dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 575

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Mam Delfina 6 PRO (bez MBBR), działa na pełen gwizdek od pół roku w rodzinie 2+1, bez wanny. Otworzyłem sobie go dzisiaj, pobrałem próbkę ze środkowej komory i po odstaniu widzę, że osadu jest w litrowym słoiku może na dwa palce, a chyba nawet mniej. Jeśli dobrze rozumiem instrukcję, powinno być go minimum 1/4. Pobierałem w trakcie napowietrzania, chwilę po ustaniu recyrkulacji.

    Co mogę zrobić, żeby polepszyć sytuację? Wrzucać więcej bakterii do kibla, używać mniej wody pod prysznicem (a może więcej)?

    Same ścieki jako takie nie śmierdzą, do przyjrzenia się oczyszczalni zmobilizował mnie przypadkiem jeden z forumowiczów w innym wątku. W ostatniej komorze (wybaczcie brak fachowej terminologii) nie ma kożucha. Filtr w kompresorze wyczyszczony (choć tego nie wymagał, nie było czego czyścić).
    Najprawdopodobniej woda nad osadem jest na tyle mętna, że własnej dłoni przez słoik wyraźnie nie zobaczysz, a sam osad jest bardzo drobnej wielkości i jasno brązowy lub nawet nawet szarawy.

    To oznacza, że masz ściek niedoczyszczony lub wręcz nieoczyszczony. Przyczyną jest zbyt słabe natlenienie tego ścieku.
    Niestety poprawa natlenienia spowoduje ujawnienie innego problemu dla tej oczyszczalni mianowicie w działaniu recyrkulacji i w trzeciej komorze tzn. osadniku wtórnym zacznie się pojawiać wyflotowany osad na powierzchni.

    Kłopot u Ciebie jest taki, że masz studnię chłonną. Duża ilość drobnej zawiesiny, która jest odprowadzana do odbiornika oraz spory ładunek zanieczyszczeń organicznych spowodują kolmatację studni i w skrajnej sytuacji całkowity brak w odpływie ścieków. Kiedy? Trudno przewidzieć, w dużej mierze zależy to od ilości kruszywa w studni oraz od gruntu rodzimego.

    Jeżeli masz możliwość reklamuj urządzenie. Przygotuj się do rozmowy z producentem i przeczytaj jakich odpowiedzi udzielał dla innych użytkowników, którzy również tutaj opisali swoje sytuacje.

    Jak powiesz, że jest 2+1 bez wanny to z automatu usłyszysz – oczyszczalnia niedociążona i "klient odhaczony".

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    Najprawdopodobniej woda nad osadem jest na tyle mętna, że własnej dłoni przez słoik wyraźnie nie zobaczysz, a sam osad jest bardzo drobnej wielkości i jasno brązowy lub nawet nawet szarawy.
    Opisałeś to dokładnie. Co gorsza, przyjrzałem się teraz na spokojnie i tego osadu ostatecznie jest jeszcze mniej, niecały 1cm w słoiku, czyli objętościowo może z 5%! Przeczytałem wątek od początku do końca i zdjęcia z osadem do połowy miarki to w tym kontekście nieosiągalna abstrakcja...

    Dobrze, ale co mogę zrobić, żeby poprawić sytuację, zanim zacznę wymieniać kompresory itd? Gwarancja się właśnie skończyła. Dosypywać bezpośrednio do reaktora jakiegoś środka z bakteriami tlenowymi?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Opisałeś to dokładnie. Co gorsza, przyjrzałem się teraz na spokojnie i tego osadu ostatecznie jest jeszcze mniej, niecały 1cm w słoiku, czyli objętościowo może z 5%! Przeczytałem wątek od początku do końca i zdjęcia z osadem do połowy miarki to w tym kontekście nieosiągalna abstrakcja...

    Dobrze, ale co mogę zrobić, żeby poprawić sytuację, zanim zacznę wymieniać kompresory itd? Gwarancja się właśnie skończyła. Dosypywać bezpośrednio do reaktora jakiegoś środka z bakteriami tlenowymi?
    Jeżeli środowisko pracy w bioreaktorze nie jest optymalne dla poprawnego rozwoju osadu czynnego to dodawanie biopreparatów nie jest rozwiązaniem. Na to środowisko wpływa duzo czynników i nie tylko konstrukcja oczyszczalni ale również skład ścieków odprowadzanych do oczyszczalni. Przy oczyszczalniach przepływowych, a taką jest Delfin, nawet jednorazowa ilość ścieków ma większe znaczenie niż w przypadku innych technologii np SBR.

    Większość biopreparatów jest dedykowana do warunków beztlenowych (osadnik gnilny), a tam są całkiem inne warunki niż w bioreaktorze natlenianym, wiec mikroorganizmy również są inne (są producenci oczyszczalni biologicznych, którzy wręcz zabraniają stosowania biopreparatów, bo to wynika z technologii pracy oczyszczalni).

    Generalnie osad czynny powinien sam się wytworzyć po ok. 3-5 tygodniach pracy oczyszczalni, ale warunki do rozwoju muszą być optymalne.
    Można skrócić ten okres zaszczepiając bioreaktor zdrowym osadem czynnym z innej oczyszczalni i po krótkim okresie zazwyczaj się on adaptuje do nowej oczyszczalni. Aczkolwiek tu ktoś chyba już to z Delfinem robił i chyba słabo to wyszło.

    Skoro osad Tobie się nie wytworzył przez 6 m-cy to zaszczepianie zdrowym pomoże tylko na chwilę. Oczywiście dla własnego przekonania możesz spróbować z biopreparatami ale nie nastawiaj się na rewelacje.
    Ostatnio edytowane przez inżH2O ; 24-08-2018 o 10:03

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Skoro osad Tobie się nie wytworzył przez 6 m-cy to zaszczepianie zdrowym pomoże tylko na chwilę. Oczywiście dla własnego przekonania możesz spróbować z biopreparatami ale nie nastawiaj się na rewelacje.
    A czy może to być spowodowane np zbyt dużą ilością zawracanego osadu przy małym obciążeniu, że nie może się on wytworzyć w odpowiedniej ilości?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    inżH2O

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hipopotam Zobacz post
    A czy może to być spowodowane np zbyt dużą ilością zawracanego osadu przy małym obciążeniu, że nie może się on wytworzyć w odpowiedniej ilości?
    Ta oczyszczalnia ma ok. 2,5m3 pojemności. Wprawdzie samotnik nie wspomniał ile wody zużywają ale zakładam, że nie odbiega zacznie od normy. Przy 3 osobach nie można mówić o niedociążeniu. Nawet jeżeli zużycie wody jest około 6 m3 na miesiąc to w bioreaktorze dojdzie do wymiany ok 1/3 pojemności dziennie. To nie jest niedociążenie.

    Dodatkowo, z tego co pamiętam, w Delfinie przed recyrkulacją do osadnika wstępnego wcześniej chodzi recyrkulacja do bioreaktora, także stężenie osadu w reaktorze by rosło.

    Osobiście uważam, że w Delfinie poza małą dmuchawą i niedopracowanymi mamutami w osadniku wtórnym, problem tez może leżeć w dyfuzorze rurowym.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Ta oczyszczalnia ma ok. 2,5m3 pojemności. Wprawdzie samotnik nie wspomniał ile wody zużywają ale zakładam, że nie odbiega zacznie od normy. Przy 3 osobach nie można mówić o niedociążeniu.
    Z ostatnich czterech miesięcy wyszło, że zużywam 160l wody dziennie. Liczone z faktur za wodę. W tym były dwa tygodnie urlopu kiedy nikogo nie było w domu, gdyby liczyć bez tego to średnio 180l dziennie. To chyba dość mało?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    U mnie zmieniło się zużycie ze 180 na 400 l i nic to nie dało. Jak napisał czysteśrodowisko, to jest jedna z uniwersalnych odpowiedzi serwisu delfina.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał inżH2O Zobacz post
    Ta oczyszczalnia ma ok. 2,5m3 pojemności. Wprawdzie samotnik nie wspomniał ile wody zużywają ale zakładam, że nie odbiega zacznie od normy. Przy 3 osobach nie można mówić o niedociążeniu. Nawet jeżeli zużycie wody jest około 6 m3 na miesiąc to w bioreaktorze dojdzie do wymiany ok 1/3 pojemności dziennie. To nie jest niedociążenie.

    Dodatkowo, z tego co pamiętam, w Delfinie przed recyrkulacją do osadnika wstępnego wcześniej chodzi recyrkulacja do bioreaktora, także stężenie osadu w reaktorze by rosło.

    Osobiście uważam, że w Delfinie poza małą dmuchawą i niedopracowanymi mamutami w osadniku wtórnym, problem tez może leżeć w dyfuzorze rurowym.
    Recyrk. do wstępnego jest raz na dobę przez 15 sek. Nieźle jak na rozruch. Tylko tutaj rozruch można trzy lata robić i d..a.
    Co rozumiesz przez niedopracowane mamuty? Zaworek w sercu pompy czy opuściłbyś serca pomp o te 15cm odcinki do dołu?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony