dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 58 z 58
  1. #41

    Domyślnie

    Pomysł super, tylko trzeba to jeszcze sfinansować. Choć w pojedynkę wcale nie musi to być trudniejsze - zależy od kosztów budowy, zdolności kredytowej i środków posiadanych na dzień dobry. Dom dla singla - dla części osób to samo w sobie brzmi dziwnie, bo przecież zwykle buduje się dom dla rodziny. Ale w takim układzie będziesz miał tę przewagę, że dom już będzie. Nie trzeba go już budować, bo będzie stał. I tu bym też zwrócił uwagę, aby był to mimo wszystko dom rozwojowy. Nie należy go zmniejszać na siłę, bo w którymś momencie jednak ta rodzina może się pojawić. Warto wtedy trzymać się lokum, które już istnieje. A jak będzie druga pensja to i spłata ewentualnych zobowiązań wobec banku stanie się łatwiejsza. Choć z drugiej strony utrzymanie rodziny i domu też kosztuje, więc w praktyce to akurat jest pozorne ułatwienie. Tak czy siak liczy się idea, a ta jest świetna. Swoją drogą nie myślałeś o domku holenderskim? Takim z prawdziwego zdarzenia, niekoniecznie gotowcu? Stawiają ponoć bardzo przyzwoite z sensowną izolacją.

  2. #42

    Domyślnie

    O swoich rozterkach napisałem wcześniej. Nie żałuję budowy domu, pomimo wad cieszę się z niego, choć widzę jego minusy i właśnie na nie wcześniej zwracałem uwagę. Będąc na Twoim miejscu kupiłbym działkę w dogodnej lokalizacji i postawił sobie na razie na niej budynek gospodarczy (taki do 35 m2) na warsztat, ew. jakiś kontener na graty i zajął się hobby, zwiedzaniem świata i ew. szukaniem baby Zobaczysz czy masz z tego radochę, zrobisz ogrodzenie, jak lubisz założysz kawałek ogrodu, nawet możesz jakiś kawałek wyłożyć kostką, zagospodarować. Jak przyjdzie do budowy będzie jak znalazł, rośliny podrosną, a jak zechcesz to rzucić to taką działkę łatwiej sprzedasz. Już na etapie takich małych inwestycji można poczuć czym jest budowa i jakie niesie koszty, na ile rozbiega się z założonym kosztorysem.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciej-kolanko

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    16

    Domyślnie

    A co myślicie o budowie domku na zgłoszenie do 35m2 (jako budynek rekreacji indywidualnej) dla 1-2 osób
    Mając działkę i do wyboru kawalerka 35m2 - ok. 150000 czy budowa małego domku 35m2 z poddaszem nieużytkowym



    Czy budowa 35m2 domku ma sens ?

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    myślę, że za 150tys to możesz wybudować większy dom, niż 35m

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał aduska Zobacz post
    Ja bym się chciała odnieść do innego aspektu, ja wiem że poczytałeś o tym ile kosztuje budowa domu, ale zamierzasz budować za gotówkę, czy na kredyt? Jeśli na kredyt to z pewnością będzie to budowa systemem gospodarczym, i teraz pytanie czy masz kogoś, kto Cię w tym wesprze? Fachowców trzeba szukać, pilnować, zamawiać materiały, często pojawiać się na budowie itd. Moim zdaniem dla jednej osoby może to być ciężka sprawa. Każdy kurier czy dostawca z każdą głupotą to jest urywanie się z pracy albo branie urlopu (tutaj mam na myśli raczej wykończeniówkę). Jeśli zamierzasz sam coś robić przy budowie, to musisz być gotowy na każdy weekend na budowie. To wykańcza psychicznie i fizycznie, żeby to znieść trzeba naprawdę mocno marzyć o domu, albo mieć na tyle kasy, żeby zatrudniać dobre i godne zaufania ekipy, a to zawsze idzie w parze z wysoką ceną. Dom to finansowa studnia bez dna. To dla większości rezygnacja z wakacji, ciuchów, rozrywek, przynajmniej na początku. W mieszkaniu nie martwisz się o odśnieżanie, cieknący dach, jakieś ogólne usterki. Reasumując, jeśli masz kupę hajsu - buduj, jeśli nie, to zastanów się, czy jesteś gotowy na to, żeby przykładowo rozważać, czy wolisz trzeci rok z rzędu nie pojechać na wakacje żeby położyć kostkę przed domem.
    Nie no baronem naftowym nie jestem, budowa na kredyt, ale oczywiście mam też wkład własny. Nawet nie wiem co to budowa systemem gospodarczym Co do fachowca, mam znajomego, który robi w budowlance ale czy jest wstanie pomóc i ogarnąć właśnie taki projekt, tego nie wiem - ogólnie to też jest ból. Nie znam się na tym, a nie jestem osobą raczej która mówi 'wszystko jedno', więc każdą kwestię pewnie musiałbym rozkminić i zagłębić się w nią, co może być męczące. Niestety wstępne zapoznanie się z ofertą domów na otodom.pl wskazuje, iż musiałbym go zbudować 'sam' gdyż mało ofert mi odpowiada, a nie dziwi mnie to, gdyż mam dosyć że tak powiem niepopularne oczekiwania. Np nie znalazłem małego domu z 2 stanowiskowym garażem. A tutaj jestem dosyć określony, albo będzie dom taki, który spełnia moje wymagania i na to poświęcę czas i pieniądze, albo odpuszczam i decyduję się na mieszkanie.

    Cytat Napisał takiWaćpan Zobacz post
    Swoją drogą nie myślałeś o domku holenderskim? Takim z prawdziwego zdarzenia, niekoniecznie gotowcu? Stawiają ponoć bardzo przyzwoite z sensowną izolacją.
    Nie wiem co to jest, ale pogoogluje.
    Zaraz, zaraz - przecież to jakieś przyczepy

    Cytat Napisał scruffty Zobacz post
    Będąc na Twoim miejscu kupiłbym działkę w dogodnej lokalizacji i postawił sobie na razie na niej budynek gospodarczy (taki do 35 m2) na warsztat, ew. jakiś kontener na graty i zajął się hobby, zwiedzaniem świata i ew. szukaniem baby Zobaczysz czy masz z tego radochę, zrobisz ogrodzenie, jak lubisz założysz kawałek ogrodu, nawet możesz jakiś kawałek wyłożyć kostką, zagospodarować. Jak przyjdzie do budowy będzie jak znalazł, rośliny podrosną, a jak zechcesz to rzucić to taką działkę łatwiej sprzedasz. Już na etapie takich małych inwestycji można poczuć czym jest budowa i jakie niesie koszty, na ile rozbiega się z założonym kosztorysem.
    Całkiem ciekawy pomysł, zwłaszcza iż no nie jestem jeszcze w 100% zdecydowany w którą strone iść - mieszkanie czy dom. Tak jak pisałem w pierwszym poście chciałbym mieć fajny garażo-warsztat, patrzyłem dosłownie wczoraj na zwykłe garaże w krakowie i za głupi garaż trzeba wyłożyć od 50k, a za jakieś śmieszne msc postojowe gdzie no raczej nic nie pomajsterkuje nie rzadko ponad 30k. To mnie strasznie zniechęca do mieszkania, za które też będę musiał w krk zapłacić jak za zboże.
    Także myślałem o opcji wynajęcia domu na ten choćby rok, może i sporo za to zapłacę żyjąc samemu, ale może lepiej wydać trochę pieniędzy teraz, ale wiedzieć czy warto w to brnąć.
    Ostatnio edytowane przez piotrak ; 18-11-2016 o 00:10

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.218

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrak Zobacz post
    chciałbym mieć fajny garażo-warsztat, .
    A ten warsztat to taki swój dla hobby czy usługowy ? Bo jak to drugie to na osiedlu domków Ci go nie pozwolą budować.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrak Zobacz post
    Nie no baronem naftowym nie jestem, budowa na kredyt, ale oczywiście mam też wkład własny. Nawet nie wiem co to budowa systemem gospodarczym Co do fachowca, mam znajomego, który robi w budowlance ale czy jest wstanie pomóc i ogarnąć właśnie taki projekt, tego nie wiem - ogólnie to też jest ból. Nie znam się na tym, a nie jestem osobą raczej która mówi 'wszystko jedno', więc każdą kwestię pewnie musiałbym rozkminić i zagłębić się w nią, co może być męczące. Niestety wstępne zapoznanie się z ofertą domów na otodom.pl wskazuje, iż musiałbym go zbudować 'sam' gdyż mało ofert mi odpowiada, a nie dziwi mnie to, gdyż mam dosyć że tak powiem niepopularne oczekiwania. Np nie znalazłem małego domu z 2 stanowiskowym garażem. A tutaj jestem dosyć określony, albo będzie dom taki, który spełnia moje wymagania i na to poświęcę czas i pieniądze, albo odpuszczam i decyduję się na mieszkanie.
    Budowa systemem gospodarczym polega na tym, że na każdy etap budowy szukasz ekipy, szukasz materiałów, sam coś tam robisz, ogólnie system taki aby jak najmniej wydać
    Pisząc o osobie, która wesprze, miałam na myśli raczej kogoś z rodziny, kto pojedzie, popatrzy na ręce robotnikom, przypilnuje, ma jakieś pojęcie itd. Wiesz z fachowcami teraz jest tak, że ten kto jest dobry to albo jest za granicą, albo się ceni (co jest oczywiście zrozumiałe), tylko że jak będziesz chciał zbudować takimi ceniącymi się fachowcami i dobrymi materiałami, to możesz spokojnie kosztorys z gotowego projektu pomnożyć x 2. Nie no, mi samej dla siebie, by się nie chciało jednak ta wizja uwicia rodzinnego gniazdka i to, że się jest w tym bagnie razem z drugą osobą (czyt. mężem lub żoną), trzyma przy życiu podczas gehenny zwanej budową zbudowanie na razie samego garażu, jak ktoś napisał, jest niezłym pomysłem

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciej-kolanko

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    16

    Domyślnie

    A czy jest sens budowa 35m2 domku na zgłoszenie czy lepiej od razu większy na pozwolenie ?

    Może ktoś z was budował taki domek ?

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej-kolanko Zobacz post
    A czy jest sens budowa 35m2 domku na zgłoszenie czy lepiej od razu większy na pozwolenie ?

    Może ktoś z was budował taki domek ?
    W tym roku był taki projekt obok mnie, gmina Wieliszew

    https://www.facebook.com/zbudujsamdom/

    Ja bym zbudował trochę inaczej ale można podpatrzeć.
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  10. #50
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rymas

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    66-015
    Posty
    3

    Domyślnie

    Hej, nazywam się Łukasz i mam dokładnie ten sam problem co kolega "piotrak"
    Może to zabrzmi trochę dziwnie, ale najbardziej chciałbym mieć dom, gdyż marzę o garażu z warsztatem Jestem trochę zmotoryzowany, mam auto i 2 motocykle przy czym jak na razie to jest udręka, gdyż nie mam jednego msc na to
    Chciałbym się zapytać czy coś wiadomo jaka finalnie padła decyzja?

    Stwierdziłem że dopisze swoje 3 grosze do tego wątku, zamiast zakładać nowy...
    Mi osobiście takie 20-25 metrów garażu powinno wystarczyć, chciałbym móc trzymać tam 2-3 motocykle jakiś stół z imadłem, szafki na ubrania i narzędzia, karcher, i mały kompresor na powietrze itp itd.

    Na chwilę obecną rozważam 3 opcje:
    - Szeregowiec / bliźniak z garażem z na tyle dużą działką by można było postawić garaż dodatkowo tam (czy to jest realne zeby dostac pozwolenie na budowe garażu na działce 400m2?)
    - Szeregowiec / bliźniak z garażem zakup na etapie wczesnej budowy tak bym mógł poprosić o powiększenie garażu z tych 15 metrów do np. 25 metrów kosztem salonu / drugiej łazienki
    - budowa domu od podstaw z prefabrykatów keramzytowych z garażem 2 stanowiskowym.

    Czy mógłbym też prosić o poradę która z opcji powyżej jest najbardziej "realna" do osiągnięcia oraz najbardziej "rozsądna"? Dodatkowym problemem jest to że przebywam za granicą i ewentualnej budowy mógłbym doglądać 1-2 razy w miesiącu maks.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Szeregowiec nie ma miejsca na postawienie garażu, bo przecież jest od granicy do granicy działki. Chyba, że masz na myśli skrajny segment. Ale to wówczas zwykle jest od ściany do płotu ustawowe 3-4 m.
    Bliźniaki mają większe działki, ale tu ograniczeniem jest powierzchnia zabudowy wynikająca z MPZP - nie można jej przekroczyć.
    Kłopotliwe możne też być przerabianie domu, bo z reguły garaż wydzielony jest ścianami nośnymi od sąsiednich pomieszczeń, wiec trzeba byłoby przeprojektować konstrukcję lub wstawiać podciągi.

    Opcja realna zależy od finansów.

    Rozsądnie byłoby zamówić dom prefabrykowany - żeby nie trzeba było doglądać ekip (chyba, że wynajmiesz sobie inspektora nadzoru) i dobudować sobie taki garaż, jaki pasował by wielkościowo.

  12. #52
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    To i ja wrzucę swoje 3 grosze. 20 lat mieszkałem w bloku, teraz 8 rok leci jak mieszkam w domu (co prawda jeszcze nie swoim ale to już może nie długo). I w życiu bym do bloku nie wrócił. A i patrząc na cene życia (kupno, utrzymanie itp.) nijak mi nie wychodzi tańsze mieszkanie w bloku (oczywiście biorąc pod uwagę co napisała Elfir - 100 mkw mieszkania = 100 mkw domu). Ale to tak odchodząc od tematu.

    Na miejscu autora lub kolegi powyżej, jeśli chciałbym mieć naprawdę garaż z prawdziwego zdarzenia do majsterkowania to wolałbym mieć go pod nosem a nie poświęcać 10 - 15 min na samo dojście. Gdybym chciał to zrobić jak najtaniej, biorąc pod uwage że jestem singlem to buduje garaż dwustanowiskowy 30 - 35 mkw a nad nim część mieszkalną. Oczywiście całość tak usadowiona aby w przyszłości można było dobudować dom z prawdziwego zdarzenia. A jeśli nie wiem jak się do tego zabrać, szukam firm budujących z prefabrykatów którzy stawiają od A - Z albo doradców budowlanych którzy przez cały ten bałagan nas poprowadzą.

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.163
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie wiem czy nie taniej jest wbudować duży garaż w lekkiej konstrukcji a w przyszłości dostawić dom - obok. Pod warunkiem, że to ma być mały dom.

  14. #54
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    rymas

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    66-015
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dziękuje serdecznie za odpowiedzi. Troche skłoniliście mnie w strone budowy domu, umówiłem jeszcze kilka spotkań z firmami od budowy domów z prefabrykatów mam nadzieje że też utwierdzą mnie w decyzji.

  15. #55

    Domyślnie

    Pomysł z garażem na dole (i ew. kotłownią), a reszta na górze mógłby wyglądać bardzo fajnie. Zrobić taką nowoczesną kostkę.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    TeDy1989

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-750
    Posty
    302

    Domyślnie

    To też miałem na myśli, nowoczesną kostkę z możliwością dobudowy reszty. Daj znać potem co zdecydowałeś zrobić i jak Ci to cenowo wyszło

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej.
    Ja mam takie przemyślenia.
    Mieszkałem 20 lat w bloku. Teraz mieszkam już ok. 5 lat w domu kostce który remontuję. Jest nas razem czworo i dwa pieski. Jestem młody i mam małe dzieci i jest to zły czas na remonty i opiekę nad domem - szkoda mi czasu trochę który mógłbym poświęcić rodzinie. Więc remont zajmie mi dłużej bo nie chciałbym aby rodzina na tym ucierpiała. JEŚLI BYŁBYM SINGLEM to wiem, że zrobiłbym tak, że kupiłbym działkę dobrą, większą i osloniętą od otoczenia. Lub mała działkę ale w naprawdę zacisznym miejscu. Nie ma opcji abym kupił coś pośrodku zabudowań z otwartym widokiem na moją działkę. Pewnie kwestia charakteru. Działka - ta duża skladalaby się z części zagospodarowanej i części dzikiej. Część zagospodarowana jak i dzika wymagałaby całkowitego minimum pracy. A jeśli chodzi o dom postawilbym modułowy 35m2 nowoczesny parterowy z możliwością rozbudowy. W razie pojawienia się kobitki to taki dom wystarczy a jeśli dzieci to dobudować kolejne moduły i tak do ok. 90m2, raczej nie więcej. Wszystko w technologii energooszczędne bez kotła na paliwo stałe. Garaż oddylatowany od domu ale połączony z nim poprzez wejście. Cały plan rozbudowy musi być już przemyślany wcześniej.

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    To i ja dorzucę swoje 3 grosze. Jako tzw. singiel wybudowałem dom (szczegóły w stopce) i ani trochę nie żałuję swojej decyzji. Wcześniej mieszkałem 20 lat w bloku, później wyprowadziliśmy się do domu wybudowanego przez rodziców, a od połowy br. mieszkam w swoim własnym domu. Koszty utrzymania są wprost śmieszne w porównaniu z nawet o połowę mniejszymi mieszkaniami, a sam domek choć mały, jest całkowicie zapewniający potrzeby przyszłej rodziny (3 sypialnie, 2 łazienki). Plus takiej kolejności jest też taki, że teraz gdybym miał dziecko/dzieci to będą się wychowywały w znacznie bardziej komfortowych warunkach niż ja w bloku, a i ja wówczas będę mógł poświęcić wolny czas dla rodziny a nie budowie. Minusem z racji wrodzonego samoróbstwa jest to, że przez czas budowy życie towarzyskie było znacznie ograniczone. Fakt, że do domu trzeba mieć inne podejście niż do mieszkania, gdzie praktycznie nic nas nie interesuje.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony