dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1

    Domyślnie PC PW - co warto kupić?

    Witajcie. Planuję instalację ogrzewania i zachęcona dyskusjami tu na forum oraz sugestiami forumowiczów odchodzę od zamiaru instalacji kotła na ekogroszek na rzecz pompy ciepła.

    Podobno - cenowo wyjdzie to porównywalnie. Patrzę jednak na ceny takich pomp i widzę ogromną rozbieżność. Od 10 tys - 30 tys. Zazwyczaj wybieram markowe sprzęty, bo wolę zrobić coś raz, a porządnie, niż kupić jakiegoś no-name'a i bulić za serwis (w tym przypadku jeszcze marznąć). Ale przyznam szczerze, że nie będzie nas stać na pompę za 30k, gdyż musimy się wyrobić z budżetem i dokończyć dom, aby sie wprowadzić do niego latem. Cóż, życie :/

    Czy zatem da się kupic w miarę sensowną pompę bliżej tej dolnej granicy? Mój dom ma powierzchnie użytkową 105,5 m2, całkowitą 148 m2. Projekt Pelikan Bis studia Atrium. Planujemy bardzo porządnie zaizolować dom.

    Macie jakieś sugestie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Planujemy bardzo porządnie zaizolować dom.
    Izolacja - to najważniejsze. Na chwilę obecną możemy gdybać... Zleć OZC - dowiesz się jakiej mocy PC kupić.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3

    Domyślnie

    Przyjmijmy przedział 7-9 KW. Nie oczekuję, że dobierzecie mi pompę dokładnie pod moje parametry. Chodzi mi o ogólne rozeznanie, co warto rozważyć - jaka firma czy model, aby stosunek jakość/cena był w miarę optymalny. Żeby krótko mówiac nie był to szajs z najniższej półki.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Może bufor ~600L z wbudowaną grzałką i dodatkową wężownicą na dole?

    Do zakupu pompy używacie grzałki (do CO i CWU) a później można wpiąć pompę.

    Dodatkowa zaleta że w razie awarii pompy nadal macie możliwość grzania grzałką.
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bez OZC nie policzysz, czy/kiedy PC się zwróci względem grzania prądem czy innym sposobem.
    Za serwis i tak będziesz płacić, bo inaczej stracisz gwarancję (zbierając oferty pytaj jak często trzeba robić przeglądy i ile kosztują).

    Jak ktoś się decyduje na PC PW (zwłaszcza PW) to warto ją kupić wcześniej i zamiast na jesieni odpalać ogrzewanie, to wygrzać w największe upały podłogówkę - bo najtaniej wyjdzie i już kilka stówek PC nam zwróci na starcie.

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Witajcie. Planuję instalację ogrzewania i zachęcona dyskusjami tu na forum oraz sugestiami forumowiczów odchodzę od zamiaru instalacji kotła na ekogroszek na rzecz pompy ciepła.

    Podobno - cenowo wyjdzie to porównywalnie. Patrzę jednak na ceny takich pomp i widzę ogromną rozbieżność. Od 10 tys - 30 tys. Zazwyczaj wybieram markowe sprzęty, bo wolę zrobić coś raz, a porządnie, niż kupić jakiegoś no-name'a i bulić za serwis (w tym przypadku jeszcze marznąć). Ale przyznam szczerze, że nie będzie nas stać na pompę za 30k, gdyż musimy się wyrobić z budżetem i dokończyć dom, aby sie wprowadzić do niego latem. Cóż, życie :/

    Czy zatem da się kupic w miarę sensowną pompę bliżej tej dolnej granicy? Mój dom ma powierzchnie użytkową 105,5 m2, całkowitą 148 m2. Projekt Pelikan Bis studia Atrium. Planujemy bardzo porządnie zaizolować dom.

    Macie jakieś sugestie?
    Różnice w cenach pomp markowych biorą się różnicy w mocach grzewczych,im niższa moc tym pompa tańsza a jaką moc będziesz potrzebowała do swojego domu zależy od tego domu i o Ciebie czyli jak go zbudujesz,zaizolujesz itp. Mocowe różnice do tego domu to 5-10tys.zl Druga kwestia od której zależy cena to świadomość czego tak naprawdę się potrzebuje mając na uwadze pojęcie "pompa ciepła" ponieważ nie swiadomym tego instalatorzy wciskaja drogi osprzęt typu bufor ciepła czy drogi zasobnik cwu co może podrozyc instalację o następne 5-10tys.zl.
    Patrząc na chłodno na ten dom pompa p-w do tego domu powinna wyjść ok.20tys.zl na gotowo,markowa oczywiście czyli Panasonic,Atlantic czy Samsung.
    Ale na początku wykonaj OZC,dowiesz się z niego ile Twoj dom potrzebuje energii na ogrzewanie oraz jaką moc grzewczą potrzebuje.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Przyjmijmy przedział 7-9 KW. Nie oczekuję, że dobierzecie mi pompę dokładnie pod moje parametry. Chodzi mi o ogólne rozeznanie, co warto rozważyć - jaka firma czy model, aby stosunek jakość/cena był w miarę optymalny. Żeby krótko mówiac nie był to szajs z najniższej półki.
    Poniżej masz moje TEORETYCZNE zestawienie. Potraktuj je jako pewien punkt odniesienia.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7370016

  8. #8

    Domyślnie

    [QUOTE=
    Patrząc na chłodno na ten dom pompa p-w do tego domu powinna wyjść ok.20tys.zl na gotowo,markowa oczywiście czyli Panasonic,Atlantic czy Samsung.
    [/QUOTE]

    Pompa 20 tys, a gdzie rurki, folie i inne dziadostwa instalacyjne, jeszcze robocizna - zastanawiam się zatem jaki będzie całościowy koszt takiej instalacji i czy faktycznie wyjdzie porównywalnie niż wersja z kotłem?? Kocioł z tego co sie orientuję to taki w miarę sensowny mozna kupic za 7-10 tys. Zaczynam więc wątpić czy faktycznie inwestycja będzie porównywalna.

  9. #9
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Przyjmijmy przedział 7-9 KW. Nie oczekuję, że dobierzecie mi pompę dokładnie pod moje parametry. Chodzi mi o ogólne rozeznanie, co warto rozważyć - jaka firma czy model, aby stosunek jakość/cena był w miarę optymalny. Żeby krótko mówiac nie był to szajs z najniższej półki.
    To podałaś przedział gdzie różnica w samych pompach może być i 10tys.zł
    Mój dom posiada obciążenie cieplne 3,5kW i do niego odpowiednie pompy poniżej przedstawiam i obie powinny wyjść do 20tys.zł:
    http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-atlantic-extensa-8kw-i6655759220.html
    http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-1f-generacja-h-i6659617199.html

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Pompa 20 tys, a gdzie rurki, folie i inne dziadostwa instalacyjne, jeszcze robocizna - zastanawiam się zatem jaki będzie całościowy koszt takiej instalacji i czy faktycznie wyjdzie porównywalnie niż wersja z kotłem?? Kocioł z tego co sie orientuję to taki w miarę sensowny mozna kupic za 7-10 tys. Zaczynam więc wątpić czy faktycznie inwestycja będzie porównywalna.
    Dalej gdybanie i wątpliwosci. Mając wyniki obliczen ozc, ceny taryfy g12w w twojej lokalizacji oraz calkowity koszt montazu mozemy policzyc opłacalnosc a nie gdybac.
    Kosztu rurek i foli nie licz bo podłogówka będzie w obydwu (a nawet w trzech) przypadkach i przy kotle i przy pompie i przy buforze z grzałkami.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Poniżej masz moje TEORETYCZNE zestawienie. Potraktuj je jako pewien punkt odniesienia.http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7370016
    No i kolejna propozycja fajna do 20 klocków

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarzenaTG Zobacz post
    Pompa 20 tys, a gdzie rurki, folie i inne dziadostwa instalacyjne, jeszcze robocizna - zastanawiam się zatem jaki będzie całościowy koszt takiej instalacji i czy faktycznie wyjdzie porównywalnie niż wersja z kotłem?? Kocioł z tego co sie orientuję to taki w miarę sensowny mozna kupic za 7-10 tys. Zaczynam więc wątpić czy faktycznie inwestycja będzie porównywalna.
    Tak jak asolt napisał,nie bierz pod uwagę rurek folii bo to samo masz przy kotle na ekogroszek wszak dziadowskich grzejników sciennych nikt rozsądny nie bierze dzisiaj pod uwagę mając na wzgledzie komfort uzytkowania nowego domu Kocioł 7tys.zł,którego o takiej mocy jaką potrzebujesz nie ma na rynku i chcąc wykorzystać w pełni musisz mu dać bufor czyli 4-5tys.zł,do tego dochodzi dodatkowy osprzęt konieczny do kotła jakieś 2tys.zł i już masz 13tys.zł,do tego doszedłby komin ok.4tys.zł i już masz 17tys.zł,komin masz ale liczmy,że budujesz od poczatku,do tego dochodzi montaż ok.1-2tys.zł i już masz 19tys.zł.I co najważneijsze,w tak małym domu każdy m2 jest na wagę złota i mając ekogroszek masz ileś tam m2 wycięte z domu na kotłownie a mając czyste ogrzewanie te m2 masz w domu.Eksploatacja przy pompie będzie znacznie tańsza niz przy ekogroszku.2+2=4 a nie 3
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-12-2016 o 11:21

  13. #13

    Domyślnie

    Ta jeszcze pomyśl sobie że w najbliższym czasie możesz dołożyć sobie na dach fotowoltaikę i prąd na pompę sam ci się bedzie produkował zaś kopalni węgla sobie nie zrobisz Także wybij sobie raz na zawsze z głowy jakikolwiek węgiel tylko prąd/pc i nic więcej.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Zakup pompy ciepła jest inwestycją na długie lata, więc warto wybrać najlepsze rozwiązanie. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zakupem pompy ciepła najwyższej jakości, polecam rozwiązanie marki Buderus. Posiada ona w swojej ofercie powietrzną pompę ciepła Logatherm WPL AR, która dostępna jest w zakresie mocy 6-14kW oraz występuje w czterech wariantach:
    - z wbudowanym 184 litrowym zasobnikiem c.w.u. z wężownicą solarną
    - z wbudowanym 190 litrowym zasobnikiem c.w.u bez wężownicy
    - w wersji naściennej do samodzielnej pracy
    - w wersji naściennej do współpracy z innym urządzeniem grzewczym.
    W naszej ofercie znajdują się również gruntowe pompy ciepła.
    W sprawie doboru oraz montażu pompy ciepła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Mocowe różnice do tego domu to 5-10tys.zl
    Jakie 5-10tys ?


    Miałem wycenę w której róznica między pompą 6KW a 9KW wynosiła tysiąc czy 1200 złotych. Nie róbcie ludzi w bambuko żeby sprzedać te OZC.
    Znając życie zapotrzebowanie wyjdzie 5-6KW więc i tak jak 90% ludzi z takich małych domków kupi pompę 9KW bo lubia miec " zapas mocy", chociaż wystarczyłaby 6 lub 7KW Mogę to zgadnąć bez żadnego OZC.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Miałem wycenę w której róznica między pompą 6KW a 9KW wynosiła tysiąc czy 1200 złotych. Nie róbcie ludzi w bambuko żeby sprzedać te OZC.
    Znając życie zapotrzebowanie wyjdzie 5-6KW więc i tak jak 90% ludzi z takich małych domków kupi pompę 9KW bo lubia miec " zapas mocy", chociaż wystarczyłaby 6 lub 7KW Mogę to zgadnąć bez żadnego OZC.
    Mam bardzo podobne obserwacje odnośnie OZC...to samo tyczy się projektowania podłogówki, dużo pisania o projektach a na końcu i tak wychodzi że przy PC warto zrobić jak najgęściej co by pompa grzała najtaniej...

  17. #17

    Domyślnie

    Podpinam się pod temat.. Domek w mazowieckim w trakcie budowy. Zdecydowałem się na PC pw. Zbieram oferty. Mam ofertę od firmy klimon.pl - czy ktoś użytkuje na forum ich pompę? Jakieś opinie? Może ktoś polecić innego wykonawce który do bierze i wykona instalacje?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co to za kryterium "znając życie" Zlitujcie się.

    Swego czasu był montaż u znajomego kotła gazowego. Dobór "na oko montera" tj ile pan ma tu metrów. Kocioł wyszedł 35kw. Po mojej interwencji działa obecnie tam 20kw. I wszyscy są zadowoleni. Budynek dwupiętrowy z piwnicą ogrzewaną.

    Zawsze warto zrobić OZC.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gibbs007 Zobacz post
    Podpinam się pod temat.. Domek w mazowieckim w trakcie budowy. Zdecydowałem się na PC pw. Zbieram oferty. Mam ofertę od firmy klimon.pl - czy ktoś użytkuje na forum ich pompę? Jakieś opinie? Może ktoś polecić innego wykonawce który do bierze i wykona instalacje?
    Żenujące są te sposoby na reklamę , co to jest w ogóle ten Klimon ? Firma krzak ale pompę 200 KW ma w swojej ofercie - smiechu warte....w ogole z czym do ludzi lepiej sprzedawajcie jaką chińska marke a nie robcie z siebie producenta pomp ciepla sprowadzanych z jakiejs fabryki w chinach ....żenada

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Co to za kryterium "znając życie" Zlitujcie się.

    Po mojej interwencji działa obecnie tam 20kw. I wszyscy są zadowoleni.
    Tzn że doradziłeś mu żeby zrobił OZC czy po prostu żeby zszedł z mocą?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony