dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Na dole ciepło, a na górze zimno :(

    Proszę podpowiedzcie co można zrobić w takiej sytuacji:
    mam ogrzewanie gazowe (piec kondensat die dietrich MCR II), na parterze zamontowana głównie podłogówka, a na piętrze/poddaszu grzejniki, regulator (Auraton economic 2005) został zamontowany na parterze.
    Problem mam następujący: na parterze temperatura osiąga wymaganą wysokość, co powoduje wyłączenie pieca a w efekcie temperatura na poddaszu jest odczuwalnie niższa. Nie wspominam o sytuacji, gdy zapalę w kominku co powoduje szybkie podniesienie temperatury i wyłączenie pieca.
    Co mogę zrobić aby poprawić tą sytuację?
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Podzielenie instalacji na dwa oddzielne obwody grzejne które będą oddzielnie widoczne w regulatorze kotła.
    Opisz instalację w kotłowni i na rozdzielaczu podłogówki lub zamieść zdjęcia
    Podaj dokładnie typ kotła. lub napisz czy kociołek jest wyposażony w pogodówkę i czujnik temperatury zewnętrznej
    Regulator niestety ma połaczenie z kotłem tylko przekaźnikowe czyli zwierno rozwierne dlatego do kotła należało by zamontować czyli dozbroić go o moduł c-MIX kod AD290 pozwa;ający na regulacje dwóch obwodów oddzielnie.
    Do tego najlepiej regulator pogodowy AD-289 iSense zamontowany w pomieszczeniu z podłogówką.
    Do tego mieszacz z siłownikiem do podłogówki sterowany z modułu kotła
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    kocioł die Dietrich MCR II 24T, z podłączonym zewnętrznym czujnikiem temperatury.
    Nie czuję się kompetentny w opisie instalacji i próbuje zamieścić zdjęcia, ale nie udaje mi się to.
    Mogę wysłać na priva?
    Dzięki za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Piotr_M ; 15-12-2016 o 11:26
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    https://www.google.pl/webhp?sourceid...j%20na%20forum tu możesz wrzucić zdjęcia - np z miniaturką..
    lub kliknąć ikonę nad polem w którym piszesz posty na forum ..ikona "obrazeczka" obok fragmentu "taśmy filmowej" warunek .. plik zdjęcia - może ważyć maks 1mb .. nie dotyczy wcześniejszego - przez zapodaj na forum.. jak nie to otwierasz paint'a i w nim zmniejszasz rozmiar i zapisujesz pod inną nazwą
    i jest.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Jak sobie nie poradzisz to wyślij na priv.
    Odnośnie pozostałości to na stronie są instrukcję:
    http://www.dedietrich.pl/Media/Bibli...-MCR-II-i-MCR3
    Jest tam moduł AD 290.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    Ostatnio edytowane przez Piotr_M ; 15-12-2016 o 22:40
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_M Zobacz post
    dołączam zdjęcia - niestety mimo wielu prób zdjęcia nie chcą załadować się jako URL
    [l]
    Ale tak szczegółowy widok rurek pod kotłem mnie nie interesuje.
    Widzę jednak termostatyczny zawór trójdrogowy mieszający prawdopodobnie do podłogówki.
    Mniej więcej wiadomo co tam może być ale wolałbym abyś zamieścił zdjęcie z oddali obejmujące kocioł rurki i ewentualnie rozdzielacz czyli to coś wewnątrz białej skrzynki na podłodze w ścianie od której rozchodzą się pętle podłogówki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Wszystko wiadomo. Instalacja posiada na piechote zrobioną grupę pompową z zaworem mieszającym trójdrogowym.
    Na rozdzielaczu do podłogówki widzę chyba elektrozawory sterowane i ich oprzewodowanie.
    Napisz czy zaworami steruje jakiś sterownik ?
    Jeśli steruje to wyjściem z sytuacji w której góra z kalafiorami nie jest dostatecznie dogrzana jest przeniesienie termostatu Auraton na piętro.
    To spowoduje iż temperaturę w pomieszczeniach z podłogówką będzie pilnował sterownik od elektrozaworów, natomiast grzejnikami i wyłączeniem kotła będzie sterował Autaron.
    Jeśli sterownika elektrozaworów nie ma to pewnym wyjściem z sytuacji jest jego zainstalowanie.
    Innym wyjściem z sytuacji jest tak jak już napisałem jest zmiana zaworu w mieszaczu na wersję sterowaną siłownikiem oraz doinstalowanie modułu rozszeżeń AD 290
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Jak rozumiem ten zawór termostatyczny przy pompie od podłogówki ma ręczną nastawę na określoną temperaturę. A jaka temperatura wychodzi z kotła na grzejniki i czy w ogóle one mają zapewniony wystarczający przepływ?
    Grzejniki na górze zapewne mają zawory termostatyczne które powinny się przymykać gdyby tam było za ciepło, ale jest zimno więc są otwarte, tam albo jest za mały przepływ, albo za niska temperatura wychodzi z kotła na grzejniki.
    Tym samym na dole w podłogówce albo jest za duży przepływ, albo za duża temperatura zasilania podłogówki.
    Możliwe, że to się da wyregulować bez żadnych przeróbek.

    Ta pompa od podłogówki prawdopodobnie jest za mocna w stosunku do tej która jest w kotle i "kradnie" większość przepływu kotła.
    Możesz:
    - zmniejszyć bieg pompy podłogówki,
    - zwiększyć bieg pompy kotła,
    - bardziej zróżnicować temperatury pomiędzy kotłem (grzejnikami) a podłogówką, poprzez zmniejszenie nastawy temperatury na zaworze podłogówki, albo podniesienie temp. na kotle. Chodzi o to, żeby zawór termostatyczny więcej brał z powrotu podłogówki, i nie pozwolił pompie za dużo zabierać z obiegu grzejnikowego. To powinno działać, a ostateczną regulację zrobisz jak przyjdą silne mrozy.

    Kombinacja tych regulacji powinna wg mnie sprawę załatwić.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 16-12-2016 o 14:07

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Pod rozwagę: http://www.a-test-serwis.pl/strony/14/ocynk-zabroniony/
    Dlaczego nie wolno używać rur i elementów stalowych ocynkowanych do wykonywania instalacji cieplnych? Zabrania tego polska norma PN-H-74200. Wg różnych badań, a w szczególności badań i licznych publikacji dr inż. Danuty Chomicz, w temperaturze do 50°C cynk tworzy przyczepną, nieco galaretowatą warstwę, dającą dobrą ochronę metalu. W temperaturze powyżej 55°C warstwa cynku traci przyczepność, staje się ziarnista i luźna, a jej działanie ochronne słabnie. Wg badań amerykańskich przy temperaturze 60-70°C następuje zmiana biegunowości pary Zn-Fe (cynk - żelazo) na niekorzyść żelaza, zatem w takich temperaturach powłoki cynkowe mogłyby okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet szkodliwe. Korozja rur ocynkowanych następuje szybciej niż rur czarnych. Wg badań Coxa maksimum szybkości korozji cynku występuje przy temperaturze 65°C. W środowisku o tej temperaturze szybkość korozji jest dziesięciokrotnie wyższa niż przy temperaturze 55°C.



    Jeżeli w jednej instalacji grzewczej są elementy stalowe ocynkowane i elementy miedziane, to szybkość korozji będzie jeszcze większa. Obecność jonów miedzi w wodzie ma szkodliwe działanie w stosunku do powierzchni stalowych i stalowych ocynkowanych. Spowodowane jest to wtórnym wydzielaniem się miedzi na powierzchniach przewodów i tym samym powstawaniem dodatkowych ogniw korozyjnych. Ponadto obecnośc miedzi na powierzchniach cynku sprzyja zmianie biegunowości cynk - żelazo. Wg opinii Duńskiego Ośrodka Korozyjnego, obecnośc jonów miedziowych w wodzie jest główną przyczyną korozji rur ocynkowanych. i to zarówno w instalacjach i urządzeniach zimnej jak i ciepłej wody. Produkty korozji cynku w wodzie są nazywane "białą rdzą" . Materiały korozji cynku powodują szybkie zanieczyszczanie filtrów siatkowych. Jeżeli na drodze kocioł - pompa brak jest filtru to może dojść do uszkodzenia pompy. Instalacje cieplne powinny być w całości wykonane z rur i elementów czarnych. Od dnia 16 grudnia 2002 r., tj. od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75/2002 poz. 690) obowiązuje nowe ustalenie dot. temperatury ciepłej wody użytkowej. Przepis ten wymaga aby temperatura ciepłej wody na wypływie z punktu czerpalnego wynosiła minimum 55°C i maksimum 60°C, a okresowo nawet 70°C. Powyższe powoduje że rur stalowych ocynkowanych nie można stosować w tych instalacjach.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  12. #12

    Domyślnie

    Co do wstawiania zdjęć to mi też nie wchodziły, okazało się że jest to za duży plik, trzeba go zmniejszyć i foty wchodzą bez problemu

  13. #13

    Domyślnie

    Czy dobrze zrozumiałem - kolanka/trójnki z ocynku w tej instalacji powinny być wymienione na mosiężne?
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Wszystko wiadomo. Instalacja posiada na piechote zrobioną grupę pompową z zaworem mieszającym trójdrogowym.
    Na rozdzielaczu do podłogówki widzę chyba elektrozawory sterowane i ich oprzewodowanie.
    Napisz czy zaworami steruje jakiś sterownik ?
    Na poszczególnych pętlach podłogówki zamontowane są takie nastawniki temperatury
    https://naforum.zapodaj.net/1272ab3afd23.jpg.html


    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Jeśli steruje to wyjściem z sytuacji w której góra z kalafiorami nie jest dostatecznie dogrzana jest przeniesienie termostatu Auraton na piętro.
    Jak to zrobić jeśli Auraton na parterze jest podpięty przewodowo, a na pietrze nie mam przewodów? Czy są możliwe rozwiązania bezprzewodowe?
    Czy wtedy sterownik na parterze będzie wyłączony/nieaktywny?
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał SzymonKc Zobacz post
    .
    Na kotle ustawiona jest temperatura 70 stopni.
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_M Zobacz post
    Na poszczególnych pętlach podłogówki zamontowane są takie nastawniki temperatury
    https://naforum.zapodaj.net/1272ab3afd23.jpg.html
    Jak to zrobić jeśli Auraton na parterze jest podpięty przewodowo, a na pietrze nie mam przewodów? Czy są możliwe rozwiązania bezprzewodowe?
    Czy wtedy sterownik na parterze będzie wyłączony/nieaktywny?
    Szkoda bo Auraton 2005 TH jest bezprzewpdpwy i wtedy mógłbyś przenieść go w inne miejsce.
    Jeżeli sterowniki podłogowe ustalają temperaturę podłogówki to po jakiego grzyba instalator zdublował i dodatkowo montował ten regulator.
    Bez inwestowania i przeróbki instalacji wyjście jest takie że w Auratonie będziesz nastawiał temperaturę wyższą aniżeli potrzebujesz a regulację temperatury przejmą nastawniki temperatury.
    W ten sposób zadziałanie regularora i wyłaczenie kotła nastąpi wtedy gdy góra będzie dogrzana.
    Spróbuj pogadać z instalatorem który to montował aby wymienił regulator na bezprzewodowy.
    Jeżeli na kotle zasilanie jest 70*C i na piętrze występuje niedogrzanie to może po prostu domek jest słabo ocieplony bo takie zasilanie przy kondensacie to jakaś porażka.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_M Zobacz post
    Czy dobrze zrozumiałem - kolanka/trójnki z ocynku w tej instalacji powinny być wymienione na mosiężne?
    Tak, zwłaszcza te zaraz pod kotłem, bo tam będą najwyższe temperatury wody. Pozostałe już nie są tak krytyczne, bo woda ma niższą temperaturę na powrocie. W ogóle ocynku nie stosuje się w CO, można go używać do robienia wody zimnej. Do CWU plastik/pex/miedź.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jeżeli na kotle zasilanie jest 70*C i na piętrze występuje niedogrzanie to może po prostu domek jest słabo ocieplony bo takie zasilanie przy kondensacie to jakaś porażka
    to montował - na pewno wybitny praktyk, który posiadł wszelakie mądrości, co tam jakieś bzdety, co tam wytyczne, co tam parametry pracy kotła ! ja ja - ja wiem ! a teoretycy niech spieprzają..

    Pierwsze - aby piec był ekonomiczny- to znaczy wykorzystany został efekt kondensacji i odzysku ciepła przemiany fazowej, potrzeba- aby kocioł maks był ustawiony na 55st.. i to tylko kiedy budynek potrzebuje największej mocy.
    Ale co ty chrzanisz.. nie znasz sie.. ja tak robię i jest ok..
    Grzejniki - muszą mieć moc wystarczającą - aby ogrzać budynek przy temperaturze zasilania +55 i powrotu 45 st..
    co mi opowiadasz..przecież ja żech tak robił i nikt nie narzekał, montowałeś kiedyś grzejniki i kocioł na gaz.. co mnie będziesz uczył
    a to trzeba zamontować grzejniki jak waść zamontował, aby się przekonać, że to nie działa..
    tak pewnie by wyglądał z gościem hipotetyczny dialog.

    Jeszcze bym posprawdzał grzejniki jakie są "wielkie" ba ogólnie punktem wyjścia powinno być OZC - aby wiedzieć jakiej mocy np potrzeba zastosować grzejniki -tj jak wielkie aby przy maks temperaturze 55st przenieść wymaganą moc.
    Jest to ewidentny bubel """""fachowca""""" i koniec kropka, reszta z tego co piszesz jest też pomieszana i poplątana.

  19. #19

    Domyślnie

    [QUOTE=
    Jeżeli na kotle zasilanie jest 70*C i na piętrze występuje niedogrzanie to może po prostu domek jest słabo ocieplony bo takie zasilanie przy kondensacie to jakaś porażka.[/QUOTE]

    Dom jest dobrze ocieplony ( co potwierdziła termowizja) - problemem jest kwestia sterowania ogrzewaniem.
    W sytuacji umieszczenia bezprzewodowego regulatora na poddaszu, gdzie będzie zamontowany odbiornik? w skrzynce rozdzielczej?
    Pozdrowienia dla wszystkich zmęczonych

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Dom jest dobrze ocieplony, i rozumiem że na dole temperatura jest zgodna z ustawieniami na regulatorze.
    Odbiornik regulatora bezprzewodowego będzie przy kotle w kotłowni i podłączony do przewodów których teraz jest podłączony Twój Auraton.

    Zamiast termowizji może podaj z czego jest zbudowany dom i jak ocieplone ściany i dach. Mam tylko 15cm styropianu i miejscami grubość dochodzącą do 30 wełny w dachu i u mnie zasilanie na kalaforach nie przekroczyło jeszcze 50*C.
    Rozumiem że grzejniki na piętrze są odkręcone i niczym nie zdławione a powodem niedogrzania jest na 100% wczesne wyłączenie kotła.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony