dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Czy wierzycie w to,ze Papiez nie pozostawil testamentu?

    mnie osobiscie jakos trudno w to uwierzyc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    kze

    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    14.102
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    186

    Domyślnie

    Papież na pewno zostawił testament. Myślę, ze tylko na razie nie chcą go ujawniać. Na wszystko przyjdzie czas...
    Dom to jeden wielki kompromis pomiędzy kosztami, możliwościami i naszymi potrzebami.
    Dziennik
    Komentarze

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    A ja uważam, że Papież zostawił testament i napisał w nim, że chce spocząć w Polsce, ale nigdy tego nie ujawnią...
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    A ja uważam, że Papierz zostawił testament i napisał w nim, że chce spocząć w Polsce, ale nigdy tego nie ujawnią...
    Dokladnie to samo mysle,tyle ,ze Watykan tego nie ujawni bo to dla nich niewygodne.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Papieskie testamenty
    Wojciech Czuchnowski 04-04-2005, ostatnia aktualizacja 04-04-2005 19:32

    Wciąż nie wiadomo, czy Jan Paweł II zostawił testament. A jakie były testamenty poprzednich papieży?
    Odchodzący papieże pozostałe po sobie dobra materialne powierzają Kościołowi lub każą rozdać biednym. Poza wyjątkami nie wyrażają życzeń co do innego miejsca pochówku niż podziemia Bazyliki św. Piotra.
    - Testamenty pozostawiane przez papieży nie są zbudowane według jakichś określonych wzorów - mówi ks. prof. Jacek Urban, historyk Kościoła, kierujący Instytutem Jana Pawła II w Krakowie. Jako jeden z najbardziej znanych i jednocześnie lakonicznych papieskich testamentów ks. Urban przytacza ostatnią wolę Jana XXIII, który stał na czele Kościoła od 1958 do 1963 r. Swój testament papież ten napisał jeszcze w 1954 r. jako patriarcha wenecki i tylko w 2 lata przed śmiercią dokonał niewielkich modyfikacji. "Urodzony biedny, lecz z ludu godnego i pokornego, umieram nadzwyczaj szczęśliwy, bo biedny, rozdawszy według różnych potrzeb i okoliczności mego życia prostego i skromnego na służbę biednym i Świętego Kościoła, który mnie żywił, wszystko to, co dostało się do moich rąk podczas lat mojego kapłaństwa i mojego biskupstwa" - napisał ten papież zwany "Janem Dobrym".
    Paweł VI, następca Jana XXIII, zostawił testament bardziej rozbudowany. "Co do rzeczy tego świata pragnę umrzeć w ubóstwie. Ruchomościami i nieruchomościami mojego życia doczesnego niech rozporządzają moi bracia Lodovico i Francesco" - napisał papież przed śmiercią, dodając, żeby rzeczy cenne rozdać ubogim. Nakazał też zniszczyć swoje rękopisy, osobiste pisma i notatki, ale jak mówi ks. Urban, tego akurat życzenia nie spełniono.
    Paweł VI życzył sobie mieć "pogrzeb pobożny i prosty". Prosił, by "usunąć katafalk używany przy papieskich pogrzebach i zastąpić go prostym urządzeniem". Życzył sobie "grobu w ziemi, ze skromnym znakiem"- to życzenie zostało częściowe spełnione, bo chociaż spoczął tak jak większość papieży w podziemiach Bazyliki św. Piotra, to miejsce jego pochówku symbolicznie przysypano ziemią. Paweł VI sporo miejsca w testamencie poświęcił na podziękowania pod adresem rodziców i współpracowników. Przeprosił też tych, którzy poczuli się przez niego urażeni. Nakazał też kontynuację dokonań II Soboru Watykańskiego oraz dzieła ekumenizmu. "Co do świata, nie sądźmy, że mu się pomaga, przyjmując jego upodobania" - napisał Paweł VI.

    Odchodzący Papieże na ogół nie zostawiali szczegółowych dyspozycji co miejsca swojego pochówku, przyjmując, że zgodnie ze zwyczajem będą to podziemia Bazyliki św. Piotra. Według ks. prof. Urbana w ciągu ostatnich 200 lat zdarzyły się tylko dwa odstępstwa od tej zasady - papież Pius IX (1846-7 zażyczył sobie, by pochowano go w Bazylice San Lorenzo na rzymskim cmentarzu Campo Verano. Życzenie zostało spełnione, ale prochy Piusa IX przeniesiono tam z Watykanu dopiero 3 lata po pogrzebie.

    Papież Pius VI (1775-1799) został wygnany z Watykanu przez Napoleona i zmarł w Walencji, gdzie miał pogrzeb. Do Watykanu jego trumnę sprowadzono po 2 latach, ale serce Piusa VI zostało pochowane w Walencji.

    źródło - http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...0,2637711.html
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar fizyk
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Skąd
    okolice Lublina
    Posty
    5.999

    Domyślnie

    Nie sądzę aby Watykan cokolwiek chciał ukrywać. Widocznie nie jest to jeszcze czas na odczytanie Papieskiego Testamentu. Jeśli taki istnieje, to na pewno wie o nim abp Dziwisz. Nie porównujmy Stolicy Apostolskiej do do skorumpowanego państwa np Polski.
    Niezależenie od tego, nic nie stoi na przeszkodzie aby przenieść caiło Papieża do Polski. Zwróćcie uwagę na to, że Watykan planuje pochować Jana Pawła Wielkiego tam gdzie uprzednio leżał Jan XXIII (zwany Dobrym). Później jego ciało przeniesiono. Nie wykluczone, że podobnie będzie z ciałem naszego Papieża.
    A oto co wyczytałem fajnego wśród komentarzy na onecie:

    2 Kwietnia o 21.37 Aniołowie chwycili za kilofy...
    ...szybko rozbijali mury, aby poszerzyć Bramy Niebios.
    Tak Wielki człowiek jeszcze nie wchodził do Nieba...
    pozdrawiam
    Grzesiek

    Fingerstyle Guitar - to jest to!

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał fizyk
    Nie sądzę aby Watykan cokolwiek chciał ukrywać...
    Kto to wie...

    Cytat Napisał fizyk
    Nie porównujmy Stolicy Apostolskiej do skorumpowanego państwa np Polski.
    Nikt nie użył takiego porównania. Każdy ma prawo do własnego zdania...
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Cytat Napisał fizyk
    Nie sądzę aby Watykan cokolwiek chciał ukrywać...
    Kto to wie...

    Cytat Napisał fizyk
    Nie porównujmy Stolicy Apostolskiej do skorumpowanego państwa np Polski.
    Nikt nie użył takiego porównania. Każdy ma prawo do własnego zdania...
    Dokladnie tak,nikt nie uzyl takiego porownania,ale w moim odczuciu wlasnie tak moze byc,poniewaz niestety Watykan nie przepadal za Papiezem .Wczoraj mowiono,ze testament zostanie odczytany dzisiaj ,dzisiaj mowia,ze Go nie ma no wiec jaki z tego wniosek - Poprostu cos kreca.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    prawdopodobnie Papież zostawił testament tak wywnioskowałem z romowy dziennikarzy TVN z Polskim Kardynałem, który będzie uczestniczył w Konklawie
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  10. #10

    Domyślnie

    Myslę że w tym wątku znów widać całą polskość.
    Znów zdradzeni, oszukani niedowiarkowie
    Czy Papież otaczałby się ludzi, którzy później tak dzieniei zupełnie niepotrzebnie kombinowaliby, aby "tym polaczkom nic nie dać"
    Pomyślcie lepiej nad tym co się stało i kogo straciliście a nie spekulujcie.
    A ja dam radę ....

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał aleksik
    Myslę że w tym wątku znów widać całą polskość.
    Znów zdradzeni, oszukani niedowiarkowie
    Tak myślisz

    Cytat Napisał aleksik
    Czy Papież otaczałby się ludzi, którzy później tak dzieniei zupełnie niepotrzebnie kombinowaliby, aby "tym polaczkom nic nie dać"
    To nie Papież otaczał się ludźmi, tylko ludzie otaczali Papieża...

    Cytat Napisał aleksik
    Pomyślcie lepiej nad tym co się stało i kogo straciliście a nie spekulujcie.
    Kogo straciliśmy!
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał _ZBYCH_
    Cytat Napisał aleksik
    Myslę że w tym wątku znów widać całą polskość.
    Znów zdradzeni, oszukani niedowiarkowie
    Tak myślisz

    Cytat Napisał aleksik
    Czy Papież otaczałby się ludzi, którzy później tak dzieniei zupełnie niepotrzebnie kombinowaliby, aby "tym polaczkom nic nie dać"
    To nie Papież otaczał się ludźmi, tylko ludzie otaczali Papieża...

    Cytat Napisał aleksik
    Pomyślcie lepiej nad tym co się stało i kogo straciliście a nie spekulujcie.
    Kogo straciliśmy!
    ZBYCH ,normalnie z ust mi to wyjales

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał aleksik
    aby "tym polaczkom nic nie dać"
    myśle iż jeszcze dużo rzeczy nie rozumiesz
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  14. #14

    Domyślnie

    ...nie wiem czy został spisany testament, daję wiarę temu co mówi Watykan.
    Ale czuję się obdarowany.Czuję się dumny.Dostałem drogowskaz jak żyć i jak nie bać się umierać .Dotychczas prawdy te były teoretyczne i trudne do ogarnięcia .Ojciec Święty dał przykład ....Pokój jego duszy.Czy nie macie podobnego uczucia?

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.140
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Domaganie się od Jana Pawła Wielkiego, by wskazał np. Kraków jako miejsce pochówku jego doczesnych szczątków jest myśleniem bardzo egoistycznym.
    W momencie obioru papież stal się głową wszystkich katolików a i nie tylko - bo wierzę, czas pokaże, że głową wszystkich wierzących.
    Takie samo prawo do odwiedzenia jego grobu ma Polak, Kostarykańczyk czy też Filipińczyk.
    Rzym jest niedaleko. Jego wymiar "wiecznego miasta", jego historii i tradycji jest symboliczny i znacznie szerszy od naszych narodowych.
    Pontyfikat Jan Pawła Wielkiego miał wymiar globalny w globalizującym się świecie. Nie bądźmy mentalnie jego zaściankiem. Im bardziej świat się globalizuje tym bardziej potrzebuje odniesień globalnych.
    Nasz ogląd tego ponadczasowego pontyfikatu był dotychczas odcinkowy:
    od wizyty do wizyty, od audiencji do audiencji.
    Teraz nasz ogląd staje się powoli coraz bardziej całościowy, powoli będziemy mogli ogarnąć ogrom Jego tytanicznej konsekwentnej, niestrudzonej pracy, 84 000 stron spójnego nauczania, setki homilii, zdjęć i spotkań symboli.....i oby z dobrym skutkiem dla świata.
    Pora na przewartościowania celów, sprzeciw wobec zła w otoczeniu, sprzeciw wobec korupcji i spychaniu ludzi dobrej woli do roli frajerów życiowych.
    Działajmy w tym duchu wszyscy na raz. Wówczas wsparci moralnie Jego nauczaniem mamy jeszcze szanse!!!
    Sursum corda !! W górę serca.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Kraj Gazeta Wyborcza, MFi /2005-04-05 06:39:00

    Watykaniści: Papież mógł zostawić testament

    "Gazeta Wyborcza": Wczorajsze oświadczenie rzecznika Watykanu ucięło wszelkie domysły, według których Jan Paweł II miał prosić w testamencie o pochowanie go na Wawelu.

    "Jan Paweł II nie zostawił żadnych wskazówek w tej w tej sprawie" - odpowiedział Joaquin Navarro-Valls na pytanie polskiego dziennikarza. Jak się okazało, wypowiedź rzecznika nie dotyczyła jednak testamentu w ogóle, tylko dyspozycji co do miejsca pochówku.

    Rzym wciąż jednak zastanawia się, czy papieskie serce może spocząć na Wawelu - pisze "Gazeta Wyborcza". Jeden z dobrze poinformowanych watykanistów Marco Politi twierdzi, że na wawelski pochówek papieskiego serca naciskają ludzie ludzie polskiego Kościoła. Politi mówi jednak, że nawiązujący do romantycznej tradycji pochówków serc Chopina czy Mickiewicza pomysł nie znajdzie zrozumienia w rzymskim Kościele.

    Watykanista Luigi Accattoli z "Corriere della Sera" przypuszcza, że Papież "napisał jednak testament" i przechowuje go jego osobisty sekretarz abp Stanisław Dziwisz.

    "Corriere della Sera" pisze również, że testament został napisany odręcznie i po polsku, ale został przetłumaczony i kardynałowie przedstawią ostatnią wolę Jana Pawła II.

    "Gazeta Wyborcza" dodaje, iż nie jest wykluczone, że ostatnie - nieodczytane listy Papieża do wiernych odnajdą się pośród niepublikowanych utworów Jana Pawła II. Obecnie zamknięte są w szafie jego pokoju w Pałacu Apostolskim. Kardynał kamerling Eduardo Martinez Somalo zdejmie pieczęcie z drzwi pokoju dopiero po upływie 9 dni żałoby od śmierci Papieża.

    Dopiero wtedy ostatecznie okaże się, co jeszcze chciał powiedzieć nam Papież - mówił wczoraj jeden z włoskich biskupów.

    Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

    źródło - http://info.onet.pl/1077455,11,item.html
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  17. #17

    Domyślnie

    jestem krakowianką
    byłoby dla mnie zaszczytem, gdyby Ojciec Święty mógł spocząć w mieście moim i Jego

    ale

    nie zgadzam się na dyskusje i zabiegi dotyczące miejsca pochówku Jego bądź Jego Serca
    one wdzierają się w moją żałobę
    one wdzierają się w żałobę całego świata

    dwadzieścia siedem lat temu Ojciec Święty podjął się dzwigać krzyż trosk całego świata
    choć myślimy o Nim "Nasz Papież" -On należy do świata

    szukajmy Go w bibliotece, w przydrożnej kapliczce, w każdym naszym życiowym zadaniu ....tam na nas czeka...

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    a ja uwazam, ze to obrzydliwe oddzielac cialo od serca
    niech spoczywa gdzie chce ale w jednym kawalku
    kurde coraz bardziej zaluje ze umarl.....

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    Nic nie napiszę bo mnie szlag trafia te spekulacje mediów są poniżające

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar Sonika
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    12.639
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    PAP, jkl /2005-04-05 11:39:00

    Testament papieża będzie odczytany o 12.30



    Rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls we wtorek o godzinie 12.30 odczyta testament papieża - dowiedział się PAP z watykańskiego centrum prasowego.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony