dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    replo

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-185
    Posty
    103

    Domyślnie Inne wykorzystanie wlacznika dzwonkowego w rekuperatorze

    Witam,

    Ostatnio myslalem o sterowaniu rekuperacja. Do glowy wpadl mi taki oto pomysl. Jednostka sterujaca to najprawdopodobniej thessla 400 ale mysle ze inne jednostki rowniez moglyby sobie poradzic z moim pomyslem.

    Wyzej wymieniona jednostka ma mozliwosc czasowego przewietrzania po nacisnieciu przycisku dzwonkowego. Ja chcialbym aby wlaczajac swiatlo w lazience zwiekszyc obroty na rekuperatorze przez kila minut.

    Pierwsza moja propozycja jest taka ze z lampy wychodze dodatkowymi przewodem (L,N). Po drodze wstawiam jakis transformator 230-5V (albo jakis inny - pytanie jaki). Za nim cos co zamieni mi sygnal ciagly na jeden impuls (tak jak w przypadku wlacznika dzwonkowego). Pytanie co to musialoby byc i czy dobrze kombinuje? Dalej to juz automatyka centrali sobie poradzi.

    Druga propozycja jest bardziej skomplikowana i do konca nie wiem jak ja zrealizowac. Chodzi o to aby jednostka centralna wlaczala sie na wyzsze obroty w momencie gdy wlacze swiatlo w lazience, a wracala do normalnych obrotow zaluzmy po 5 minutach od zgaszenia swiatla w lazience. Jedyne co mi przychodz do glowy to podobnie jak w pierwszym przykladzie - transformator + jakis generator impulsow (np co 30 sekund daje impuls do momentu az nie zniknie napiecie na lampie).

    Moze cos daloby rade wymodzic uzywajac przekaznikow albo kondensatorow.

    Pozdrawiam,
    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.

    Twój pomysł w najprostszy sposób rozwiążesz wykorzystując przekaźnik z cewką 230V, z podtrzymaniem po zaniku napięcia.
    Np taki: http://www.fif.com.pl/produkt/26/256
    Około 60 PLN

    Lepszym rozwiązaniem jest montaż na wyciągu z łazienki higrostatu.
    Na higrostacie nastawiasz wartość wilgotności powyżej której ma się przełączyć styk higrostatu.
    Wtedy centrala wentylacyjna pracuje na podniesionych obrotach do czasu, aż w łazience obniżona zostanie wilgotność.
    Niestety higrostaty do tanich nie należą.

    Są centrale np. Ventaxia, która ma wejście na czujnik wilgotności.
    Wtedy ze sterownika ustawiasz sobie poziom wilgotności przy której centrala ma się przełączyć na wyższą moc wentylacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony