dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie Tymczasowe ogrzewanie z butli z gazem na czas wygrzewania jastrychu.

    Szanowni,

    Przyłącze gazowe będę miał dopiero na jesieni. Niestety nie mogę do tego czasu czekać z wykańczaniem domu więc chciałbym wstawić piec gazowy i zrobić wygrzewanie jastrychu zasilając piec butlami z gazem takimi jakich używa się do kuchenek itp. Podobno da się to zrobić natomiast nie znam kompletnie cen takich butli i ich napełnienia więc czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki będzie koszt ogrzewania w ten sposób? Głównie chodzi mi o wygrzanie jastrychu czyli pewnie z 21 dnia grzania. Powierzchnia 140m2. Grzać chciałbym zacząć w połowie lutego.


    Pozdrawiam

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Butla 11 kg propanu /nie mieszanki propan-butan/ odpowiada ok. 140 kWh.
    Cenę sprawdź lokalnie - ok. 5 zł/kg.
    Kocioł będzie wymagał wymiany palnika lub regulacji przez serwis - w zależności od producenta kotła.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    btheb

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Wrocław / Długołęka
    Posty
    46

    Domyślnie

    Witam,
    Też tak robiłem. Czekając na przyłącze wygrzałem jastrych z pomocą butli z propanem ale takich 30kg. Płaciłem coś chyba ok 150-170/30kg.
    Do tego kupiłem taki rozdzielacz na 4 butle z automatycznym przełącznikiem. Gdy gaz się skończył w 2 butlach to się przełączał na następne 2, a ja w tym czasie mogłem wymienić puste butle. Za używany zapłaciłem chyba z 700zł, nowy sporo drożej. Miałem odsprzedać, ale z uwagi na humoru naszego głównego dostawcy gazu do PL postanowiłem jednak zatrzymać. W razie jakiś geopolitycznych problemów mogę wrócić do propanu
    Niestety mój kocioł (Vaillant ecoTEC) wymagał przezbrojenia na propan, a potem ponownie na GZ, gdy miałem już przyłącze gazu.
    I jeszcze jedno - musiałem zapłacić sporo kaucji za 4 butle - chyba z 1200zł. Na szczęście zwrotnej. Butle z oczywistych względów trzymałem na dworze, spięte grubym łańcuchem, aby nóg nie dostały, choć znam takich co trzymali w garażu. ...
    pozdr.
    K.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Butla 11 kg propanu /nie mieszanki propan-butan/ odpowiada ok. 140 kWh.
    Cenę sprawdź lokalnie - ok. 5 zł/kg.
    Kocioł będzie wymagał wymiany palnika lub regulacji przez serwis - w zależności od producenta kotła.
    Czyli grzejąć w lutym załóżmy przy -5 na dworzu to pewnie ta butle co dwa dni trzeba zmieniać? Czy orientuje się ktoś ile energii może byc potrzebne przy ustawieniu pieca na wygrzewanie jastrychu?
    Kocioł planuje wstawić Vitodens 222-F B2SA więc obstawiam że wymiana palnika do najtańszych nie należy

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    [QUOTE=btheb;7039498]Witam,
    Te

    A ile takich butli Ci starczało na ile czasu i przy jakiej temperaturze mniej wiecej?

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Też byłbym zainteresowany ile kosztuje przezbrojenie palników na propan. Orientuje się ktoś?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarecki111 Zobacz post
    Czyli grzejąć w lutym załóżmy przy -5 na dworzu to pewnie ta butle co dwa dni trzeba zmieniać? Czy orientuje się ktoś ile energii może byc potrzebne przy ustawieniu pieca na wygrzewanie jastrychu?
    Kocioł planuje wstawić Vitodens 222-F B2SA więc obstawiam że wymiana palnika do najtańszych nie należy
    Viessmann jeśli dokładnie pamiętam nie wymaga wymiany palnika, a jedynie regulacji. Sprawdź w instrukcji obsługi lub w serwisowej. Wizyta serwisu niestety niezbędna.
    Pamiętaj - nie może to być mieszanka propan-butan tylko czysty propan.
    Przepisy zabraniają trzymania w budynku jednorodzinnym więcej niż 2. sztuk butli.
    Rozwiązanie dla malej ilości gazu w butli 11 kg opisał btheb.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał K@mil_ Zobacz post
    Też byłbym zainteresowany ile kosztuje przezbrojenie palników na propan. Orientuje się ktoś?
    Najlepiej zadzwonić do serwisu producenta.
    Kocioł wymagający wymiany palnika można kupić w wersji na propan, a przezbroić dopiero po podłączeniu do gazu ziemnego.

  9. #9

    Domyślnie

    Przezbrojenie pieca na propan wykonał mi serwisant bezpłatnie przy pierwszym uruchomieniu kotła (viessmann). Grzeję się czterema butlami 33 kg, przy temp. dodatniej na zewnątrz dwie butle starczają na około 10 - 14 dni. Przy silnych mrozach przy paleniu kominkiem dwie butle starczyły mi na 12 dni. Domek mam solidnie ocieplony więc to też pewnie ma wpływ na zużycie. Gazu używam również do grzania wody i gotowania w kuchni. Generalnie jest to bardzo droga impreza i gdyby nie kominek to pewnie poszedłbym z torbami, szacuję że podczas takich temperatur jak ostatnio jedna butla schodziłaby mi pewnie 2-3 dni. Za 1 butle płacę 155 zł łatwo więc policzyć jakie to koszty.
    Dom w Rododendronach 6G2N

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    [QUOTE=marziel;7039589]Przezbrojenie pieca na propan wykonał mi serwisant bezpłatnie przy pierwszym uruchomieniu kotła (viessmann). Grzeję się czterema butlami 33 kg, przy temp. dodatniej na zewnątrz dwie butle starczają na około 10 - 14 dni. Przy silnych mrozach przy paleniu kominkiem dwie butle starczyły mi na 12 dni. Domek mam solidnie ocieplony więc to też pewnie ma wpływ na zużycie. Gazu używam również do grzania wody i gotowania w kuchni. Generalnie jest to bardzo droga impreza i gdyby nie kominek to pewnie poszedłbym z torbami, szacuję że podczas takich temperatur jak ostatnio jedna butla schodziłaby mi pewnie 2-3 dni. Za 1 butle płacę 155 zł łatwo więc policzyć jakie to koszty.
    Dzięki za informacje. Ja potrzebuje tylko puścić program wygrzewania jastrychu na 80 m2 aczkolwiek na pewno sporo gazu pójdzie. Chce to zrobić żeby można było położyć podłogę drewniana i nie wstrzymywać dalszych prac wykończeniowych o pół roku. Ponieważ nie będę tam ani gotował ani używał ciepłej wody to liczę że może u mnie taka butla 33kg starczy na te 4 dni. 9biorąc pod uwagę Wasze doświadczenia) Później piec będzie chodził tylko na tyle żeby woda nie zamarzła. Swoją droga czy orientujecie się czy pod płytki też dobrze jest wygrzać jastrych czy nie ma to znaczenia? Wylewki w momencie kładzenia płytek będą już miały 2 miesiące. Schną teraz zimą, wietrze codziennie.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał marziel Zobacz post
    Generalnie jest to bardzo droga impreza i gdyby nie kominek to pewnie poszedłbym z torbami, szacuję że podczas takich temperatur jak ostatnio jedna butla schodziłaby mi pewnie 2-3 dni. Za 1 butle płacę 155 zł łatwo więc policzyć jakie to koszty.
    Przy korzystaniu z propanu z butli i obecnych cenach za propan płacisz ok. 30 - 35% drożej niż za gaz ziemny.
    Nowy dom, wygrzewanie to przynajmniej 30% większe zużycie niż podczas normalnej eksploatacji.

  12. #12

    Domyślnie

    jarecki111 nie powiem Ci czy wygrzewanie pod płytki ma sens bo mówiąc szczerze to ja nie wygrzewałem jastrychu wcale, wylewki zrobili mi wczesną wiosną i do listopada zdążyły wyschnąć.
    Greengaz wiem, że nowy dom musi się wygrzać dlatego spodziewałem się zwiększonego zużycia. Po miesiącu od zamieszkania czuć różnicę, dom jest cieplejszy, za rok o tej porze gdy w końcu łaskawcy z PSG raczą podłączyć mi gaz ziemny koszty powinny spaść zauważalnie.
    Dom w Rododendronach 6G2N

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi, mam jeszcze pytanie do Was czy poniższe wymogi kotłowni co do ogrzewania propanem są aktualne? Mieliście wszystko tak przygotowane?

    - 6,5m3 kubatury

    - w pomieszczeniu nie może znajdować się kratka kanalizacyjna ani żaden odpływ w podłodze

    - pomieszczenie kotłowni nie może znajdować się poniżej poziomu terenu

    - przy samej podłodze na ścianie zewnętrznej budynku musi znajdować się kratka wywiewna!

    - tymczasowe wysokie progi w drzwiach– zalecane

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    @jarecki111
    Wymogi dla kotłowni z kotłem na propan są takie same jak dla gazu ziemnego + kratka wywiewna. Kratki wywiewnej w podłodze lub przy niej, nie da rady zamontować w kotłowni znajdującej się poniżej poziomu gruntu. Propan jest cięższy od powietrza.
    Przepisy nic nie mówią o progach. Wentylacja taka sama.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 21-01-2016 o 12:36

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarecki111

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    03-013
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    @jarecki111
    Wymogi dla kotłowni z kotłem na propan są takie same jak dla gazu ziemnego + kratka wywiewna. Kratki wywiewnej w podłodze lub przy niej, nie da rady zamontować w kotłowni znajdującej się poniżej poziomu gruntu. Propan jest cięższy od powietrza.
    Przepisy nic nie mówią o progach. Wentylacja taka sama.
    OK aale przy piecach z zamknięta komorą spalania ( ja będę miał Vitodens 222-F) to podobno taka kratka w ogole nie jest wymagana a przy propanie już podobno jest. Czy to prawda?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Wentylacja nawiewno-wywiewna w kotłowni potrzebna jest ze względów bezpieczeństwa, a nie spowodowana poborem powietrza przez kocioł do procesu spalania.
    Mogą się zdarzyć rozszczelnienia np. instalacji, czy samego kotła.
    To samo dotyczy instalacji i kotła na propan z tym, że propan jest cięższy od powietrza. Stad wymóg kratki w podłodze lub w ścianie na wysokości podłogi zapewniającej odprowadzenie ulatniającego się propanu na zewnątrz.

  17. #17

    Domyślnie

    Odświeżam stary temat, bo wygląda na to, że też będe musiał skorzystać z takiego rozwiązania, tzn. przestrojenia pieca z gazu ziemnego na propan i zasilania go z tych butli 33 kg.
    Niestety - dzisiaj się dowiedziałem, że przekładają mi termin podłączenia gazu na wrzesień.
    Natomiast dom mam w stanie deweloperskim - od jesieni i chciałem teraz ruszać z robotami wykończeniowymi. Natomiast bez uruchomienia ogrzewania, sprawdzenia podłogówki, wygrzania ścian, podłóg - nie ma sensu niczego robić.

    Butle 33 kg. (chyba dwie) musiałbym trzymać wewnątrz - w kotłowni. To jest nieduże pomieszczenie, częściowo pod schodami. Ewentualnie mogłyby stać w przyszłej toalecie (przez którą wchodzi się do tej kotłowni). Niestety - nie ma tam raczej opcji na jakiekolwiek otwory wentylacyjne na poziomie podłogi.

    Chciałbym tak grzać przez około 2 miesiące - od połowy marca, do maja (aż zrobi się w miarę ciepło na zewnątrz).

    Mam tylko dwa pytania:
    1) czy to jest legalne?
    2) czy to jest bezpieczne?

  18. #18

    Domyślnie

    No dobra, już widzę, że trzymanie tych butli wewnątrz budynku jest nielegalne


    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY W SPRAWIE WARUNKÓW TECHNICZNYCH, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ BUDYNKI I ICH USYTUOWANIE
    z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422)

    § 178
    Instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub z baterii takich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
    1)butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników atmosferycznych;

    Jasna cholera!

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    W domu można użytkować 2 butle 11 kg. Przy korzystaniu butli większych musisz je umieścić na zewnątrz budynku.Z reguły stosuje się 4-6 butli wymienianych parami
    Legalne, nie potrzebne zgody, projekty itp. Odprowadzenie przy podłodze powyżej powierzchni gruntu jest wymagane, jeśli kocioł stoi w kotłowni
    Jest bezpieczne dopóki nie pojawia się chęć zabawy w domorosłego gazownika wiedzącego lepiej.

  20. #20

    Domyślnie

    Niestety, nie mam możliwości trzymania tego na zewnątrz (to jest segment z wejściem bezpośrednio z ulicy; jest wprawdzie mały ogródek, daleko od kotłowni).
    A te 2 butle po 11 kg. wewnątrz to legalne? Bo z tego przepisu wynika, że do 33 kg. trzeba trzymać na zewnątrz. Czyli wyglądałoby, że 11 kg. też?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony