dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil-1987

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Warszawa - Sulejówek
    Posty
    11

    Domyślnie Ocieplenie stropu nieużytkowanego - czy dobra koncepcja ?

    Witam,

    Chcę zmienić ocieplenie stropu nieużytkowanego z trocin na styropian.

    Specyfikacja / założenia / wytyczne / materiały:
    - Dom z ok 1985r.
    - Układ: Parter --> I Piętro --> poddasze nieużytkowane
    - Materiał jaki chcę użyć: grafitowy KNAUF Therm EXPERT XTherm 0.031 W/mK pierwsza warstwa 6cm druga warstwa 5cm i na górę płyta OSB KRONOSPAN 12mm, dodatkowo pianka poliuretanowa całoroczna Koelner o zakresie temperatur -50 +90st. C w szczeliny i może na łączeniach płyt.

    Tak jak wyżej wspomniałem chcę pozbyć się trocin i ułożyć styropian w ich miejsce, pierwsza warstwa 6cm aby wyrównać do wysokości tregli (dwuteowników) i następna warstwa 5cm na zakładkę i na górę płyta OSB 12mm. Schemat załącznik 1.png i poglądowo zdjęcia: A01.jpg, A02.jpg, A03.jpg, A04.jpg, A05.jpg.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	9,9 KB
ID:	373066 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A01.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	373067 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A02.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	373068 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A03.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	98,7 KB
ID:	373069 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A04.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	373070

    Pytania:
    1. Czy na beton przed styropianem powinienem położyć jeszcze jakąś folię paroprzepuszczalną ?
    2. Czy pianka poliuretanowa to dobry pomysł w miejscach gdzie będzie ciężko dojść ze styropianem ? I czy na łączeniach styropianu warto dolać pianki przed przyłożeniem kolejnej płyty obok ?
    3. Czy przestrzeń powietrzna pomiędzy betonem a pierwszą warstwą styropianu to duży błąd ? prawdopodobnie będę ścinał krawędzie ale zawsze kilka mm pozostanie, może lać pianę (z umiarem) w dołku pomiędzy treglami a później położyć styropian ?

    Kamil

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    1, raczej paroizolacyjną, po co chcesz tam wilgoć wpuszczać?
    2, Ja na podłodze uzupełniałem szczeliny, to zawsze mniej mostków termicznych
    3. Ja bym olał, nie wiem co miiałoby to zmienić, chyba, że będzie tam chulać wiatr, to wtedy będzie strata ciepła. Możesz przykleić na klej do styro ten z pistoletu, oczywiście po obwodzie, nie na placki, chociaż wydaje mi się że i tak ten styro dociśnie do betonu płyta.
    Górną warstwę styro dałbym większą, po tregrach strata ciepła jest ogromna, a tam będzie tylko 5 cm styro.
    Pamiętaj, żeby wieniec dokładnie ocieplić.
    Pozdr

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil-1987

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Warszawa - Sulejówek
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    1, raczej paroizolacyjną, po co chcesz tam wilgoć wpuszczać?
    2, Ja na podłodze uzupełniałem szczeliny, to zawsze mniej mostków termicznych
    3. Ja bym olał, nie wiem co miiałoby to zmienić, chyba, że będzie tam chulać wiatr, to wtedy będzie strata ciepła. Możesz przykleić na klej do styro ten z pistoletu, oczywiście po obwodzie, nie na placki, chociaż wydaje mi się że i tak ten styro dociśnie do betonu płyta.
    Górną warstwę styro dałbym większą, po tregrach strata ciepła jest ogromna, a tam będzie tylko 5 cm styro.
    Pamiętaj, żeby wieniec dokładnie ocieplić.
    Pozdr

    Dzięki za odpowiedź,

    1. Myślałem że wilgoć z piętra będzie uciekała do góry a tam jest dobra wentylacja (dach nieocieplony), z drugiej strony po tych warstwach styro i tak by miała trudność w wyjściu nad OSB.
    2. Tak też zrobię.
    3. Wiatru nie będzie, kleić też nie planuję na wypadek użytkowania poddasza w dalszej przyszłości. Z grubością nie mogę zbyt wiele poszaleć bo mi się okna nie otworzą, ewentualnie w zakresie pracy okien zrobię dołek ociepleniowy. W weekend kupiłem moduł kamery termowizyjnej do smartfona (FLIR ONE), zdam relację jak wygląda przenikalność cieplna przy warstwie 5, 11, 16, 21cm styro.

    Wieniec ? Hmm, z googla wyczytałem że to wzmocnienie stropu, przypuszczam że te betonowe "wzgórza" pomiędzy treglami.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Może i wzgórza, ale ciepło nimi ucieka aż miło. Czekamy na twoje zdjęcia z termowizji

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil-1987 Zobacz post
    Myślałem że wilgoć z piętra będzie uciekała do góry a tam jest dobra wentylacja (dach nieocieplony), z drugiej strony po tych warstwach styro i tak by miała trudność w wyjściu nad OSB.
    Będzie uciekać do punktu rosy. Tam zamieni się w wodę i zacznie spływać na dół.
    Koniecznie połóż folię paroizolacyjną.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Jeżeli w przyszłości chcesz użytkować to poddasze to na na te stalowe elementy prostopadle do nich daje jakieś drewniane legary na grubość styropiany tej drugiej warstwy.

    Ad3. Te nierówności cieplnie nie maja znaczenia, jak zrobisz podłoge na legarach też, nie ale jakbyś chciał chodzić po tym styro jak w Twojej koncepcji może to pękać, warto takie nierówności wypełnić sypkim materiałem -łatwo rozprowadzić. Keramzyt, piasek cokolwiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil-1987 Zobacz post
    1. Czy na beton przed styropianem powinienem położyć jeszcze jakąś folię paroprzepuszczalną ?
    Ja nie dawałem nic na strop. Strop mam 14 cm gruby. Ocieplony 25 cm styropianu w 5 warstwach (wiem, troche sporo warstw) , układanych na każdej warstwie z pominięciem szczelin, a do tego jeszcze większe szczeliny pianowane (choć pewnie nie wszystkie się zapianowały). Nie kładłem folii, bo raz, że mam drewniane legary na stropie (pod nimi jest folia fundamentowa) i trudno ułożyć by to było szczelnie, a po drugie styro ułożony jest szczelnie, na styro nic się nie wykropli, a w styro tym bardziej. Rockwool twierdzi, że gruba warstwa betonu ma słabą przepuszczalność dyfuzyjną i pod wełnę nie jest konieczne stosowanie paroizolacji, więc wydaje mi się, że tym bardziej pod styro nic to nie da. Zreszta internet pełen jest opinii skrajnych, więc pewnie i krytyka tego się znajdzie.

    Cytat Napisał Kamil-1987 Zobacz post
    2. Czy pianka poliuretanowa to dobry pomysł w miejscach gdzie będzie ciężko dojść ze styropianem ? I czy na łączeniach styropianu warto dolać pianki przed przyłożeniem kolejnej płyty obok ?
    Tam gdzi ejest ciężko dojść to albo skrawki styro jak sie da szczelnie, a w miedzy nie pianka, albo sama pianka. Tylko pianka powinna byc ciepla, bo ma lepsza wydajnosc i wlasciwosci - jak zmarznie w tych temp na strychu, to na pianke nie wydolisz.

    Cytat Napisał Kamil-1987 Zobacz post
    3. Czy przestrzeń powietrzna pomiędzy betonem a pierwszą warstwą styropianu to duży błąd ? prawdopodobnie będę ścinał krawędzie ale zawsze kilka mm pozostanie, może lać pianę (z umiarem) w dołku pomiędzy treglami a później położyć styropian ?
    Tak jak pisałem, na pianę nie wydolisz POza tym jak polejesz pianę, to trzeba by przycisnac płytę. Ja nie wiem, na ile robisz to ocieplenie - czy na rok, czy na 15 lat. Jak docisniesz porzadnie styro to tam nie bedzie wiele powietrza, a poza tym ono jak jest w bezruchu, to tez jest izolatorem dobrym.

    Nie dawaj tez pianki miedzy płyty, dopoki nie są porządnie zaklinowane między sobą, bo inaczej będziesz rozrywał pozniej łączenia wkładając kolejne płyty. Najleppiej ułożyć całą warstwę chyba, a potem dawać piankę, jak lekko zaschnie to ja docisnac, zeby pozniej nie trzeba bylo zcinac. Albo bezposrednio przed każdą płytą z kolejnej warstwy dawać piankę i dociskać płytą .

    Ja dawałem 25 cm styro, bo mam po stropie puszczone kanały WM. U ciebie chcesz dać 11. Na pewno bedzie cieplej, niz teraz, ale zastanow sie, czy nie dac wiecej. Wszystko zalezy od tego co i kiedy tam planujesz. POza tym masz sporą ściankę kolankowa, która też wychładza troszkę pomieszczenia (a moze wiecej, niż troszkę)...
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Kamil-1987

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Warszawa - Sulejówek
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rex_Kos Zobacz post
    Będzie uciekać do punktu rosy. Tam zamieni się w wodę i zacznie spływać na dół.
    Koniecznie połóż folię paroizolacyjną.
    Dzięki serdeczne, tego się spodziewałem ale nie byłem w stanie się "wyjąkać".

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    emil2084

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie podepnę się pod wątek. Moje pytanie dotyczy pianki montażowej, a dokładnie o markę jest ich tyle na rynku: tytan, soudal, penosil, marki własne typu castorama, mrówka itp. Czy brać po prostu to, co akurat wpadnie pod ręke? Zastosowanie: izolacja łączeń styropianu. Z góry dziękuje za podpowiedź.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja używałem WhiteTeQ Quattro - wydajna, gesta i twarda na koniec. Ta pianka pozostawiona na słońcu jest długo taka, jak na początku, a z innymi bywa róznie tak przy aplikacji, jak i pozniej. Na stropie nie masz slonca, pianka nie powinna sie kruszyc, ale jak kupisz badziewna, to zamiast pianki moze bedziesz mial bable powietrza z cienką otulinką tylko.
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    emil2084

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Zambrów
    Kod pocztowy
    18-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za podpowiedź Ifarrg , już kupione, ale jeszcze nie sprawdzone. Jak ukończę prace, dam znać jak się sprawdziła pianka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony