oknoplast.
    mam piec na ekogroszek, tak jak dom ma on już sześć lat i pewnie kiedyś się zużyje. Dodatkowo korci mnie odzyskanie kotłowni do czystszych zastosowań niż węgiel.
    W sezonie grzewczym zużywam ok. 3,5ton węgla rocznie, co kosztuje mnie od 2150zł do 2900zł.
    Dom ma niesamowitą bezwładność cieplną, więc chyba można przyjąć, że grzanie będzie głównie w nocnej taryfie.
    Drugie pytanie ile taka pompa może kosztować? Dotychczasowy kocioł ma 17kw. gazu niezmiennie u nas brak.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Nie płacę dużo chodź powiem szczerze że troche więcej niż mi wyliczali i na ile liczyłem. Mam porownanie z sąsiadem który ma praktycznie identyczny dom jak ja (ten sam projekt z przeróbkami), ja mam tylko troche lepiej zaizolowany. On ma gaz, ja mam PC. On płaci okolo 25% wiecej z tym że on ogrzewa garaż a ja nie. Wiec uzgledniając to koszty grzania są bardzo zbliżone. Obaj mamy 100% podłogówki.
    Więc uzgledniając grzejniki autora wątku i dużo gorzej zaizolowany dom PC na pewno mu sie nie opłaca. A już po podwyżkach prądu w ogóle nie bedzie tematu. Co prawda gaz też troche zdrożeje ale to podwyżki prądu są pewne i będą bardzo wyraźne.
    Czyli nie masz żadnego porównania. Ile masz w domu C? On przy gazie pewnie 19C i grube sweterki . Który sezon mieszkasz? Wszystko wykończone?

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał rutino78 Zobacz post
    cześć. Nie wiem czy mnie kojarzysz z grupy rybnickiej. Sześć lat temu się wprowadziłem i jak to zwykle bywa, coraz rzadziej zaglądam na forum.
    Widzę że nadal się tu udzielasz. Pytanie mam (również do innych osób znających się na rzeczy), czy w moim przypadku warto rozważyć powietrzną pompę ciepła?
    położony na górnym śląsku dom parterowy niepodpiwniczony z nieużytkowym poddaszem 160m2 pow. użytkowej. W całości podłogówka, izolacja 10cm pod wylewką, 20cm ściany (silikat i zwykłe styro), 30cm wełna na stropie (mogę zawsze dołożyć tam 15cm). jest rekuperator. Okna zwyczajne dwuszybowe Oknoplast.
    mam piec na ekogroszek, tak jak dom ma on już sześć lat i pewnie kiedyś się zużyje. Dodatkowo korci mnie odzyskanie kotłowni do czystszych zastosowań niż węgiel.
    W sezonie grzewczym zużywam ok. 3,5ton węgla rocznie, co kosztuje mnie od 2150zł do 2900zł.
    Dom ma niesamowitą bezwładność cieplną, więc chyba można przyjąć, że grzanie będzie głównie w nocnej taryfie.
    Drugie pytanie ile taka pompa może kosztować? Dotychczasowy kocioł ma 17kw. gazu niezmiennie u nas brak.
    Jasne,że kojarzę i pamiętam Z adiqq pozostalismy z rybnickiej aktywni
    Co do pytania,jak najbardziej będzie zasadna w takim wypadku pompa p-w. Bez OZC myślę,że T-CAP 9kW będzie odpowiedni,cena myślę 25-27tys.zl,zużycie ok.3000-3500kWh za sezon czyli gdybyś 80% grzal w taniej taryfie to jakieś 1000-1300zl.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    u mnie na 90% powierzchni są kaliryfery , reszta OP- średnio 1 kWh wychodzi mi brutto z przesyłem ok 0,43 pln.
    Zużycie roczne i koszty są w stopce.Znajomi mający podobne domy do mojego płacą prawie x2 za gaz ziemny.
    Prawie każdy kto u mnie był , a ma gaz- twierdzi , że tak ciepło nie mają.
    Oczywiście każdy dom i preferencje grzania są inne.Możemy nie zwracać uwagi na w/w spostrzeżenia.
    Popatrzmy na kWh - i tu pewnie jest pies pogrzebany.O ile przy PC sprawa jest prosta- mam ją opomiariwaną i wiem , że średnio roczny COP mam lekko powyżej 3(ale niech będzie 3.00).
    To oznacza , że 1kWh kosztuje mnie ze wszystkim 0.14 pln brutto (stały abonament 12 pln pomijam, bo każdy go płaci-z gazem czy bez)
    Teraz pytanie ile REALNIE kosztuje 1kWh z gazu ?
    To może kilka pytań naprowadzających :
    -opłaty abonamentowe i przesyłowe
    -realna sprawność pieców gazowych (czytałem nawet , że powyżej 100% to tylko u nas są takie dane)
    -realna kaloryczność gazu , szczególnie zimą (podobno jest gorszy zimą)
    Teraz to co wydłubałem z dr googla :
    -podobno ok 2.18 pln kosztuje średnio całoroczny 1m3 gazu
    -podobno z 1m3 uzyskujemy 7.5 kWh
    -podobno realna sprawność ( nie w optymalnych warunkach) to 80%
    Teraz liczymy :
    7.5x 0.8=6
    2.18: 6=0.36 pln za 1kWh
    Powiedzmy , że będzie 100% sprawności :
    2.18 : 7.5=0.29 pln za 1kWh

    Proszę o liczby z pewnych źródeł- wtedy wszystko wyjdzie jak na dłoni.
    Pzdr

    PS
    Jeśli ktoś myśli o chłodzeniu , szczególnie przy grzejnikach- to PC ma dodatkowy atut.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony