dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Wydzielenie piwnicy od parteru

    Jestem na etapie projektowania budynku. Z założenia dom miał być parterowy w podpiwniczeniem pod całością. Działka ukształtowana jak na załączonym zdjęciu, garaż w piwnicy. W dalekiej przyszłości w piwnicy możliwe, że powstanie jakiś pokój rekreacyjny. Do tego czasu podpiwniczenie będzie nieogrzewane, za wyjątkiem pomieszczenia 0.03 połączonego schodami bez obudowy z pomieszczeniem 1.08 (pralnia). Ogrzewanie na parterze w całości podłogowe, piec gazowy i wentylacja mechaniczna z odzyskiem. Ma to sens? Chciałbym żeby koszty ogrzewania nie puściły mnie z torbami, a koszty budowy takiego układu nie zrujnowały budżetu...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	elewacja.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	372535Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	72,1 KB
ID:	372536Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piwnica.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	372537

  2. #2

    Domyślnie

    Ja swoją klatkę schodową do piwnicy planuję ocieplić płytami PIR od środka, tak aby odciąć parter od piwnicy całkowicie. Oczwiście do tego szczelne, ciepłe drzwi. Nie wiem, z czego planujesz ściany, ale jak z zimnego materiału (np. silikat) to pomyśl też, jak zminimalizować straty ciepła przez ściany postawione na stropie piwnicy.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Strop nad pomieszczeniami nieogrzewanymi powinien być tak ocieplony aby współczynnik przenikania ciepła Uc nie przekraczał 0,25 W/m2K. Jeżeli nie uwzględnisz warstwy ocieplenia w podłodze na stropie to powinna być około 15 cm izolacja od dołu. Warto zrobić to lamelowymi płytami z wełny FASROCK G , które przykleja się zaprawy do stropu. Krótki film wykonawczy na stronie https://youtu.be/Poqsnd0pc90
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Nie wiem, z czego planujesz ściany, ale jak z zimnego materiału (np. silikat) to pomyśl też, jak zminimalizować straty ciepła przez ściany postawione na stropie piwnicy.
    Jak masz to u siebie rozwiązane? Jeszcze nie zdecydowałem się ostatecznie na materiały.

  5. #5

    Domyślnie

    U siebie mam ściany są z silikatów. Ściany nośne stoją na Porothermie zasypanym perlitem, Wewnętrzne na betonie komórkowym. Pustak z perlitem ma podobną do bet. komórkowego przenikalność cieplną w kierunku osi z. Za to wytrzymałość na ściskanie ma porównywalną do silikatu.

  6. #6

    Domyślnie

    Od czasu założeniu wątku trochę zmieniła się koncepcja, będzie nieogrzewane podpiwniczenie częściowe jak na rysunku. Zastanawiam się jak rozwiązać ocieplenie stropu nad piwnicą. Podpiwniczenie jest wysunięte poza obrys budynku tak, że tworzy się taras obok wejścia do domu. Wstępnie zaplanowane mam 15 cm stryropianu pod podłogówkę, ale obawiam się o straty ciepła do piwnicy przez ścianę kuchnia - tarase oraz przez inne ściany biegnące do piwnicy. Lepiej będzie:
    1. ogrzewać cały strop podłogówką i ocieplić tylko całą piwnicę od wewnątrz,
    2. podzielić ocieplenie np. 5 cm pod podłogówkę, 10 w całej piwnicy,
    3. ocieplenie tylko pod podłogówką,
    4. ocieplić pod podłogówką 15 cm oraz od strony piwnicy ściany do pewniej wysokości oraz część pod tarasem "na zakładkę z ociepleniem nad stropem"
    5. inne?
    W piwnicy będzie garaż, więc co jakiś czas będzie tam zimne powietrze się dostawało i od tej strony piwnica nie będzie osłonięta gruntem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	376761
    Ostatnio edytowane przez besciak ; 27-12-2016 o 13:08

  7. #7

    Domyślnie

    @besciak

    Ja dałbym styropian na całym parterze na tej samej wysokości, tj. 15cm pod wylewkę. Taras od góry obłożyłbym styropianem i na to wylewka lub drewniany taras. Styropian z tarasu połączy się z ociepleniem piwnicy/garażu ścian bocznych. Zostaje tylko mostek na ścianach nośnych. Możesz starać się go zminimalizować na różne sposoby.

    Z tym częściowym podpiwniczeniem to dobrze przemyśl sprawę, albo dobrze pilnuj ekipę. Możesz mieć problem np. z osiadaniem podłogi na części niepodpiwniczonej w stosunku do części podłogi na stropie piwnicy, który raczej osiadał nie będzie. Przy złej izloacji przeciwwilogociowej/przeciwwodnej ściany piwnicy od środka budynku możesz mieć nie lada problem. Nie mówiąc już o ławach, które w takim przypadku też trzeba umieć zrobić

    Przemyśl, czy nie byłoby lepiej trochę więcej dołożyć i zrobić pełne podpiwniczenie.

  8. #8

    Domyślnie

    No właśnie o te mostki od ścian nośnych mi się rozchodzi... Chyba wybuduję i później zobaczę kamerą termowizyjną jak to wygląda i będę coś radził z ociepleniem od środka piwnicy wzdłuż tych ścian w pionie i poziomie.
    Już w tej chwili mam około 90 m2 piwnicy, a pod całością wyjdzie coś pod 150. To jest od groma metrów ziemi po wykopie, kolejne problemy z mostkami od ścian, klatki schodowej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    U siebie mam ściany są z silikatów. Ściany nośne stoją na Porothermie zasypanym perlitem, Wewnętrzne na betonie komórkowym. Pustak z perlitem ma podobną do bet. komórkowego przenikalność cieplną w kierunku osi z. Za to wytrzymałość na ściskanie ma porównywalną do silikatu.
    A jakiej grubości masz ściany zewnętrzne? Jeżeli będę budował z silki to dałbym 18. Ceramika widzę że ma 18.8 cm.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał besciak Zobacz post
    A jakiej grubości masz ściany zewnętrzne? Jeżeli będę budował z silki to dałbym 18. Ceramika widzę że ma 18.8 cm.
    Mam silikat 18, który stoi na pierwszej warstwie z Porothermu 18.8. Zlicowane od zewnątrz.

  11. #11

    Domyślnie

    Masz poddasze użytkowe, czy nie? Nie było problemu z wieńcem? Słyszałem opinie, że nie da się wykonać na 18 prawidłowego wieńca i stropu teriva.

  12. #12

    Domyślnie

    Tak, mam poddasze użytkowe. Nie było najmniejszych problemów, ale u mnie wszystkie wieńce i stropy są żelbetowe.

  13. #13

    Domyślnie

    Projekt już gotowy. Wciąż zastanawiam się nad rozwiązaniem ocieplenia. Piwnica będzie nieogrzewana. Czy rozwiązanie jak poniżej jest do zaakceptowania z punktu widzenia energooszczędności? Zależy mi na odizolowaniu piwnicy od parteru. Na jakiej długości musiałbym obłożyć styropianem ściany pionowe od strony zewnętrznej i wewnętrznej oraz sufit piwnicy, a także taras w poziomie, aby sensownie zminimalizować mostki? W całym domu będzie podłogówka, na 15 cm styropianu. Ściany zewnętrzne 20 cm styro
    Rzuty i przekrój:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	19,4 KB
ID:	381811
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu1.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	59,2 KB
ID:	381812
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez*tytułu2.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	381813

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    fukujin

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał besciak Zobacz post
    Projekt już gotowy. Wciąż zastanawiam się nad rozwiązaniem ocieplenia. Piwnica będzie nieogrzewana. Czy rozwiązanie jak poniżej jest do zaakceptowania z punktu widzenia energooszczędności? Zależy mi na odizolowaniu piwnicy od parteru. Na jakiej długości musiałbym obłożyć styropianem ściany pionowe od strony zewnętrznej i wewnętrznej oraz sufit piwnicy, a także taras w poziomie, aby sensownie zminimalizować mostki?
    I tak będziesz ogrzewał ściany piwnicy i marnował energię aż do gruntu. Rozwiązanie to te wspomniane pustaki zasypane perlitem, izomur lub bloczek keramzytowy. Wprawdzie nie planuję piwnicy ale też chcę odizolować się od ściany fundamentowej, o tutaj ostatni napisałem http://forum.muratordom.pl/showthrea...miennik/page25
    Nie wiem które rozwiązanie najlepsze ale to i tak raczej trzeba jeszcze przeliczyć u dobrego konstruktora.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony