dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 20
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 392
  1. #221
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Wiem, że temat już był wałkowany na forum kilka razy przy okazji instalacji elektrycznych ale nie umiem znaleźć tych informacji - może ktoś pamięta i poratuje?
    Instalacja elektryczna pójdzie w peszlach po podłodze (kabel łączony w głębokich puszkach) - jaki peszel kupić? 320, 630, czy 750N? Jaka średnica będzie wystarczająca?
    średnica zależy od ilości kabli, lepiej weź większe niż mniejsze, zawsze wygodniej będzie się przeciągać przewody. Wg mnie 320N wystarcza, na większą ilosć kabli kupuj aroty.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  2. #222
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    średnica zależy od ilości kabli, lepiej weź większe niż mniejsze, zawsze wygodniej będzie się przeciągać przewody. Wg mnie 320N wystarcza, na większą ilosć kabli kupuj aroty.
    Dzięki Sebcio!
    Znalazłem w domu kilkanaście metrów peszla 320N, mam nadzieję, że mi styknie.

    Generalnie przewody chcę prowadzić po ścianie tuż przy płycie fundamentowej, gdzie w przyszłości będzie styropian (tam gdzie tynkami nie dojadą), a peszle chciałem dać tylko w miejscach gdzie przewody będą szły po płycie fundamentowej (otwory drzwiowe). Podejścia do puszek chciałbym zrobić w bruzdach. Puszki na łączniki planuję na wysokości 140 cm a puszki na gniazda na wysokości 20 cm od podłogi na gotowo.

    Zastanawiam się czy iść nieco budżetowo z wyposażeniem rozdzielnicy, tzn tylko na 2 wyłącznikach różnicowoprądowych (jak wybije różnicowopradowy wyłączam wszystkie esy i a potem załączam po kolei, żeby sprawdzić na którym obwodzie mam upływ pradu), bez lampek modułowych, ograniczników przepięć, podliczników, automatycznych przełączników faz itp.
    Jak to wygląda u Was? Ile macie różnicówek w rozdzielnicy?

    Do robienia bruzd chciałem wypożyczyć bruzdownicę z wypożyczalni na 1 dzień, ale nigdzie nie umiem znaleźć bruzdownicy z tarczą zespoloną, co by nie wykuwać między rowkami i przypadkiem nie uszkodzić ścian (szczególnie działówek na poddaszu). Macie jakiś patent na wykuwanie?

    Jak wygląda kwestia wyboru producenta osprzętu? Czy jeśli mam np. wyłącznik główny i różnicówkę eaton'a, to czy mogę kupić pozostałe rupiecie jakichś innych producentów (np. hager, legrand, czy schneider)? Wydaje mi się, że nie ma to wpływu ale chciałem się zapytać, zanim kupię pozostały osprzęt.

    Aha, jeszcze jedno pytanie, czy ktoś z Was wstawiał może puszki "do późniejszego wykorzystania"? Chodzi mi po głowie pomysł, co by zrobić więcej puszek pod gniazdka i w niektórych połączyć tylko kostką przewód i zaślepić, a w przyszłości jakbym potrzebował gniazdko to odszukuję puszkę, zdejmuję zaślepkę (wykuwam tynk) i wstawiam gniazdko. Wydaje się, że koszt znikomy (60 groszy za puszkę i 1m przewodu więcej).
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 01-11-2018 o 10:59

  3. #223
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Do robienia bruzd chciałem wypożyczyć bruzdownicę z wypożyczalni na 1 dzień, ale nigdzie nie umiem znaleźć bruzdownicy z tarczą zespoloną, co by nie wykuwać między rowkami i przypadkiem nie uszkodzić ścian (szczególnie działówek na poddaszu). Macie jakiś patent na wykuwanie?

    Ja używałem kątówki z założonymi 3 tarczami do betonu. W takie bruzdy kable wkładasz "pionowo" na lekki wcisk. Nie wymaga to dodatkowego mocowania.

  4. #224

    Domyślnie

    Ja robiłem w porothermie na dwie nowe tarcze i tez wystarczało ale tyle pyłu, ze po kilku metrach dałem sobie spokój.

    Pozdrawiam
    Karol

  5. #225
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    ja miałem trzy tarcze przedzielone podkładkami, przewód 3x2.5mm2 wchodził ładnie na płask, przerobiłem osłonę tak że mogłem podłączyć pod nią odkurzacz i szło praktycznie bezpyłowo

  6. #226

    Domyślnie

    Owczar w bociankach wrzucał wideo z takiego bruzdowania w silce. Nigdy w życiu... Brałbym bruzdownicę z odciągiem pyłu.

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Owczar w bociankach wrzucał wideo z takiego bruzdowania w silce. Nigdy w życiu... Brałbym bruzdownicę z odciągiem pyłu.
    Nie wyobrażam sobie inaczej. Przy zwykłym cięciu jest niezły bajzel i to na świeżym powietrzu.

  8. #228
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Maska, okulary i jakoś idzie. Nie wspominam tego etapu jakoś źle.

  9. #229
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi w kwestii bruzdowania.
    Niestety nie mam za bardzo możliwości przerobienia obudowy swojej kątówki, żeby zrobić jej odciąg pyłu (seler2, ufbufkruf - wielki szacun za wykorzystanie kątówki) a do najbliższej wypożyczalni dysponującej graphite pro 59gp300 mam ponad 100 km. Chyba skończy się na tym, że wezmę z najbliższej wypożyczalnie zwykłego Boscha gnf 65a i będę wykuwał te nieszczęsne bruzdy (mam nadzieję, że nie uszkodzę działówek jak będę to robił z wyczuciem).

    Czy moglibyście podzielić się swoimi uwagami związanymi z pozostałymi pytaniami z zakresu instalacji elektrycznej?

  10. #230

    Domyślnie

    No jak tak bardzo chcesz to się wypowiem...

    Chcesz rozdzielnice odchudzić do minimum...
    Kontrolka faz 20 zł - a widzisz wszystko jak na tacy!
    Dwie różnicowki - w dewelopera się bawisz czy budujesz dom dla siebie?
    Ogranicznik przepięć tez wywalić?


    To może najlepiej weź od razu jednego esa podłącz do WLZ (przewód z głównej skrzynki prasowej) i całość obwodów poskręcaj w jedno...

  11. #231

    Domyślnie

    Z tymi kontrolkami faz to gdzieś czytałem, że świecą już od ledwo ponad 100V. Dziękuję za taką fazę.

  12. #232
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil_ Zobacz post
    No jak tak bardzo chcesz to się wypowiem...

    Chcesz rozdzielnice odchudzić do minimum...
    Kontrolka faz 20 zł - a widzisz wszystko jak na tacy!
    Dwie różnicowki - w dewelopera się bawisz czy budujesz dom dla siebie?
    Ogranicznik przepięć tez wywalić?


    To może najlepiej weź od razu jednego esa podłącz do WLZ (przewód z głównej skrzynki prasowej) i całość obwodów poskręcaj w jedno...
    Kamil, dzięki za opinię - każdy komentarz (najlepiej rzeczowy) jest mile widziany.

    W kwestii rozdzielnicy, tak, chciałbym odchudzić rozdzielnicę do "rozsądnego" minimum, dlatego moje powyższe przemyślenia. Na razie planuje 2 rozdzielnice: główna w garażu (już kupiona 3x20) i dodatkowa w kotłowni (gdzie będzie PC). Chciałbym znaleźć jakiś środek pomiędzy dawaniem 1 RCD na całą instalację (tak jest zrobione np. w domu moich rodziców i nie pamiętam kiedy różnicówka wybiła ostatni raz - nie jestem pewien czy jest regularnie sprawdzana przyciskiem testowym), a dawaniem RCD na każdy obwód, czy gniazdko. Dom robię jak najbardziej dla siebie. Ile RCD wg. Ciebie to takie rozsądne minimum?

    Jeśli chodzi o ograniczniki przepięć, pewnie ZE ma na słupie ogranicznik. Nie planuję jakiejś super elektroniki w domu (będą 2 laptopy, router pod wifi i może jakaś drukarka i monitor zewnętrzny, telewizora raczej nie planuję). Podejrzewam, że niezależnie jakiej klasy ogranicznik przepięć bym zastosował, to pewnie wyleci i tan na słupie i ten u mnie w rozdzielnicy. Jakiej klasy ogranicznik Twoim zdaniem byłby wystarczający? B+C?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 02-11-2018 o 06:19

  13. #233
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi w kwestii bruzdowania.
    Niestety nie mam za bardzo możliwości przerobienia obudowy swojej kątówki, żeby zrobić jej odciąg pyłu
    Od biedy można można dokupić gotową osłonę za ca 150zł np boscha tylo trzeba zwrócić uwagę by pasowała. Bruzdy wycinane to naprawdę bajka szczególnie w silce która lubi pękać pod młotem...

  14. #234
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    W zakresie rozdzielnic nie podpowiem, bo u mnie jest "po grubości"... 4szt w tym jedna 150pól... Z różnicówkami robię tak że w głównej 4szt (jedna na 3faz, trzy szt 1faz, tak żeby rozgraniczyć pomieszczenia mokre od suchych, przemieszać oświetlenia z gniazdami, tzn obwody oświetleniowe z danego pomieszczenia na innej różnicówce niż gniazdowe, tak by wywalona różnicówka przez gniazdko nie zgasiła światła nad głową i tak by zawsze sąsiednie pomieszczenie świeciło. Najgorzej jak wywali różnicowy i ta połówka chałupy w której jesteś jest ciemna...

  15. #235

    Domyślnie

    Osprzęt różnych firm w rozdzielnicy możesz jak najbardziej mieszać. Jak chcesz budżetowo to zerknij do mojego dziennika. Ilość RCD zależy od ilości obwodów. Na pewno jak już wspomniano tzw mokre pomieszczenia jak kuchnia, łazienka, urządzenia, które mają metalową obudowę sugeruje dać przez RCD. Rozważ sprzęt z demobilu. Ja za SPD z najwyższej półki zapłaciłem chyba 300 pln- ma wbudowane kontrolki faz uważam że lepsze takie rozwiązanie od tanich SPD o wątpliwej skuteczności jakie montuje większość osób. Trzeba zgłębić sprawę na forach tematycznych.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  16. #236
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Ja różnicówek mam trochę na bogato. 11 szt. W dzienniku jest schemat

  17. #237

    Domyślnie

    Ja robiłem bruzdy w silce, a to co zostało wyłamywałem przecinakiem ręcznie. Nie było możliwości żeby coś popękało Co do różnicówek wydaje mi się że takie optimum to 4, jedna na 3 fazy i po 1 na każdą fazę
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  18. #238

    Domyślnie

    Ile wg mnie jest dobrze?
    Ciężko powiedzieć - ja będę miał ich sporo

    Dla mnie minimum to:
    - obwody oświetlenia
    - obwody gniazd
    - obwody zewnętrzne (lampy czy tam gniazda)
    - kotłownia
    - łazienki

    Ale każdy robi jak uważa

  19. #239
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za podpowiedzi oraz informację jak wygląda u Was instalacja elektryczna.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 23-11-2018 o 22:14

  20. #240
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Kwestia izolacji tarasu spędza mi sen z powiek i już mam mętlik w głowie ... może coś poradzicie.
    Ale może od początku ... zaczęło się od błędu architekta ... okazało się, że w projekcie nie została przewidziana warstwa spadkowa dla tarasu nad garażem i zrobiło się ciasno.

    Wg projektu taras miał zostać zaizolowany przeciwwodnie / przeciwwilgociowo dwoma warstwami papy. Chciałbym jednak zastosować u siebie membranę EPDM, która wydaje się być rozwiązaniem trwalszym od papy.

    Płyta tarasowa ma mniej więcej wymiar 4,2 x 8 m i jest otoczona ściankami attykowymi.

    Na samym początku chciałem zrobić podobny układ warstw jak u Bartka:
    -płyta żelbet (już wykonana),
    -izolacja z XPS'a tworząca warstwę spadkową (na płyty z XPS'a poszlyby kliny z EPS 100 tworzące spadek)
    -membrana EPDM
    -geowłóknina
    -legary (między legarami żwir)
    -deski tarasowe (najprawdopodobniej kompozyt)

    Potem zmieniła mi się koncepcja co do układu warstw - bardziej w stronę tarasu odwróconego- układ (patrząc od dołu):
    -strop żelbet (aktualnie wykonany)
    -warstwa spadkowa (grubość od 3 mm do 5 cm - około 1%) - znalazłem zaprawy, które można kłaść dosyć cienko, a przy tym nie kosztują fortuny
    -membrana EPDM klejona do wylewki (np. contact adhesive 5000)
    -XPS
    -geowłóknina
    -warstwa dociskowa ze żwiru
    -wykończenie zostawiam na przyszłość - albo płyty betonowe (lub granitowe itp.) ułożone na żwirze albo deski na legarach również ułożone na żwirze (jako legary prawdopodobnie szerokie dechy - ta sama cena).

    Niepokoił mnie jednak detal montażu rzygaczy w attykach i odwodnienia. Rozumiem, że musiałbym kupić rzygacze z kołnierzami pod membranę EPDM i połączyć je z membraną. Wówczas cała woda musi przelecieć przez żwir, potem jeszcze przez szczeliny pomiędzy XPSem, żeby finalnie sobie spłynąć po membranie EPDM do rynny przez rzygacz i kosz zlewowy. Mimo, że XPS nie jest zbytnio nasiąkliwy wolałbym uniknąć sytuacji, kiedy leży zanurzony w wodzie.

    Na początku koncepcja spadków, którą sobie wymyśliłem (może błędnie) wyglądał tak:


    Ale jakoś nie przemawia do mnie do końca, żeby dawać na tarasie EPDM na XPS i na to dawać finalną warstwę wykończeniową w stylu deska kompozytowa na legarach (np. legar z deski kompozytowej przeciętej na pół), czy płyt gresowych na podstawkach. Mam obawy, że XPS się powgniata od obciążeń tarasu.

    Dlatego znowu zmieniła się koncepcja - wylanie zazbrojonej wylewki ze spadkiem i dopiero na to EPDM. Układ warstw wyglądałby mniej więcej tak:
    -strop żelbet (aktualnie wykonany)
    -folia budowlana 0,3 mm
    -XPS 10 cm
    -folia budowlana 0,3 mm
    -zbrojona wylewka 4-6,5 cm (spadek 1% środkiem tarasu - szkic poniżej)
    -folia budowlana 0,3 mm (warstwa poślizgowa)
    -membrana EPDM
    -geowłóknina
    -deski kompozytowe na legarach (legar = deska kompozytowa przecięta na pół)

    Tyle, że rozwiązanie też troszkę problematyczne, ponieważ pojawia się kwestia dylatacji wylewki około 4,5x8,2m.

    Nowa koncepcja spadków wygląda tak (a może by w ogóle nie robić spadków?):



    Jestem pogubiony "jak ciotka w czechach" i mam nadzieję, że coś podpowiecie.
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 23-11-2018 o 21:15

Strona 12 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony