dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 33
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 660
  1. #241

    Domyślnie

    Dzięki za informacje. Mało wiadomości na temat tych pomp i ustawień jest w sieci. Ja mam ecodana 8,5Kw w monobloku. Piszesz o defrostach , jak często masz?
    U mnie w tych temperaturach ok +2 jest co ok 30-50 min, Trochę za często tak mi się wydaje, Czy działa ci pomiar energii?

    Pozdrawiam.
    Co masz zainstalowane do PVmonitora?
    Ostatnio edytowane przez grinio ; 30-12-2018 o 17:32

  2. #242

    Domyślnie

    Kolega Kubson ma też chyba monobloka.
    Defrosty też mnie wkurzają. Tylko, że ja mieszkam w trójmieście i tu wilgotność jest w takich temperaturach ponad 95%. Ta częstotliwość u mnie wychodziła około 45min. Tak jak pisałem miałem wyłączoną funkcję Flash Incjection. Według opisów pozwala pompie pracować przy niskich temperaturach, ale także niby dłużej bez defrostow działa. Zobaczymy.
    Co do pomiarów energii pobranej i wygenerowanej. Ten licznik jest jakiś popier...ny. 2 dni działa, potem 15 nic sie nie zmienia, potem zaczyna liczyć dalej. Co ciekawe startuje ponownie z wartością tak jakby liczył cały czas.
    Zainstalowałem licznik energii i podłączyłem go do PVmonitora. Tam na żywo zbierane są informacje o aktualnej mocy (porównywałem z licznikiem i się zgadza), ilości przepalonych kWh oraz temperatury otoczenia i wody CO z pompy i za sprzeglem. Wlasciwe to co mierzysz zależy od Ciebie.
    Super sprawa dla kogoś walnietego
    Możesz na bieżąco monitorować zużycie i coś sobie optymalizować bez łażenia do kotłowni i wyciągania karty SD.

  3. #243

    Domyślnie

    Witam
    Jak masz ustawiony switch SW6-2? On jest w mojej pompie odpowiedzialny za defrosty. ( nie wiem czy Twoja też go posiada)
    ON- jak wysoka wilgotność powietrza (częstsze defrosty)
    OFF- jak normalna wilgotność
    Podejrzewam że będziesz miał go ON , spróbuj zmienić i obserwować czy pompa się rzadziej rozmraża i czy nie za bardzo obrasta lodem.
    Licznik zużycia faktycznie porażka. Można podpiąć zewnętrzny licznik. Podpięty tylko do pompy z wyjściem impulsów, podłączony do płyty FTC5 TBI.3 1i2 , zmienić SW3-4 na ON i powinno pobierać zużycie energii z licznika a nie z wbudowanego kalkulatora. Licznik dedykowany to ELSTER a100c, ale prawdopodobnie każdy inny licznik z wyjściem impulsowym 1impuls kW się do tego nada, muszę to posprawdzać w wolnej chwili.

    Jeszcze mam pytanie odnośnie karty SD jaki program służy do odczytu parametrów i konfiguracji i gdzie go można zassać?

    Pozdrawiam
    DO SIEGO ROKU 2019 !!!
    Ostatnio edytowane przez grinio ; 31-12-2018 o 10:32

  4. #244

    Domyślnie

    Mam SW6 oczywiście. W instrukcji serwisowej jest tylko opis kilku pozycji z tego switcha. W opisie jest, że pierwsze 3 to funcion switch (bez opisu co robią) i dalej, że pozostałe to ustawienie jaki typ pompy. Skąd wiesz, że ten 6-2 jest odpowiedzialny za defrosty? 6-1, 6-2, 6-3 Nie mam nigdzie opisane
    Licznik energii to firmy Orno. Nie podłączyłem go do hydrobox bo i tak mam go wpietego PVMonitor.
    Co do programu do SD to jest SD Card Tool. Ja mam jakąś nowszą wersję już nie wiem skąd. Jak chcesz to puszczę na priva.

    Najlepszego 2019

  5. #245

    Domyślnie

    Rzeczywiście za co inne odpowiadają SW w Twojej pompie. U mnie w pompie PUHZ-W85VHA2 tak jak napisałem SW 6-2 odpowiada za defrosty w wilgotnym klimacie. Poczekajmy na niższe temperatury powinny defrosty być rzadsze.
    Ile godzin pracuje pompa u Ciebie i jak masz ustawioną pompę (temp wewnętrzna, przepływ czy krzywa?) ile stopni w domu? Ile kilowatów na dobę pożera?

    Jeżeli można poprosić o SD Card Tool będę wdzięczny .

    Pozdrawiam

  6. #246

    Domyślnie

    Znalazłem u siebie ten switch. U mnie jest to SW7-6. Jednak przy opisie jest *.
    Please do not use SW7-3, 4 ,6 usually. Trouble might be caused by the usage condition.
    Tak trochę przeszła mi ochota na gmaranie przy tym przelaczniku...
    U Ciebie też jest taki tekst przestrogi? Ty masz tą funkcję włączoną przez instalatora?
    Co do grzania to mam na razie tylko w T2. Ale ciiiiii. Była tu niedawno wojna i trup ścielił się gęsto. Grzeje według krzywej. Co do prądożernosci to tak naprawdę teraz będę wiedział wszystko z PVmonitor. Generalnie wychodzi mi w dni <-3*C ponad 25 kWh razem z CWU (jakies 3-4kWh). Dużo/mało? Nie wiem co sądzić. W końcu mam 240m2 po podłodze - to musi żreć. Jak czytam w innym wątku jak ludzie zużywają 10kWh na dobę to ja się zastanawiam co u mnie jest nie tak. Jednak czasem ktoś inny wrzuci zużycie i widzę zbliżone wyniki to się uspokajam i jakoś z przymrużeniem oka czytam wpisy "rekordzistów". Może nawet nieświadomie podają wyniki bo czytają liczniki z pomp. Są też mistrzowie CWU gdzie miesięcznie wychodzi im 40kWh, well... Ja grzeje zbiornik i dziennie jak pisałem schodzi 3-4 kWh, ale zbiornik 300l, i to w skali miesiąca wychodzi ponad 100kWh. Co oznacza przy 0,35gr za kWh w taniej taryfie 35-40 PLN czyli spoko.
    Program puszczę na priva, ale chyba jutro bo już jest gorączka przedimprezowa.

  7. #247

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Znalazłem u siebie ten switch. U mnie jest to SW7-6. Jednak przy opisie jest *.
    Please do not use SW7-3, 4 ,6 usually. Trouble might be caused by the usage condition.
    Tak trochę przeszła mi ochota na gmaranie przy tym przelaczniku...
    U Ciebie też jest taki tekst przestrogi? Ty masz tą funkcję włączoną przez instalatora?
    Co do grzania to mam na razie tylko w T2. Ale ciiiiii. Była tu niedawno wojna i trup ścielił się gęsto. Grzeje według krzywej. Co do prądożernosci to tak naprawdę teraz będę wiedział wszystko z PVmonitor. Generalnie wychodzi mi w dni <-3*C ponad 25 kWh razem z CWU (jakies 3-4kWh). Dużo/mało? Nie wiem co sądzić. W końcu mam 240m2 po podłodze - to musi żreć. Jak czytam w innym wątku jak ludzie zużywają 10kWh na dobę to ja się zastanawiam co u mnie jest nie tak. Jednak czasem ktoś inny wrzuci zużycie i widzę zbliżone wyniki to się uspokajam i jakoś z przymrużeniem oka czytam wpisy "rekordzistów". Może nawet nieświadomie podają wyniki bo czytają liczniki z pomp. Są też mistrzowie CWU gdzie miesięcznie wychodzi im 40kWh, well... Ja grzeje zbiornik i dziennie jak pisałem schodzi 3-4 kWh, ale zbiornik 300l, i to w skali miesiąca wychodzi ponad 100kWh. Co oznacza przy 0,35gr za kWh w taniej taryfie 35-40 PLN czyli spoko.
    Program puszczę na priva, ale chyba jutro bo już jest gorączka przedimprezowa.
    Nie mam żadnej przestrogi przy tym SW, fabrycznie miałem ustawione na off czyli normalna wilgotność, a instalator........ sam zainstalowałem tą pompę i całą instalację CO też sam robiłem.
    Grzeje również w tańszych taryfach mam G13. Zżerała mi na początku ponad 50kWh, a teraz 25-35kWh na dobę. Ustawione mam na temperaturę wewnętrzną 19*C lub na temp przepływu ale nie wyższą niż 30*C. Dom mam 160m2 nie ocieplony jeszcze więc jest szansa na zejście z tymi kilowatami.
    Jak ma być ciepło to musi trochę prądu pociągnąć nic za darmo nie ma, a 10kWh na dobę to jakieś pasywne domy chyba, ocieplone 30cm styropianu itd.

    Pozdrawiam

    Jaką masz jednostkę zewnętrzną? i jak masz ustawiony SW7-6?
    Ostatnio edytowane przez grinio ; 01-01-2019 o 10:19

  8. #248
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    praid

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Nowa Ruda
    Kod pocztowy
    57-402
    Posty
    39

    Domyślnie

    U mnie defrosty występują co 55min. Trwają ok 5-9min. mam również taryfę G13. Grzeje tylko w T3. Temperatur w domu 22st. Wszędzie grzejniki
    Za miesiąc grudzień 276zł rachunek za CO+CWU.

  9. #249

    Domyślnie

    Cytat Napisał praid Zobacz post
    U mnie defrosty występują co 55min. Trwają ok 5-9min. mam również taryfę G13. Grzeje tylko w T3. Temperatur w domu 22st. Wszędzie grzejniki
    Za miesiąc grudzień 276zł rachunek za CO+CWU.
    Czy wystarcza Ci grzanie tylko w T3?? na grzejnikach? ile spada temperatura podczas postoju pompy? Dość długie defrosty. U mnie około 2-3 min trwają
    Rachunek super Jaką masz pompę
    Pozdrawiam

  10. #250
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    praid

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Nowa Ruda
    Kod pocztowy
    57-402
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał grinio Zobacz post
    Czy wystarcza Ci grzanie tylko w T3?? na grzejnikach? ile spada temperatura podczas postoju pompy? Dość długie defrosty. U mnie około 2-3 min trwają
    Rachunek super Jaką masz pompę
    Pozdrawiam

    Wystarczy.Taryfa G13 super Pracuje tylko w godz. 13-16 i od 21-7. Weekendy i świeta chodzi cały czas. Temperatura spada ok 1st. czasami 1,5st.
    Pompa Mitsubishi Ecodan 11,2kW

  11. #251

    Domyślnie

    U mnie defrosty trwają podobnie do 9-10min. Tzn. szron schodzi w 2-3 minuty, ale zanim sprężarka się włączy i wejdzie na obroty to mija te 9-10 minut. Więc pytanie co uważamy za czas defrostu.
    Ja mam jednostkę 112YAA czyli najnowszą 3 fazy.
    Sprawdziłem kodem 79 usatwienie pinow i mam wartość całego SW7 na 0, więc wszystkie piny są na 0. Muszę poczytać (może coś w necie będzie) o tej funkcji i "niebezpieczeństwem" jakie niesie.

  12. #252

    Domyślnie

    Witam
    Właśnie z ciekawości obserwowałem teraz defrost mojego ecodana i całość od wyłączenia sprężarki do ponownego załączenia grzania nie dłuższy niż 5 min.

    Pozdrawiam

  13. #253

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Sprawdziłem kodem 79 usatwienie pinow i mam wartość całego SW7 na 0, więc wszystkie piny są na 0. Muszę poczytać (może coś w necie będzie) o tej funkcji i "niebezpieczeństwem" jakie niesie.
    SW7 odpowiada za wtrysk pary do sprężarki.
    Nie znam tak dobrze filozofi pracy Mitsubishi, więc niezbyt powinienem się wypowiadać.
    Dodatkowy wtrysk ma na celu zmniejszenie obciążenia sprężarki w skaranych warunkach pracy.
    Wszystko po to, by urządzenie mogło jak najdłużej produkować wodę grzewczą o temperaturze 55 st.C (jest to robione głównie na potrzeby legionelli w CWU)
    Na pewno im wcześniej pompa będzie się posługiwać wtryskiem, tym mniej będzie obciążona sama sprężarka.
    Jak to się przełoży na zużycie, nie da się powiedzieć.
    COP pompy przy pracy z wtryskiem spada, ale pompa ma dzięki temu wyższą moc, co przekłada się na krótszy czas pracy dla CWU.
    To są raczej marginalne różnice w układach tak małej mocy.
    I nic nie osiągnięcie zmieniając te parametry.
    Na pewno, pompa pracując z wtryskiem mniej obciąża sprężarkę, bo ta jest dodatkowo chłodzona.
    Czy to się przełoży na żywotność? W temperaturach przejściowych nie - w skrajnie niskich, zdecydowanie tak.

  14. #254

    Domyślnie

    Jesteś pewien, że nie pomyliłeś czegoś?
    z Flash Injection u mnie związany jest SW9. Można tam ustawiać 4 wartości temperatury przy których ma się ta funkcja aktywować.
    Tu pytanie jest o przełącznik pomiędzy Normal/high humidity
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Jesteś pewien, że nie pomyliłeś czegoś?
    z Flash Injection u mnie związany jest SW9. Można tam ustawiać 4 wartości temperatury przy których ma się ta funkcja aktywować.
    Tu pytanie jest o przełącznik pomiędzy Normal/high humidity
    Racja nie zanotowałem, że masz najnowszy model YAA.
    Jest tak jak piszesz:
    Ostatnie 2 piny SW 9 odpowiadają za - flash injection

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał milsa666 Zobacz post
    Jesteś pewien, że nie pomyliłeś czegoś?
    z Flash Injection u mnie związany jest SW9. Można tam ustawiać 4 wartości temperatury przy których ma się ta funkcja aktywować.
    Tu pytanie jest o przełącznik pomiędzy Normal/high humidity
    Wydaje mi się że instalator poprawnie ustawił Ci SW9 na -6*C. Nie ma sensu żeby wtrysk zaczynał działać przy +3*C. Pompa bez tego wtrysku sobie poradzi w tej temperaturze więc po co zużywać więcej kW?. Co do SW7 jeżeli masz na 0-off to też dobrze bo na ON-(HIGH HUMIDITY) prawdopodobnie będzie się jeszcze częściej odszraniać .

    Pozdrawiam

  17. #257

    Domyślnie

    Gdzieś przeczytałem, że ta funkcja (Flash) pozwala grzać przy niskich temperaturach, ale też wydłuża czas pomiędzy defrostami.
    Zobaczymy.
    Dafaultowo jest ustawiona na +3*C. Z jakiegoś powodu.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  18. #258

    Domyślnie

    Wydłuża czas PRACY pomiędzy defrostami - częstotliwość występowania defrostów nie zmienia się bo jest ona zależna głownie od parametrów powietrza zewnętrznego.
    Natomiast pompa wspomagając się wtryskiem szybciej osiąga docelowe parametry.
    Tyczy się to momentu gdy pompa zmienia obieg chłodniczy.
    A więc w momencie defrostu pompa 2 krotnie startuje ze stanu ustalonego (wyrównania ciśnień)
    Dlatego przestawiane tej funkcji na -6 st.C to nie do końca trafiony pomysł.
    Być może w błędnie dobranej (przewymiarowanej) pompie zmiana tego parametru da jakiś zauważalny efekt.

    Jakby nie patrzeć, ma to wszystko sens tylko w przypadku prawidłowo dobranej pompy.

  19. #259

    Domyślnie

    Defrosty.
    Zaczynają mnie powoli irytować/ciekawić/wq....ać defrosty mojej pompy/(mercedesa?).
    Przyłapałem dzisiaj pompę na dziwnych według mnie defrostach.
    Generalnie temperatura zew. 0*C do -2*C, zadana temperatura wody na wyjściu z pompy do CO, według krzywej, 30*C. Pompa pracowała sobie od 8.00 do 15.00. W tym czasie zrobiła 5 defrostów. Z czego 4 pomiędzy 12.00 a 15.00 wtedy właśnie spadła temperatura z 0*C do -2*C.
    Po 3 defroście poszedłem zobaczyć czy rzeczywiście się tak oszrania no i okazało się, że jednostka zewnętrzna w ogóle nie jest przed defrostem zaszroniona. Tzn. troszkę, ale w porównaniu z innymi defrostami to wyglądała czyściutko.

    Jaki jest algorytm defrostu w Mitsubishi? Pytanie do bardziej doświadczonych userow.

    Zauważyłem pewną zależność. Po defroście pompa goni, żeby podnieść temperaturę zasilania do krzywej. Rośnie temperatura zasilania i w tym czasie wzrasta również temperatura powrotu. Po dojściu do temperatury zadanej (i po tym jak rośnie temperatura powrotu) zaczyna lekko modulować w dół. Idzie w dół i tak jakby w pewnym momencie przesadza z modulacją i temperatura wyjściowa nieco spada poniżej SetPointu. Potem stara się to nadrobić i lekko/powoli idzie z mocą do góry temperatura rusza również powoli w kierunku SetPointu lecz nie dochodzi do poprzedniej wartości (nie zdąrzy) - bo jeb i defrost. Defrost choć jednostka zewnętrzna jak pisałem wcześniej w stanie nawet bez nalotu.
    Tak się zastanawiam czy w algorytmie Mitshubisihi nie jest coś, a la monitoring czasu w jakim temperatura musi osiągnąć swoją wartość zadaną. Jeżeli upłynie wtedy sterownik interpretuje to jako warunki wystarczające do defrostu (bo może jest potrzebny). A tu wychodzi jakby za bardzo zmodulował w dół i potem nie poczekał na reakcje układu po ponownym podniesieniu mocy.

    EDYTA
    Właśnie skończyła grzać CWU. Temperatura zew. -2, pompa grzała 1h (wychłodzona woda w zbiorniku). Leciała z bardzo dużą mocą, jednostka zewnętrzna wyraźnie oszroniona - NO i brak defrostu.
    O co tu chodzi?
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 06-01-2019 o 19:12
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

  20. #260

    Domyślnie

    Jak jest u ciebie?
    No się można na tego merola lekko zirytować gdy wali 4 defrosty w 3 godziny.
    I wszystkie na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie niepotrzebne.
    PULSAR NF40, powierzchnia 185m2 (wg normy) + garaż 36m2 w bryle budynku.
    W całym domu podłogówka 230m2, rozstaw rurek 15cm i 10cm.
    Rekuperacja Renovent Excellent 400, PC Mitsubishi Zubadan 11,2kW
    Ściany: porotherm 25 + styropian grafitowy 22cm (0,031), podłoga na gruncie: 30cm styro + 10cm wylewki, podłoga na stropie: 12cm styro + 8cm wylewki, poddasze wełna 40cm (0,033), okna 3 szybowe.
    Kominek bez płaszcza wodnego z lekkim grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza.

Strona 13 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony