dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.688

    Domyślnie Nowe warunki techniczne 2017 - nie można ogrzewać domu prądem, pompą ciepła?!

    Nowe warunki techniczne od 2017 r. radykalnie zmieniają sposób ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Może się okazać, że nowe przepisy promują... węgiel. Obejrzyjcie wywiady z ekspertami, zapraszamy do dyskusji:


    NOWE WARUNKI TECHNICZNE - ZMIANY I WYZWANIA
    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Prima Aprilis już był...
    To chyba jakieś żarty....
    Ech...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Któremu ministrowi to zawdzięczamy?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Warianty ogrzewania niespełniające warunków WT 2017
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WT2017_1.jpg
Wyświetleń:	428
Rozmiar:	17,1 KB
ID:	374349

    Warianty ogrzewania spełniające warunki WT 2017

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WT2017_2.jpg
Wyświetleń:	496
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	374350

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Już kiedyś pisałem, że najkorzystniej jest palić słomę, drewno, owies itp . Takie absurdy wnikają ze sposobu wyliczania charakterystyki energetycznej zawarte w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    nie rozumiem, czyli co - jak w projekcie mam dom ocieplony 22cm styro na ścianach, 20cm styro w podłodze i 30cm styro na stropie, do tego zaprojektowaną WM z reku i ogrzewanie gazowe to nie spełnię norm i nie dostanę pnb?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    nie rozumiem, czyli co - jak w projekcie mam dom ocieplony 22cm styro na ścianach, 20cm styro w podłodze i 30cm styro na stropie, do tego zaprojektowaną WM z reku i ogrzewanie gazowe to nie spełnię norm i nie dostanę pnb?
    Architekt naciągnie projekt i dostaniesz pnb. Ale w praktyce dom nie będzie spełniał EP, ewentualnie możesz dołożyć 2 kolektory płaskie do podgrzewu wody i już będzie ok.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Kolektory podrożeją

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Nie Panowie - robi się innym myk. Pisze się w dokumentacji, ze przewidziano dodatkowe źródło na biomasę, które będzie wykorzystywane do ogrzewania budynku i czasami do przygotowania CWU (tu wylicza się ile brakuje % do spełnia warunków rozporządzenia). I mamy: źródło ciepła podstawowe pokrywa roczne zapotrzebowanie na ciepło i CWU w X%, spalanie biomasy pokrywa roczne zapotrzebowanie w (100-X)% i gra muzyka. Urzędnik szczęśliwy, warunki rozporządzenia spełnione, inwestor ma glejt na budowę, a projektanci dostali swoje gaże. A na koniec i tak często stanie kocioł na groszek w kotłowni. Czegóż więcej wymagać od życia. Na każdy przepis znajdzie się obejście.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    No przecież napisałem, że projektant podciągnie projekt pod wymagane EP

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    rübezahl

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Karpacz
    Kod pocztowy
    58-540
    Posty
    756

    Domyślnie

    Tylko to "naciąganie" jakoś tak mi nie najlepiej się kojarzy".
    Co innego "dostosowanie" dokumentacji do wymogów obowiązującego prawa - jakoś tak profesjonalniej wygląda.
    Dom ok.340m2 (grzane ok. 200), ocieplenie średnie/dobre. Ogrzewanie ekogroszkiem - SKAM 17kW + SPP v2 we współpracy z kominkiem z płaszczem wodnym Lechma 24kW. Grzanie głównie grzejnikowe
    http://ekotlownia.pl/sterownik-5/238

  12. #12

    Domyślnie

    Dziwię się ludziom którzy zamiast iść w pc w nowych domach gdzie oszczędzają na kominach, kotłowni itp wolą kombinować byleby tylko smordzić wymarzonym węglem i robić z siebie "murzyna". Przecież taniej Wam wyjdzie PC niż jakieś głupie kombinowanie wystarczy tylko policzyć. Eh długo nam przyjdzie jeszcze żyć i umierać w tym smrodzie jak ludzie będą tak kombinować.

  13. #13

    Domyślnie

    Pompy ciepła chwalą przeważnie ci którzy już je mają albo instalatorzy. Ludzie niestety boją się takich rozwiązań, bo jest drogie, trudne do zrozumienia w sensie działania, wolą po prostu sypnąć łopatę węgla do kotła, widzieć dym z komina ... to kiedyś była podstawa domu. Budowę zaczynało się od komina i pieca a dopiero wokół niego rosły ściany ... a dym oznaczał że dom żyje i ludzie są w środku, że jest ciepło, że jest gorąca strawa, pomagał w przewidywaniu pogody, no i był punktem orientacyjnym. Dlatego tak ciężko to wyeliminować. Poza tym paliwo stałe jest wszędzie wokół, takim kotłem na węgiel można palić w sumie wszystkim co popadnie i to też jest ważne, ludzie biedni są mimo że mają domy za pół miliona. Węgiel daje niezależność, PC to jarzmo którego ludzie nie lubią, brak prądu i klops ... a kto wiec co będzie za kilka lat. Węgla i drzewa można nawieźć kilka kilkanaście ton i chomikować bez obawy o jutro i olać system. Z jednej strony ekologia z drugiej niezależność i walka o przetrwanie w dziwnych czasach.

  14. #14

    Domyślnie

    to jak w końcu z tą pompą ciepła??? fachowiec powiedział, że ogrzewanie domu i wody pompą wypada niewiele lepiej niż ogrzewanie gazem, co i tak nie spowoduje że Ep będzie wystarczające, żeby korzystać z tej opcji. Ktoś mnie oświeci, czy zatem taka pompa powietrze woda jest opcją na 2017, czy już tylko śmieciuch na pelet?

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czegoś nie rozumiem. EP to energia dostarczana do domu. Czyli jak dom zużywa (dla ułatwienia) 109kWh/m2/r ciepła (łącznie do CO i CWU) to ogrzewając go kotłem gazowym kondensacyjnym o sprawności 109% mamy EP=100kWh/m2/r.
    Ogrzewając PC o średnim COP 3,5 mamy EP=31,14kWh/m2/r

    Skąd więc bierze się ta jazda PC po bandzie? Że tak na styk można nią ogrzewać, skoro ona dzieli zapotrzebowanie energetyczne domu przez COP.
    Dla przykładu mój dom ma wg projektu EP=68kWh/m2/r przy ogrzewaniu kotłem kondensacyjnym. Więc przy PC o COP 3,5 miałbym EP=68kWh/m2/r*109%/3,5=21,18kWh/m2/r

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    No przecież napisałem, że projektant podciągnie projekt pod wymagane EP
    naciągajmy i trujmy się.
    Mieszkam w Warszawie . Wystarcz wyjechać 5 km o Warszawy i pojawia się smród. Ludzie palą wszystko co się da.
    Ja już opowiadam ,że to szkodzi na lakier samochodu i pokrycia dachowe .
    Bo jak mówię ,że szkodzi dzieciom to nikt nie reaguje.
    Urzędy nie reagują . ALE...
    Jak ktoś prowadzi działalność to musi wykazać się gospodarką odpadami . A nikt tego nie ma ,i tu można go przycisnąć .

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czegoś nie rozumiem. EP to energia dostarczana do domu. Czyli jak dom zużywa (dla ułatwienia) 109kWh/m2/r ciepła (łącznie do CO i CWU) to ogrzewając go kotłem gazowym kondensacyjnym o sprawności 109% mamy EP=100kWh/m2/r.
    Ogrzewając PC o średnim COP 3,5 mamy EP=31,14kWh/m2/r

    Skąd więc bierze się ta jazda PC po bandzie? Że tak na styk można nią ogrzewać, skoro ona dzieli zapotrzebowanie energetyczne domu przez COP.
    Dla przykładu mój dom ma wg projektu EP=68kWh/m2/r przy ogrzewaniu kotłem kondensacyjnym. Więc przy PC o COP 3,5 miałbym EP=68kWh/m2/r*109%/3,5=21,18kWh/m2/r
    Ale ,żeby wytworzyć 1kWh prądu trzeba spalić 4 kWh węgla

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale ,żeby wytworzyć 1kWh prądu trzeba spalić 4 kWh węgla
    że niby jak ?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale ,żeby wytworzyć 1kWh prądu trzeba spalić 4 kWh węgla
    Tylko moim zdaniem lepiej niech ten węgiel jest spalany w elektrowni, gdzie ma on jakąś tam jakość i są filtry, niż ktoś do pieca wrzuci byle co.
    Dla niektórych jedynym ograniczeniem odnośnie materiału do spalania jest wielkość otworu zasypowego pieca

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    że niby jak ?
    No właśnie TAK wynika to ze sprawności elektrowni.Podobnie jest z samochodami. tylko około 25% energii zamieniane jest na ruch reszta to stracone mniej lub bardziej ciepło.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony