dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 52 z 55
Pokaż wyniki od 1.021 do 1.040 z 1090
  1. #1021

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Natomiast nie kumam czemu mi cie co odpala jak dam na IA . W końcu jest ciepło.
    "Ciepło" w sensie w domu? A masz ustawiony czujnik: woda+powietrze (i odpowiednio dwie krzywe, pompa musi wiedzieć co znaczy i kiedy jest "ciepło")?

  2. #1022
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    Witam jaki przepływ w Pompy 16kw LG mozna uznac za optymalny ? Mam pompę LG 1 generacji HU wysokotemperaturową i tam pompę obiegową należy dokupić . Jestem w trakcie montażu i wskazania z pompy co do bufora na najwyższym biegu są 2,63 m h wysokość, 2,24 m3/h przepływ pobór 33Wat czy to będzie optymalnie czy zwiększyć przepływ inną mocniejszą pompką co teraz jest 37,3 litra na minutę.
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  3. #1023

    Domyślnie

    A może wystarczy zajrzeć do instrukcji pompy ?

    U Ciebie minimalny przepływ dla pompy 16KW - to 46L./min

    U mnie przy 9KW jest to 26L/min
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #1024

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    A może wystarczy zajrzeć do instrukcji pompy ?
    U Ciebie minimalny przepływ dla pompy 16KW - to 46L./min
    U mnie przy 9KW jest to 26L/min
    To są przepływy nominalne, przepływy minimalne wg "skryptu montażowego" są niższe (20,15 L/min), a optymalny jest zmienny (zależy od innych czynników), u mnie (9kW split) najmniej zaobserwowałem chyba ~8L/min, max niecałe 26L/min. Lepiej (konieczne?) mieć obiegówkę która potrafi dać przepływ nominalny (myślę że dotyczy to również pompy za buforem, ale ręki sobie nie dam odciąć).

    PS. Defrosty teraz (około zera, wilg.98-99% wg Meteo ICM) mam co 30-40min - też tak macie?
    Ostatnio edytowane przez grzeniu666 ; 12-12-2022 o 09:15

  5. #1025
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    skopiowane z DTR Heat Exchanger
    Refrigerant to
    Water
    Type - Blazed Plate HEX
    Quantity EA 1
    Number of Plate EA 76
    Rated Water Flow l / min 23.0
    Minimum Water Flow l / min 15.0 ± 1.5
    Maximum Pressure Resistance kgf/ cm2 45
    Refrigerant to
    Refrigerant
    Type - Blazed Plate HEX
    Quantity EA 1
    Number of Plate EA 50

    i stąd moje pytanie bo ja rozumiem ze min 15 l/m a znamionowy przepływ 23 ?
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  6. #1026
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    Jeszce dodam przepływy z DTRKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-2336.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	65,3 KB
ID:	462710
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  7. #1027

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    To są przepływy nominalne, przepływy minimalne wg "skryptu montażowego" są niższe (20,15 L/min), a optymalny jest zmienny (zależy od innych czynników), u mnie (9kW split) najmniej zaobserwowałem chyba ~8L/min, max niecałe 26L/min. Lepiej (konieczne?) mieć obiegówkę która potrafi dać przepływ nominalny (myślę że dotyczy to również pompy za buforem, ale ręki sobie nie dam odciąć).

    PS. Defrosty teraz (około zera, wilg.98-99% wg Meteo ICM) mam co 30-40min - też tak macie?
    To są przepływy ... minimalne.

    U mnie jak zjechałem z przepływem (w LG 2 generacji poniżej 25L.min) to od razu błąd przepływu ..
    Czyli u mnie (9KW) poniżej chyba 25L/min ..

    Wszystko to jest w książce od LG. W mojej LG jest tabela i tam też jest pompa 16KW ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #1028

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    To są przepływy ... minimalne.
    U mnie jak zjechałem z przepływem (w LG 2 generacji poniżej 25L.min) to od razu błąd przepływu ..
    Czyli u mnie (9KW) poniżej chyba 25L/min ...
    OK, ja tylko przepisałem z aktualnych "papierów" LG PL. Kojarzę (z grupy fejsbukowej "Pompy ciepła LG Thermav") że ludzie mają wyraźnie niższe przepływy (i odebrane instalacje). Ja u siebie nie uzyskuję książkowych 25,9 L/min (a deczko mniej), żadnych błędów nie mam, wydaje się działać OK.

  9. #1029
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    a jest w tej książace może pompa HU wysokotemperaturowa?
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  10. #1030

    Domyślnie

    Cytat Napisał azu Zobacz post
    a jest w tej książace może pompa HU wysokotemperaturowa?
    Pytasz mnie ("książowe 25,9") czy @Kaszpira ("książka od LG")?
    Tu masz skrypt montażowy i inne rzeczy:
    https://strefaklimatyzacji.pl/pobier...ogi-i-cenniki/

  11. #1031
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar azu
    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    wrocław
    Kod pocztowy
    54-002
    Posty
    65

    Domyślnie

    "Pytasz mnie ("książowe 25,9") czy @Kaszpira ("książka od LG")?
    Tu masz skrypt montażowy i inne rzeczy:"
    za materiały dziękuję pytałem o ksiązkę @Kaszpira bo ma pompę z tego co on okresu.
    w nowym jest 46 litrów nominalny
    basen całoroczny co z domu piec 30kw ZBS Junkers cerapul spzreglo i dwa obwody 1 podlogówka 250m2 drugi grzejniki i z niego rownolegle basen
    basen dodatkowo pompa ciepła lg 16kw , klima ,cw,

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/e06133a3a2dbe883

  12. #1032

    Domyślnie

    Ja mam LG 2 generacji 9KW. Mam książkę instalatora (leży u mnie przy pompie).

    Mam pompę niskotempereaturową.

    Dla pompy 16KW przepływ znamionowy LPM to 46L/min
    Dla pompy 3KW -8,6L
    Dla pompy 9KW - 25.8L.


    I faktycznie jak u mnie skręciłem rotametry i miałem poniżej tych 25l/min to co jakiś czas miałem błąd przepłwu.

    Być może w nowszych wersjach taki przepłwy nie jest potrzebny.
    W mojej pompie pompa obiegowa zawsze działa na max wydajności a zmienia się delta ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #1033
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Panowie czy panel sterowania (ten z wyświetlaczem) może odpowiadać za charakterystykę pracy pompy? Przyjechał serwisant, rozmawiałem z nim iż nie mam możliwości zejść z temp poniżej 30 stopni...nie uwierzył mi dopuki się nie przekonał. Podpiął swój sterownik od nowszej wersji ustawił na 26 stopni i pompa ładnie pracowała a nawet modulowala w niskich zakresach. Mam dwa stare sterowniki i oba tak gówniano działają. Według serwisanta nie powinno mieć to znaczenia bo wszystkie parametry zapisywane są na płycie.

  14. #1034

    Domyślnie Wydajność pompy 12kw monoblok R32

    Dzień dobry wszystkim,
    Mam pytanie odnośnie wydajności pompy Lg HM123mr.u34
    Założyłem taki monoblok do domu 200m2 gdzie jest dwa poziomy podłogówki po 100m2 na każdym pietrze.
    Trochę ciężkie warunki miała pompa bo woda na budynku miała 5 stopni na powrocie.
    Teraz po 3 dniach grzania woda na powrocie już około 25 stopni ma.
    Moje obawy powoduje fakt, ze pompa mimo ustawienia temperaturę żądaną na wyjściu 40stopni to po tych kilku dniach ledwo dociąga do 32 stopni na wyjściu.
    Rozumiem ze ma ciężko bo wychłodzony budynek, ale jak jej wyłącze pompy obiegowe na podłogówki i ma podgrzać sam bufor 100L to trwa to kilkadziesiąt minut do temperatury 45stopni.
    Przepływ na pompie około 40L
    Pytanie: czy ten typ tak ma ze bardzo powoli dąży do temp zadanej czy moja pompa ma jakaś wadę?

  15. #1035
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał psemq Zobacz post
    Pytanie: czy ten typ tak ma ze bardzo powoli dąży do temp zadanej czy moja pompa ma jakaś wadę?
    PC z reguły mają ustawioną deltę temperatury zasilania i powrotu. Jak jest ustawiona na 5* to dodają do temperatury powrotu te 5* i taką starają się (jak leży to w zakresie modulacji) zapodać do systemu. I dopiero stopniowo, jak wzrośnie temperatura powrotu, podnoszą temperaturę zasilania aż do osiągnięcia zadanej. Jak zadana temperatura zasilania jest osiągnięta, to wraz ze wzrostem temperatury powrotu zmniejszają moc starając się utrzymać zadaną temperaturę. Jak delta albo moc spadnie poniżej minimum - przestają grzać czekając na spadek temperatury powrotu.
    Więc nieosiąganie zadanej temperatury może mieć dwie przyczyny:
    1. za mała moc pompy - pomimo grzania na maksa temperatura powrotu nie rośnie. Za wiele z tym nie zrobisz poza ograniczeniem strat budynku.
    2. za mała moc systemu grzewczego i pompa ma zapas mocy, ale wraca za bardzo wychłodzona woda, żeby podnieść temperaturę zasilania. Jak woda płynie powolutku, to się bardziej wychładza, niż jak w tym samym systemie płynie szybko. Tu rozwiązania dwa.
    Zwiększyć przepływy. Czy to zwiększając obroty pompy obiegowej, czy zmniejszając opory instalacji (np. zmniejszając kryzowanie na grzejnikach czy odkręcając rotametry podłogówki). I/lub zwiększyć deltę w ustawieniach.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-12-2022 o 18:46

  16. #1036
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.936

    Domyślnie

    Cytat Napisał psemq Zobacz post
    Dzień dobry wszystkim,
    Mam pytanie odnośnie wydajności pompy Lg HM123mr.u34
    Założyłem taki monoblok do domu 200m2 gdzie jest dwa poziomy podłogówki po 100m2 na każdym pietrze.
    Trochę ciężkie warunki miała pompa bo woda na budynku miała 5 stopni na powrocie.
    Teraz po 3 dniach grzania woda na powrocie już około 25 stopni ma.
    Moje obawy powoduje fakt, ze pompa mimo ustawienia temperaturę żądaną na wyjściu 40stopni to po tych kilku dniach ledwo dociąga do 32 stopni na wyjściu.
    Rozumiem ze ma ciężko bo wychłodzony budynek, ale jak jej wyłącze pompy obiegowe na podłogówki i ma podgrzać sam bufor 100L to trwa to kilkadziesiąt minut do temperatury 45stopni.
    Przepływ na pompie około 40L
    Pytanie: czy ten typ tak ma ze bardzo powoli dąży do temp zadanej czy moja pompa ma jakaś wadę?
    Zamknij pętle na górze i jak zauważysz poprawę, otwieraj po jednej pętli po kolei.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #1037

    Domyślnie

    Dziękuje za szybkie odpowiedzi.
    Jeśli chodzi o deltę to w tej chwili ustawiony sposób zarządzania przepływem na stały wydatek 40litrow na minutę i sterownik taką wartość utrzymuje non stop.
    Na dole gdzie jest 100m2 podłogówki mam z bufora pompkę 25-60 grundfosa ustawioną na drugi bieg a na górę (taka sama pompka na pierwszy bieg) gdzie są potężne straty Ciepla bo dach ma tylko membranę.
    Od kilku dni temperatura zasilania nie wzrosła więcej niż do 30 stopni, ale teraz na probe wyłączyłem obieg góry i w godzinę juz mam 37 (zadana 45) tak wiec pierwsza przyczyna to na pewno straty.
    Ale martwi mnie to dlaczego pompa na przykład przy zasilaniu 27 stopni pobieranie ma 3kwh/h zamiast dać maxa na przykład 7kw pobieranie i jak najszybciej stworzyć temperaturę zadaną na wyjściu. Ciekaw jestem jak podłączę zbiornik cwu 300l to tez tak powoli będzie grzała?

  18. #1038
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał psemq Zobacz post
    Ale martwi mnie to dlaczego pompa na przykład przy zasilaniu 27 stopni pobieranie ma 3kwh/h zamiast dać maxa na przykład 7kw pobieranie i jak najszybciej stworzyć temperaturę zadaną na wyjściu. Ciekaw jestem jak podłączę zbiornik cwu 300l to tez tak powoli będzie grzała?
    Wg danych technicznych maksymalny pobór mocy tej pompy przy grzaniu sprężarka to 2,45kW. Jak bierze Ci 3kW to może grzeje sama grzałka (bo właśnie taką ma moc)? Wtedy COP masz=1 i 3,6x mniej ciepła w domu, niż gdyby grzała sprężarka.

    To jeszcze raz:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PC z reguły mają ustawioną deltę temperatury zasilania i powrotu. Jak jest ustawiona na 5* to dodają do temperatury powrotu 5* i taką starają się (jak leży to w zakresie modulacji) zapodać do systemu. I dopiero stopniowo, jak wzrośnie temperatura powrotu, podnoszą temperaturę zasilania aż do osiągnięcia zadanej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-12-2022 o 18:54

  19. #1039

    Domyślnie

    Grzałka w buforze aktualnie uruchamiana jest swoim termostatem przy spadku temperatury poniżej 25-28 stopni.
    Z tym Max poborem co piszesz to albo katalog mocno odbiega albo sterownik pompy mocno przekłamuje bo przed chwileczką zrobiłem zdjęcie ze pobiera 5,4kW
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6727EB41-150A-47DE-9F3C-9A6FDF91D647.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	6,0 KB
ID:	462799
    Dodatkowo właśnie teraz zauważyłem ze jednak ustawianie wydatku pompy na Max w moim przypadku nie było najlepszym pomysłem - teraz zmieniłem na automatyczne zarządzanie przepływem „optymalny przepływ” ponieważ jak woda wracająca ma bardzo niską temperaturę i bardzo szybko przepływa przez wymiennik płytowy to na wyjściu ma jeden stopień więcej (nie zdążą się ogrzać) i w dodatku PC przy małej temperaturze zmniejsza swoją moc i to takie błędne koło.
    Teraz przy optymalnym wydatku pompy wody zauważyłem ze jak wraca zimna woda i wychodzi prawie w tej samej temperaturze to zmniejsza przepływ celem wydłużenia wymiany na wymienniku płytowym a co za tym idzie rośnie temperatura na wyjściu w następstwie czego PC zwiększa swoją moc. Wydaje mi się ze moje problemy zaczęły się od tego ze start pompy przeprowadzany był w tragicznych warunkach (-2 na zewnątrz a woda w podłodze 5 stopni) a to przy Max wydatku pompy było dla niej zabójcze. Teraz widzę ze pompa robi dużo większą deltę przy dużo mniejszym przepływie. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1BCA5A38-8AFE-4C43-965C-8A136FAF80BF.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	5,2 KB
ID:	462800Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5400DE9E-89D4-4A08-B15E-585E0C78B6F8.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	5,8 KB
ID:	462801
    https://share.icloud.com/photos/083Y...q2WZ7AV-Ww9Kpg
    Ostatnio edytowane przez psemq ; 15-12-2022 o 21:41

  20. #1040

    Domyślnie Logika działania pompy obiegowej podpiętej pod złącze pump A2

    Czy ktoś z Was ma podpiętą pompkę na przykład podłogówki za buforem pod wyjście bezpotencjalowe pumpA2 w monobloku i powie mi jak to działa ? Chcę wiedzieć czy PC ciagle trzyma tą pompkę włączoną czy wyłącza ją na defeosty, czy wyłącza tą pompkę jak PC osiągnie zadana temperaturę itp. Z góry dzięki
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4BCD513D-68F5-4B1C-A9C4-5EFF256B842A.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	462802
    To jest złącze bodajże 7 i 8 liczone od góry na płycie głównej zaznaczone na foto.
    https://share.icloud.com/photos/0c66...NXq1y2QYZSYJbA
    Ostatnio edytowane przez psemq ; 15-12-2022 o 21:41

Strona 52 z 55

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony