dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Co sądzisz, o wygrzewaniu podłogówki przy ogrzewaniu pompą ciepła

Głosujących
9. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Mam PC i podłogówkę i grzałem przynajmniej jeden sezon i nie wygrzewałem a teraz żałuję

    0 0%
  • Mam PC i podłogówkę i grzałem przynajmniej jeden sezon i nie wygrzewałem - i to była dobra decyzja

    2 22,22%
  • Zamierzam wygrzać przed ułożeniem podłogi

    7 77,78%
  • Nie zamierzam wygrzewać przed ułożeniem podłogi

    0 0%
  • Nie mam zadania

    0 0%
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Question PC i wygrzewanie podłogówki

    W kilku wątkach właśnie przewija się kwestia zdziwienia jak to dużo w pierwszym sezonie ciągnie PC - a przecież jeszcze nie ma mrozów.

    W dziale "Ogrzewanie" jest wątek o wygrzewaniu podłogówki (pewnie nie jeden - ale ten czytałem):
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%82og%C3%B3wki

    Jak dla mnie to ma to sens (wyeliminowanie naprężeń i wilgoci przed ułożeniem wierzchniej warstwy). A przy powietrznej PC największy sens jest to zrobić w lecie, gdy COP mamy najwyższy i nie tak boli, że przez ładnych kilka dni trzeba grzać układ do temperatur, których w normalnych warunkach nigdy więcej nie zazna.

    Czy pomimo wygrzewania podłogówki pierwszy sezon jest tak bardzo energochłonny, czy też to wynik nie wygrzania posadzki z jakiegoś powodu?

    Zanim zacząłem o tym czytać, to zamierzałem instalację CO uruchomić tuż przed sezonem grzewczym (pewnie jak większość inwestorów). A wygląda na to, że warto (nie tylko przy PC PW - ale tu najbardziej) odpalić ją w największe upały, żeby wyszło najtaniej. A i z innymi pracami wykończeniowymi trzeba to zgrać, bo przy współcześnie ocieplonym domu wpuszczenie w posadzkę 45* to nawet w mrozy zrobi w środku saunę, a co dopiero w środku lata - tam się nie da pracować więc pozostają co najwyżej prace na zewnątrz.

    Czy może wygrzewanie podłogówki do PC wygląda inaczej, niż w powyższym wątku?

    Edyta:
    Chciałem dołożyć opcji w ankiecie.
    W FAQ stoi, że mogę wyedytować, a nie mogę

    Jak zajrzy tu admin, to proszę o uzupełnienie opcji o:
    Mam PC i podłogówkę i grzałem przynajmniej jeden sezon i wygrzewałem - uważam, że niepotrzebnie
    Mam PC i podłogówkę i grzałem przynajmniej jeden sezon i wygrzewałem - i to była dobra decyzja
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-11-2016 o 17:41

  2. #2

    Domyślnie

    Też się nad tym zastanawiałem i szczególnie w przypadku PC PW logiczne się wydaje, że najlepiej będzie w lato. Wiadomo, że im wyższa temp zasilania i niższa temp na zewnątrz tym COP niższy. Plus w lato mniejszy odbiór ciepła z wylewki.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jaki w koncu cykl wygrzewania jest poprawny bo widuje conajmniej kilka przepisów.
    Czy taki bedzie ok:
    1-3 dzien 25 stopni
    4 dzien 30 stopni
    5 dzien 35 stopni
    6 dzien 40 stopni
    7 -9 dzien 45 stopni
    10 dzien 40stopni
    11 dzien 35 stopni
    12 dzien 30 stopni
    13-15 dzien 25 stopni i powtarzamy powyższy cykl jeszcze raz ?
    Tak bedzie ok?
    Zastanawia mnie te kilka dni przy zasilaniu 45stopni. PRzeciez pompa zje mase prądu... bedzie chodzić grzałka ? I ile sopni bedzie w domu? Przeciez w maju może być juź +20C na zewnątrz. To w domu bedzie ponad 30...

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Jaki w koncu cykl wygrzewania jest poprawny bo widuje conajmniej kilka przepisów.

    Zastanawia mnie te kilka dni przy zasilaniu 45stopni. PRzeciez pompa zje mase prądu... bedzie chodzić grzałka ? I ile sopni bedzie w domu? Przeciez w maju może być juź +20C na zewnątrz. To w domu bedzie ponad 30...
    Witam

    Otworzysz sobie okna lub włączysz wentylację.

    Idealne połączenie dla max. szybkiego suszenia wylewki.
    U siebie jak suszyłem latem, nie puszczałem więcej niż 35*. I to raptem przez kilka dni.
    Mocno wietrzyłem.
    Przy grubości 8-9 cm wyschła na wiór w ciągu 2 m-cy, .

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    U mnie wylewka robiona maj 2016, do zimy ciagłe wietrzenie, 2017 w połowie stycznia odpalone ogrzewanie, z mroźne dni wietrzenie kilka razy na dobę, przez kilka dni temperatura utrzymywana 25-26st w środku. Para przez okna leciała jak dym w momencie otwarcia okien. Zanim układałem podłogę minęło ponad 2 msc od rozpoczęcia grzania. Podłoga miała wilgotność ok 3-4%. Nie stosowałem programy wygrzewania.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    U mnie pierwszy fachowiec z "Fachowca" odmówił rozkładania paneli. W większości wilgotność była na poziomie 2,5-3%. Twierdził że nie da gwarancji na robotę. Po dwóch tygodniach grzania spadło do 1,5- 1-8 i dopiero rozkladalem.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Wygrzewanie ma na celu zlikwidowanie naprężeń w wylewce . Suszenie jest gratis

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zajcuu

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Legnica
    Kod pocztowy
    59-220
    Posty
    2

    Domyślnie

    Temat cos umarł i niewiem jak wkoncu to zrobiliscie a wolal bym się poradzić, anhydryt mialem wylany w lipcu , oczywiscie do listopada bylo wietrzone i chodził miesiac osusacz powietrza , 2 dni temu tj 25.11.2019 zamontowali mi PC PW , wlaczyli mi odrazu suszenie posadzki ale zastanawiam się czy nie przelozyc tego na marzec ,kwiecień 2020 , a przez zime dac powietrzmy 30 na zasilanie i niech chodzi , wykonczenia podłog planuje na wiosne 2020 wiec nie spieszy mi się aby szybko to wysuszyc i klasc wykonczenie na podlogi.

  9. #9

    Domyślnie

    Teraz jest najgorszy moment na wygrzewanie wylewki PC PW. Będą częste defrosty i mogą być problemy z osiąganiem temp zasilania.

    Jeżeli planujesz kłaść drewno, to najlepiej zmierzyć teraz wilgotność posadzki, aby ocenić czy przed Tobą jeszcze dużo suszenia, czy tylko jeden cykl wygrzewania na wiosnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Będą częste defrosty i mogą być problemy z osiąganiem temp zasilania.
    Ktoś kupił pompę PW i boi się defrostów? Jak będzie problem to znaczy, że pompa źle dobrana.Równo rok temu wygrzewałem wylewkę i się udało.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony