dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    Na ten sezon będzie musiało zostać jak jest. Po prostu kocioł będzie cały czas chodził i tyle. Pomieszczenia są dogrzewane tylko wolno i wydaje mi się że gazu też trochę idzie choc to pierwszy sezon zatem może dlatego.
    Po sezonie zacznę zmieniać Na początek zmienię rurę zasilającą do rozdzielacza z pp32 na pp40 orax zawory/srubunki przy kotle z 3/4 na 1.
    Jeżeli to nic nie da to kupię sprzęgło 40kw pompę 25-80 badz jak wspomniałeś 32-80 i wtedy musi ruszyć.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Nie wiem jaki tam masz wymagany przepływ i deltę ale sprzęgło 40 KW może byc za małe ( nie mówię że będzie za małe, nie znam Twojej instalacji). Pamiętaj, że parametr KW sprzęgła nie odnosi się wprost do mocy cieplnej kotła.Np moje sprzęgło jeśli bym miał deltę 7 stopni przy zakładanym przepływie ogarnie max 13 KW mocy cieplnej a nominalnie to sprzeglo 55 KW (!!!). Do wyliczenia masz prosty wzór - odsyłam do wujka Googla. Ogólna zasada jest taka, że za małe sprzęgło to duży problem, za duże sprzęgło mały problem. Lepiej przewymiarować (ale bez przesady) niż kupić za małe.

    Jeśli masz ten komfort możliwości wymiany rur do rozdzielacza to pewnie że zamiana na PP40 to b.dobry ruch. Ja mam 4 rozdzielacze (po dwa na kondygnację) i mam PP40 z każdej pompy do trójnika potem na poszczególne rozdzielacze piętra już PP32. Wszystkie kształtki, filtry itd, na 1", belki rozdzielacza Kan InoxFlox (srednica 1 1/4"). Jedyna zwężka jest przy samym piecu gdzie mam zawory 3/4 bo i tak króciec w piecu jest na 3/4 więc nie było sensu tu dawac zaworu 1" i za nim od razu redukcji...Wymagane przepływy na obiegach grzewczych ogarniają mi najmniejsze pompki Grundfos Aplha2 na 2 biegu biorąc przy tym po 11-13W energii. Jedynym problemem (potencjalnie bo nie wiem jeszcze na 100% czym to spowodowane) jest za duże obniżenie temp. zasilania obiegów grzewczych kontra to co wychodzi z pieca. Jak już wspomniałem, może to być spowodowane niekoniecznie za niskim przepływem choć to jest pierwsza rzecz którą podejrzewam.
    Ostatnio edytowane przez tilnen ; 14-12-2021 o 11:37

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Janekk1234 i kolejny +1 post. Brawo jeszcze z 500 i nowy status na forum zapewne dostaniesz! Keep a good work!

    Nie wiem do kogo "pijesz" ale ja nic nie mam spartolone - podłogówka działa jak należy (wczoraj 24,5 stopnia dół, 26 stopni góra, delty na rozdzielaczach 6-7 stopni,
    przeływy zgodne z założeniami projektowymi), problem będę miał w kwestii sterownia nią w taki sposób jak chcę ale jest to do rozwiązania na wiele sposobów.
    Ostatnio edytowane przez tilnen ; 16-12-2021 o 10:38

  4. #24
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Spieszę z informacją, że skontaktował się ze mną człowiek z Termetu droga telefoniczną (duży plus dla firmy za to) i odbyliśmy ciekawą rozmowę.
    Stanęło na tym, że zamontuję przepływomierz (który już zakupiłem sam, nikt mnie nie przymuszał) i wrócimy do tematu uzbrojeni w faktyczną wiedzę jaki jest przepływ. Z rozmowy wyniknęło także to co już pisałem - bieżące parametry pracy pieca, dzięki podmieszaniu na sprzęgle zapewniają b. dobre warunki pracy dla sprawności pieca i być może trzeba iść tą drogą aby zostawić jak jest ale aby te warunki pracy były stałe niezależnie od aktualnie otwartych pętli i/lub uruchomionych pomp obiegowych. To można uzyskać mocno zwiększając deltę na piecu z domyślnych 6 na np. 14.

    To co najważniejsze się dziś dowiedziałem to to, że w dziale prototypowym robili testy ten pompki i przepływ kształtował się pomiędzy 25-30l/min maksymalnie, gdzie piec był podłączony tylko rurami 1calowymi więc można powiedzieć że w warunkach zerowych oporów zewnętrznych. 25l/min to jest 1,5m3/h a więc tyle ile ja chciałem uzyskać a mam przecież dodatkowe opory po drodze (separatory, filtr siatkowy i samo sprzęgło).
    Druga rzecz jaką się dowiedziałem, że jest nowy interfejs rozszerzający na magistralę LIN który daje możliwość podłączenia dodatkowego czujnika temperatury WG w sprzęgle. To by rozwiązało mój problem ale być może gra nie warta świeczki bo...wtedy piec podaje taką temp na podłogę jaką chcę ale wtedy Delta będzie te 6 czy 7 stopni a jednak lepiej dla kondensacji żeby wyższa. Zobaczymy jak to się zakończy, o czym poinformuję.

  5. #25

    Domyślnie

    @tilnen - ja też czekam na wyniki Twoich pomiarów przepływu. Jeśli możesz to sprawdź je na różnych poziomach mocy maksymalnej.

    W mojej instalacji jest ok 900m rur, rozdzielacze bardzo blisko kotła, zasilanie i powrót to łącznie 7,5m rury Cu 28mm, łuki zamiast kolan, caleffi dirtmag 546306 wybrany też ze względu na mały opór (przelotowe połączenie).
    Termet Siver 20kW zakupiony w tym roku właśnie na podstawie opinii instalatorów o mocnej pompie jaka powinna sobie bez problemu poradzić w takiej instalacji.
    Wygrzewałem posadzki na parterze (rozdzielacz na piętrze odcięty) i przepływy na dłuższych pętlach (ok 80m) dochodziły do 1l/min. Po dołączeniu rozdzielacza z piętra przepływy są w zakresie błędu pomiarowego, tzn. jakieś są ale nie wiem czy to 0,2 czy 0,5 l/min. Myślałem początkowo, że to problem z rotametrami (Capricorn, odkręcone na max oczywiście), ale potem przeczytałem ten wątek...

    Patrząc na katalogowe charakterystyki pomp (PARA 6 vs 7), nie powinno być drastycznej różnicy w wydajności, więc zastanawiam się czy to coś innego nie jest spieprzone w tych kotłach.

  6. #26

    Domyślnie

    Może pompa a może zawor 3d, najlepiej jakby sprawdził wszystko inny serwisant termetu niż ten co był na serwisie 0.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał boltzman Zobacz post
    @tilnen - ja też czekam na wyniki Twoich pomiarów przepływu. Jeśli możesz to sprawdź je na różnych poziomach mocy maksymalnej.

    W mojej instalacji jest ok 900m rur, rozdzielacze bardzo blisko kotła, zasilanie i powrót to łącznie 7,5m rury Cu 28mm, łuki zamiast kolan, caleffi dirtmag 546306 wybrany też ze względu na mały opór (przelotowe połączenie).
    Termet Siver 20kW zakupiony w tym roku właśnie na podstawie opinii instalatorów o mocnej pompie jaka powinna sobie bez problemu poradzić w takiej instalacji.
    Wygrzewałem posadzki na parterze (rozdzielacz na piętrze odcięty) i przepływy na dłuższych pętlach (ok 80m) dochodziły do 1l/min. Po dołączeniu rozdzielacza z piętra przepływy są w zakresie błędu pomiarowego, tzn. jakieś są ale nie wiem czy to 0,2 czy 0,5 l/min. Myślałem początkowo, że to problem z rotametrami (Capricorn, odkręcone na max oczywiście), ale potem przeczytałem ten wątek...

    Patrząc na katalogowe charakterystyki pomp (PARA 6 vs 7), nie powinno być drastycznej różnicy w wydajności, więc zastanawiam się czy to coś innego nie jest spieprzone w tych kotłach.
    Kolego, zgadzam się ale zwracam uwagę na jedno zdanie z mojego poprzedniego posta a mianowicie ze w labolatorium Termeta, wydajność na krótkich wężach 1 calowych czyli można powiedzieć BEZ ŻADNEGO zewnętrznego oporu wynosiła 25-30 l/min czyli 1,5-1,8 m3/h. Patrząc na charakterystykę podobnej pompy od wilo (bo tej konkretnej nie znalazłem) wychodzi że wewnętrzne opory pieca przy tym przepływie to aż 30 000 kPA (!!!!)

    Swoją drogą, ja już zakupiłem i będę montował interfejs MX01 bo to rozwiązuje wszystkie moje problemy a przy okazji będę miał gdzie podpiąć termiki zabezpieczające instalację przed przegrzaniem w razie jakiejś awarii.
    Ostatnio edytowane przez tilnen ; 20-12-2021 o 08:18

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał tilnen Zobacz post
    w labolatorium Termeta, wydajność na krótkich wężach 1 calowych czyli można powiedzieć BEZ ŻADNEGO zewnętrznego oporu wynosiła 25-30 l/min czyli 1,5-1,8 m3/h. Patrząc na charakterystykę podobnej pompy od wilo (bo tej konkretnej nie znalazłem) wychodzi że wewnętrzne opory pieca przy tym przepływie to aż 30 000 kPA (!!!!)
    Dość dziwne, że testy robili bez odbiornika ciepła, ale skoro tak powiedział nie będę się spierał.
    Opór jaki podajesz wydaje się zaskakująco duży. Nie wydaje mi się żeby względem zeszłorocznej wersji kotła zmieniali palnik (za dużo zmian w sterowaniu, certyfikacji by to niosło).
    Poprzednia wersja miała pompę katalogowo trochę słabszą, ale czy tylko ta zmiana sprawia, że kocioł zmienił się z polecanego przez instalatorów do generującego problemy jak w tym wątku?

  9. #29

    Domyślnie

    Iskrownik też jest inny, obecnie wymieniany przez serwisantów masowo
    Ciekawe co jeszcze?
    Z jakiegoś powodu jednostka powoduje obecnie więcej problemów niż jest warta

  10. #30

    Domyślnie

    Poza tym wystosowałem do nich pismo z informację że od kilku miesięcy lecą w kulki z nowymi kotłami i niech oddelegują kogoś do rozwiązania problemu bo nie odpuszczę tematu

  11. #31
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Update.

    Kupiłem moduł MX01, poprawnie podłączony, poprawnie mierzy temp. na sprzęgle. Niestety piec nie podwyższa temp. grzania i nie pilnuje tej temperatury. Serwis Termeta odpowiedział, że muszę mieć płytę główną w wersji Q a przez pandemie i problemy z półprzewodnikami głównie wychodzą wersje K które nie obsługują przewyższania temperatury...także LOL szkoda że nigdzie to nie jest opisane w dokumentacjach technicznych.
    Druga kwestia jest taka maja jakis problem z aktualizacją OTA modułów Comfort i aktualizację oprogramowania musi zrobić serwis i trzeba moduł odesłać do nich (zrobią free of charge).

    UPDATE 2.
    Płytę wymienią mi na odpowiednią w ramach gwarancji. Aktualizacja modułu Komfort OTA nie działa bo mam "wczesną" wersję i jeszcze tego nie obsługiwała więc ten jeden update muszą zrobić u siebie.
    W związku z tym, że nie jest to dla mnie aktualnie krytyczne a jednak sezon grzewczy trwa, będę temat kontynuował po świętach Wielkanocnych.
    Ostatnio edytowane przez tilnen ; 03-01-2022 o 07:51

  12. #32

    Domyślnie

    To jakich chyba żart ze strony Termetu, wypuszczają kocioł który nie działa poprawnie z akcesoriami które są na rynku? Jjak na pompie z kotła nie uzyskasz przepływu to można kocioł wyrzucić bo sprzęgło nie będzie z nim współpracowało

    Gdzie można sprawdzić którą wersję płyty mam?

  13. #33

    Domyślnie

    Kuriozum. Inna płyta, iskrownik, pompa. Ciekawe co jeszcze zmienili względem wcześniejszych wersji. Nie informując o tym oczywiście w żadnej dokumentacji technicznej...
    Uczciwiej byłby te kotły sprzedawać po inną nazwą.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    chciałem wkleić wykres pompy, ale się nie da? wykres konczy sie na 2 m3 przy oporze 2m
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 10-01-2022 o 14:13

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony