dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Termostat pokojowy vs. regulator pogodowy

    Wybaczcie za uproszczenia, ale nie znam się na instalacjach CO, a potrzebuję porady. Sytuacja jest taka:
    Właśnie wymieniam piec węglowy (ekogroszek) na gazowy. Do tego jest kominek z płaszczem wodnym. Dom jest nowy, dobrze ocieplony, do ogrzania 140 m kw. Do sterowania ogrzewaniem były dotąd dwa termostaty pokojowe, jeden do podłogówki, drugi do kaloryferów. Przy kaloryferach są przy tym zawory termostatyczne. Fachowiec, który robił mi instalację CO pod ekogroszek mówił, że w przyszłości, jak zechcę zmienić piec na gazowy, bo sygnalizowałem mu wtedy taką ewentualność, to termostat od podłogówki pójdzie do likwidacji, a będzie można, żeby było oszczędniej, zostawić tylko termostat od kaloryferów. Domyślam się, że piecem i podłogówką miałby sterować regulator pogodowy. Niestety nie mogę go o to teraz dopytać, bo w międzyczasie ten fachowiec zmarł. Teraz piec gazowy montuje mi więc już ktoś inny. Ten natomiast twierdzi, że oba termostaty można zostawić tak jak dotąd, a regulator pogodowy będzie sterował tylko temperaturą pieca gazowego. Czy tak faktycznie będzie dobrze? Czy jednak lepiej jak regulator pogodowy steruje całym ogrzewaniem?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zybie

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    wica
    Posty
    144

    Domyślnie

    Obie opcje są dobre wszystko zależy od możliwości kotła gazowego i jego automatyki.

  3. #3

    Domyślnie

    Dodam, że kocioł gazowy to Viessmann Vitodens 200-W z regulatorem Vitotronic 200 HO2B.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Zmień zwykły regulator na pogodówkę.
    Ogrzewanie podłogowe dłużej reaguje na wszelkie zmiany temperaturowe, a regulator pogodowy na bieżąco odczytuje temperaturę zewnętrzną oraz pokojową i w razie dużych wahań temperatury będzie na bieżąco podnosił sam temperaturę zasilania czynnika grzewczego.
    Taka konfiguracja to oszczędności gazu
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    To mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich użytkowników.

    Nie chcę zakładać nowego tematu, więc odgrzewam starego kotleta. Mam podobny dylemat, ponieważ posiadam od niedawna kocioł Viessmann Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym i zewnętrznym czujnikiem temperatury. Steruję on ogrzewaniem podłogowym w całym domu na jednym obiegu. Ustawiłem z instalatorem krzywą grzewczą, kilka razy była modyfikowana i niby wszystko jest ok... ale ustawiając na kotle temperaturę komfortową w pomieszczeniach np. 21 skąd kocioł wie bez czujnika/termostatu pokojowego czy rzeczywiście jest już 21 i ma wyłączyć palnik czy trzeba jeszcze dogrzać bo jest 19? Kocioł zamontowany jest w kotłowni w piwnicy i przecież nie wie nic o temperaturze w pomieszczeniach u góry.

    Instalator mówi że tak ma być, a ja myślę zupełnie inaczej. Raz w domu mam 19stopni, raz 22 ( jak jest ciepło na dworze) Czarę goryczy przelał fakt, że dzisiaj mając 19 stopni na dworze kocioł się włączył i grzeje do 23stopni. Jakby był regulator pokojowy z ustawioną temperaturą na 21 stopni, to kocioł nie ma prawa się wtedy włączyć i jest oszczędniejszy. Wcześniej miałem ogrzewanie grzejnikowe z regulatorem pokojowym i właśnie tak było. Mam rację czy nie? Proszę o poradę i ewentualne wytłumaczenie zagadnienia.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.321

    Domyślnie

    Masz rację. Obecnie kocioł bez czujnika temperatury wewnętrznej pokojowej i termostatu pokojowego lub regulatora z czujnikiem ogrzewa na podstawie różnicy temperatur i dobrze dobranej krzywej grzewczej.
    Kocioł Vitodens 200W jeśli jest nowy zakupiony w tym lub zeszłym roku to prawdopodobnie ma modulację od 1.9 - 19kW
    Jeśli więc temperatura waha się pomiędzy 19*C a 21*C to jest to dość normalne a bez czujnika temperatury pokojowej to i tak dobry wynik.
    Kocioł pracując odczytuje temperaturę na zasilaniu oraz na powrocie i wyłącza się wtedy gdy temperatura na powrocie jest ok 2 - 4*C niższa od tej na zasilaniu. Wtedy kocioł wie że rozgrzał podłogę do temperatury zgodnej z krzywą grzewczą gdyż średnia temperatura pomiędzy zasilaniem a powrotem jest jej równa.
    Co jakiś czas kocioł załącza samą pompkę mieszając wodę w obiegu podłogówki i jeżeli temperatura jej spada za szybko to oznacza że pomieszczenie wychładza się i odebrało już ciepło z podłogi a należy zacząć grzać kolejny cykl.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony