dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 63
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Panowie, to jeszcze dwa słowa ode mnie. Zadzwoniłem do dwóch biur projektów gotowych, w ofercie których są moi faworyci. Okazuje się, że oferta "gotowcow" jest już przygotowana na wytyczne roku 2017, a nawet 2021 Projekt, którym się interesujemy z żoną w najnowszej wersji ma WM z relu, 20 styro na ścianach itd. i dla kotła gazowego kondensacyjnego EP to całe 57, 7 kWh ma mkw na rok Tak więc planujacy ogrzewanie gazem średniej wielkości domu, (140 mkw ogrzewanych, 580 m3 kubatury) nie muszą się martwić nowymi przepisami, czy koniecznością kombinowania z solarami.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale ,żeby wytworzyć 1kWh prądu trzeba spalić 4 kWh węgla
    Węgiel dla elektrowni w Polsce średnio 21 MJ/kg czyli możemy uzyskać z kilograma tego paliwa około 5,8 kWh. Sprawność naszych elektrowni średnio coś z 36% tak więc z jednego kilograma węgla mamy 2,1 kWh. Tyle w temacie, skąd ludzie biorą takie informacje.
    Dom 140m^2 ściana beton komórkowy,,400''+15cm weła okna U=1.1 parter podłogówka podłoga 13cm styr., poddasze kaloryfery, skosy 22cm wełna Toprock strop 50 cm wełna. CWU poza sezonem grzewczym solary(9,6m^2 płaskie). Od sezonu 2012/2013 przesiadka na PC 7,7 kW Vitocal 300-G Dz 2x80m pion. WM+GWC. Ogrzewanie + CWU zużycie sezon: 2012/13 2500 kWh, 2013/14 2067kWh, 2014/15 1900kWh.

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał amerikan1 Zobacz post
    Węgiel dla elektrowni w Polsce średnio 21 MJ/kg czyli możemy uzyskać z kilograma tego paliwa około 5,8 kWh. Sprawność naszych elektrowni średnio coś z 36% tak więc z jednego kilograma węgla mamy 2,1 kWh. Tyle w temacie, skąd ludzie biorą takie informacje.
    Witam

    Masz niewątpliwie rację, choć ta średnia sprawność polskich elektrowni nie wiem jak jest liczona.
    Najstarsze elektrownie z trudem dochodzą do sprawności rzędu 30%.
    Najnowsze bloki, mi in.budowane w Opolu, pracować będą na t.zw. parametrach nadkrytycznych ze sprawnością blisko 46%.
    Tylko generatory gazowe mogą osiągnąć sprawność zbliżoną nawet do 60% (vide bloki Siemensa).
    W procesie nieuchronnej modernizacji energetyki łączna sprawność energetyczna zbliży się do ok. 40%.
    Zapewne nawet przekroczy tę granicę
    Potem już tylko sufit. Chyba że policzymy atom OZE i inne wynalazki.

    Straty przesyłowe są również bardzo zróżnicowane.
    Inne będą np. na Śląsku, inne w Suwałkach, chyba, że weźmiemy prąd z Białorusi.
    Prawem Janosika operator straty te uśrednia, jednak w całości szacowane są, jeśli dobrze pamiętam na ok.30%.
    Niech mnie ktoś poprawi jeśli się machnąłem.

    Biorąc pod uwagę te dane, sam z niejakim zdziwieniem stwierdzam, że przyjęty dla energii elektrycznej współczynnik 3 nie jest przeszacowany.
    Stopniowo będzie zapewne korygowany, tak samo jak nisko oszacowany współczynnik sprawności dla powietrznych PC nowej generacji.

    Będzie to jednak proces długotrwały i na dzień dzisiejszy należy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.
    Z niewątpliwą korzyścią dla klimatu i zdrowia sąsiadów.

    Z ekologicznym pozdrowieniem

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redakcja Zobacz post
    Nowe warunki techniczne od 2017 r. radykalnie zmieniają sposób ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Może się okazać, że nowe przepisy promują... węgiel. Obejrzyjcie wywiady z ekspertami, zapraszamy do dyskusji:


    NOWE WARUNKI TECHNICZNE - ZMIANY I WYZWANIA
    Cholerne pisiory nie ich wszystkich dunder świśnie
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Ćśśś- ale ładna pogoda...

    P(bez i)S
    Oczy i uszy działają...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #46

    Domyślnie

    Mogą mnie w duszę pocałowaćps
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Mogą mnie w duszę pocałowaćps

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Cholerne pisiory nie ich wszystkich dunder świśnie
    Wiara, że któraś władza jest lepsza od innej jest dosyć naiwna. No, może poza starym stwierdzeniem, że władza korumpuje. Władza absolutna korumpuje absolutnie.

    Akurat warunki są niby nowe, ale tabelka z datami i wymaganym EP od 2014, 2017 i 2021 r. została wprowadzona przez p. Zbigniewa Rynasiewicza (PO) – o tym rozporządzeniem:
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20130000926

  9. #49

    Domyślnie

    Władza lepsza czy gorsza to temat na osobne kartki . Ważne jest to że z troski o środowisko naturalne coraz częściej zapomina się o tym, że pewnych rzeczy zrobić się nie da, albo jest to niewykonalne dla innych. Nie każdy może zbudować dom pasywny i ogrzewać go PC albo innymi wymyślnymi urządzeniami. Dopóki budowa domu będzie inwestycją życia dla przeciętnego Polaka, pochłaniająca jego zdrowie, prawie całe pieniądze i nerwy to nie można liczyć na to że spełni wszystkie wymagania energooszczędności. Kiedyś dom budowało się o połowę taniej a i tak było drogo i nie każdego było na to stać. Dziś wypruwamy sobie żyły żeby sprostać cenom za działki, materiały i robociznę a i tak jest coraz drożej. Mimo to większość inwestorów jest świadomych jak budować dom energooszczędny (lub bliski). Ślepa wiara w to, że im grubsze ocieplenie tym mniejsza strata ciepła jest zgubna bo przecież można dać metr izolacji styropianowej o świetnych właściwościach i zagrzać raz w październiku i mieć ciepło aż do maja ... tak się nie da.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_open Zobacz post
    Cholerne pisiory nie ich wszystkich dunder świśnie
    Przeciez to uchwaliła PO, moze troche wiecej zapoznania z tematem.Zmiany WT uchwalone zostały w 2009 roku z pozniejszymi zmianami.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Panowie, to jeszcze dwa słowa ode mnie. Zadzwoniłem do dwóch biur projektów gotowych, w ofercie których są moi faworyci. Okazuje się, że oferta "gotowcow" jest już przygotowana na wytyczne roku 2017, a nawet 2021 Projekt, którym się interesujemy z żoną w najnowszej wersji ma WM z relu, 20 styro na ścianach itd. i dla kotła gazowego kondensacyjnego EP to całe 57, 7 kWh ma mkw na rok Tak więc planujacy ogrzewanie gazem średniej wielkości domu, (140 mkw ogrzewanych, 580 m3 kubatury) nie muszą się martwić nowymi przepisami, czy koniecznością kombinowania z solarami.
    no właśnie, bo te poprzedni projekt o którym pisałeś, to był taki "normowy"
    IMHO bez sensu budować normowy, lepiej zawsze dołożyć choćby izolacji, bo to niewielki dodatkowy koszt.
    Największy problem będą mieć ci co chcą budować małe domy i grzać czystym prądem(np kablami)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    . Mimo to większość inwestorów jest świadomych jak budować dom energooszczędny (lub bliski).
    zaprawdę powiadam ci, jesteś w błędzie. Domów buduje się sporo w mojej okolicy i szacuję, ze w 90% z nich są popełniane te same, typowe błędy (np. brak ciągłości izolacji)
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.359

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    no właśnie, bo te poprzedni projekt o którym pisałeś, to był taki "normowy"
    IMHO bez sensu budować normowy, lepiej zawsze dołożyć choćby izolacji, bo to niewielki dodatkowy koszt.
    Największy problem będą mieć ci co chcą budować małe domy i grzać czystym prądem(np kablami)
    Ja trochę "spanikowałem" , bo patrzyłem na maila z biura projektowego, sprzed kilku miesięcy - tam rzeczywiście projekt był wyliczony na około 90 kWh, ale ten projekt był z WG, 12 styro na ścianach itp. Już na etapie adaptacji, zgodnie z moimi planami, z architektem lokalnym zeszlibyśmy o jakiś 20-30 kWh - po prostu się pomyliłem. Jeszcze do tego te artykuły na Muratorze, że od 2017 samym gazem się nie da i stres gotowy. Ale na spokojnie przeanalizowałem sytuację i dom w jaki ja celuję spokojnie dla samego gazu, bez wielkiego wysiłku , można w okolicach 60 kWh mieć.

  14. #54

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Brak związku z tematem wątku, zmiany ceny i czasu trwania II taryfy dla WT2017 bez znaczenia, wazne aby zmieniono wsp. nakładu dla energii elektrycznej przy ogrzewaniu prądem.

  16. #56

    Domyślnie

    Dla mnie jakiś tam związek ma.
    Cytat " Resort policzył, że przy produkcji 1 kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym" daje jakąś nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowi i zmieni ten współczynnik.
    Ktoś może pomyśli, że lepiej cały ten ekosyf skierować do elektrowni niż do domków jednorodzinnych.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał busy_beaver Zobacz post
    Dla mnie jakiś tam związek ma.
    Cytat " Resort policzył, że przy produkcji 1 kWh w elektrowni (nawet węglowej) powstaje 10-krotnie mniej pyłów niż w domowym piecu węglowym, nawet najbardziej nowoczesnym" daje jakąś nadzieję, że ktoś pójdzie po rozum do głowi i zmieni ten współczynnik.
    Ktoś może pomyśli, że lepiej cały ten ekosyf skierować do elektrowni niż do domków jednorodzinnych.
    Dla mnie nie ma, pomijam sprawe ekologii która chociaz bardzo wazna, literalnie z WT2017 nie ma zwiazku z powodu dziwnego i niezrozumiałego braku mozliwosci legalnego czyli zgodnego z przepisami ogrzewania czystym pradem.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Dla mnie nie ma, pomijam sprawe ekologii która chociaz bardzo wazna, literalnie z WT2017 nie ma zwiazku z powodu dziwnego i niezrozumiałego braku mozliwosci legalnego czyli zgodnego z przepisami ogrzewania czystym pradem.
    Czystym prądem czyli skąd taki prąd wziąć ?

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Czystym prądem czyli skąd taki prąd wziąć ?
    Nie chodzi o pochodzenie/sposób wytwarzania energii elektrycznej o jej wykorzystanie czyli grzewanie z COP=1, to taki skrót myslowy czesto stosowany na tym forum, równiez wystepuje w temacie jednego z wątków.

  20. #60
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    czystym prądem = grzałką; 1kWh pobranej mocy = 1kWh ciepła

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony