dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie Zatkana podłogówka?

    Witajcie!

    Mam taki problem. Jest sobie podłogówka (pomieszczenie to łazienka, rurka-PEX, woda z kotła gazowego), która nie działa.
    Mam podejrzenia graniczące z pewnością, że gdzieś jest zatkana. Czy jest jakiś sposób na przetkanie tego?

    Szczegóły: sama pętla była kładziona przez mojego teścia - home made, ale to nie było jego pierwsze podejście do tematu. Przez kilka lat pomieszczenie było używane jako składzik i rurki były zaślepione.
    Na wiosnę łazienka doczekała się wykończenia - 'fachowiec' założył RTLa, wpiął podłogówkę w obwód. Powiedział, że jak odpalimy piec to będzie działać, ale może być słabo, bo rurki doprowadzające wąskie, trójniki osłabiają moc itp.
    Więc przyszła zima,piec włączam i nic.
    Jak znalazłem czas na jakieś próby, to okazuje się, że woda wpięta z węża prosto w ten obieg jedynie 'nabija' do ciśnienia z jakim leci i koniec, cisza w rurach - woda nie płynie...
    'Fachowiec' broni się, że on tylko podłączał to co było i nie widział co jest pod posadzką, a ja jestem bez ogrzewania w łazience.
    Czy macie jakiś pomysł jak znaleźć sedno problemu? Albo jak można ewentualnie udrożnić tego pexa?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    Wąż zatkany i czy zagiety? Bo czym by sie miał zatkać?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    heh, jakbym wiedział, czy wąż jest zgięty, to bym nie pytał według mojej najlepszej wiedzy -zagięty nie jest.

  4. #4

    Domyślnie

    trza nabić z 5 barów albo puści albo wywali rurki

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ElemenT

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    166

    Domyślnie

    Albo przedmuchać a jak powietrze przechodzi to nabić i zobaczzyć czy nie uchodzi gdzieś. Jak jest ok to podłączyć i powinno śmigać... O ile problem nie jest w innym miejscu.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    Postaram się dziś, albo na dniach wypróbować wersję z przedmuchaniem. Mam kompresor, jakoś tylko przejściówki muszę poskładać. Znacie jakieś założenia ile max barów mogę tak puścić, żeby sobie nie zrobić dodatkowych problemów?

    Cytat Napisał ElemenT Zobacz post
    O ile problem nie jest w innym miejscu.
    Jakieś pomysły, co innego może być problemem?

  7. #7

    Domyślnie

    no wpuść tam na początek spokojnie ze 3 bary

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak była robiona wylewka, to rura była pod ciśnieniem?

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    @Kaizen - nie było mnie przy tym, ale jak znam życie to trzeba założyć scenariusz: "nie, rura nie była pod ciśnieniem".

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toszt Zobacz post
    Postaram się dziś, albo na dniach wypróbować wersję z przedmuchaniem.
    Jeśli jest jakieś przejście - jakiekolwiek to coś zyskasz jeśli nie - szczelne zatkanie to nic Ci to nie da . Rurka wytrzymuje ok 30bar domowy kompresor niewiele Ci da bo jego zakres nie przekroczy 8 bar.
    Jeśli cokolwiek poleci to ciepła woda i kamera termowizyjna wtedy znajdziesz i "korek" i przewężenie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    @CityMatic - już próbowałem z kamerką termo, ale to ślepy zaułek - widzę tylko miejsce rozgałęzienia przewodu w ścianie i parenaście centymetrów w bok (czyli jak ciepło się rozchodzi po stojącej wodzie).
    Zobaczę z tym kompresorem, może coś się ruszy...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toszt Zobacz post
    @CityMatic - już próbowałem z kamerką termo, ale to ślepy zaułek - widzę tylko miejsce rozgałęzienia przewodu w ścianie i parenaście centymetrów w bok (czyli jak ciepło się rozchodzi po stojącej wodzie).
    Zobaczę z tym kompresorem, może coś się ruszy...
    Pozostaje Ci włókno szklane pręt do przeciągania instalacji elektrycznych na znaczne odległości i pchanie w układ...jeśli łuki są zgodne ze sztuką budowlaną przejdzie - jeśli układ rozległy trzeba dobrać taki na 1/2 czyli raz od zasilania raz od powrotu., jeśli nie lokalizujesz nie ma wyjścia trzeba rozkuć

    Kompresor nie ruszy bo jeśli zagieta to otacza ją beton....wylewka nie ma gdzie się rozprężyć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  13. #13

    Domyślnie

    no jak jest gdzieś zagięcie to kucie

    nie podejrzewam zapchanego układu, bo jak

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za rady, wczoraj powalczyłem trochę z kompresorem i wygląda na to, że coś tam drgnęło.
    Obecnie wygląda to tak, że mam przepływ wody, tyle że działa to w momencie kiedy dopuszczam ciepłą z układu, a ujście mam nie do układu, tylko przez zawór (do wiadra ).
    Tu z kolei jest to spowodowane tym, że główne rury w piwnicy są dość grube, fi rzędu 50-60 mm na oko, a rurki do tej podłogówki i do grzejnika odchodzą pod kątem 90 stopni i to rurkami o średnicy chyba 16 mm, następnie po zakręceniu o kolejny kąt prosty na trójniku rurki idą na piętro, a do podłogówki znów woda musi na trójniku skręcić. Mniej więcej wygląda to tak:
    H grzejnik na piętrze
    |___ podłogówka na parterze
    |
    -'---// trójnik, i podłączenie do rury głównej

    Żeby to poprawić (w sensie wydajność tej nitki) to myślę, żeby dorzucić pompę na wyjściu. Tylko teraz pytanie pozostaje jaką. Jeśli ktoś zna jakieś niewielkie pompy do CO, które spokojnie będą pracowały na rurach średnicy około 20 mm to proszę o rady

  15. #15

    Domyślnie

    No i jak, udało się to rozwiązać? Bo mam podobny problem - podłogówka nie działa.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Toszt

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Byto
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    7

    Domyślnie

    @rysik123 tak jak napisałem w poście wyżej - działa, ale słabo.

    Niemniej udało mi się kompresorem 'przedmuchać' tą instalację. Raz w jedną rurę, raz w drugą, ostatecznie udało się tak, że miałem w miarę swobodny przepływ powietrza.
    (na początku 'nabijało' mi się do tych ~3 barów i strzelało jak odłączałem szybkozłączkę )

  17. #17

    Domyślnie

    to gdzieś masz zagięcie niestety

  18. #18
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    pytanie czy masz początek i koniec tej rurki na oku czy drugi koniec gdzieś podłaczony , ja też miałem problem z jedną pętlą akurat też w łazience jak się okazało na belce rozdzielacza rotametr był zawalony

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony