dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Prawidłowo ustawienie przepływów

    witam mam zamontowana pc mitsubishi zubadan split mam pytanie jak powinno być dobrze ustawione pompy jedna pompa jest w hudrobox a druga za buforem CO
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1706443557527.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	467913  

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Nie wiemy jaką masz pompę ale najczęściej dla grzejników dobiera się charakterystykę proporcjalnego ciśnienia. Prędkość to już musisz dopasować w zależności od swojej instalacji tak żeby nie było zbyt głośno

  3. #3

    Domyślnie

    exetterenak- chodziło mi o to. Pytanie jak by było dobrze ustawić
    A żeby woda wpadająca do bufora tłoczona przez pierwszą pompkę była zaraz odbierana przez drugą pompę na CO wtenczas (może ) nie ma mieszania w buforze i jest lepsza wydajność.
    Czy lepsza wydajność była by gdyby było mieszanie...
    Ostatnio edytowane przez Oldeq ; 28-01-2024 o 15:40

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Enriquez

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-020
    Posty
    36

    Domyślnie

    Aby się nie mieszało musiałbyś ustawić dokładnie taką prędkość pompy obiegowej, jaka w danej chwili jest dla pompy wbudowanej. W praktyce jest to niewykonalne.

  5. #5

    Domyślnie

    Enriquez- najważniejsze ze mnie zrozumiałeś,na wejściu bufora mam podłączony termometr,i na wyjściu tez taki sam, to co mi się udało zgrać to, temperatura wejściowa różni się o 0,5 stopnia od temp.. wyjściowej,innego sposobu nie mam żeby to ustawić,te przepływy..

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Enriquez Zobacz post
    Aby się nie mieszało musiałbyś ustawić dokładnie taką prędkość pompy obiegowej, jaka w danej chwili jest dla pompy wbudowanej. W praktyce jest to niewykonalne.
    Jak uda się zmusić pompę wbudowaną do pracy ze stałym przepływem to jest to wykonalne. Tylko pytanie czy ekonomiczne .
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oldeq Zobacz post
    Enriquez- najważniejsze ze mnie zrozumiałeś,na wejściu bufora mam podłączony termometr,i na wyjściu tez taki sam, to co mi się udało zgrać to, temperatura wejściowa różni się o 0,5 stopnia od temp.. wyjściowej,innego sposobu nie mam żeby to ustawić,te przepływy..
    To jest bardzo dobry sposób z tymi termometrami inny sposób to jak znasz przepływy na obu pompach . Wynik 0,5 * straty to bardzo dobry rezultat dla tak małego bufora .
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  8. #8

    Domyślnie

    Kwiatek8 dzięki..
    Ostatnio edytowane przez Oldeq ; 28-01-2024 o 18:39

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Oldeq Zobacz post
    Kwiatek8 czy można trochę jaśniej, co masz na myśli
    PC Panasonic np pokazuje przepływ pompy wbudowanej i można zastosować pompę np. Grundfosa która też pokazuje przepływ .
    Nie wiem czy pc mitsubishi pokazuje przepływ ?
    Ostatnio edytowane przez kwiatek8 ; 28-01-2024 o 18:48
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  10. #10

    Domyślnie

    Kwiatek8 - w Mitsubishi zubadan w hidrobox jest pompa grundfos i ustawia się biegi od 1.......5 i menu wpisujesz kod i masz jaki przepływ

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem, i w takim układzie masz podmieszanie na poziomie TYLKO 0,5° to radzę nic nie grzebać, nic nie zmieniać żeby nie zepsuć. Ludzie z buforami równoległymi mają zazwyczaj 4°-5° podmieszania i nie mogą tego ustawić.
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał czan-el Zobacz post
    Jeśli dobrze rozumiem, i w takim układzie masz podmieszanie na poziomie TYLKO 0,5° to radzę nic nie grzebać, nic nie zmieniać żeby nie zepsuć. Ludzie z buforami równoległymi mają zazwyczaj 4°-5° podmieszania i nie mogą tego ustawić.
    Nie mam tego problemu. U mnie temperatura wyjścia z pompy jest praktycznie taka sama jak podawana na grzejniki (różnica <0.2*C)

    1. Pompa wbudowana chodzi na delcie 3.5*C (tak dobiera przepływ, żeby pompa podgrzewała wodę o 3.5*C).
    2. Pompa CO chodzi na stałym ciśnieniu (ciśnienie 3m słupa wody - u mnie tak się reguluje ciśnienie)

    Bufor jest tuż przy pompie. Uzyskanie wysokich przepływów nie stanowi problemu. Zasadniczo ważne jest żeby woda krążyła szybciej w obwodzie małym (pompa bufor) w stosunku do obwodu dużego (grzejniki).
    Ostatnio edytowane przez trapper ; 29-01-2024 o 07:31

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał trapper Zobacz post
    Zasadniczo ważne jest żeby woda krążyła szybciej w obwodzie małym (pompa bufor) w stosunku do obwodu dużego (grzejniki).
    Zgoda.

    Zastanawiałem się jak to się ma do zużycia energii elektrycznej. Taka niska delta i duże przepływy na krótkim obiegu pompa-bufor (równolegle) zużywa jej więcej niż przy dużej delcie i małych przepływach. Czy ta różnica jest na tyle duża aby opłacało się o nią zawalczyć?
    OZC 50W/m2 (I str. -16°C/+22°C) 1980r.
    [styrop. 10cm + pustak 18cm + pustka 5cm + bloczek 18cm; blachodach. koperta; grawit wentyl.]
    - parter 86,5m² nieogrz., wełna 10cm sufit,
    - wys. parter 76,5m² ogrz. (12,5m² podłog., 64m² C33),
    - piętro 70,5m² ogrz. (C33),
    - poddasze 80m² nieogrz., wełna 15cm podłoga,
    - PV 9,99kWp [SE10k + LONGi 370] wsch.-płd.-zach.
    - Aquarea T-CAP 9kW gen. H (3-faz.), zład 270l (bufor 100l + C33 125l + rury 35l + podłog. 10l) CWU 300l 3,3m² - 6 os.

  14. #14

    Domyślnie

    No a co z tą deltą? Co mówi teoria a co praktyka, większa Delta czy mniejsza, co oszczędniejsze...

  15. #15

    Domyślnie

    Ogólnie optymalna delta to ok 5 st, ale to zależy od kilku czynników, więc w praktyce chcąc wyznaczyć ją precyzyjnie należałoby założyć ciepłomierz na wyjściu oraz licznik prądu na zasilaniu kotłowni, by regulując deltę zmaksymalizować COP.

  16. #16

    Domyślnie

    Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Opór (zużycie energii) jest wprost proporcjonalne od długości rury. Dwa razy dłuższa rura, dwa razy większy opór do pokonania przez pompę obiegową. Z drugiej strony każdy zakręt rury, przewężenie to dodatkowy opór (strata energii). Zasadniczo mały obieg powinien mieć kilkakrotnie niższy opór od dużego, ale bardzo dużo zależy od wykonania.

    Dla dużego obiegu (grzejniki) zaleca się deltę na poziomie 5-10*C. Dla małego delta powinna być niższa 3-5*C.

    Przy ustylizowanej temperatury układu (jak temperatury się już nie zmieniają delta jest wprost proporcjonalna do przepływu.

    Przypadek 1. Jak na grzejnikach delta T jest 10*C a na pompie 5*C to znaczy, że przepływ w małym obiegu jest dwa razy szybszy. Przy takim ustawieniu przepływów mieszanie będzie zachodziło w zasadzie wyłącznie na powrocie, a temperatura podawana na grzejniki będzie praktycznie taka sam co temperatura wody wychodzącej z pompy.

    Przypadek 2. Jak na grzejnikach delta T jest 5*C a na pompie 10*C to znaczy, że przepływ w dużym obiegu jest dwa razy szybszy. Przy takim ustawieniu przepływów mieszanie będzie zachodziło na zasilaniu (zasilanie grzejników połowę wody będzie brało z pompy a połowę z powrotu) przez co temperatura podawana na grzejniki będzie o około 5*C niższa od temperatury wychodzącej z pompy.

    Przypadek 3. Jak na grzejnikach delta T jest 10*C i na pompie również 10*C. Zbliżone prędkości przepływu. Niestety woda będzie się mieszała w sposób trudny do przewidzenia - temperatura podawana na grzejniki będzie niższa od temperatury wychodzącej z pompy..

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli wniosek jest taki że najkorzystniejszy jest przypadek 1?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony