dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie Pompa ciepła a kocioł gazowy

    Hejo to znowu ja
    Do domku 100m2 powierzchni uż. z poddaszem użytkowym całkiem nieźle ocieplonym warto rozważać pompę ciepła?
    Chce być pewny swojego wyboru w 100proc - na razie na pierwszym miejscu jest gaz ziemny, który mam w drodzę.
    Dom nie będzie miał alternatywnego źródła energii, żadnego kominka, solar itp. W domu będzie w 100 proc. ogrzewanie podłogowe + WM z rekuperatorem.
    Planuję piec kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem.

    Swój wybór argumentuję dużą różnicą przy kosztach inwestycyjnych na samym początku w przypadku pompy ciepła, w dodatku dom budowany na kredyt, tak że każdą złotówkę muszę liczyć prawie podwójnie. Stąd amortyzacja pompy ciepła to bardzo długi okres. Do tego w przypadku awarii pompy ciepła rozwiązanie to nie opłaca się wcale. Dobrze myślę?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Dobrze. Nawet jeżeli PC jest tańsza w eksploatacji . Ja prywatnie zrobiłem odwrotnie ,ale mam PC bardzo tanio i umiem naprawić.
    Kocioł trzeba co roku czyścić - to koszt dodatkowy.
    Inna sprawa ,że nie naprawiam wielu pomp , a kotły do 3 dziennie w sezonie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Zaraz, nic nie rozumiem, nie naprawiasz pomp, a piece w zasadzie non stop, pomp nie trzeba czyścić, a piec tak, i ty polecasz piec? Ja osobiście brałbym pompę ciepła, a i koszty inwestycyjne chyba nie są tak rozbieżne. Ciekawi mnie też co oznacza całkiem nieźle ocieplony?
    Dom szkieletowo murowany Do starego murowanego domu dostawiliśmy szkieletowy, stara część nieogrzewana, używana jako pralnia) Powierzchnia użytkowa szkieletu około 90m2. Izolacja: 40 cm wełny 0.039 - ściany i dach. Podłoga 25 cm styro eps 100 . Grzanie:Generalnie mamy 7,5m2 maty 170w/m2 kuchnia i łazienka
    4 adax neo 600w - sypialnia i pokój młodego( tylko 2 są włączone i tylko w nocy)
    30m2 folii grzewczej 140w/m2 salon razem 1250w + 1200w + 4200w = 6650W= 6.65kW
    Reku Thessla green 300

  4. #4

    Domyślnie

    Zaraz się zacznie.... PC się opłaca czy się nie opłaca . Na forum jest kilku takich co mówią że PC do małego domu i dobrze ocieplonego nie ma racji bytu i wszystkich którzy uważają inaczej nazywają powielaczami głupot, a sami ją zainstalowali i nawet twierdzą że się szybko zwróciła. Bądź czujny autorze postu bo coś mi się wydaje że i tutaj polityka zaczęła się ujawniać

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Ciekawi mnie też co oznacza całkiem nieźle ocieplony?
    I błagam nie namawiajcie mnie na dokładanie kolejnego 20cm styropianu gdziekolwiek - niedajmy się zwariować
    Dla mnie to jest dom z całkiem niezłym ociepleniem. Nie uważam za opłacalne budowanie domu pasywnego.

    Fundamenty:
    *15 cm styropian EPS lub XPS
    * 25m beton

    Ściany:
    * materiał budowlany na ściany zewnętrzne - 25 cm Porotherm PW Eder
    * ocieplenie 20 cm styropian EPS 80-036

    Podłoga na gruncie:
    *4 cm wylewka cementowa zbrojona
    *15 cm styropian EPS 100-038
    *10 cm wylewka betonowa

    Podłoga na gruncie (kotłownia garaż):
    *5 cm wylewka cementowa zbrojona
    *15 cm styropian EPS 200-036
    *10 cm wylewka betonowa

    Strop nad parterem:
    *4 cm wylewka cementowa zbrojona
    *4 cm styropian EPS-038
    *strop terriva

    Strop nad poddaszem/ Stropodach:
    *15 cm wełna mineralna
    *15 cm wełna mineralna/stelaż stalowy
    *2,5 cm płyty KG

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Bądź czujny autorze postu bo coś mi się wydaje że i tutaj polityka zaczęła się ujawniać
    Nie zamierzam nikogo krytykować, a tym bardziej obrażać. Sam nie uważam siebie za specjalistę w aspektach budowy domu.
    Moim zadaniem jest wybór to co bardziej opłacalne do osiągnięcia zadowlającego efektu przy parametrach budynku jak wyżej. A czy to będzie gaz, czy pompa ciepła to nie ma znaczenia. Baa daleko mi do ekologów forumowych i nie miał bym oporu do zainstalowania pieca na paliwo stałe

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Ależ oczywiście że się opłaca pompa ciepła zwłaszcza gruntowa ,, koniecznie inwerterowa , ALE inwestycja W pc MUS się zamknąć poniżej 20K

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    -Do domku 100m2 powierzchni uż. z poddaszem użytkowym-

    Czyli jak to rozumieć dom 100m2 parter + 100m2 poddasza , czy 100m2 łącznej powierzchni parter+poddasze?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Łącznie 100m2

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Zaraz, nic nie rozumiem, nie naprawiasz pomp, a piece w zasadzie non stop, pomp nie trzeba czyścić, a piec tak, i ty polecasz piec? Ja osobiście brałbym pompę ciepła, a i koszty inwestycyjne chyba nie są tak rozbieżne. Ciekawi mnie też co oznacza całkiem nieźle ocieplony?
    TAk polecam piec . Bo za 10000 zł zrobię fajną kotłownie a za 20 000 zł PC .Przy kredycie ta różnica wyrówna się gdy tych urządzeń już nie będzie.

    Ale lubię PC

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    TAk polecam piec . Bo za 10000 zł zrobię fajną kotłownie a za 20 000 zł PC .Przy kredycie ta różnica wyrówna się gdy tych urządzeń już nie będzie.

    Ale lubię PC

    Polecasz piec bo dla ciebie jako instalatora to "zysk na przyszłość". Uruchomienie -producent da 3-4 stówki, przeglądy, czyszczenie wymiennika, itp...

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Polecasz piec bo dla ciebie jako instalatora to "zysk na przyszłość". Uruchomienie -producent da 3-4 stówki, przeglądy, czyszczenie wymiennika, itp...
    A przy pompie zarobię dwa razy więcej (. I tak źle i tak nie dobrze . A najgorsze ,że jestem fachowcem.A fachowiec kłamie.
    A już najgorsze ,że chce zarobić jak nie teraz to za kilka lat
    SKANDAL
    Ty oczywiście na nikim nie zarabiasz - płaci Tobie pracodawca
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 18-12-2016 o 19:05

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Zaraz się zacznie.... PC się opłaca czy się nie opłaca . Na forum jest kilku takich co mówią że PC do małego domu i dobrze ocieplonego nie ma racji bytu i wszystkich którzy uważają inaczej nazywają powielaczami głupot, a sami ją zainstalowali i nawet twierdzą że się szybko zwróciła. Bądź czujny autorze postu bo coś mi się wydaje że i tutaj polityka zaczęła się ujawniać
    Ty pseudointeligencie, powielaczu glupot, nie przekracaj tego co pisza inni. Nie dosc, ze nie zrozumiales tego co pisalismy, to jeszcze wmawiasz , ze pisalismy cos czego nikt nie napisal !!!!!!


    Poworze jeszcze raz i zapamietaj to raz na zawsze.

    POMPA JEST MNIEJ OPLACALNA DO MALEGO I DOBRZE OCIEPLONEGO DOMU.

    Slowo mniej oplacalna nie oznacza, ze nie jest oplacalna w ogole. Potrafisz to zrozumiec czy zbyt trudne?
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A przy pompie zarobię dwa razy więcej (. I tak źle i tak nie dobrze . A najgorsze ,że jestem fachowcem.A fachowiec kłamie.
    A już najgorsze ,że chce zarobić jak nie teraz to za kilka lat
    SKANDAL
    Ty oczywiście na nikim nie zarabiasz - płaci Tobie pracodawca
    W sumie masz rację nie patrzę na to z tej strony. Ja zarabiam pośrednio Ty bezpośrednio ale na ty samym kliencie.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    I błagam nie namawiajcie mnie na dokładanie kolejnego 20cm styropianu gdziekolwiek - niedajmy się zwariować
    Dla mnie to jest dom z całkiem niezłym ociepleniem. Nie uważam za opłacalne budowanie domu pasywnego.

    Fundamenty:
    *15 cm styropian EPS lub XPS
    * 25m beton



    Nie zamierzam nikogo krytykować, a tym bardziej obrażać. Sam nie uważam siebie za specjalistę w aspektach budowy domu.
    Moim zadaniem jest wybór to co bardziej opłacalne do osiągnięcia zadowlającego efektu przy parametrach budynku jak wyżej. A czy to będzie gaz, czy pompa ciepła to nie ma znaczenia. Baa daleko mi do ekologów forumowych i nie miał bym oporu do zainstalowania pieca na paliwo stałe
    I słusznie - z krytyką i obrażaniem trzeba ostrożnie.

    Solidny fundament zrobiłeś
    A w temacie - przy takiej powierzchni i dobrym wykonaniu ocieplenia (równie ważne jak jego parametry-nawet najlepszy styropian można przecież źle położyć) popytaj też o oferty kotłów elektrycznych (jeśli masz/możesz mieć instalację w podłogach).
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Widzisz nasłuchałem się, że fundament to podstawa i się leje 25 metrów

    Jeśli chodzi o kotły elektryczne to nie jestem zainteresowany - wiem, że to glupie bo widzę po komentarzach, że w dobrze izolowanym domu to ogrzewanie się sprawdza, ale ciągle obawiam się tego rozwiązania. Po prostu pomińmy ten tę opcję. Z góry dzięki za wyrozumiałość

    Chyba zostanę przy gazie. Miałem w projekcie dolączoną "charakterystykę energetyczną budynku" dla gazu, gdzie obliczono zapotrzebowanie na rok na kwotę 2700 zł przy obecnych cenach z tym, że ja dokonuję zmian w ociepleniu na lepszę:
    * + 5 cm na ściany
    * + 5 cm na dach
    * zasobnik do kotła kondensacyjnego zmniejszam z 300l na max 150l
    * moc kotła zmniejszam z 18kw na ok, 12kw
    * wywalam jeden spory mostek - balkon
    Podsumowując kwota 2700zł jest dla mnie jak najbardziej do przyjęcia.
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 18-12-2016 o 21:08

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    2700pln/rok to mi przy moim metrażu i mieszanej instalacji nie chce wyjść - u Ciebie musi być mniej.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  17. #17

    Domyślnie

    Mamy 100m2 i 4 osoby. Wydatki na gaz na CO i CWU dla 4 osób to 1730 zł za zeszły okres rozliczeniowy.
    Pewnie wyjdzie Ci podobnie, a może nawet lepiej bo Wrocław to chyba ciepłe okolice.
    Po doliczeniu serwisu co rok i tak powinieneś się zmieścić w 2000 zł.

    Gaz w drodze, z projektem, przyłączem 40mb, kotłem, kominem itd. wyszło około 15.000 zł.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Bądźmy realistami, dwie poprzednie zimy były anormalne jeśli chodzi o klimat PL. Ta jak widać już teraz taka nie będzie. Jeśli w zeszłym roku kogoś ogrzewanie wyszło 1700zl to w normalną zimę trzeba jednak liczyć 2200-2500zl.
    Rodzice mają kotłownie węglową w sporym domu. Zima - 2014/2015 - koszt węgla około 1900zł, zima 2015/2016 - koszt węgla około 2000zł, obecna zima do grudnia już prawie 800zł a jeszcze sie nie zaczeła... Pomijam koszt zakupu węgla bo od 3 lat kosztuje prawie tyle samo.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    Widzisz nasłuchałem się, że fundament to podstawa i się leje 25 metrów

    Jeśli chodzi o kotły elektryczne to nie jestem zainteresowany - wiem, że to glupie bo widzę po komentarzach, że w dobrze izolowanym domu to ogrzewanie się sprawdza, ale ciągle obawiam się tego rozwiązania. Po prostu pomińmy ten tę opcję. Z góry dzięki za wyrozumiałość

    Chyba zostanę przy gazie. Miałem w projekcie dolączoną "charakterystykę energetyczną budynku" dla gazu, gdzie obliczono zapotrzebowanie na rok na kwotę 2700 zł przy obecnych cenach z tym, że ja dokonuję zmian w ociepleniu na lepszę:
    * + 5 cm na ściany
    * + 5 cm na dach
    * zasobnik do kotła kondensacyjnego zmniejszam z 300l na max 150l
    * moc kotła zmniejszam z 18kw na ok, 12kw
    * wywalam jeden spory mostek - balkon
    Podsumowując kwota 2700zł jest dla mnie jak najbardziej do przyjęcia.
    Skonsultuj się z chłopakami, którzy instalują kotły, według mnie 12kw, do domu 100m2, tak dobrze ocieplonego to sporo za dużo. Jak można oszczędzić, to po co przepłacać

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    No właśnie, aby być realistami.
    Dom z powierzchnią grzania niecałe 200 m2, pompa 9 kW - oferta z kotłownią ok. 30 000 zł.
    Naprawdę zastanawiam się czy nie iść w gaz....
    Ostatnio edytowane przez Pablo_11 ; 19-12-2016 o 10:24
    PC SDC09H3E8

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony