dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1003

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Remontuję właśnie stary dom i też przymierzam się do ogrzewania kablami (oczywiście po solidnym ociepleniu i wymianie stolarki oraz montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją), pomimo iż posiadam przyłącze gazowe i piec kondensacyjny 24kW (z którym cały czas są jakieś problemy, pomimo że ma raptem kilka lat). Jeżeli tylko OZC wyjdzie po mojej myśli .

    U mnie oferta na wykonanie wodnej podłogówki ze sterowaniem to ok. 22k zł (jakieś 180m2). Piec teoretycznie mam, ale zakładając że prędzej czy później trzeba go będzie wymienić to kolejne 8k zł (ew. pompa powietrze-woda pewnie ponad 20k zł). Kable ze sterowaniem powinny wstępnie wyjść ok. 8k.

    Do tego planuję fotowoltaikę (albo z dotacji jeśli się załapię, albo z własnego budżetu). Wg mnie ma to sens, bo ceny paneli cały czas spadają (w ciągu ostatniego roku ok. 20%), a w przyszłym roku UE ma się wycofać z ceł importowych na penele z Chin. Teraz w okolicach 30-33k można zrobić sensową instalację 7-8kWp, co powinno rachunki za ogrzewanie, wentylację, CWU i prąd bytowy obniżyć do minimum. Żywotność paneli spada, ale ok. 0.6-0.7% rocznie, a producenci z reguły gwarantują 75% żywotności paneli po 25 latach. Do tego czasu pewnie je kilka razy zmienię na lepsze .
    Na korzyść kabli przemawia praktycznie bezobsługowość, niska awaryjność, proste sterowanie i możliwość wyprodukowania sobie energii samemu (nawet zakładając odbieranie 80% produkcji z sieci, co i tak jest lepszym rozwiązaniem niż własne aku o niskiej żywotności i sprawności całego systemu off-grid w okolicach 60%, o kosztach nie mówiąc). Do tego prąd w nocy zawsze będzie tani, bo są go spore nadwyżki. Przecież pojawiają się nawet oferty, gdzie prąd w II taryfie jest gratis (np. Duon/Fortum). I nie chce mi się wierzyć, że nagle zdrożeje 3x, bo praktycznie wszystko jest na prąd.

    Co do wykonania, to na razie czekam na OZC żeby policzyć sobie kable do pomieszczeń. Układać kable będę chyba sam. A co do sterowania, to w przytoczonym wątku o COP=1 ktoś wrzucał koncepcję opartę na sterownikach TECH polegającą na tym (o ile dobrze zrozumiałem), że w puszkach masz przekaźniki, całość podpiętą do jednego sterownika zarządzającego 8 strefami, a do niego tylko jeden panel dotykowy do zarządzania nimi. Coś takiego by mi pasowało, bo mam po 8 stref na parterze i piętrze. W zupełności mi wystarczy jeden panel sterujący na kondygnację, nie muszę mieć w każdym pokoju osobno. Wylewki planuję cementowe - tylko jeszcze nie wiem czy mixokret i podciąganie siatek z kablami wyżej przy wysypywaniu (tylko jak będą po tym łazić?) czy po prostu ułożyć siatki + kable na dystansach i zalać wszystko pompą. Tu by się przydały jakieś opinie praktyków ...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 06-04-2017 o 10:58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony