dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 137

Temat: Buderus GB 062 14KW v2 - czy ogrzeje dom 160m2? Ogrzewanie podłogowe.

  1. #101
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Kocioł może działać bez zewnętrznego czujnika, jednak będzie wtedy pracował mniej efektywnie (zasila CO ze stałą temperaturą). Skutkować to może np. przegrzewaniem albo niedogrzewaniem pomieszczeń - w przypadku spadku/wzrostu temperatury zewnętrznej będzie konieczna korekta temperatury zasilania.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  2. #102

    Domyślnie

    Nie koniecznie będzie pracował mniej efektywnie.Jeśli efektywność rozumiemy jako sprawność to nie jest ona zależna od ilości czujników czy sterowania tylko od temperatury wody na powrocie i faktu czy kocioł pracuje w długich cyklach czy w kółko się włącza i wyłącza

    Brak czujnika zewnętrznego uniemożliwia zastosowanie pogódówki. Ja np mimo posiadania czujnika nie używam pogodówki lecz grzeje ze stałą mocą. Kocioł ma bardzo dobrą sprawność bo temperatura spalin na poziomie 30 stopni.

    Wymagane są wówczas ręczne korekty co parę dni jeśli znacząco się zmieni temperatura (np z+5 na -5C bo przy zmianie z +5C na 0 nic nie zmieniam)

  3. #103

    Domyślnie

    Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post na forum.

    Jestem na etapie budowy domu parterowego z garażem dwustanowiskowym, powierzchnia całkowita 200m2. Planuję zrobić ogrzewanie podłogowe na całości tylko nie jestem przekonany czy ogrzewanie podłogowe w garażu to dobry pomysł. Instalator zaproponował mi wykonanie instalacji na 2 rozdzielaczach, do tego 2 moduły buderus mm100, układ mieszający mix box oraz kocioł gb072 v2 14kw ze sterownikiem rc310 i zasobnikiem 120 l. (to już moja propozycja bo początkowo chciał dać 20kw). Zaproponował mieszacz z uwagi na grzejniki w garażu oraz drabinki w łazienkach. Co sądzicie o takim zestawie? Gdybym zrezygnował z grzejników w garażu można by pewnie z mieszacza zrezygnować, a całość zasilać bezpośrednio z kotła.

    Dom będzie dosyć dobrze ocieplony: od podłogi 15 cm styro λ0.036, ściany zewnętrzne 20 cm λ0.031 oraz ocieplenie stropu 20 cm λ0.032, więc 14kw pewnie wystarczy z zapasem. Myślałem również nad zastosowaniem kotła gb062, który posiada niższą moc minimalną.
    Z tego co wyczytałem gb072 potrafi dodatkowo sterować pompą obiegową cwu, a gb062 chyba takiej możliwości nie posiada.

  4. #104

    Domyślnie

    garażu nie ma sensu ogrzewać podobnie jak nie ma sensu robić kaloryferów w domu w ogóle. Rozdzielacze zasilić prosto z kotła i nie stosować żądnych mieszaczy etc gdyż to raczej zbędny asortyment

  5. #105

    Domyślnie

    Zgadzam się, że zazwyczaj nie ma sensu ogrzewać garażu. Natomiast gdybym chciałbym podłubać przy aucie lub temperatura miałaby spaść poniżej zera w mroźne dni to zawsze mogę grzejnikami czy podłogówką podnieść temperaturę.

    Może po prostu zrobić podłogówkę i w razie potrzeby obwód zasilić. Czy ktoś z was ma podłogówkę w garażu i mógłby napisać jak się ona sprawuje?

  6. #106
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Mam podłogówkę w garażu - obwód otwarty w ciągu 2 lat tylko raz w celu napełnienia. Na termostacie mam ustawioną temperaturę 12 st., ale jeszcze nigdy nie spadła tak nisko (garaż w bryle, ciepła brama, styropian od środka).
    Czy jest sens ? Dla mnie koszt był niewielki, powierzchni nie ogrzewam, za to "w razie W" mogę sobie włączyć ogrzewanie.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  7. #107

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź kolego grv. Podejrzewam, że u mnie może być podobnie, ale na tym etapie koszta będą niewielkie aby tą podłogówkę zrobić. Czy w garażu robiłeś większy rozstaw rurek do ogrzewania?

    W stopce masz info o termostatach Salusa. Czy jesteś z nich zadowolony? Zastanawiam się czy nie dać termostatów w sypialniach, no i może w garażu tak jak u ciebie aby temperatura nie spadała zbyt nisko. Z różnymi opiniami się spotkałem, niektórzy twierdzą że to zbędny bajer a temperaturę można wyregulować na rotametrach. Jak to z twojego doświadczenia wygląda?

  8. #108
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał liquid_ Zobacz post
    W stopce masz info o termostatach Salusa. Czy jesteś z nich zadowolony? Zastanawiam się czy nie dać termostatów w sypialniach, no i może w garażu tak jak u ciebie aby temperatura nie spadała zbyt nisko. Z różnymi opiniami się spotkałem, niektórzy twierdzą że to zbędny bajer a temperaturę można wyregulować na rotametrach. Jak to z twojego doświadczenia wygląda?
    Z grubsza można ustawić przepływy na rotametrach. Termostaty na pewno nie są niezbędne i nie przynoszą dużych oszczędności. Dzisiaj zastanowił bym się drugi raz czy je montować. Mi pomagają one jedynie w zamykaniu obiegów w momencie, gdy słońce nagrzewa pomieszczenia, a mam dość dużo przeszkleń. Dodatkowo główny sterownik kotła jest na parterze, a na piętrze bywają odmienne temperatury. Niestety mam coraz większe podejrzenia, że pobierają one sumarycznie stosunkowo dużo energii elektrycznej.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  9. #109

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    to i ja zapytam o moc choć tu i tak sporo już o tym było pisane...
    zamiaruję zakupić buderus gb072 jednofunkcyjny i teraz 14 czy 20kW?
    Parametry budynku
    200m2 piętrowy w tym garaż 35m2
    porotherm25 + 15styro grafitowe bardzo dobrej firmy
    podłoga na gruncie 15 styro
    strop z góry 15 styro
    okna bdb 3szyby 3 uszczelki
    w planach docieplenie połaci
    3 balkony +trochę przeszkleń w postacie dużych okien
    obecnie bez rekuperacji

    z wyliczeń 20W/m3 wynika że wystarcza 14
    z wyliczeń 70W/m2 wynika że wystarcza 14
    z wyliczeń na stronie ciepło właściwe.pl wynika iż 14 wystarcza
    zasobnik będzie 100 albo 120
    3 prysznice i wanna, rodzina 2+2
    dół podłogówka+drabinki w łazience
    piętro grzejniki oraz podłogówka na RTL


    Jednak... instalator że 20kW, sprzedawca 20kW.... i bądź tu mądrym.
    Jedynie sensowną podpowiedź dał znajomy mówiąc i że i tak przez większość czasu kocioł będzie pracował na sporo mniejszej mocy i ważne jest aby to moc minimalna była jak najmniejsza.
    Z tego co pisali użytkownicy to ktoś ma już 14kW i podobną powierzchnię. Sprawdza się taka konfiguracja?
    PS mam świadomość iż 14 będzie grzała dłużej zasobnik cwu
    Dzięki za odp
    Ostatnio edytowane przez koobab ; 21-03-2019 o 23:08

  10. #110

    Domyślnie

    Dla 4osób zasobnik 120l jest za mały

  11. #111
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Spójrz sobie na moją stopkę - mam podobny budynek i kocioł 14kW.
    Na ogrzewanie i tak będziesz korzystał z mocy minimalnej, moc max. ma znaczenie przy ładowaniu zasobnika C.W.U.
    Zgadzam się,że 120l jest trochę za mały na rodzinę 2+2 - ja mam 140l na 2+1 i jest OK.
    Weź większy zasobnik, to tak szybko nie zużyjecie ciepłej wody, a kocioł zdąży dogrzać.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał liquid_ Zobacz post
    Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post na forum.

    Jestem na etapie budowy domu parterowego z garażem dwustanowiskowym, powierzchnia całkowita 200m2. Planuję zrobić ogrzewanie podłogowe na całości tylko nie jestem przekonany czy ogrzewanie podłogowe w garażu to dobry pomysł. Instalator zaproponował mi wykonanie instalacji na 2 rozdzielaczach, do tego 2 moduły buderus mm100, układ mieszający mix box oraz kocioł gb072 v2 14kw ze sterownikiem rc310 i zasobnikiem 120 l. (to już moja propozycja bo początkowo chciał dać 20kw). Zaproponował mieszacz z uwagi na grzejniki w garażu oraz drabinki w łazienkach. Co sądzicie o takim zestawie? Gdybym zrezygnował z grzejników w garażu można by pewnie z mieszacza zrezygnować, a całość zasilać bezpośrednio z kotła.

    Dom będzie dosyć dobrze ocieplony: od podłogi 15 cm styro λ0.036, ściany zewnętrzne 20 cm λ0.031 oraz ocieplenie stropu 20 cm λ0.032, więc 14kw pewnie wystarczy z zapasem. Myślałem również nad zastosowaniem kotła gb062, który posiada niższą moc minimalną.
    Z tego co wyczytałem gb072 potrafi dodatkowo sterować pompą obiegową cwu, a gb062 chyba takiej możliwości nie posiada.
    Witam,

    W Pana przypadku warto zastanowić się nad wykonaniem instalacji ogrzewania podłogowego także w garażu, co pozwoli na pominięcie jednego mieszacza. Główne różnice pomiędzy kotłami Logamax plus GB072v2 oraz GB062v2 to:
    - GB072v2 posiada większe naczynie wzbiorcze oraz inny panel sterowania,
    - GB072v2 posiada płytę montażową w komplecie, a GB062 jako osprzęt,
    - GB072v2 posiada modulację mocy palnika 1:4.
    - GB072v2 posiada większą moc na c.w.u. oraz funkcję booster.
    Ciepła wodna użytkowa w obu kotłach podgrzewana jest poprzez wbudowany zawór trójdrogowy przystosowany do współpracy z podgrzewaczem.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Buderus

  13. #113
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bjonio

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-573
    Posty
    11

    Domyślnie

    i ja mam podobny dylemat do wszystkich... wybrałem buderusa gb072 ale oczywiscie
    problem z doborem mocy i zasobnika...

    nowy dom parter 205m2 w tym garaż 40m2, poddasze jest ale nie planuje nic tam robić poza trzymaniem niepotrzebnych rzeczy

    problem w tym, ze zrobilismy podlogowke i kaloryfery... teraz robilbym inaczej ale za pozno.

    3 sypialnie ogrzewane kaloryferami i kaloryfer w garazu, reszta podlogowka, a i kaloryfer dodatkowy drabinkowy w lazience.
    Rodzina 2+2 jedna lazienka. 3 szybowe dobre okna z cieplym montazem, 15cm ocieplenie z najlepszym dostepnym wspolczynnikiem lambda,
    rekuperacji nie ma,

    czyli instalacja ze sprzeglem i mieszaczem..

    14kW i 120l starczy? jaka jest roznica w minimalnej 14kW i 20kW bo nie moge znalezc?

    instalator itp mowia 20, strona cieplowlasciwe 15, sprzedawcy roznie raz tak raz tak zalezy od sprzedawcy...

    zalezy mi przede wszystkim na bezobslugowosci i komforcie

    z gory dziekuje za wszelkie sugestie

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bjonio Zobacz post
    ...
    14kW i 120l starczy? jaka jest roznica w minimalnej 14kW i 20kW bo nie moge znalezc?

    instalator itp mowia 20, strona cieplowlasciwe 15, sprzedawcy roznie raz tak raz tak zalezy od sprzedawcy...

    zalezy mi przede wszystkim na bezobslugowosci i komforcie

    z gory dziekuje za wszelkie sugestie
    14 kW będzie przewymiarowane o ok 40-50%.

  15. #115
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bjonio

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-573
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    14 kW będzie przewymiarowane o ok 40-50%.
    Nawet jesli poza ogrzewaniem na grzać wodę?

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał bjonio Zobacz post
    Nawet jesli poza ogrzewaniem na grzać wodę?
    nawet

  17. #117
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    di4blo

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    KTW
    Kod pocztowy
    40-171
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam Wszystkich,

    Mam do Was pytanie odnośnie pieca do domu - jednofunkcyjnego, temat widać że znacie bardzo dobrze.
    Stoję obecnie przed wyborem pieca ok 14kW (z tego co tutaj juz wyczytałem, bedzie wystarczajacy) do domu piętrowego 140m2 (ogrzewanie podłogowe + tylko grzejniki na gorze).
    Po przeczytaniu całego obecnego tematu, zauważyłem ze polecacie piece buderusa, w szczególności model GB072V2 + zasobnik na wode.
    Jako minus pojawila sie informacja, że jego modulacja jest troche wysoka i zaczyna sie dopiero od 3kW.
    W takim razie chciałem zapytać, czy jest warto rozważać kupno modelu wyższego i droższego GB172i? - w specyfikacji ma napisane, ze modulacja zaczyna sie od 2kW. Czy jest sens dopłacać do tego droższego?
    Chyba, że polecacie jakies inne piece również tak dobre?

    Pozdrawiam,
    Kamil

  18. #118
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Zacznij od zmiany systemu ogrzewania tylko na podłogowe (ew. drabinka w łazience)
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  19. #119
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    di4blo

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    KTW
    Kod pocztowy
    40-171
    Posty
    10

    Domyślnie

    Ma to takie znaczenie żeby zmienic na podłogówke na górze? Obecnie musialbym rozwalic wylewke - czy jest sens na tym etapie jeszcze to przerabiac?

    Czy jesli nie zrobie podlogowki to wyklucza mi w jakis sposob te piece, ktore podalem w poprzednim poscie?

    Pozdrawiam,
    Kamil
    Ostatnio edytowane przez di4blo ; 06-08-2019 o 20:39 Powód: update

  20. #120
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    di4blo

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    KTW
    Kod pocztowy
    40-171
    Posty
    10

    Domyślnie

    Panowie to jak z tym piecem - nadaje sie ktorys do ogrzewania podlogowego na parterze + grzejnikowego na pietrze (lazienka ma podlogowke)?
    Niestety nie wiem co mam wybrac, a czas troche goni.
    Z tym przerabianiem parteru na podlogowke to bedzie niezly kosmos - trzeba by bylo skuc cala podloge i na nowo dawac ocieplenie + instalacje + wylac na nowo wylewke.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony