dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 5
Pokaż wyniki od 81 do 97 z 97
  1. #81

    Domyślnie

    Co do temperatury zewnętrznej to akurat nie zauważyłem różnic, natomiast panel faktycznie przekłamuje o kilka stopni.
    Kwestia czy to w ogóle ma znaczenie, co jest na panelu, jak ustawienia nie są według temperatury wewnętrznej. To chyba najmniejszy problem.
    Chodzi mi o to, że jak jest np 13 stopni to temperatura przy nieruchomym wymienniku będzie około 16. Izolacja raczej jest dobra wszędzie. Martwi mnie to , że latem będzie w nocy 18 stopni a będzie nawiewał np 22.

    Odnośnie głośności ja przestaję słyszeć przy około 36 procentach. Oczywiście jak się wyłączy reku to gdzieś ginie jeszcze jakiś dźwięk w domu, ale powiedzmy, że po wejściu do domu nikt by raczej nic nie usłyszał.
    Przy przepływach rzędu 190m3/h jest już wyraźnie słyszalne, tylko ja bym tego szumem nie nazwał a raczej dźwiękiem jakby gdzieś daleko betoniarka chodziła, jest to raczej dźwięk rekuperatora a nie szumu powietrza.
    Tylko ja mam nawiewy 5x 90mm w parterowym domu, do rekuperatora od sypialni jest 5-8 metrów.
    Wychodzi zatem nawiew z jednego prawie 40 M3/h.
    Przy 40 procentach dałoby się spać ale wtedy 30m3/h mogą nie obsłużyć sypialni dwuosobowej.
    Pewnie dałoby się dołożyć jedną rurę na sypialnię i wówczas ustawić na 32 procent ręku, a napływ będzie 6x20m3/h.
    Ewentualnie tłumiki jakieś?

  2. #82

    Domyślnie

    Sprawdź może jak są podłączone te nawiewy, które są najbardziej słyszalne.
    U siebie większość instalacji mam na sztywnych rurach spiro (duże przekroje) ale podłączenia do nawiewów są zrobiona na giętkich i izolowanych termoflex. Wydaje mi się, że to jest poprawnie zrobione.
    Nie potrafię powiedzieć, czy tłumik na nawiewie będzie skuteczny (akustycznie) ale na pewno zwiększy opór przepływu.
    Latem powietrze nawiewane ma wyższą (czasem wyraźnie wyższą) temperaturę niż wywiewane, co jest wkurzające. Wyjściem jest klimatyzacja lub programowane wyłączanie wentylacji (na krótki czas). U siebie stosuję jedno i drugie i jest OK. Dla mnie samo działanie wymiennika (obrotowego) latem nie wystarcza do do zachowania komfortu.

  3. #83

    Domyślnie

    Witam, trochę odgrzebie temat. Mam reku R400V. Chodził od marca bez uwag, cicho i sprawnie. Zmieniałem tylko filtry. Ale do pierwszego morozu, stanął gdy na dworze było -16. Okazało sie, że na wymienniku jest lód który zamarzł i zatrzymał wymiennik. Reku jest na strychu bez ogrzewania. Doczytalem na innych forach, ze minimalna temp to 5-8 stopni. Nie wiem ile bylo wtedy na strychu ale przy temp 0 stopni na strychu bylo 10. Mozliwe ze przy -16 spadlo poniżej minimalnej. Jak radzicie wstawić go do garażu który ma ogrzewanie? Czy od początku powinien być w garażu zamiast na strychu? Pozdrawiam

  4. #84

    Domyślnie

    Można zrobić mu zabudowę z dociepleniem. Taniej wyjdzie niż przenoszenie i przerabianie orurowania.

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Endrju111 Zobacz post
    Można zrobić mu zabudowę z dociepleniem. Taniej wyjdzie niż przenoszenie i przerabianie orurowania.
    Na pewno to wystarczy? Specjalnie dla rekuperacji ocieplilem juz strych. Firma ktora montowała reku twierdzi teraz ze należy przenieść w cieplejsze miejsce... Aż sie boję co będzie jak przyjdą mrozy -20 -25 stopni... To chyba pod pierzynę będą mi kazali zabrać rekuperator

  6. #86

    Domyślnie

    Zrób iglo na kawałku nieocieplonej podłogi żeby ciepło z pomieszczenia poniżej ogrzewało trochę rekuperator.

  7. #87

    Domyślnie

    A jaką masz temperaturę powietrza na wyciągu?
    Śmiem twierdzić, że masz raczej słabo ocieplone kanały i do rekuperatora dociera mocno wychłodzone powietrze.

  8. #88

    Domyślnie

    Tak wygląda moja instalacja. Te zielone nie sa ocieplone. Do rekuperatora podłączone sa z ociepleniem.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20211127_091859.jpg
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	463749
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20211127_091720.jpg
Wyświetleń:	231
Rozmiar:	38,3 KB
ID:	463748
    Ostatnio edytowane przez emkor ; 15-02-2023 o 15:33

  9. #89
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Porażka. Te wszystkie rury powinny być zaizolowane.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #90

    Domyślnie

    Acha, mroźne powietrze z zewnątrz mieszało sie ze schłodzonym przez te nieizolowane przewody...
    Ile czasu może stać bez pracy instalacja, rekuperator? Czy 2 miesiące postoju ma wpływ na czystość i sprawność?

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emkor Zobacz post
    Acha, mroźne powietrze z zewnątrz mieszało sie ze schłodzonym przez te nieizolowane przewody...
    Gorzej. Z wywiewanego powietrza schładzanego w rurach wykrapla się woda. Czysto tam też nie jest - więc dobre warunki do rozwoju życia.

  12. #92
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doggedly

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Szumiąca
    Kod pocztowy
    89-510
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Navy1 Zobacz post
    Na przykładzie swojego Domekt R600H mogę powiedzieć, że:
    ad. 1: temperatura nawiewu może być różna (niższa/wyższa) od temperatury wywiewu. Sprawdź może, czy u Ciebie nie włącza się nagrzewnica elektryczna (Kontrola => Tryby Pracy). Ja mam pewne zastrzeżenia do samej kalibracji czujników. Na przykład w porównaniu do czujników dwóch innych urządzeń (zamontowanych niedaleko czerpni), Domekt zawyża temp zewn. o około 2 - 3 *C. Temperatura panelu sterowania też był zawyżona o 3 *C, ale to można łatwo skorygować. Do rzeczywistej temperatury powietrza nawiewanego nie mam uwag - dane z aplikacji są bardzo zbliżone do danych rzeczywistych
    ad. 2: moim zdaniem odgłos pracy w największym stopniu zależy od tego, jak jest zrobiona instalacja. U siebie w zasadzie nie mam problemu z "głośnością", jedynie przy obciążeniu wyraźnie ponad 50% (przepływy ponad 350 m3/h) coś tam słychać w całkowitej ciszy. W jednym z pomieszczeń (duże i wysokie) lekki szum słychać nieco wcześniej ale tam można było zaprojektować tylko jeden nawiew. Jest to jednak poziom minimalny.
    Zastanawiam sie na zakupem R600h. Jak długo ją uzytkujesz? zadowolony jesteś czy moze teraz byś kupil co innego?

    Ja chce mieć z odzyskiem wilgoci i rozpatruję
    Defro DRX 500HE , ale tutaj mam problemy z producentem i informacja kto moze mi to zamontować. Ma kontrole Flow Balancing. I ma dane przy sprężu 200 PA. Cena fajna.

    DOMEKT R600h tu obawiam sie tego wymiennika obrotowego... to kiedyś sie popsuje

    TheslaGreen 500h AirpaCk4 Enthlapy - ale cena trochę już zabójcza...

    Dom 250m2 (190 bez garazu), obliczone 250m3/h w dzień , w nocy 160m3 (na noc odcinana część dzienna z nawiewu).
    Ostatnio edytowane przez doggedly ; 21-02-2023 o 08:35 Powód: ucięty tekst

  13. #93

    Domyślnie

    @doggedly: Domekt R600h to mój drugi rekuperator. Wcześniej, przez 10 lat miałem Pro-Vent Mistral PRO 600 (przeciwprądowy). W połowie 2022 robiłem lifting kilku urządzeń w domu i przy okazji Pro-Vent zaliczył małą awarię, więc wymieniłem rekuperator na nowy.
    Moim zdaniem R600h to bardzo dobry wybór z kilku powodów: wydajna i cicha praca (mam ustawiony 24h przepływ 150 m3/h, co spokojnie wystarcza na 90% czasu użytkowania domu o kubaturze 900 m3 przez 2 osoby i psa), świetny zdalny serwis (nie miałem problemów z rekuperatorem ale przy konfiguracji wodnej nagrzewnicy wtórnej instalator potrzebował konsultacji z serwisem, co zadziało bdb), bardzo dobra automatyka i sterowanie (C6.1), brak ryzyka zamarzania w czasie mrozów, dobrze skonfigurowane algorytm grzałki elektrycznej wtórnej, niedrogie filtry itp. Temperatura w domu jest znakomita, wilgotność OK, dystrybucja powietrza równomierna.
    Jeżeli chodzi o uwagi krytyczne, to właściwie tylko brak możliwości zejścia z wydajnością poniżej 140m3/h mi trochę przeszkadza latem. Ale przy działającej klimatyzacji nie ma większego znaczenia. Absolutnie nie potwierdzam "mieszania się zapachów" czy innych dziwnych teorii.
    Cena jest, jaka jest. Nie zastanawiałem się nad nią zbytnio. Zależało mi na blisko zlokalizowanym instalatorze (do PC i rekuperatora) i dobrym dostępie do serwisu.
    Zwróć uwagę na zbilansowanie przepływów w poszczególnych pomieszczeniach, nie tylko na papierze (w projekcie) ale w rzeczywistości. Są specjalne urządzenia do pomiaru przepływów i regulacji anemostatów, nie każdy instalator je posiada. Jeżeli masz możliwość to zainteresuj się wtórną nagrzewnicą wodną, najlepiej co najmniej 3-rzędową.
    Ostatnio edytowane przez Navy1 ; 21-02-2023 o 21:33
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  14. #94
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doggedly

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Szumiąca
    Kod pocztowy
    89-510
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za info

    Piszesz o zbilansowanych przepływach, w projekcie starałem się o kilka rzeczy:
    a) bilans w teorii jest równy
    b) zbliżone długości rur
    c) zbliżone sprężę

    Mój projekt.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	instalacjeall-inone-rekuperacja-new2023-trojnik-z-silownikiem20230214-defr...F-view-1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	463802

    tutaj lepsza rozdzielczość:
    https://01studio.eu/instalacjeall-in.....F-view-1.jpg

    Czy R600 ma kontrolę/automatyczną korektę wnetylatora nawiewenego / wywiewnego ? Thesla nazywa to CF, a defro Flow Balancing. Korzystasz z tego ?
    Ostatnio edytowane przez doggedly ; 22-02-2023 o 08:05 Powód: slaba jakość obrazka dodano link

  15. #95

    Domyślnie

    @goggedly: w Domekt R600h są 3 tryby regulacji przepływu powietrza:
    - CAV: stała ilość przepływającego powietrza
    - VAV: zmienna ilość przepływającego powietrza, zależna od ciśnienia w kanałach wentylacyjnych
    - DCV: bezpośrednie sterowanie ilością przepływającego powietrza
    To jest info z instrukcji obsługi. Zmiana trybów jest oczywiście z poziomu aplikacji.

    Ja korzystam z trybu regulacji przepływu CAV. Nie zmieniałem go od chwili uruchomienia. Dla mnie jest to OK. Jednak wcześniej przepływy w pomieszczeniach zostały zbilansowane poprzez regulację anemostatów i dokładnie określone dla ustawionych przeze mnie 4 trybów pracy, z których korzystam. Najczęściej (90% czasu) jest to tryb pracy z przepływem 150m3/h i lekkim nadciśnieniem w domu. Z trybów z większymi przepływami korzystam tylko wtedy, kiedy w domu jest więcej osób lub gdy żona zacznie gotować coś ... aromatycznego
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

  16. #96
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doggedly

    Zarejestrowany
    Feb 2023
    Skąd
    Szumiąca
    Kod pocztowy
    89-510
    Posty
    3

    Domyślnie

    Zastanawia mnie nagrzewnica wodna o której pisałeś, jakiej masz firmy, model? Pewnie od razu nie zamontuję ale bym przewidział miejsce dla niej.
    Też myślę o tym , że 600h nie może zejść poniżej 140m3/h. W nocy przewiduje 160 m3/h na 3 sypialnie na 4 osoby (ale na tym samym obiegu jeszcze będę mial biuro stąd te 160 m3), ale też myślałem prędzej o tym by w razie co to obniżyć... może mi by wystarczył 400h - ona może zejść do około 90m3/h. Spręż sam obliczałem i wyszedł mi około 130 Pa - tego się obawiam, jak wyliczyłem go źle...
    Wydaje mi się że postępowałem słusznie z obliczeniami - przeglądałem dane katalogowe rozdzielczay i anemostatów. Opory przewodów obliczałem biorąc pod uwagę ich przekrój i ilość przepływu.

    Tak by wyglądała nocna (160m3/h) na Domekt R400H:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400-160.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	67,6 KB
ID:	463822

    A tak by wyglądała dzienna (250m3/h) na Domekt R400H:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400-250.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	68,9 KB
ID:	463824

    W dzień by pracowała gdzieś na 50-60% mocy - nie wiem czy to nie za dużo...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domekt-600h-wykres.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	14,0 KB
ID:	463819   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator-domekt-r-400-h-wykres.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	11,0 KB
ID:	463820  
    Ostatnio edytowane przez doggedly ; 22-02-2023 o 22:25

  17. #97

    Domyślnie

    @doggeldy: nie wiem jakiej marki jest nagrzewnica wodna. Jest ona w całości zaizolowana i wolałbym tego nie rozcinać, żeby sprawdzić markę i model. Została zamontowana w czasie budowy domu, 10 lat temu ale z rekuperatorem Pro Vent współpracowała słabo. Problemem było sterowanie. Jest to nagrzewnica 3-rzędowa, zasilana wodą z instalacji grzewczej, z siłownikiem sterującym natężeniem przepływu wody. Siłownik jest teraz spięty z Domekt R600h, którego automatyka steruje całością. Nagrzewnica wodna jest ustawiona jako priorytetowa (włącza się jako pierwsza, gdy jest taka potrzeba), nagrzewnica elektryczna jest ustawiona jako pomocnicza (włącza się np. gdy wentylacja pracuje w czasie, gdy pompa ciepła nie pracuje i woda zasilająca nie ma odpowiedniej temperatury). W moim przypadku wyliczenia mówiły o konieczności zamontowania centrali went o wydajności około 600 m3/h (kubatura domu 900 m3) ale praktyka pokazuje mi, że to jest za dużo (2,5 osoby w domu). Stosuję więc program czasowy dopasowany do przyzwyczajeń użytkowników, który wyłącza wentylacją na kilka godzin dziennie (praca-wyłączenie-praca-wyłączenie itd.) a centrala went chodzi na minimalnym obciążeniu (około 150 m3/h). Efekt finalny jest, moim zdaniem, OK.
    Dom 300 m2, kubatura 900 m3, OZC 10 kW, ogrzewanie podłogowe i ścienne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, chłodzenie via klimakonwektory, zasobnik CWU 200 l z cyrkulacją, PC Panasonic Aquarea HP 9 kW 3f gen. H, kotłownia biwalentna z gazowym kotłem kondensacyjnym 11 kW jako źródło szczytowe. Taryfa Tauron G12w, fotowoltaika net-metering.

Strona 5 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony