dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 51
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 1003
  1. #241
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Czyli całe to wielkie testowanie polega na obejrzeniu sobie jak wyglądają...?
    Wielkie testowanie bez instalacji grzewczej...
    Śmiech na sali...
    A jakbyś chciał to inaczej testować w warunkach domowych? To nie testy specjalistyczne, bo nie mam pięciu identycznych pomieszczeń, żebym mógł w identycznych warunkach sprawdzić np. zużycie prądu w okresie dajmy na to miesiąca czy rozkładu temperatur względem takiego samego założonego programu. Nie mogę się przyjrzeć tym sterownikom w sklepie, więc kombinuję tak. Są rzeczy, których nie wyłapiesz studiując instrukcję czy kartę katalogową. Na razie odpaliłem DEVI, EUROSTERa i THERMOVALa.

    Wstępnie mogę napisać, że stycznik w EQ7E klika wyraźnie głośniej (taki dźwięk "strzelającej blaszki") niż w pozostałych dwóch (gdzie jest bardziej "miękki"). Może w późniejszym użytkowaniu się na to nie zwraca uwagi, ale zdziwiłem się, iż jest to tak słyszalne. Podpinałem pod czujnik NTC 15k (DEVI) i w EQ7E są wyraźne różnice w temperaturach. Przy temperaturze w pomieszczeniu ok. 22 st.C termostat pokazywał ok. 25 st. C, a na czujniku podłogowym ok 12-13 st.C. Można wyregulować czujniki, ale tylko w zakresie +/- 5 st.C - co jak widać w tym wypadku będzie nie do zrobienia (testowałem na dwóch czujnikach NTC 15k). Czyli EQ7E będzie wymagał raczej innego czujnika podłogowego.

    W DEVI Touch wskazania temp dość zbieżne - ok. 0,5 st.C różnicy między wbudowanym a podłogowym. Wizualnie prezentuje się "poprawnie" ale ubogość funkcji w tej cenie trochę razi (dwa okna grzania w ciągu dnia bez możliwości przekroczenia północy, dwie temperatury: komfortu i ekonomiczna itd.).

    W TVT 16 z kolei też można (jak w DEVI) wybrać rodzaj czujnika podłogowego, można go wyskalować (bodajże +/- 10 st. C), ale nigdzie nie znalazłem możliwości podejrzenia jego odczytu, czyli nie wiadomo co korygować (?). Wizualnie prezentuje się też średnio (dość wystaje z ramki), menu wydaje się rozbudowane, ale to tylko pierwsze wrażenia. Można ustawić bodajże 6 stref czasowych z różnymi temperaturami, ale histereza jest +/- 0,5 st.C (EQ7E ma bodajże od +/- 0,1 st.C, DEVI chyba podobnie).

    Ogólnie koncepcja termostatów zamontowanych we wspólnych ramkach (DEVI i TVT 16) w praktyce już nie wygląda tak super. Sterownik dość wyraźnie wystaje (szczególnie TVT 16), choć to też pewnie będzie jeszcze zależeć od typu ramek. Dochodzą też minimalnie różnice w odcieniach kolorów. Aktualnie skłaniam się chyba bardziej w stronę EQ7E, chyba że TECH albo AURATON mnie zauroczy ...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  2. #242
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    A jakbyś chciał to inaczej testować w warunkach domowych? To nie testy specjalistyczne, bo nie mam pięciu identycznych pomieszczeń, żebym mógł w identycznych warunkach sprawdzić np. zużycie prądu w okresie dajmy na to miesiąca czy rozkładu temperatur względem takiego samego założonego programu. Nie mogę się przyjrzeć tym sterownikom w sklepie, więc kombinuję tak. Są rzeczy, których nie wyłapiesz studiując instrukcję czy kartę katalogową. Na razie odpaliłem DEVI, EUROSTERa i THERMOVALa.

    Wstępnie mogę napisać, że stycznik w EQ7E klika wyraźnie głośniej (taki dźwięk "strzelającej blaszki") niż w pozostałych dwóch (gdzie jest bardziej "miękki"). Może w późniejszym użytkowaniu się na to nie zwraca uwagi, ale zdziwiłem się, iż jest to tak słyszalne. Podpinałem pod czujnik NTC 15k (DEVI) i w EQ7E są wyraźne różnice w temperaturach. Przy temperaturze w pomieszczeniu ok. 22 st.C termostat pokazywał ok. 25 st. C, a na czujniku podłogowym ok 12-13 st.C. Można wyregulować czujniki, ale tylko w zakresie +/- 5 st.C - co jak widać w tym wypadku będzie nie do zrobienia (testowałem na dwóch czujnikach NTC 15k). Czyli EQ7E będzie wymagał raczej innego czujnika podłogowego.

    W DEVI Touch wskazania temp dość zbieżne - ok. 0,5 st.C różnicy między wbudowanym a podłogowym. Wizualnie prezentuje się "poprawnie" ale ubogość funkcji w tej cenie trochę razi (dwa okna grzania w ciągu dnia bez możliwości przekroczenia północy, dwie temperatury: komfortu i ekonomiczna itd.).

    W TVT 16 z kolei też można (jak w DEVI) wybrać rodzaj czujnika podłogowego, można go wyskalować (bodajże +/- 10 st. C), ale nigdzie nie znalazłem możliwości podejrzenia jego odczytu, czyli nie wiadomo co korygować (?). Wizualnie prezentuje się też średnio (dość wystaje z ramki), menu wydaje się rozbudowane, ale to tylko pierwsze wrażenia. Można ustawić bodajże 6 stref czasowych z różnymi temperaturami, ale histereza jest +/- 0,5 st.C (EQ7E ma bodajże od +/- 0,1 st.C, DEVI chyba podobnie).

    Ogólnie koncepcja termostatów zamontowanych we wspólnych ramkach (DEVI i TVT 16) w praktyce już nie wygląda tak super. Sterownik dość wyraźnie wystaje (szczególnie TVT 16), choć to też pewnie będzie jeszcze zależeć od typu ramek. Dochodzą też minimalnie różnice w odcieniach kolorów. Aktualnie skłaniam się chyba bardziej w stronę EQ7E, chyba że TECH albo AURATON mnie zauroczy ...
    abes, dzięki za recenzję. a jakieś fotki? ja myślę, że te DEVI i TVT 16 można włożyć do ramki od włączników które masz, więc nie będzie różnicy kolorów bieli? ja planuję kupić czarnego tego DEVI TOUCH więc będzie tylko czarna bryła cała w ramce białej od berkera...

  3. #243

    Domyślnie

    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    ja dziś analizowałam tego renkforca mh-3202 - wygląd nie powala, ale ma proporcje włącznika światła, kosztuje 99 zł i ma 4 okresy na dobę plus programowanie tygodniowe... przynajmniej tak mi się wydaje, bo niestety trochę to dla mnie zagmatwane
    Gdzie znalazłaś ten sterownik w takiej cenie? Gdyby był za stówkę, brałabym chyba na ślepo
    Na parterze mam eleganckie sterowniki w cenie płyty fundamentowej.
    A na poddasze muszę kupić coś po taniości

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Znalazłem jeszcze taki (choć może się już gdzieś przewinął: THERMOVAL TVT 16 TOUCH (występuje też jako WARMTEC CTS). Pasuje do ramek, kosztuje porównywalnie do DEVIreg TOUCH (ok. 345 zł/szt.), możliwości wydaje się mieć sporo więcej, nawet wykresy zużycia prądu robi . Jak wrócę do domu, to może zerknę jeszcze do instrukcji...
    Załącznik 396515
    BTW, kable DEVI 18T są ok. 50% droższe od THERMOVAL MC18 . Ciekawe, czy jakościowo to się jakoś pokrywa? Dzisiaj właśnie wysłałem zamówienie na DEVI 18T (zredukowałem moc kabli do 18kW)...
    Ja mam w obecnym domu sterowniki Warmtec i piece akumulacyjne Thermoval. Wszystko działa bez zarzutów, sterowniki nie powalają urodą, ale mają bogate funkcje.
    I właśnie myślę, żeby takie sterowniki kupić do nowego domu, tylko w nowszym wydaniu. Mają wszystko co do szczęścia potrzebne i nie kosztują majątku.



    Chociaż na poddasze wolałabym jeszcze tańsze.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sterownik.jpg
Wyświetleń:	2039
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	397438  
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  4. #244

    Domyślnie

    Zamówiłam sterowniki Warmtec T510 (zdjęcie w poście powyżej). Znam je w starszej wersji (brzydszej - bo mam wypukłe, a te są płaskie). Nie mam już czasu na szukanie, a te są sprawdzone. No i jutro będą u mnie
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  5. #245
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Zamówiłam sterowniki Warmtec T510 (zdjęcie w poście powyżej). Znam je w starszej wersji (brzydszej - bo mam wypukłe, a te są płaskie). Nie mam już czasu na szukanie, a te są sprawdzone. No i jutro będą u mnie
    Ja po kilku latach eksploatacji wymieniłem je na TECH i dopiero teraz jest super...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #246

    Domyślnie

    A o których dokładnie sterownikach tech mówisz? Napisz jaśku71, coś więcej o tym "super", proszę Czym różni się komfort eksploatacji techa od warmtec?
    Dzięki
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #247
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    A o których dokładnie sterownikach tech mówisz? Napisz jaśku71, coś więcej o tym "super", proszę Czym różni się komfort eksploatacji techa od warmtec?
    Dzięki
    Ten warmtec to jest to samo co ESCO TC 510 tylko inna nazwa...
    Ciepło wydzielające się z działającego sterownika oszukuje trochę czujnik temperatury pokojowej tak że bardziej jest to temperatura samego sterownika niż temperatura pomieszczenia...
    Histereza minimalna 0,5* jest jak dla mnie nie do przyjęcia gdyż działa w następujący sposób ...
    Np dla nastawy 22* załączenie ogrzewania następuje przy spadku na 21,5* a wyłączenie przy 22,5* tak więc temperatura buja się w przedziale 1* i dochodzi do tego jeszcze kantowanie samego wskazania wartości temperatury faktycznej...
    Aby jako tako to działało potrzeba wyprowadzić czujnik na zewnątrz obudowy...( Nowsze wersje mają ten czujnik na dolnej krawędzi obudowy co trochę ratuje sytuację...)
    TECH ST -292v3 działa perfekcyjnie i ma minimalną histerezę 0,2* która działa dokładnie w tym przedziale...
    Np dla nastawy 22* załącza przy 21,8* a wyłącza przy 22*...
    Ma także możliwość niezależnego ustawienia temperatury minimalnej podłogi wraz z własną histerezą...( potrzeba dokupić czujnik podłogowy który po podłączeniu automatycznie aktywuje w menu dodatkowe funkcje..., Nie potrzeba oryginalnego bo nadaje się ten zewnętrzny od warmtec czy ESCO...)
    Jedyną wadą do jakiej można się przyczepić to zasilanie bateryjne i konieczność zastosowania zewnętrznego stycznika do zamykania obwodu...
    ( Jak dla mnie to jest bardziej zaleta...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #248
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Co myślicie o sterowanie elektryczną podłogówką przy wykorzystaniu jedynie pomiaru temperatury podłogi? Rozmawiałem z firmą montującą takie ogrzewania (głównie na DEVI) i jeśli chodzi o sterowanie, to DEVI Touch montują przy małej ilości stref. W domkach, gdzie stref grzewczych jest więcej, w 9 na 10 instalacji montują centralny sterownik DEVILink CC, a w pomieszczeniach tylko czujniki podłogowe DEVILink FT. Twierdzą, że wystarczy pilnować temperatury podłogi, żeby komfortowo ogrzewać pomieszczenia (oczywiście do optymalnej temperatury podłogi trzeba dojść w praktyce). Ewentualnie tylko w większych pomieszczeniach (np. duży salon połączony z kuchnią) stosują dodatkowo sterownik pokojowy (DEVILink RS). Na plus jest też wtedy możliwość sterowania całością z aplikacji w telefonie. Do tego mało rzucająca się w oczy instalacji (czujniki temperatury podłogi mogą być zamontowane w mało widocznym miejscu, ok. 30 cm od podłogi). W moim przypadku (ok. 12-13 stref grzewczych) cena zestawu jest podobna do osobnych sterowników DEVI Touch, a możliwości sporo większe. Co o tym myślicie? Będzie to działać bez pomiaru temperatury w pomieszczeniu?

    PS. Co do mojego "testu" sterowników, to w wolnej chwili naskrobię coś więcej. Zdjęcia też mam, ale dość słabe, bo jak wracam do domu jest już ciemno i muszę się posiłkować lampką biurkową. Ogólnie, to EQ7E jest w mojej opinii dość ciekawy, ale nie bez wad...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 26-09-2017 o 10:56
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  9. #249

    Domyślnie

    Dzięki jasiek za szczegółową odpowiedź.
    Rzeczywiście, wszystko co piszesz o Warmtec, zauważyłam u nas, w obecnym domu. Temperatury wskazywane przez sterownik, nijak się mają do temperatur panujących w danym pomieszczeniu. Ale to kwestia do nauczenia się, w trakcie pracy nowego sterownika. Żeby utrzymać w pomieszczeniu temp. 19-20 stopni, na sterownikach muszę ustawić zadaną temperaturę uruchomienia grzania na 16-17 stopni, w zależności od pomieszczenia. No i ta histereza 0,5 stopnia też mnie czasem denerwuje, więc bywa tak, że ręcznie obniżam temp na sterowniku, żeby wyłączyć piec, bo już jest ciepło a on nadal pracuje.

    Właśnie przyszły do mnie sterowniki. Elektryk już montuje czujniki podłogowe Rzeczywiście ten nowy model ma czujnik temp w dolnej części obudowy, więc może temperatura wskazywana przez sterownik będzie bardziej zbliżona do rzeczywistej Zobaczymy.
    Ogólnie, to w moim przypadku wszystkie te wady sterownikowe, które teraz mogą być wkurzające (mam piece akumulacyjne z rozładowaniem dynamicznym), ponieważ oddawanie ciepła jest ściśle związane z nastawami na sterowniku, w nowym domu będą chyba bez znaczenia. Zadaniem sterownika będzie tylko włączenie grzania w taryfie nocnej i wyłączenie w dzień (ewentualnie dogrzewanie w okienku 13-15h). Przy grzaniu kablami masy betonu, żadna histereza nie utrudni oddawania ciepła z posadzki. I ustawianie różnych temperatur w ciągu dnia, też nie jest możliwe, więc na dobrą sprawę te wszystkie możliwości są zbędne
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  10. #250
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Wracając do mojego pytania z wcześniejszego postu, co myślicie o sterowaniu opartym jedynie o pomiar temperatury podłogi? Czyli DEVILink CC + czujniki DEVILink FT. Użytkowo jak dla mnie było chyba najlepiej. A jakie jest Wasze zdanie? Będzie to działać?
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  11. #251
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Wracając do mojego pytania z wcześniejszego postu, co myślicie o sterowaniu opartym jedynie o pomiar temperatury podłogi?
    O tym już było kilka flejmów.
    IMO przy bezwładności podłogówki nie ma sensu uwzględniać temperatury powietrza. Jak powietrze będzie za zimne (np. nad ranem przymrozek przy wyłączonej podłogówce), to zanim podłoga się nagrzeje to powietrze może być już ciepłe (zaświeci słoneczko w okna, odpalisz czajnik). Więc zanim się podłoga nagrzeje, to się wyłączy. I nie włączy się w dziennym okienku tańszej strefy, bo akurat słonko grzeje, więc powietrze będzie ciepłe, ale podłoga nie dostanie kWh do magazynu i wieczorem będzie za zimno.

    Jak większość ciepła chcemy dostarczyć właściwie niezależnie od temperatury powietrza, a tak naprawdę z zegarka odpalając w tańszej strefie G12 tylko zakładając kaganiec żeby nie zaaplikować za dużo kWh do posadzki to uwzględnianie temperatury powietrza tylko temu przeszkodzi.
    Na dobrą sprawę można na temat dostarczania ciepła do każdego pomieszczenia popatrzeć jak na ładowanie akumulatora. Każde pomieszczenie każdego dnia potrzebuje x kWh ciepła. Dostarczyć je możemy kroplówką starając się pilnować temperatury posadzki. A możemy zaaplikować dwie czy trzy tabletki o przedłużony działaniu. I wylewka działa jak to przedłużenie działania. Tylko żeby oszacować "dawkę" to trzeba sprytny sterownik. Może kiedyś będą takie fabryczne, co będą się uczyły i będą wiedziały, że przy danych warunkach ze stacji pogodowej salon potrzebuje 2kWh/24h, łazienka 1,4kWh/24h i będzie dzielił na dawki wg jakiegoś algorytmu.


    IMO sterownie temperaturą podłogi przy bezwładności wylewki to słuszne rozwiązanie. Przy rozbudowywaniu sytemu by pretendował do inteligentnego można szukać możliwości uwzględnienia zmian temperatury za oknem, nasłonecznienia, zysków bytowych czy prognozy pogody. Ale to musi działać z wyprzedzeniem.

    Sterowanie temperaturą powietrza ma sens przy małej bezwładności - maty pod okładziną wierzchnią (a nie w wylewce) i lekka konstrukcja domu (np. szkielet czy m3system). Wtedy przy wystarczająco mocnych (przewymiarowanych) kablach system ma szanse reagować wystarczająco szybko przynajmniej na spadki temperatury powietrza wewnątrz (z przegrzaniem może być dalej problem).

  12. #252
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    No to poszedłem w DEVILink CC + FT. Kilka źródeł (instalatorzy, sprzedawcy) mi je poleciło. W sumie to nawet kompendium DEVI poleca ten system do sterowania ogrzewaniem akumulacyjnym (str. 24). Jakoś tak się wkręciłem w szukanie fajnych termostatów (w weekend wrzucę fotki i krótkie info z tych co miałem u siebie), że odrzuciłem DEVILinka z powodu sterowania tylko podłogą.
    Jak mi budowlańcy w końcu wrócą na budowę (), to w przyszłym tygodnie położę kable na parterze (dzisiaj elektryk zaczął przygotowywać instalację) i będę zalewał (beton C20/25 z gruchy + pompa). Kable już dotarły, sterowanie powinno dotrzeć na początku tygodnia (elektryk zamawiał u swojego dostawcy, ponoć bierze bezpośrednio z DEVI, centralka CC wyszła w okolicach 850zł netto, a czujnik FT ok. 230zł netto). VAT oczywiście 8% ...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  13. #253

    Domyślnie

    Witam.
    Ciekawa alternatywa dla osób które w "ostatniej" chwili zapragnęły ogrzewania elektrycznego. Folia Devi 60 Watt na metr kwadratowy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	22345094_1486818098020545_118804245_o.jpg
Wyświetleń:	241
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	398316  

  14. #254

    Domyślnie

    WITAM
    Mam nowo pobudowany dom parterowy
    Pytanie bedzie dotyczyło sie FOTOWOLTAIKI
    Czy 10KW Fotowoltaiki wystarczy na roczne zapotrzebowanie na CO, CWU i prąd bytowy???
    Teraz wiecej danych:
    Mieszkam w woj Kuj.Pomorskim-Włocławek
    Rodzina 3osobowa
    Prosta bryła domu (z jednym wykuszem..),nazwa projektu Kaprys III NF40 127.35m2 bez zadnego komina(Straty ciepła..)
    W miejsce komina załozyłem Rekuperacje
    szyby 3szybowe izolowane specjalnymi tasmami..
    ocieplenie fundamentów 20cm styropian ,mury 20cm styropian grafitowy dobrej klasy , oraz podłoga 30cm styropian i poddasze 30cm wełna dobrej klasy
    Chce założyć wodne ogrzewanie podłogowe na kocioł elektryczny Kospela z wbudowanym zasobnikiem wody 130l (kocioł EKD.M3 trzeciej generacji Kospela )
    Ustawienie instalacji naziemnej względem stron świata mam bardzo dobre (brak zacienienia,zadnych drzew, domy oddalone po 100metrow )
    w Starym domu płaciłem rachunki za 2miesiace 350zł max w tym woda ogrzewana bojlerem 100l całodobowo ,zimą piec na wegiel

  15. #255
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    No to poszedłem w DEVILink CC + FT. Kilka źródeł (instalatorzy, sprzedawcy) mi je poleciło. W sumie to nawet kompendium DEVI poleca ten system do sterowania ogrzewaniem akumulacyjnym (str. 24). Jakoś tak się wkręciłem w szukanie fajnych termostatów (w weekend wrzucę fotki i krótkie info z tych co miałem u siebie), że odrzuciłem DEVILinka z powodu sterowania tylko podłogą.
    Jak mi budowlańcy w końcu wrócą na budowę (), to w przyszłym tygodnie położę kable na parterze (dzisiaj elektryk zaczął przygotowywać instalację) i będę zalewał (beton C20/25 z gruchy + pompa). Kable już dotarły, sterowanie powinno dotrzeć na początku tygodnia (elektryk zamawiał u swojego dostawcy, ponoć bierze bezpośrednio z DEVI, centralka CC wyszła w okolicach 850zł netto, a czujnik FT ok. 230zł netto). VAT oczywiście 8% ...
    abes, ale to wszędzie w pokojach będą te FT bez możliwości rzucenia okiem jaka temperatura tak? a montujesz je na wysokości włączników światła?

  16. #256
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Tak, we wszystkich pokojach będą tylko DeviLink FT, montowane na wysokości 30cm od podłogi (tak jak gniazdka elektryczne) w miejscach nierzucających się w oczy (np. za otwartymi drzwiami). Jak tylko trochę się ogarnę, to wrócę do tematu tych pięciu sterowników (tymczasem mam problem z odzyskaniem pieniędzy z jednego sklepu za 2 sterowniki, minęło ponad dwa tygodnie od zwrotu do nich i cisza nawet po kontakcie telefonicznym ). Ostatnie dwa weekendy przesiedziałem (a raczej przeklęczałem) na budowie, położone ~120m2 kabli grzejnych. Zdam też krótką relację z roboty . Jak ekipa nie da ciała, to jutro lub pojutrze zalewanie parteru + salon na piętrze (reszta w II etapie). Niestety z budowlańcami mała masakra - robi nam remont znajomy, ma 4 brygady (piątą zlikwidował bo mu ludzie poszli w świat) i nie wyrabia z robotą. Nie ma kim pracować, a my musimy jeszcze do końca listopada zrzucić dach i ocieplić ściany zewnętrzne ...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  17. #257
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał abes99 Zobacz post
    Tak, we wszystkich pokojach będą tylko DeviLink FT, montowane na wysokości 30cm od podłogi (tak jak gniazdka elektryczne) w miejscach nierzucających się w oczy (np. za otwartymi drzwiami). Jak tylko trochę się ogarnę, to wrócę do tematu tych pięciu sterowników (tymczasem mam problem z odzyskaniem pieniędzy z jednego sklepu za 2 sterowniki, minęło ponad dwa tygodnie od zwrotu do nich i cisza nawet po kontakcie telefonicznym ). Ostatnie dwa weekendy przesiedziałem (a raczej przeklęczałem) na budowie, położone ~120m2 kabli grzejnych. Zdam też krótką relację z roboty . Jak ekipa nie da ciała, to jutro lub pojutrze zalewanie parteru + salon na piętrze (reszta w II etapie). Niestety z budowlańcami mała masakra - robi nam remont znajomy, ma 4 brygady (piątą zlikwidował bo mu ludzie poszli w świat) i nie wyrabia z robotą. Nie ma kim pracować, a my musimy jeszcze do końca listopada zrzucić dach i ocieplić ściany zewnętrzne ...
    dzięki abes. i jak tam, już wszystko ogarnięte?

    zastanawiam się, czy jest jakaś alternatywa do tego DEVI LINK - bo trochę mnie wkurza 230 zł za czujkę podłogową - czy taka czujka nie powinna kosztować 50 zł?! może jakiś inny producent ma taki system?

    EDIT: zadzwoniłam sobie do TECHa i miły pan powiedział że w ciągu miesiąca ma być czujnik podłogowy w końcu do ich systemu podobnego do tego DEVI LINK. listwa L-7, monitor M-7 i 8 czujek podłogowych. powinno to kosztować z 1,300 zł. jak oceniacie takie rozwiązanie?
    Ostatnio edytowane przez vendea ; 07-11-2017 o 16:17

  18. #258
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Chciałbym dopytać o trzy rzeczy:

    1. Układanie kabli i wylewka
    Krąży tutaj opinia, że najlepiej jest dać kable do siatki zbrojeniowej i podczas wylewania/wysypywania z miksokreta ekipa powinna ją lekko unieść. Trochę mnie przeraża wizja skręconych ze sobą siatek i przechodzących przez nie kabli i ekipy szarpiącej gdzie popadnie. Nie ma ryzyka uszkodzenia kabla?
    Czy ktoś może bawił się w robienie dystansów i zalewanie tego jak bozia przykazała?
    @jasiek, pisałeś gdzieś, że teraz dałbyś kable do rurek i na to zbrojenie. Co masz na myśli? Do jakich rurek?

    2. Sterowanie temperaturą podłogi
    Większość się tutaj skupia na grzaniu akumulacyjnym. Powiedzmy, że mi na akumulacji i grzaniu w taniej taryfie nie zależy. Czy ustawiając tylko temperaturę podłogi (powiedzmy na 25 stopni) da się uzyskać stabilną temperaturę powietrza w pomieszczeniu?

    3. Sterowanie tylko w rozdzielni
    Ktoś robił u siebie sterowanie tylko w rozdzielni? Miotam się między skomplikowanymi rozwiązaniami, a czymś banalnie prostym, co raz się ustawi i po prostu będzie działać. Wolałbym chyba schować sterowniki z dala od domowników i innych intruzów .
    Do tego chciałbym mieć możliwość ustawienia w jednym miejscu "nie ma nikogo w domu przez 5 dni", bo bieganie od regulatora do regulatora jakoś mnie nie rajcuje.

  19. #259

    Domyślnie

    Ja się bawiłam w robienie dystansów



    Kabli Ci nie uszkodzą podnoszeniem siatki, bez obawy.

    Dla mnie unoszenie siatki w trakcie lania betonu, wydaje się mało skuteczne. Mi zależało, żeby kable nie leżały bezpośrednio na folii i dystanse sprawdziły się. Niektórzy obawiają się, że siatka zacznie pękać, albo się wyginać, podczas chodzenia po rozłożeniu dystansów. U mnie nic takiego się nie działo. Przynajmniej na poddaszu, gdzie zastosowałam najniższe dystanse, jakie mi odpowiadały, 2,5 cm. Chodzenie po siatce nie powodowało żadnych odkształceń. Dystanse nie pękały, ani nie wbijały się w styropian.
    Gorzej było w trakcie zalewania kabli w płycie fundamentowej. Tam dystanse miały 10 albo 12 cm wysokości. I tutaj chodzenie po siatce powodowało większe problemy. Dystanse potrafiły pękać, albo wypadać spod siatki, a sama siatka lekko się zapadała. No ale tu były zupełnie inne wysokości.
    Przy niskich dystansach problemów brak
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2616.jpg
Wyświetleń:	1403
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	404712  
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  20. #260
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    ad 1. Nie ma się czego bać, robiłem tak samo jak annatulipanna. Nie zapomnij kabli puścić w kawałkach rurek jeśli przechodzą przez dylatacje.
    ad 3. Ja tak mam zrobione, wszystko ściągnięte do rozdzielni i stamtąd sterowane. Do ustawień po wygrzaniu wylewek i wstępnej "regulacji" raczej się nie zagląda, a i sterownik jako ozdoba ściany nie bardzo mi się podoba.

Strona 13 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony