dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dm.melon

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-758
    Posty
    10

    Domyślnie Zalewa piec gazowy podczas opadów

    Witam,
    jestem już praktycznie przy końcu budowy domu, właściwie szykuję się już do oddania domu ale chciałbym zapytać o problem jaki zauważyłem podczas mocnych opadów śniegu lub deszczu- szczególnie gdy mocno zacina wiatr.
    Otóż mam piec gazowy- Immergas Eolo Star 24 E i podczas dużych opadów zalewa mi wentylator w piecu który jest odpowiedzialny na wyprowadzenie spalin do komina. Piec jest z zamknietą komorą spalania także przez komin powietrze jest dostarczane i wyprowadzane. Czyli w komienie jest wsadzona dodatkowa rura która służy jako wyrzutnia spalin, a na górze zamontowany jest daszek kominowy turbo.
    Zewnętrzną stroną w środku komina zasysane jest powietrze, a na końcu, na dole znajduje się taki jak by to powiedzieć polemnik z rurką do odprowadzania skroplin do kanalizacji ze ścianek komina i to działa ok.
    Problem pojawia się jak już wspomniałem przy dużych opadach, jak mocno zacina i (jak się domyślam) deszcz wpada przez wyrzutnię, leci w dół i dostaje się do wentylatora. Tam się gromadzi bo nie ma ujścia i piec nie startuje.
    Moje pytanie to co z tym można zrobić? Zmienić kominek na górze na jakiś inny?
    Dodam jeszcze, że dom jeszcze nie jest zamieszkany i może powyższy problem sam się rozwiąże jak będzimy mieszkać, ogrzewanie będzie chodzić, wodę się będzie grzać to może te skropliny będą wyparowywać pod wpływem pracy pieca? Tylko co jak wyjadę na dłuższy okres i akurat trafi się ulewa...


    Narysowałem na szybko w paincie schemat podłączenia pieca. Może on coś pomoże bo tak trochę enigmatycznie piszę...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	662
Rozmiar:	18,2 KB
ID:	388115

  2. #2

    Domyślnie

    Nie masz daszka nad kominem z kwasówki?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dm.melon

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-758
    Posty
    10

    Domyślnie

    Mam coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daszek_pionowy_TURBO.jpg
Wyświetleń:	387
Rozmiar:	47,8 KB
ID:	388116
    daszek nierdzewny turbo

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.211

    Domyślnie

    Mnie zastanawia jak doszedłeś do tego ze to woda z komina zalewa kocioł? I jak się pozbywasz wody?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Mnie zastanawia jak doszedłeś do tego ze to woda z komina zalewa kocioł? I jak się pozbywasz wody?
    No właśnie. U mnie podczas montażu kotła i podłączania przewodu powietrzno - spalinowego wyszło, że odprowadzenie kondensatu jest niedrożne (fabryczny błąd). Doszedł do tego serwisant w trakcie pierwszego uruchomienia. Po reklamacji okazało się, że cała partia produktu miała taki błąd, był to za wysoki kołnierz w przewodzie od strony kotła, co skutkowało zalewaniem kotła i wentylatora. Reklamacja została bardzo szybko załatwiona i nowa część wolna od wad dostarczona.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał dm.melon Zobacz post
    Mam coś takiego:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Daszek_pionowy_TURBO.jpg
Wyświetleń:	387
Rozmiar:	47,8 KB
ID:	388116
    daszek nierdzewny turbo
    Daszek mam bardzo podobny ale nic nie jest zalewane podczas opadów deszczu czy śniegu.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #7

    Domyślnie

    jeśli chodzi o wodę która wpada rurą spalinową to kocił jest tak zrobiony aby potrafił sobie z tym radzić i spuszcza to normalnie zrzutem do kanalizacji. Górny daszek ze zdjecia jest w sumie zbędny (mój komin tego nie ma)

    Z kolei częścią zewnętrzną czyli tu gdzie jest nabierane powietrze woda raczej nie powinna płynąć i ten dolny daszek ze zdjęcia ma to zapewnić

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dm.melon

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-758
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Mnie zastanawia jak doszedłeś do tego ze to woda z komina zalewa kocioł? I jak się pozbywasz wody?
    Po prostu przyjechałem któregoś dnia do domu, chciałem coś tam umyć w ciepłej wodzie a tu lipa. Piec nie odpala i wyświetla się błąd bodajże 11. No to telefon do serwisanta Immergas który powiedział, że to prawdopodobnie zalanie wentylatora na wyjściu spalin który nie ma siły ruszyć przez nagromadzoną wodę.
    On może przyjechać to naprawić jutro, ale jeżeli piec jest już po gwarancji to żebym to zrobił sam bo operacja sprowadza się do odkręcenia 6 śrub z obudowy i 3 z wentulatowa. Tak też zrobiłem, faktycznie wentylator był calutki w wodzie którą wylałem. Poskręcałem i działa pięknie.

    Zastanawia mnie to co piszecie o spuście do kanalizacji z rury spalinowej... myślałem, że ta rura jest całkowicie szczelna od pieca do zakończenia komina i nie ma żadnego spustu

  9. #9

    Domyślnie

    NIe wiem jak jest w immergasie ale np w junkersie miałem kiedyś przypadek że zalewało komorę palnika i wentylator, wywalało błąd i wyłączało kocioł.
    Okazało się, że rura odprowadzająca kondensat do kanalizacji musi iść ze spadkiem, nie może tworzyć się syfon. Sprawdź sobie co pisze w instrukcji na ten temat bo może to być przyczyną.

    Daszek nad kominem z kwasówki jest zbędny a nawet może unieruchomić kocioł w czasie dużych mrozów, kiedy opary skraplają się na daszku i zamarzają. Sople lodu mogą zatkać całkowicie wylot z komina. Piszę to z praktyki kiedy pewnej zimy podczas ponad 20 stopniowych mrozów brakło ogrzewania. Przez ten daszek zamarzająca woda zatkała całkowicie wylot komina. Sporo czasu zajęło znalezienie przyczyny, a później kombinowanie jak to odblokować, pomocna była suszarka do włosów po dłuższym grzaniu klocek lodowy zsunął się do wyczystki.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dm.melon

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-758
    Posty
    10

    Domyślnie

    W weekend zdjąłem osłonę rury przy kominie i chyba znalazłem przyczynę. Myliłem się i na końcówka odprowadzająca skropliny jest podpięta pod rurę wyrzucającą spaliny, a powietrze zasysane jest prosto z komina. To sugeruje mi, że przyczyną zalewania jest po prostu zatkany odpływ lub zbyt mały skos tego węża który odprowadza skropliny.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Honeyview_wyczystka.jpg
Wyświetleń:	1252
Rozmiar:	57,4 KB
ID:	388528

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dm.melon

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-758
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cóż, muszę odgrzać tego starego kotleta.
    Problem zalewania pieca powraca po praktycznie każdych większych opadach. Według mnie wygląda to tak, że jak deszcz / śnieg zacina to opad dostaje się do środkowej rury odprowadzającej spaliny i leci sobie w dół aż do wentylatora w piecu. Jest to układ szczelny bez żadnego ujścia.
    Wpadły mi do głowy dwa rozwiązania, ale proszę Was o radę czy któreś ma sens:
    -pierwszym pomysłem jest zamontowanie dodatkowego daszku na kominie. Po prostu zrobienie z arkusza blachy dodatkowej osłony kilka centymetrów ponad daszkiem spalinowym
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	433495

    -drugi pomysł jest bardziej hardcore i bije się z myślami czy to bezpieczne z uwagi na spaliny. Otóż myślę nad tym aby w spodniej części korpusu wentylatora który wyrzuca spaliny, tam gdzie się zbiera woda wywiercić małą dziurkę, nagwintować i wkręcić tam miedziany przewód (np. z przewodów hamulcowych samochodu). Doprowadzić to do instalacji ściekowej. W ten sposób nawet jeżeli coś spłynie z komina to zostanie natychmiast odprowadzone z pieca.

    Na koniec jeszcze żebyśmy się zrozumieli, nie chodzi tu o jakieś wielkie ilości wody. Np. dzisiaj w nocy cały czas padało- burza z piorunami, armageddon i o 5 rano musiałem rozkręcać piec. Po takich opadach w wentylatorze zebrało się ok 80-100ml wody i taka ilość już unieruchamia wentylator, a co za tym idzie załączenie pieca.

    --EDIT---
    chyba znalazłem rozwiązanie mojego problemu- likwidacja małego daszku i wstawienie tzw strażaka obrotowego który ustawia się zgodnie z wiatrem. Chyba najprostsze rozwiązanie zalewania
    Ostatnio edytowane przez dm.melon ; 13-08-2019 o 10:01

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    U mnie w murowanym przewodzie kominowym przy zacinających opadach pojawiała się w wyczystce na dole, w kotłowni woda. Dekarz, murarz, gazownik- niczego nie znależli. W końcu ekipa montująca kocoił i ogrzewanie weszli na dach z konewką i telefonem. Przysłali mi z komina film, jak woda z konewki leje się jak wodospad przez obróbkę komina
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar RobertJG
    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-566
    Posty
    224

    Domyślnie

    Z doświadczenia wiem, że częstym powodem cieknącego komina jest wadliwe jego obudowanie ponad połacią dachową. Wystarczy, że zamiast cegły pełnej jakiś "znawca" zastosuje cegłę dziurawkę...
    Od ponad 20 lat pracuję u producentów materiałów budowlanych (okna, papy, systemy kominowe, technika zamocowań, chemia techniczna i budowlana). Nowoczesne rozwiązania w budownictwie to moje hobby.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony