dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 42 z 55
Pokaż wyniki od 821 do 840 z 1090
  1. #821

    Domyślnie

    Zapytaj instalatora jaki UPS kupić. W mojej pompie z szafą był już std. Zdaje sie, że dokładnie ten sam aku co w alarmie domowym I serio to się przyda bo wystarczy kilka godzin mrozu bez prądu i masz po wymienniku. Nawet przy temperaturze 5-8 stopni moja pompa ciepła wymienia wodę na zewnątrz co godzinę. Niestety ze zbiornika CWU ale w sumie to niewielki problem.

    Jedno sprostowanie. Nie masz domu pasywnego skoro teraz ci pompa grzeje a masz 21 stopni. Dom pasywny przy nasłonecznieniu na jesieni będzie potrzebował energii pod koniec grudnia może. U mnie 19 stopni było przed zamontowaniem PC i przy minus 5 na zewnątrz. Teraz mam najmniej 23 stopnie a grzac zaczne pewnie pod koniec listopada jesli słonecznych dni nie zabraknie.

  2. #822
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po co komu bufor przy podłogówce? Podłogówka jest buforem. Bufor przydaje się przy grzejnikach. .
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  3. #823

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Instalator niestety widać nie ma pojęcia o pompa ciepła i doborze , bo powinien dodatkowo dołożyć grzałkę 6KW aby w razie potrzeby mogła uzupełnić lukę w mocy.
    Nie wiem jak zabezpieczył pompę przez zamarzaniem instalator , na wypadek braku prądu ...
    Bo kabel elektryczny jak nie będzie pradu nie pomoże
    Nie jestem specjalistą ale jak instalator montuje pompę MONo bez UPSa, czy glikolu w naszym klimacie, to na moje jest partaczem. "Zamontowałem Panu pompe ale kup se pan upsa bo zimy nie przetrwa jak padnie prąd" no sorry , to jest śmieszne.

  4. #824
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Lukasz Poznan 2021

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Poznan
    Kod pocztowy
    61-610
    Posty
    8

    Domyślnie

    dzieki za info.wlasnie szukam juz na allegro ups. instalator byl z polecenie kazdy go chwali gdzie robil. a robil moim 3 sąsiadom. kazdy ma ta sama pompe co ja w sumie jeden ma wieksza moc.
    generalnie wydaje mi sie ze krzywa tu mi zabardzo nie pomaga. moze dlatego ze nie ma az tak mroznych nocy narazie. wystarczy ze wlacze pompe na 2h i wylaczam ja po czym trzyma mi przez caly dzien 21stopni. bezsensu by chodzila caly czas. pewnie przy wiekszych mrozach to sie zmieni narazie jestem bardzo zadowolony.
    co do pasywnego domu to tak sie sklada ze jest bo byl robiony z projektu indywidualnego pilnowanego przezemnie i kirownika i do tego byl robiony audyt. jak slonce poswieci 2h to w domu podnosi sie do 23-24 stopni i trzyma caly dzien bez włączania pompy . rano o 7am mam wtedy 21stopni. jak nie ma slonca sprawdzalem to spadek mam 2 stopnie przez 24h gdzie na dworze 0 stopni. wiec jest według mnie bardzo dobrze. jako ciekawostkę powiem ze jak byla fala mrozu minus 20 rok temu 5dni to bez ogrzewania w domu zawsze bylo plus 5. przez cala zime. bez ogrzewania pazdziernik grudzien temperature mieliśmy plus 18 a w nocy 17 . jak bylo troche slonca to podnioslo . ale widze roznice jak nie bylo grzane to wilgotnosc mielismy na poziomie 85% . teraz jak jest wlaczana sporadycznie max 2h dziennie mamy 60% wilgotnosci i 21 stopni. zastanawiam sie czy nie kupic zaworkow elektrycznych do sterowania silownikami bo narazie mam wszystko zrobione na full na podlogowce i przeplyw jest na maxa. jeszcze raz dzieki za info odnosnie UPS . tak to juz jest ze zamiast instalator powinien powiedzieć co kupic lub powinien zrobic to jest jak jest. jestem ciekaw jak to wyjdzie kosztowo w ciagu roku majac na dachu 10kw paneli slonecznych . pozdrawiam

  5. #825

    Domyślnie

    Witam wszystkich!
    Jestem posiadaczem pompy split Therma V 3 gen. 12 kw. Działa u mnie na buforze 150 l z podłogówką (130m^2) i grzejnikami (100m^2). Potrzebuję waszej pomocy, bo mam wrażenie, że mój sterownik jest uszkodzony i chciałbym poznać wasze opinie oraz sposób działania waszych jednostek, zanim będę wzywać serwis.
    Niepokoją mnie dwie sprawy. Pierwsza, to że przy rozruchu, jak ustawię temp wody wylotowej np. 32*, pompa załącza się wg ustawień instalatora (TH on/off, ogrzewanie, woda - <1>) przy 29/28* i zaczyna grzać z deltą 4-5*. I tu jest wszystko w porządku. Wydawało mi się, że powinna dążyć do temperatury zadanej, a u mnie wylot dochodzi do 35, dalej na tej samej delcie i dopiero teraz zaczyna zmniejszać moc stabilizując się na - wylot 33, wlot 31. Gdy zmienię ustawienia TH na <0>, co wg instrukcji odpowiada +/-2, wtedy pompa nie zdąży zmniejszyć swojej mocy i się wyłączy. Czy u was pompy też przeciągają nastawioną temperaturę zanim zaczną modulować?
    Druga sprawa dotyczy reakcji na zmianę nastawy po ustabilizowaniu temperatury. U mnie pompa jak już osiągnie nastawioną temperaturę, to zwiększając ją o 1, 2 stopnie, tak jakby nie reagowała. Teraz sprawdzałem, to po 20 minutach dalej jest na wylocie temperatura sprzed zmiany.

    Ile minimalnie pobierają wasze pompy kW? U mnie jest to w granicach 1 kw. W trybie cichym schodzi minimalnie niżej na 850-900 W.

    Na jakiej maksymalnej delcie grzeją wasze jednostki?

    Gdyby ktoś szukał histerezy do CWU. Odpowiada za nią parametr w menu instalatora, w pod menu USTAWIENIA ZBIORNIKA 1 - Min temp.

  6. #826
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Grzałka to grosze. W tym roku może nie być potrzebna, za rok też nie, a za dwa przyjdzie zimą jak rok temu i będziesz marzł. W takich sytuacjach instalatorzy mają z reguły co robić i nikt nie przyjedzie na 2gi dzień.

    Ten akumulator to pewnie UPS i akumulator.

    12kW nawet na te powierzchnię to nie jest dom pasywny. Jakie masz zapotrzebowanie roczne na M2?

    Panele pv 10kWp w takim domu raczej nie wystarcza. Chyba że oszczędzasz mocno prąd.

  7. #827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sobit Zobacz post

    Ile minimalnie pobierają wasze pompy kW? U mnie jest to w granicach 1 kw. W trybie cichym schodzi minimalnie niżej na 850-900 W.

    Na jakiej maksymalnej delcie grzeją wasze jednostki?

    Gdyby ktoś szukał histerezy do CWU. Odpowiada za nią parametr w menu instalatora, w pod menu USTAWIENIA ZBIORNIKA 1 - Min temp.
    Odpowiem jako posiadacz LG Therma 9KW ale II generacji.

    Wersja 9KW schodzi do około 700W przy normalnej pracy i około 600W przy trybie Silent.
    Nie wiem jak to wygląda w III generacji ale w II generacji nie ma takiego czegoś jak stała delta. Jest zmienna. Pompa potrafi startować z deltą 6-8 aby później szybko zmniejszyć deltę do 2 a nawet 1.

    Osobiście uważam że w ten sposób po prostu moduluje mocą ..
    II generacja mimo że ma pompę obiegową elektroniczną to nie steruje przepływem. Nie wiem jak to wygląda w III generacji , ale zapewne dlatego modyfikuje deltę aby zejść jak najniżej z modulacją i jak najdłużej pracować ...
    Z tego co opisujesz , w III generacji jest taki sam algorytm.

    Teoretycznie jest on dobry , bo niska delta i wysoki przepływ to wysoki COP , ale problem się robi jak jest zapotrzebowanie na energię tak małe że sprężartka juz nie potrafi zejsć z mocą a pompa na siłę stara się zmusić ją do ciągłej pracy jeszcze zmniejszając deltę do 1.
    Efekt - taktowanie.

    Dla mnie właśnie zmienna delta to spora wada. Jakby była stała delta to po prostu sprężarka się wyłączyła i dopiero właczyła jak zajdzie potrzeba a w LG na siłę producent chciał aby pompa jak najlepiej i jak najdłużej modulowała.

    Pompa inwerterowa od samego początku moduluje mocą ..

    Zobacz jak u mnie pompa modulowała ...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	lg.jpg
Wyświetleń:	837
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	458147
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 06-11-2021 o 10:40
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #828

    Domyślnie

    U mnie też nie ma stałej delty. Tylko moja pompa bardzo długo idzie na stałej delcie, przekraczając temperaturę zadaną o 2-3* i dopiero wtedy wygląda, że zaczyna zmniejszać moc. Kaszpir007, czy u Ciebie też tak przeciąga temp. zadaną, bo tego nie napisałeś?
    3 generacja również nie steruje przepływem. Można jedynie ustawić obroty pompy i tu też w sumie nie wiem, czy ustawić maksymalne (trochę głośno jest wtedy u mnie), czy raczej dążyć do litrów, które są w karcie katalogowej, na których był wyznaczamy COP.

  9. #829

    Domyślnie

    Ja mam 100% podłogówki , Ty masz instalację mieszaną i do tego bufor , więc u ciebie pompa może działać inaczej niż u mnie.
    Najlepiej pompa działa przy jak najprostszej instalacji,

    Czy przebija ?
    Tak. Obecnie mam zadane 28 stopni a czasami jak byłem w kotłowni to widziałem i 29 stopni ale potem znów wracało do zadanych 28 stopni.

    Masz ustawienie -2/+2 , u mnie to chyba jest termika . Jeśli jest to to samo co u mnie to oznacza że pompa może sobie podnieść temp zasilania o 2 stopnie aby zachować ciągłość pracy. Ja mam bardzo mały odbiór i musiałem ustawić -2 /+4 ...

    Więc w Twoim przypadku wygląda to na normalną pracę . Działa z sporą deltą aby osiąnąć żądaną temp a później obniża deltę i tym samym temperaturę zasilania ..

    Ale jak naprawdę działa algorytm to chyba tylko LG wie , bo to tylko takie moje spostrzeżenia
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #830

    Domyślnie

    Możliwe, że u Ciebie ten parametr się tak nazywa. Patrząc na te wszystkie nazwy i opisy, można, się pokusić o stwierdzenie, że Lg korzystało z translatora google.

    Mi ciągle chodzi o przebijanie temperatury w pierwszej fazie po starcie. Później to wiadomo, że ze względu na mały odbiór temperatura będzie rosła, aż przekroczy nastawę termiki i się wyłączy.

    Moja teraz po przerwie się uruchomiła i przy nastawie 32, na wylocie ma już 36 i powrót 32. Dopiero teraz zaczyna zmniejszać temperaturę wylotu. Jest 35....No i nie zdążyła zejść do mocy minimalnej. Wyłączyła się.:/
    Zobaczę, jak ustawię wyższą temp, czy też od razu przekroczy zadaną.

  11. #831
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Też mam szczęście posiadać te wspaniałą pompę. Pytanie do was, czy grzeje wam sprężarką cwu gdy włączone jest tylko grzanie CWU, czy tak jak u mnie chce to robić za pomocą grzałki której nie ma. Gdy mam w tym czasie włączone chłodzenie to mi będzie cwu chłodziła.
    Teraz spostrzeżenia dla was. Grzanie w trybie grzania, zaiwania na maksa już po 2-3 min wchodzi na 5kW poboru prądu, przelatuje zadaną i się wyłącza. Gdy grzeje w trybie auto startuje z mocą 1,6kW, następnie zwalnia do 1kW i zachowuje się znacznie spokojniej. Pod koniec cyklu w trybie i grania i auto wkręca się bardzo wysoko. Pytanie po co? Jedyne co mi przychodzi do głowy, jako osobie związanej z klimatyzacja i chłodnictwem to olej, ale do q... 10x na godzinę?
    Ost kwestia. Jak to jest, że taka chińska midea potrafi zapobiegając taktowaniu wychodzić na docelową modulację w 600s, a LG to robi 120s. Pytanie retoryczne.

  12. #832

    Domyślnie

    W LG II generacji sobie ustawić czy chce grzać samą sprężarką , czy chce grzałką. U mnie ustawione jest samą spreżarką. Grzałki do CWU nie posiadam.

    U mnie grzeję wodę raz dzienne i sprężarka też idzie na max , u mnie to chyba do 3,4KW.
    U mnie wodę z moich wyliczeń pompa grzeje z wysokim COP , oczywiście duży wpływ ma temp zewnętrzna.


    Najważniejsza jest poprawnie wykonana instalacja CO , jak jest wykonana poprawnie , bez żadnych udziwnień to pompa działa prawidłowo.
    Jak będzie źle wykonana kto każda pompa będzie źle działać.

    U mnie wygląda to rak że pompa dość szybko "łapie" docelową temperaturę. U mnie jest to 28 stopni i ustawia aby to wykonać sporą deltę 4-6. Później temo powrotu zaczyna wzrastać i delta się zmniejsza.
    U mnie przez wiele godzin pompa potrafi sobie pracować na deltcie 2 np. 28 stopni / 26 stopni.

    Takie zachowanie Sobit u Ciebie pompy wygląda na mi na coś co szybko wychładza ci temp powrotu (może grzejniki) i pompa próbuje zwiększać moc aby na te straty szybko zareagować.

    Spróbuj testowo zamknąć całkowicie grzejniki i sprawdź jak zachowa sie pompa na samej podłogówce ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 07-11-2021 o 08:25
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #833
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Posiadam splita 16kW który jest opomiarowany i od roku obserwuję jego zachowanie. Udało mi się zebrać trochę doświadczenia i chociaż uważam, że nie jest to doskonałe urządzenie, to wiele zależy od tego jak jest wykonana instalacja i jakie zostały zastosowane ustawienia.
    Jeżeli pompa się wyłącza przy nagrzewaniu instalacji gdyż przekroczy zadaną temperaturę są dwie możliwości.
    1.Jest stłumiony przepływ który domyślnie ustawiony na ok 50l na min w pompach 12-16KW. Stłumiony przepływ momentalnie spowoduje osiągnięcie temp docelowej+histereza na wyjściu. Delta przy pełnej mocy przy prawidłowym przepływie osiąga ok 5st. jeżeli jest większa szukałbym w tym problemu.
    2.Instalacja ma małą bezwładność cieplną.(nieduża ilość wody w instalacji). Co nie jest problemem tylko trzeba ustawić większą histerezę pracy.
    Domyślna histereza to +-2st która może być za mała. Przy nagrzewaniu sprężarka pracuje z pełną mocą dopóki temperatura powrotu nie zacznie zbliżać się do temperatury zadanej. Przy małej bezwładności instalacji sterownik nie zdąży obniżyć wydajności agregatu zostaje przekroczona temperatura zadana o wartość histerezy i sprężarka się wyłączy.

    Co do CWU, w menu instalatora jest wiele ustawień dotyczących grzania CWU. Prawdopodobnie nie zostało to do końca prawidłowo skonfigurowane.
    Ostatnio edytowane przez MMPC ; 10-11-2021 o 11:16
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  14. #834
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    To o czym piszesz, to nie przepływ i nie bezwładność tylko moc jaką instalacja potrafi oddać przy danej temperaturze zasilania i delcie. Przy tym poziomie inteligencji ta pompa będzie właściwie pracować tylko z podłogówką i tylko, jeżeli jest dobrana w punk biwaletny ok - 10C, inaczej mówić jeżeli jest o mocy mniejszej niż zapotrzebowanie. Jej algorytmy sterowania mocą są nieprzemyślane, nie uniwersalne. Ona zbyt szybko zwiększa swoją moc po starcie, kiedy odchylenie od zadanej jest stosunkowo duże, następnie zbyt późno zaczyna redukować moc gdy odchylenie maleje do zera i staje się ujemne. U innych jak pisałem pompa reaguje znacznie spokojniej. Toshiba nawet potrafi wyciągnąć wnioski z tego, że w poprzednim cyklu pracy nastąpilo przeregulowanie i startuje jeszcze bardziej spokojnie i wolniej zwiększa moc sprężarki.
    Niestety powietrzna pompa ciepła to nie tylko dwa wymienniki i sprężarka, ważne są przemyślane algorytmy w różnych bardzo zmiennych warunkach pracy. Takie jak defrost, grzanie CWU z ograniczoną mocą wezownicy, pierwsze grzanie zimnej podłogi, czy współpraca z instalacjami grzejnikowymi. Brak normalnej obsługi drugiej pompy(za buforem), lub konieczność utrzymywania trybu grzania lub auto latem do grzania cwu w ogóle jest śmieszne. Ludzie łażą poforach i FB z pytaniami jak grzać CWU, by pompa CO nie pracowała cały czas.

  15. #835
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Powiem szczerze że nie do końca rozumiem twoją wypowiedź. Delta jest wprost proporcjonalna do aktualnej mocy oddawanej przez PC i odwrotnie proporcjonalna do przepływu w instalacji. Ponieważ algorytm nie zmienia wydajności pompy obiegowej to w poprawnie wykonanej instalacji przepływ jest stały. Delta w tym przypadku jest wyłącznie zależna od aktualnej mocy. To co jest w instalacji (grzejniki, podłogówka czy bufor) nie ma tu nic do rzeczy. Możesz wierzyć albo nie, ale jakoś u mnie jak i drugiej instalacji, którą z ciekawości monitoruję nie ma żadnego problemu z prawidłową modulacją mocy. Obydwie instalacje to instalacje na grzejnikach. To jest tylko kwestia odpowiedniego (nominalnego przepływu) w instalacji oraz odpowiednio dobranej histerezie w zależności od bezwładności instalacji.
    Co do utrzymywania trybu grzania latem aby grzać CWU to jest już jakaś totalna bzdura. Używam PC do klimatyzacji w lecie i wszystko działa. Gdy zachodzi potrzeba grzania CWU tak samo to działa w trybie grzania, chłodzenia czy wyłączonym ogrzewaniu.
    Jeżeli ktoś ma tego typu problemy to ewidentnie jest jakiś błąd w instalacji lub nieprawidłowo skonfigurowane ustawienia.
    Zgadzam się natomiast, że ludzie którzy pisali algorytmy sterujące PC mogli się bardziej przyłożyć. Największym problemem tej PC jest algorytm rozpoznawania zalodzenia, który w specyficznych warunkach działa nieprawidłowo i doprowadza do całkowitego zalodzenia wymiennika.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  16. #836

    Domyślnie

    Co do LG to mam LG II generacji od ponad 4 lat i stwierdzam że największą wadą mojej pompy jest niedopracowany algorytm pracy.
    Algorytm który jest tak napisany aby wymusić pracę ciągłą pompy.

    Co z tego że jest pompa elektroniczna obiegowa , jak soft nie wykorzytuje jej możliwości sterowania przepływem ?
    Zawsze jest max przepłwy.

    Ktoś w LG wymyślił że zamiast przepływem wody algorytm będzie modyfikował moc za pomocą delty.

    U mnie delta zaczyna się nawet od 6-8 a kończy nawet na 1 , choć bardzo często pompa u mnie działa na delcie 2 przez wiele godzin.

    Tak naprawdę bardzo często pompa powinna się już dawno wyłączyć i powinna działać sama pompa obiegowa , a właczyć dopiero jak będzie delta 5 ..

    Oczywiście zmienna delta ma też swoje plusy , bo u mnie niska delta , niski pobór mocy i wtedy naprawdę niezły COP wychodzi (można sobie policzyć).
    Gdyby doszła jeszcze możliwość sterowania przepływem sądzę że było by dużo dużo lepiej

    Wielkim plusem LG jest inteligentny i szybki defrost. Pompa nie robi defrostu w ściśle określonym czasie , ale naprawdę jak jest taka potrzeba i to dodatkowo robi bardzo sprawnie i szybko i bez wykorzystania grzałek.

    Nie wiem czemu właśnie LG ma taki dziwny algorytm , bo konkurencja raczej korzysta ze stałej ustawianej delty i co najwyżej regulacja jest samym przepływem wody i jak nie ma potrzeby to po prostu sprężarka się wyłącza.

    Taki algorytm jaki jest idealnie się sprawdzi w domach o dużym zapotrzebowaniu na energię , tam nigdy pompa nie zejdzie z mocą poniżej mocy minimlanej i będzie świetnie modulowała moc i pracowała , ale w domach o małym zapotrzebowaniu , gdzie zapotrzebowanie przez część sezonu jest sporo niższa niż minimalna moc pompy może być problem.

    Problem polega na tym że jak pisałem pompa używa zmiennej delty i na siłę próbuje zmusić spręzarka do pracy ciagłej , mimo że czasami nie ma juz odbioru ciepła i tak naprawdę sprężarka powinna sobie odpocząc zanim ponownie zacznie pracować.
    Niestety takie "wymuszenie" powoduje taktowanie ...

    Ja sobie radzę używając trybu silent , ale też nie jest to idealne rozwiązanie i modyfikując oryginalne ustawienia pracy (termiki) aby wyeliminować taktowanie albo ograniczyć. Pompę już poznałem dobrze i wiem jakie ma wady i jak sobie z nimi radzić.

    Jak ktoś chce kupić pompę LG do nowego ciepłęjgo domu to proponuję kupić jak najmniejszą , np. 5KW i w razie czego wspomóc się grzałką.
    Bo kupno za dużej pompy nie jest dobrym pomysłem ...

    Tyle że ja mam pompę II generacji , obecnie są już chyba 4 czy 5 generacji , z nowszymi sprężarkami i może też algorytm pracy inny.
    Być może zmienna delta to spory plus , tyle że w moim przypadku może i pomysł dobry , ale algorytm pracy nie do końca przemyślany.

    Osobiście marzy mi się taka pompa która miała by wejście na USB i gdzie mozna by było wczytać nowy soft i samemu go zaktualizować.

    Kiedyś jak miałem kocioł na ekogorszek , miałem sterownik kotła z wejściem na USB i co pewien czas producent udostępniał nowe wersje soft z coraz to lepszym algoirytmem.
    Szkoda że w pompach za tak sporą kasę tego nie ma , bo uważam że oprogramowanie powinno być cały czas modyfikowane ..
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 11-11-2021 o 13:45
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #837
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Ktoś w LG wymyślił że zamiast przepływem wody algorytm będzie modyfikował moc za pomocą delty.

    U mnie delta zaczyna się nawet od 6-8 a kończy nawet na 1 , choć bardzo często pompa u mnie działa na delcie 2 przez wiele godzin.

    Tak naprawdę bardzo często pompa powinna się już dawno wyłączyć i powinna działać sama pompa obiegowa ,a włączyć dopiero jak będzie delta 5 ..
    Delta - czyli różnica temperatur wlot-wylot modułu hydraulicznego jest pochodną oddawanej mocy przez układ chłodniczy + ewentualnie grzałki wspomagające. Nie ma czegoś takiego jak sterowanie deltą przy stałej wydajności pompy obiegowej. Jeżeli PC nie oddaje żadnej mocy (PC jest wyłączona) delta jest równa 0.

    Nie wiem jak jest w twojej PC ale podejrzewam, że tak samo jak u mnie. Algorytm jest prosty. Po włączeniu PC dąży do jak najszybszego osiągnięcia temperatury zadanej po czym zmniejsza moc. W przypadku gdy instalacja przy zadanej temperaturze i minimalnej możliwej wydajności PC nie odbiera wystarczającej ilości ciepła temperatura będzie rosła dopóki nie zostanie osiągnięta górna granica histerezy np zadana +2st. Kompresor ponownie się załączy gdy temperatura spadnie poniżej dolnej granicy histerezy np zadana -2st. Tak sobie będzie działał ten układ z częstotliwością zależną od bezwładności cieplnej instalacji.
    Zakres modulacji mocy jest naprawdę duży i żeby to mogło sprawiać problemy musiałaby być mocno przewymiarowane PC. Przy dodatnich temperaturach moja PC potrafi osiągać ponad 20KW mocy max a na minimalnych obrotach schodzi do 4,5-5KW. Nie wiem czego można wymagać więcej.


    Oczywiście zmienna delta ma też swoje plusy , bo u mnie niska delta , niski pobór mocy i wtedy naprawdę niezły COP wychodzi (można sobie policzyć).
    Gdyby doszła jeszcze możliwość sterowania przepływem sądzę że było by dużo dużo lepiej
    Zmienna wydajność pompy obiegowej nic by tutaj nie zmieniła bo ograniczeniem jest minimalna wydajność układu chłodniczego.

    Jak ktoś chce kupić pompę LG do nowego ciepłęjgo domu to proponuję kupić jak najmniejszą , np. 5KW i w razie czego wspomóc się grzałką.
    Bo kupno za dużej pompy nie jest dobrym pomysłem ...
    Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Obserwuję PC z tej samej serii 16KW i 12KW i te pompy niczym sie nie różnią oprócz delikatnych różnicach w programie. 12KW jest tylko przycięta programowo przy niektórych temperaturach. Jeżeli tak samo to wygląda w serii 5-9KW to minimalna moc będzie taka sama dla całej serii.
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  18. #838

    Domyślnie

    Dzięki MMPC, że włączyłeś się do rozmowy. Po pierwszych sugestiach kaszpira007, jeszcze się bawiłem i obserwowałem zachowanie pompy. Też mi się wydaje, że algorytm tak działa, jak piszesz. Próbuje jak najszybciej uzyskać temp. docelową. U mnie w tym wypadku, czym większą różnica między temperaturą wody na wylocie, a zadaną, pompa się bardziej rozkręca. Dodatkowo zauważyłem, że jak zmniejszymy przepływ, to analogicznie zwiększamy deltę pompy i sterownik nie rozkręca jej tak mocno.

    U mnie, pomijając te przekroczenie temperatury o +2 na początku, jest jeszcze jeden problem. Pompa w dalszym czasie pracy, nie potrafi ustabilizować mocy. Nie mam na razie termostatów na grzejnikach i podłogówce, więc nie ma elementów, które mogłyby mieszać w odbiorze ciepła, a pompa zachowuje się następująco:
    Po przekroczeniu temp o +2 zmniejsza swoją moc do minimum i utrzymuje ją, aż uzyska -2 i się rozkręca do +1, no i znowu hamuje do minimum mocy i -2. I tak bez końca. Mam na wylocie dodatkowy termometr, który ma 1 miejsce po przecinku i widać na nim, że temp zaczynać powoli spadać, a patrząc na podlicznik, widać, że pompa nie zwiększa mocy, aby utrzymać temp.
    Chyba bez serwisu się nie obejdzie, ale boję się, że przyjadą i powiedzą, że tak ma być.

    MMPC, jaki masz nr oprogramowania sterownika? Ja 3.0.5.6a

    Przydałaby się możliwość ograniczenia mocy, bo CWU też grzeje na maxa.

  19. #839
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MMPC

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-080
    Posty
    89

    Domyślnie

    Myślę, że nie masz się czym martwić. Tak się zachowuje sterownik w temperaturach lekko dodatnich. Podejrzewam, że tak to zostało napisane z premedytacją.
    Przy tym jak PC pracuje z pełną mocą przy nagrzewaniu instalacji obciążenie wymiennika zewn, jest na tyle duże że zbiera się na nim lód. Następnie wydajność kompresora jest ograniczana do minimum ale wentylatory pracują na maksymalnej wydajności, przez co wymiennik ma szanse rozmarznąć samoczynnie bez wymuszania odladzania. Wahania temperatury nie mają większego znaczenia, ważna jest średnia temperatura, która pokrywa się z ustawioną krzywą.

    Chciałem dodać przykład w postaci załącznika, ale w żaden sposób nie jestem w stanie go dodać. Poniżej masz przykład takiej samej jak twoja PC tylko bez bufora. Zachowuje się tak samo jak wynika to z twojego opisu.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst...021-11-11#/pc1

    Sprawdziłem oprogramowanie sterownika. U mnie jest 3.0.5.3a.

    Co do grzania CWU, niestety tak sobie ktoś wymyślił, że wodę ma grzać z maksymalną mocą. Niewiele da się z tym zrobić. Można włączyć tryb cichy, ale to również ograniczy maksymalną moc przy ogrzewaniu. Jest jeszcze tryb ograniczonej mocy, ale to się konfiguruje w jednostce zewnętrznej gdy ktoś ma ograniczone możliwości przyłacza el.
    Ostatnio edytowane przez MMPC ; 13-11-2021 o 19:04
    Dom - lata 90-te. Zapotrzebowanie roczne na ogrzewanie ok 30000kWh + CWU dla 7 osób. PC LG Therma V 16kW.
    https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100999#/pc0

  20. #840
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    NEOKRAK

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    74-240
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy ktoś się orientuje w jaki sposób sterowana jest grzałka tacy ociekowej jednostki zewnętrznej pompy ciepła LG ThermaV? Czy jest możliwość korygowania jej pracy?
    Zauważyłem, iż przy temperaturach dodatnich (bliskich zera) dochodzi do dużego zalodzenia tacy co powoduje zatkanie otworów odpływowych.

Strona 42 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony