dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Pytanie o rodzaj i rozmiar drzewa na taras

    Buduje taras który będzie z jednej strony podparty na ścianie a z drugiej na filarach z poprzeczną belką. Odległość od ściany do filarów to 3 metry i w tą stronę będzie spadł natomiast długość tarasu to 6 m. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę zastosować do niego drewno iglaste które niestety jest świeże nie suszone, czyli prosto spod piły. Jest to drzewo iglaste gdyż jak producent twierdzi jest ono z jakichś lasów koszalińskich.
    Chciałem do tego celu zastosować 11 krawędziaków 3-metrowych o przekroju 7 x 14 z których każdy podparty będzie na końcu. Czyli krawędziaki będą ułożone co 60 cm pod delikatnym kontem, gdyż dach ma służyć również jako taras po którym będzie się chodzić. Na tych krawędziakach będą leżeć deski o grubości 2 cm i papa. Moje pytanie jest takie czy taka konstrukcja z świeżego drzewa która będzie w naturalny sposób wysłychała, nie zacznie się wyginać i prężyć oraz czy przekrój belki 7 x 14 długiej na 3m opartej o prostopadłą belkę w dwóch skrajnych punktach oraz położona w częstotliwości co 60 cm wystarczy żeby dach nie wyginął się od chodzenia po nim?
    Mam jeszcze opcję żeby zastosować krawędziaki 5 na 15 i w tej sytuacji powiedzmy co 40 cm. Choć być może są one niewystarczające i mogą się wyginać. Pytanie które lepsze, czy wystarczające żeby nie uginać się w łuk do środka od chodzenia po tarasie i czy nie będą się wyginać w dół z samego faktu że są nie wysuszone?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie, nie można uzyć swieżego drewna do konstrukcji budowlanych, zwlaszcza tarasu.
    Czy na dlugosci 3m nie będzie żadnego podparcia ? Tylko te belki ulozone wzdłużnie?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Nie, nie można uzyć swieżego drewna do konstrukcji budowlanych, zwlaszcza tarasu.
    Czy na dlugosci 3m nie będzie żadnego podparcia ? Tylko te belki ulozone wzdłużnie?
    Tak, na długości 3 m nie miało być podparcia. Dokładnie to na długości 2,90m. Po jednej stronie belka będzie miała na końcówce podparcie przy murze a po drugiej stronie na belce poprzecznej podpartej przez filary.
    Dlatego chciałem te belki położyć gęściej co około 60 cm żeby się nie uginały. Co ważne przez pierwsze kilka lat nikt nie będzie chodził po tym dachu dopiero później chciałem zrobić taras. Czyli póki drzewo nie wyschnie nikt nie będzie po nim chodził. Będzie na mnie działał tylko ciężar własny no i oczywiście te deski z papą...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony