dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie Czy zawsze potrzebna jest opaska przeciwwysadzinowa przy płycie fundamentowej?

    Witam,
    na początku chciałem zadać to pytanie w wątku o płytach, ale myślę, że tak będzie go łatwiej znaleźć w przyszłości.

    Pytanie dotyczy o konieczność robienia opaski przeciwwysadzinowej dookoła budynku. Przed budową na działce było ok 100cm nasypu niekontrolowanego (głównie glina I troche gruzu), a pod nią ok 40cm warstwy organicznej (tak wynikało z badań geotechnicznych i okazało się zgodne z prawdą). Wykopaliśmy więc dół na 140cm i wsypaliśmy ok 50cm dobrze zagęszczonego kruszywa (tzn kliniec) i ok 50cm zagęszczonej pospółki. Na to już poszedł styropian 20cm + płyta 25cm, a dookoła drenaż opaskowy. Dołożyłem też folie kubełkową na styropian, żeby mu się lepiej odparowywało (to nie XPS, tylko EPS200). Grunty rodzime to gliny pylaste średnioplastyczne.

    I tak sobie myślę, czy przy tak głębokiej wymianie gruntów pod płytą opaska jest jeszcze konieczna. Dom ma swój obwód i może nie jest to wydatek konieczny? I jeśli nie trzeba robić opaski, to czy można obsypać płytę dookoła gliną z wykopu (te ostatnie 20-30cm, bo podbudowa sięga minimum 80cm poza obręb płyty, miejscami prawie 2m), czy może jednak lepiej piasek + opaska żwirowa dookoła na górze?

    Z gory dzięki za pomoc
    G

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego jaki masz poziom wód gruntowych i czy masz zrobione odwodnienie. Jeżeli nie ma szansy, że pod domem zrobi ci się basen to opaska nie będzie potrzebna. Opaska jednak ogranicza znacznie straty do gruntu, choć przy twoich 20 cm i tak są niewielkie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Poziom wód, to około 145cm, czyli zaraz poniżej podbudowy. Po zrobieniu wykopu po 2 dniach nie było wody, tylko w niektórych miejscach się szkliła ziemia. Dno wykopu odebrane przez geologa z efektem pozytywnym. Odwodnieniem jest drenaż opaskowy, pogłębiony od tego czasu rów melioracyjny wzdłuż jednej granicy działki i wykopany dodatkowy wzdłuż kolejnego brzegu. Wszystko poniżej poziomu posadowienia podbudowy. Więc o wodę się nie boję.

    Czy są jakieś inne wskazania do robienia opaski?
    Z jednej strony nie chcę sobie odpuszczać czegoś, co jest niezbędne, a z drugiej nie chcę wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Jak każdy inwestor chyba

    Pozdrawiam,
    G

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał semcio Zobacz post
    Poziom wód, to około 145cm, czyli zaraz poniżej podbudowy. Po zrobieniu wykopu po 2 dniach nie było wody, tylko w niektórych miejscach się szkliła ziemia. Dno wykopu odebrane przez geologa z efektem pozytywnym. Odwodnieniem jest drenaż opaskowy, pogłębiony od tego czasu rów melioracyjny wzdłuż jednej granicy działki i wykopany dodatkowy wzdłuż kolejnego brzegu. Wszystko poniżej poziomu posadowienia podbudowy. Więc o wodę się nie boję.

    Czy są jakieś inne wskazania do robienia opaski?
    Z jednej strony nie chcę sobie odpuszczać czegoś, co jest niezbędne, a z drugiej nie chcę wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Jak każdy inwestor chyba

    Pozdrawiam,
    G
    A jak masz w projekcie? (od tego powinienem zacząć ). Opaskę stosuje się na gruntach wysadzinowych i z wysokim poziomem wód gruntowych. Nie masz takich więc po co ci opaska?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    A jak masz w projekcie? (od tego powinienem zacząć ). Opaskę stosuje się na gruntach wysadzinowych i z wysokim poziomem wód gruntowych. Nie masz takich więc po co ci opaska?
    No tak właśnie myślałem, że wysadzinowość gruntów została zlikwidowana poprzez ich wymianę pod budynkiem. A w projekcie samej płyty to nie mam opaski, ale konstruktor wspominała, że robi się jeszcze opaskę dookoła. Chyba troche olała ten konkretny temat, bo drenaż też był z mojej inicjatywy zrobiony.

    Ale już chyba mam swoją odpowiedź. Dzięki!

  6. #6

    Domyślnie

    nie jest potrzebna

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Masz 1m kruszywa i piasku i do tego styro i płytę. Prawie 1,5m w sumie. Nie ma możliwości powstania wysadzin. Zwłaszcza na Dolnym Śląsku.

  8. #8

    Domyślnie

    Pytanie do tych, którzy mają opaskę przeciwwysadzinową: (nie mam tego zdefiniowanego w projekcie).

    Jaki styropian zastosować (grubość, aqua/hydro czy zwykly)?
    Na wierzch jeszcze folia?
    Płyty styro są kolejone do siebie i do płyty fundamentowej?

  9. #9

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat, bo dopiero dziś dowiedziałem się, że jest coś takiego jak opaska przeciwwysadzinowa.
    U mnie płyta fundamentowa będzie głęboko, bo w projekcie jest piwnica, czyli góra płyty to będzie jakieś 2m w głąb.
    Rozumiem, że w takim przypadku, nawet pomimo wszechobecnej gliny, opaski nie muszę robić?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar semcio
    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Trzebnica/Świątniki
    Posty
    251

    Domyślnie

    Nie musisz. Masz płytę mocno poniżej głębokości przemarzania. Nie ma możliwości wysadzin.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony