dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 63
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Tylko moim zdaniem lepiej niech ten węgiel jest spalany w elektrowni, gdzie ma on jakąś tam jakość i są filtry, niż ktoś do pieca wrzuci byle co.
    Dla niektórych jedynym ograniczeniem odnośnie materiału do spalania jest wielkość otworu zasypowego pieca
    A tu pełna zgoda

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    No właśnie TAK wynika to ze sprawności elektrowni.Podobnie jest z samochodami. tylko około 25% energii zamieniane jest na ruch reszta to stracone mniej lub bardziej ciepło.
    No to powiedz mi skąd wziąłeś taką sprawność ?

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No to powiedz mi skąd wziąłeś taką sprawność ?
    ze znajomości fizyki , a szczególnie termodynamiki.

    https://www.min-pan.krakow.pl/pliki/...wicz-patyk.pdf

    W Polsce 33% - straty na przesyle
    W Niemczech nawet 46

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale ,żeby wytworzyć 1kWh prądu trzeba spalić 4 kWh węgla
    No to niezłe kuriozum.
    Ktoś dostaje dopłatę NF15, bo mieści się w 15kWh/m2/r na ogrzewanie. Proste, że przy takiej ilości najrozsądniej ogrzewać prądem 1:1 - czy to maty grzewcze, czy zwykłe grzejniki elektryczne albo nagrzewnica elektryczna w wentylacji. I już mu wychodzi 60kWh/m2/r. Jak do tego dorzuci bojler elektryczny, to ma 20kWh/m2/r*4=80 czyli EP=140kWh/m2/r. Czyli domek będzie nielegalny.

    Teraz budujący domy pasywne będą musieli się ukrywać, jak pani Dulska. Wybudować komin, w papierach ustawić śmieciucha, w nim ukryć grzałkę elektryczną i bać się, że ktoś doniesie że z komina nigdy dym nie leci.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    ze znajomości fizyki , a szczególnie termodynamiki.

    https://www.min-pan.krakow.pl/pliki/...wicz-patyk.pdf

    W Polsce 33% - straty na przesyle
    W Niemczech nawet 46
    coś słabo z tą Twoją znajomością fizyki skoro przeliczasz kWh prądu elektrycznego na "kWh węgla". Mogłeś przeliczyć ile węgla potrzebujesz aby wyprodukować 1 kWh i jaką stratę mamy po drodze do odbiorcy. Sprawność bloku energetycznego to uśredniając 40 %. Na 100 wagonów węgla tylko 40 jest przetwarzanych na energię elektryczną, reszta to straty wszelkiego rodzaju, z przewagą straty na ciepło. Teraz bądź tak uprzejmy i przelicz ile węgla potrzeba żeby 1kWh dotarła do końcowego odbiorcy.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    coś słabo z tą Twoją znajomością fizyki skoro przeliczasz kWh prądu elektrycznego na "kWh węgla". Mogłeś przeliczyć ile węgla potrzebujesz aby wyprodukować 1 kWh i jaką stratę mamy po drodze do odbiorcy. Sprawność bloku energetycznego to uśredniając 40 %. Na 100 wagonów węgla tylko 40 jest przetwarzanych na energię elektryczną, reszta to straty wszelkiego rodzaju, z przewagą straty na ciepło. Teraz bądź tak uprzejmy i przelicz ile węgla potrzeba żeby 1kWh dotarła do końcowego odbiorcy.
    "mądrej głowie dość dwie słowie"

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czegoś nie rozumiem. EP to energia dostarczana do domu. Czyli jak dom zużywa (dla ułatwienia) 109kWh/m2/r ciepła (łącznie do CO i CWU) to ogrzewając go kotłem gazowym kondensacyjnym o sprawności 109% mamy EP=100kWh/m2/r.
    Ogrzewając PC o średnim COP 3,5 mamy EP=31,14kWh/m2/r

    Skąd więc bierze się ta jazda PC po bandzie? Że tak na styk można nią ogrzewać, skoro ona dzieli zapotrzebowanie energetyczne domu przez COP.
    Dla przykładu mój dom ma wg projektu EP=68kWh/m2/r przy ogrzewaniu kotłem kondensacyjnym. Więc przy PC o COP 3,5 miałbym EP=68kWh/m2/r*109%/3,5=21,18kWh/m2/r
    Po pierwsze aby to zrozumiec trzeba sie zapoznac z definicją energii pierwotnej, najprosciej mówiąc jest to iloczyn energii koncowej i tzw. wspólczynnika nakładu. Dla gazu wynosi on 1,1, dla energii elektrycznej czyli tej ktora zasila pompe ciepła wynosi on 3. Czyli zaokrąglając gaz jest tylko gorszy o ok 10% w stosunku do pompy ciepła. Zakładam dla uproszczenia jednakową sprawnosc przesyłu ciepła i regulacji temperatury. Dla przypomnienia Eu to wynik obliczen OZC. W efekcie posługujemy sie trzema wielkosciami: Eu, Ek, Ep. Mylisz Ek z Ep chociaz w twoim projekcie wyraznie zaznaczono Ep.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po pierwsze aby to zrozumiec trzeba sie zapoznac z definicją energii pierwotnej, najprosciej mówiąc jest to iloczyn energii koncowej i tzw. wspólczynnika nakładu. Dla gazu wynosi on 1,1, dla energii elektrycznej czyli tej ktora zasila pompe ciepła wynosi on 3. Czyli zaokrąglając gaz jest tylko gorszy o ok 10% w stosunku do pompy ciepła. Zakładam dla uproszczenia jednakową sprawnosc przesyłu ciepła i regulacji temperatury. Dla przypomnienia Eu to wynik obliczen OZC. W efekcie posługujemy sie trzema wielkosciami: Eu, Ek, Ep. Mylisz Ek z Ep chociaz w twoim projekcie wyraznie zaznaczono Ep.
    wspołczynnik dla gazu 1.1 a dla pompy 3 i to jest 10%?

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    wspołczynnik dla gazu 1.1 a dla pompy 3 i to jest 10%?
    Prądu, nie pompy

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    chodzi mi o to, że różnica pomiędzy współczynnikiem 1.1 a 3 to nie jest 10%

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    chodzi mi o to, że różnica pomiędzy współczynnikiem 1.1 a 3 to nie jest 10%

    Jest 10%.
    Programy do OZC przyjmują sprawność pompy jako 3 więc na koniec sprawność grzania pompą wynosi 3/3=1 stąd te 10%
    Ibud Haus Family FIT 90, SmartHeat 008 BWi 4x100 m 32mm poz. Tichelmann, WG, Ociepl. ścian: 15cm styropian ryflowany(0.045W/m2K)/wiatroizolacja/OSB 12mm/20cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/... Parter 3.3cm wełna (0.033W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Piętro 5cm wełna (0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF 12mm: Dach Blachodachówka/wiatroizolacja/20cm wełna(0.035W/m2K)/10 cm wełna(0.035W/m2K)/paroizolacja/5cm wełna(0.035W/m2K)/OSB 12mm/GKF; Podłoga 10 cm wylewka/2x5cm styropian(0.031W/m2K)/7cm wylewka/płytki

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    chodzi mi o to, że różnica pomiędzy współczynnikiem 1.1 a 3 to nie jest 10%
    Uwzględnij jeszcze po drodze współczynnik dla prądu.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jgrolik Zobacz post
    Jest 10%.
    Programy do OZC przyjmują sprawność pompy jako 3 więc na koniec sprawność grzania pompą wynosi 3/3=1 stąd te 10%
    To nie programy do OZC a rozporządzenie do wykonywania charakterystyk energetycznych okresla wartosc sprawnosci urządzenia grzewczego, nie 3 a wartosc ta jest rózna w zaleznosci od rodzaju pompy

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Dla mnie jasnym jest
    - kable i bezpośrednio prądem wysiadka,
    - gaz musi być 'ubogacony' np. kolektorami, co z punktu inwestora jest bez sensu, zwłaszcza, że nie będzie dofinansowania, bo niby dlaczego,
    - śmieciuch jak najbardziej, chyba, że lokalnie zabroniony.
    Natomiast wytłumaczcie mi proszę, byle łopatologicznie na przykładach, kiedy PC się załapie bez dokładania czegokolwiek. Zależy od COP pompy?

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Panowie, ale "wzór" na liczenie EP się nie zmieni, jak rozumiem? Bo jeśli tak, to chyba nie jest tak źle dla przyszłych użytkowników gazu. Kilka projektów, na szybko wczoraj sprawdziłem, które z żona rozważamy mają EP na poziomie 90 kWh przy zastowowaniu kotła gazowego kondensacyjnego z zasobnikiem. Rozumiem, że nie będę w takiej sytuacji musiał kombinować z solarami? Czy jeśli w projekcie bedzie kominek z DGP, powiedzmy, że palony pelletami, to wpłynie ten fakt na obniżenie EP?

  16. #36

    Domyślnie

    Czy wiecie może jak wygląda kwestia złożenia dokumentów w tym roku, żeby jeszcze załapać się na stare zasady (EP=120)? Czy liczy się data złożenia dokumentów, czy musi upłynąć 30 dni od ich złożenia? I co w przypadku, jeśli np. w dokumentach będzie czegoś brakowało - mam tu na myśli sytuację, w której złożyłabym niekompletne dokumenty, żeby wyrobić się w tym roku, z założeniem, że później uzupełnię? Zastanawiam się czy jest szansa uciec przed nowymi wskaźnikami.

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krajzega Zobacz post
    Czy wiecie może jak wygląda kwestia złożenia dokumentów w tym roku, żeby jeszcze załapać się na stare zasady (EP=120)? Czy liczy się data złożenia dokumentów, czy musi upłynąć 30 dni od ich złożenia? I co w przypadku, jeśli np. w dokumentach będzie czegoś brakowało - mam tu na myśli sytuację, w której złożyłabym niekompletne dokumenty, żeby wyrobić się w tym roku, z założeniem, że później uzupełnię? Zastanawiam się czy jest szansa uciec przed nowymi wskaźnikami.
    wydaje mi się, ze liczy się data wpływu wniosku do organu. Jeśli wpłynie w tym roku obowiązują stare zasady, a ewentualne braki uzupełniasz na wezwania urzędu i nie ma to wpływu na przepisy, które cię obowiązują

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krajzega Zobacz post
    Czy wiecie może jak wygląda kwestia złożenia dokumentów w tym roku, żeby jeszcze załapać się na stare zasady (EP=120)? Czy liczy się data złożenia dokumentów, czy musi upłynąć 30 dni od ich złożenia? I co w przypadku, jeśli np. w dokumentach będzie czegoś brakowało - mam tu na myśli sytuację, w której złożyłabym niekompletne dokumenty, żeby wyrobić się w tym roku, z założeniem, że później uzupełnię? Zastanawiam się czy jest szansa uciec przed nowymi wskaźnikami.
    Też się nad tym zastanawiałam. Od dzisiejszego poranka próbuję dodzwonić się do starostwa żeby uzyskać informacje ale cały czas jest dziś zajęte
    I tak sobie myślę że wszyscy w naszym powiecie uwzięli się żeby uzyskać takie informacje akurat dziś

    EDIT: W starostwie powiatu warszawskiego zachodniego liczy się data wpływu wniosku Informacja uzyskana bezpośrednio od przemiłej pani z okienka podawczego
    Ostatnio edytowane przez Kamila. ; 28-11-2016 o 12:38

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Dla mnie jasnym jest
    - kable i bezpośrednio prądem wysiadka,
    - gaz musi być 'ubogacony' np. kolektorami, co z punktu inwestora jest bez sensu, zwłaszcza, że nie będzie dofinansowania, bo niby dlaczego,
    - śmieciuch jak najbardziej, chyba, że lokalnie zabroniony.
    Natomiast wytłumaczcie mi proszę, byle łopatologicznie na przykładach, kiedy PC się załapie bez dokładania czegokolwiek. Zależy od COP pompy?
    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Panowie, ale "wzór" na liczenie EP się nie zmieni, jak rozumiem? Bo jeśli tak, to chyba nie jest tak źle dla przyszłych użytkowników gazu. Kilka projektów, na szybko wczoraj sprawdziłem, które z żona rozważamy mają EP na poziomie 90 kWh przy zastowowaniu kotła gazowego kondensacyjnego z zasobnikiem. Rozumiem, że nie będę w takiej sytuacji musiał kombinować z solarami? Czy jeśli w projekcie bedzie kominek z DGP, powiedzmy, że palony pelletami, to wpłynie ten fakt na obniżenie EP?
    Ktoś, coś???

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Ktoś, coś???
    Nie ma problemu.
    Wzór się nie zmienia i EP z projektu powinno się utrzymać jak nie zmienisz nic w projekcie.
    Ale ja sobie dopiero teraz zdałem sprawę, że obecnie już ogrzewanie samym prądem 1:1 jest trudne do osiągnięcia (trzeba mieć dom prawie pasywny) a sam współczynnik EP nic nie mówi o energooszczędności domu.
    Z PC PW nie ma problemu, bo ma mnożnik 3 i sprawność 3 wiec EP policzone dla PC PW jest chyba jedyną sytuacją, gdy EP mówi, jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dom.

    Tu moje przemyślenia:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...77#post7350577

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony