dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 23
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 457
  1. #401

    Domyślnie

    Cytat Napisał ACCel Zobacz post
    Nie mogę znaleźć tego teraz, obdzwoniłem wszystkich dostawców Austrotherma na OLX z okolicy Warszawy.



    Amerykanie masowo stosują piany PUR. Oprócz tego jest masa artykułów pod hasłem "rigid insulation eps".

    Płyta ma kilka zalet takich jak stabilność oraz akumulacyjność. Wadą jest odrobinę wyższy koszt (głównie różni się kosztem wymiany gruntu), oraz według mnie bardziej skomplikowane wykonanie.


    A cały Kraków nie ma MPZP?
    Na terenie miejskim wszystkie tereny "automatycznie" są budowlane.
    Pokrywanie gruntu nawierzchnią samo w sobie to problem.
    Ale jeśli ma pełni funkcję uzupełniającą do zabudowy (to definiuje w gruncie rzeczy czy działka jest budowlana czy nie, a NIE WZ), to powinno dać się*zrobić bez formalności. Pozostaje tylko kwestia odrolnienia
    https://tygodnikprawny.pl/utwardzeni...reglamentacji/

    Dopóki nie kopałem wody i prądu i miałem trawę to osobówka nie miała problemu, nawet z przyczepą. Ale po wykopach trawa nie odrosła i teraz jest tragiczne błoto. Parkuję na mostku nad rowem, który jest utwardzony.
    Innym z rozwiązań jest wiata do 50m2 bez zgłoszenia. Pod nią możesz sobie utwardzać ile chcesz.



    Jakbyś przeczytał od początku... też tak miałem. To tylko kwestia pieczątki dwa pokoje dalej w starostwie, jeżeli masz grunt niższej klasy.
    Czytałem, czytałem parę razy wszystkie posty. Na moje szczęście grunt mam klasy III A, całe 219m2. Brak MPZP, studium: tereny zielone. Z uwagi na klasę brak możliwości uzyskania WZ i wyłączenia z produkcji rolnej.... Tak mnie pociesza gmina i starostwo....Masz jakiś pomysł? Btw: jaką masz klasę?

  2. #402
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał szerszen2000 Zobacz post
    Czytałem, czytałem parę razy wszystkie posty. Na moje szczęście grunt mam klasy III A, całe 219m2. Brak MPZP, studium: tereny zielone. Z uwagi na klasę brak możliwości uzyskania WZ i wyłączenia z produkcji rolnej.... Tak mnie pociesza gmina i starostwo....Masz jakiś pomysł? Btw: jaką masz klasę?
    Zgodnie z moją praktyką i opinią GUNB, nie trzeba WZ na budynek na zgłoszenie na terenie bez MPZP. Czyli możesz budować bez WZ.
    Odległości od granic będą zachowane?

    Co do odrolnienia...
    Ustawa o ochronie gruntów...
    "Rozdział 2 Ograniczanie przeznaczania gruntów na cele nierolnicze i nieleśne
    [...]
    2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
    1)3) gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw roz-
    woju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,

    [...]

    Art. 10a. Przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast."

    Czyli zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych, nie ma ograniczeń w budowie na takich gruntach w obrębie miast.

    Przepraszam pomyliłem wątki

    To buduj poza tym kawałkiem 219m2, masz pół hektara? Odrolnia się tylko kawałek bezpośrednio pod budynkiem.
    Ostatnio edytowane przez ACCel ; 11-04-2018 o 15:49
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  3. #403

    Domyślnie

    Ale ekspresowo dziś Mam 219m2 (fizycznie więcej o 92m2 ale leżą one w pasie drogowym więc je tylko mogę dzierżawić, taki mały postprlbałagan) niestety działka jest we wsi. Więc nie łapię się chyba na obręb miasta (do którego mam 4km ale to już inna jurysdykcja. Inny powiat/gmina).Granicę zachowane
    Ostatnio edytowane przez szerszen2000 ; 11-04-2018 o 16:02

  4. #404
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał szerszen2000 Zobacz post
    Ale ekspresowo dziś Mam 219m2 (fizycznie więcej o 92m2 ale leżą one w pasie drogowym więc je tylko mogę dzierżawić, taki mały postprlbałagan) niestety działka jest we wsi. Więc nie łapię się chyba na obręb miasta (do którego mam 4km ale to już inna jurysdykcja. Inny powiat/gmina).Granicę zachowane
    To spróbuj złożyć wniosek o odrolnienie, może przejdzie. W końcu wartość rolna tego żadna zwłaszcza że 1/4 to droga.
    A jak nie to domek na kółkach możesz spróbować
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  5. #405

    Domyślnie

    Żeby wyłączyć z produkcji rolnej to musi być podstawa w MPZP albo WZ. Na "bo chce" nie dają. Grunt pod szczególną ochroną, czytaj III A. Jakiej klasy Ty masz ziemię? I co za "pieczątkę" załatwiłeś w ochronie środowiska?

  6. #406
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mihaj

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-960
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał szerszen2000 Zobacz post
    Żeby wyłączyć z produkcji rolnej to musi być podstawa w MPZP albo WZ. Na "bo chce" nie dają. Grunt pod szczególną ochroną, czytaj III A. Jakiej klasy Ty masz ziemię? I co za "pieczątkę" załatwiłeś w ochronie środowiska?
    Jeśli chcesz, to dają, jak najbardziej, tyle że trzeba zapłacić. Za 1 ha I klasy jest stawka ponad czterysta tysięcy zł.

  7. #407
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Niech moc będzie z wami
    Bo że mną już niedługo...
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  8. #408
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Na długi weekend przypadła instalacja pokrycia dachowego czyli paneli fotowoltaicznych GS Solar GS-46 o mocy 46Wp - 20 sztuk na każdą połać.

    Tło dla mniej zorientowanych.
    Dach mam zrobiony z płyt warstwowych drugiego gatunku, więc jest szczelny, chciałem położyć na wierzch blachodachówkę aby wyglądał bardziej estetycznie, ale skoro są na rynku panele po 25-30zł/szt to okazują się one ciekawą alternatywą.

    Są 3 modele paneli w okolicy 25-30zł:
    GS-50
    GS-46
    Abound 55W
    Są to panele Amorficzne, więc mają relatywnie niską sprawność 4-6%, więc moc jednego panelu jest mała. Ale podobno dodatkowo dobrze sprawują się także przy pochmurnej pogodzie.
    Sprawność 4-6% oznacza że z docierającego do ziemi promieniowania słonecznego w ilości maksymalnej około 1000W/m2 potrafią odebrać tylko 4-6% tej wartości.
    Panele w innych technologiach potrafią odbierać np 17%. A kolektory słoneczne (do wody) potrafią odebrać 50-80% tej energii.

    Panele te pracowały w niemieckich elektrowniach przez okres 10-15 lat i są wymieniane ze względu na postęp technologiczny oraz kwestię dużej powierzchni którą zajmują. Ich spadek mocy po tym okresie powinien oscylować w okolicy 10-15%.
    Z tego co widziałem kiedyś na niemieckich stronach, sprzedawane były w ilościach całych TIRów po 2EUR/szt

    Panele mają wymiary w okolicy 125x62,5cm i cena za m2 wychodzi około 30zł. Więc są w cenie zwykłej blachodachówki, a w gratisie mamy energię elektryczną.

    Na mój dach wejdzie po 20 paneli na każdą połać. Mój dach ma nachylenie 30 stopni i jest skierowany południe-północ.
    Do obliczenia ile energii można uzyskać wykorzystujemy kalkulator:
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

    20 sztuk paneli 46W-10% skierowanych na południe może uzyskać 800kWh energii rocznie.
    20 sztuk paneli 46W-10% skierowanych na północ może uzyskać 450kWh energii rocznie (a to dopiero ciekawe!).

    Ja spróbuję tą energię wykorzystać do ogrzewania wody w boilerze. Muszę tylko złożyć jakiś prosty sterownik MPPT na dwa łańcuchy paneli, generujący jakiś zmienny przebieg w okolicy 230V do zasilania grzałki, na zmianę z siecią.
    Ktoś powie że to kiepskie wykorzystanie, ale ja będę miał tą energię za darmo Zrobienie ogrzewania wody na normalnych kolektorach wymaga instalacji cieczowych, pompek, drogiego wymiennika z wężownicami, pilnowania aby całość się nie przegrzała itd.

    Panel przyjechały na palecie, niestety 4 sztuki uszkodzone przez wózek widłowy, więc nie polecam tego sposobu dostawy.

    Tabliczka znamionowa, cyfry 0429 to najpewniej rok i tydzień produkcji, miałem okolice 0428 i 0505 czyli 2004 i 2005 rok, z czego wynika, że panele pracowały po około 11-13 lat (trochę leżały u sprzedawcy).


    Jakby kogoś interesowała puszka od kabelków:


    Zalane silikonem, w środku jest także dioda zabezpieczająca:



    Terminale przyłączeniowe od warstwy PV:
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  9. #409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Panele zostały przymocowane do łat drewnianych, łaty wcześniej oheblowałem i częściowo zaimpregnowałem.
    Wykonałem też podcięcia mające chociaż odrobinę polepszyć wentylację (sprawność paneli maleje ze wzrostem temperatury), ale pewnie bardziej polepszyłem własne samopoczucie, plus miałem kupę roboty.

    Przy okazji jak widzicie drewienko pochlapane zielonym barwnikiem to raczej kiepska impregnacja, heblowanie minimalnej warstwy usuwa ten barwnik, więc nawet na 2 mm nie wsiąknął w drewno.





    Łaty na wylot przez płyty warstwowe do krokwi, wkrętami ciesielskimi 24cm, dodatkowo uszczelnione butylem na styku deska-blacha.


    (zdjęcie mniej wyraźne bo z oddali aby ująć dach)

    Mocowanie na fabryczne uchwyty:


    Zabezpieczenie taśmą butylową z aluminium:


    Taśma niestety była pofalowana, ale z daleka nie wpływa to na estetykę, poza tym bardziej "się świeci" (więcej odblasków):


    Czas ułożenie dwóch paneli z przylepieniem taśm to jakieś 40 minut. Najwięcej czasu zajęło przygotowanie (heblowanie) oraz ułożenie łat, bo trudno się poruszać po dachu bez żadnego punktu oparcia.

    W ciągu 5 dni (jakieś 30h) udało mi się zrobić wszystkie elementy mocowania oraz ułożyć 20 paneli.

    Efekt końcowy (jeszcze bez obróbek blacharskich, wokół paneli będą antracytowe obróbki):
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  10. #410
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar micbarpia
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    386

    Domyślnie

    Bardzo jestem ciekaw jak się będzie sprawdzać Twój pomysł... trzymam kciuki żeby więcej było z tego korzyści niż problemów Przy pogodzie takiej jak ostatnio to faktycznie może się okazać super rozwiązanie.

  11. #411

    Domyślnie

    @ACCel moje wyrazy uznania za to, co zrobiłeś. Rzetelne, sukcesywne i analityczne podejście do tematu.
    Duża dawka wiedzy o doświadczeń dla "potomnych".

    Możesz mi tylko wyjaśnić, dlaczego posługujesz się cenami netto i brutto? Możesz odliczyć VAT? A może w dobie "dobrej zmiany" zwracają vat tym, co budują takie 35m2 DIY, a ja o tym nie wiem?
    Tez mam podobne plany i chętnie bym zaoszczędził ze 23%.

  12. #412
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    A ja nadal cierpliwie czekam na zdjecia wnętrza tego przytulnego domku.

  13. #413

    Domyślnie

    @ACCel żyjesz w swoim domku? Bo coś tu wszystko umarło...

  14. #414
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrzej1103 Zobacz post
    @ACCel moje wyrazy uznania za to, co zrobiłeś. Rzetelne, sukcesywne i analityczne podejście do tematu.
    Duża dawka wiedzy o doświadczeń dla "potomnych".

    Możesz mi tylko wyjaśnić, dlaczego posługujesz się cenami netto i brutto? Możesz odliczyć VAT? A może w dobie "dobrej zmiany" zwracają vat tym, co budują takie 35m2 DIY, a ja o tym nie wiem?
    Tez mam podobne plany i chętnie bym zaoszczędził ze 23%.
    Dzięki.

    Cenny netto bo wszyscy deweloperzy podają tak na plakatach.
    A co z VATem to musiałbyś innych budujących podpytać, co się da kupić bez.

    Cytat Napisał golfmk1 Zobacz post
    A ja nadal cierpliwie czekam na zdjecia wnętrza tego przytulnego domku.
    Niewiele w środku się dzieje, więc postępów brak. Skupiam się na dachu, sidingu, ogrodzeniu, budynku gospodarczym, tarasie, a dopiero na końcu wnętrzu.

    Cytat Napisał andrzej1103 Zobacz post
    @ACCel żyjesz w swoim domku? Bo coś tu wszystko umarło...
    Żyję, zacząłem robić drugą połowę dachu i zaczęło lać, siding się*prawie zrobił. Jak będzie lepsze światło to zrobię zdjęcia.

    Praktycznie na prace przy domu mogę poświęcić aktualnie jakieś 4-5 dni w miesiącu. Więc niezbyt dużo. A jeszcze często burze w weekendy przychodzą.
    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  15. #415
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    Jezeli to nie problem zrob chociaz fotki jak wygladaja antresole.

  16. #416

    Domyślnie

    Cześć. Pisałeś kiedyś że jak zacząłeś budowę to drewno drożało z dnia na dzień. Czy zauważyłeś jakąś prawidłowość? Kiedy jest najtańsze? Kiedy najlepiej kupić?

  17. #417
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Cytat Napisał szerszen2000 Zobacz post
    Cześć. Pisałeś kiedyś że jak zacząłeś budowę to drewno drożało z dnia na dzień. Czy zauważyłeś jakąś prawidłowość? Kiedy jest najtańsze? Kiedy najlepiej kupić?
    OSB, okna. Pewnie najlepiej kupować w zimie (do marca). W marcu OSB 12mm kosztowało ~50zł/szt, aktualnie około 59zł/szt za miesiąc pewnie ze 62zł/szt.


    Mała fotka z sidingiem oraz panelami na dachu (brak parapetów, obróbek dachowych i paru elementów)

    Projekt 1: AC25K - Dom 52m2 za 30 700 zł lub 59 m2 za 34 500 zł z gankiem -> KLIK!
    Projekt 2: AC2020 - Ekonomiczna i energooszczędna parterówka 140m2 Dziennik -> KLIK!
    Komentarze i rozważania-> KLiK!

  18. #418

    Domyślnie

    Mam prośbę, mógłbyś wrzucić zdjęcia ganku? Prawdopodobnie szykuje mi się podobna budowa i ten ganek też by mi się przydał a za bardzo nie mam pomysłu jak to rozrysować.

  19. #419
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Doceniam ogrom wiedzy, którą nam przekazałeś i za nią dziękuję.
    Na FB jest grupa o podobnej tematyce, tam można zobaczyć że domki do 35 m2 mogą mieć też ciekawą formę i fajnie wyglądać, wiem że budżet ograniczył estetykę.

    https://www.facebook.com/groups/608310809558396/
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  20. #420
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    m-j

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    fajny projekcik przeczytałem od początku do końca dziennik Twój. Czy coś dalej poszło naprzód ? Masz może jakieś nowe zdjęcia ? Chciałem się zapytać o zgłoszenie. Masz może kopie zgłoszenia ? Też projektuje podobny domek i zatrzymałem się właśnie na tych formalnościach. Zastanawiam się czy który wymiary są niezbędne oprócz gabarytów. Czy mógłbyś wrzucić zdjęcia ze swojego zgłoszenia? A tu moje wypociny
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek.JPG
Wyświetleń:	278
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	416922

Strona 21 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony