dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 90 z 94
Pokaż wyniki od 1.781 do 1.800 z 1864
  1. #1781

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raptor1 Zobacz post
    Hej Ania.
    Po co te stożkowe filtry?
    Pierwszy raz się spotykam z takim pomysłem.
    moim zdaniem skoro producent daje filtry w centrali, to one mają robić cała robotę.
    Ja mam u siebie filtry f7, zmieniam co 3 miesiące i nie kombinuję bo widzę że wszystko działa jak należy.
    roczny koszt filtrów 30 zł.
    Tak, jak pisze Doli, u mnie też koszt filtrów, to ok. 60 zł/sztuka.
    To ja się pytam, Raptor, jakich filtrów używasz, że są tak tanie, mimo tkaniny F7??
    Pewnie płaskie, nie plisowane, stąd niższa cena, ale za to częstsza wymiana
    Stożkowe filtry, jak już pisała Doli, mają na celu ochronę kanałów wywiewnych przed zabrudzeniem. W sumie myślę, że tylko w kuchni ma to jakieś znaczenie, dopóki nie mam pochłaniacza. Ale zamontowałam też taki stożek w górnej łazience, gdzie mamy na razie domowy warsztacik i czasem tam kurzymy (jakieś szlifowanie itp.) Tak sobie testuję, ale nie jestem przekonana do upychania dodatkowych filtrów. Też mi się wydaje, że lepiej częściej wymieniać te główne filtry, niż latać po chałupie i upychać dodatkowe włókniny

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Też mamy filtry stożkowe w kuchni, a to po to, żeby tłusty osad z gotowania nie osadzał się w rurach reku. Ale kupujemy gotowe. Kosztują 12-16zł/szt i wystarczają dwa na rok, więc nie ma co się bawić.
    No, jak dwa na rok, to rzeczywiście można sobie pozwolić na gotowce. Ja włókninę kupiłam za 6 zł/m2 Z tego to sobie narobię filtrów na zapas. A do tego chciałam też stożek na czerpnię, a tu już większa średnica potrzebna, nawet nie wiem, czy są gotowce?

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Ania, czy Ty te filtry główne przykrywasz dodatkowym kawałkiem włókniny? Jeśli tak to podzielam obawy instalatora. Nie poczujesz różnicy na przepływach, bo reku zwiększy moc wentylatorów żeby utrzymać przepływy, ale szybciej zużyjesz "śmigła". Dlatego własnie trzeba regularnie wymieniać i czyścic filtry. Filtr zapchany działa jak ta dodatkowa kołderka. A dodatkowo zamienniki Pe Flexa są gęstsze, więc to już robi wentylatorom dodatkowa robotę.
    Mam te główne filtry z dodatkową włókniną. Myślę, że wrócę do oryginalnych filtrów tesli I poza kuchnią daruję sobie dodatkowe włókniny. Wymiana raz na rok, nie będzie bolesna finansowo
    Na razie poużywam, co mam i zobaczę, co i jak
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  2. #1782
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raptor1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Kudowa-Zdrój
    Kod pocztowy
    57-350
    Posty
    279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Używam płaskich filtrów ramowych. 10 sztuk oryginalnych od producenta 32 zł.
    Co do stożkowych to się zgadzam że bez pochłaniacz w kuchni mają sens.
    Współczuję wam ceny filtrów
    DZIENNIK BUDOWY http://forum.muratordom.pl/showthrea...w%C5%82asnego-)
    Parterowy 92 m2. Płyta fundamentów 10cm xps +15 cm EPS na płycie, ściany 30 cm grafitowego EPS, strop 50 cm celuloza thermofloc. Okna w warstwie izolacji. Ogrzewanie kable w wylewce

  3. #1783
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO stożkowe mają sens jak ktoś ma rotor. Kupiłem kilka przy okazji zamawiania innych rzeczy na pe-flex i zamontowałem na czas wykończeniówki (głównie chodziło mi o pylenie). Ale mam wątpliwości, czy na wywiew jest sens wydawać pieniądze? Przy grawitacyjnej cały syf sobie leci w komin i nie ma to negatywnych skutków - a tam jest ryzyko cofki, której w rekuperacji nie ma. Chodzi przecież tylko o zabezpieczenie wymiennika - więc lepiej dołożyć dokładniejszy filtr przed wymiennikiem, niż grzebać w każdym anemostacie wywiewnym. Jakby to miało być ze ścinków G4 które i tak trafiłyby do kosza - to bym pewnie poświęcił te kilka minut na sztukę na zszycie i zamontowanie. Ale jeszcze płacić za to? Szkoda kasy.

    Co do filtrów wstępnych - jak najbardziej ma sens. Wcześniej zamierzałem montować na czerpni - ale to dużo mniej wygodne niż w reku a odcinek rury z czerpni do reku mam bardzo (aż zbyt) krótki i też łatwo go wymienić, jak się zasyfi.
    W Itho miałem w sumie sam wstępny (ramka z G4). W Izzifast do fabrycznego dokładałem tanią włókninę G4 - opory znikome a drastycznie wydłużają żywotność fabrycznych M5. Teraz zamiast do dosyć już mocno przechodzonych M5 zamiast G4 dałem włókninę F7 - i tu opory są już zauważalne na czujniku CO2 (ale wystarczyło o kilka % podnieść moc wentylatorów i jest OK - zobaczę, jak szybko się zapchają). Ale dokładania prefiltrów do drogich filtrów ma jak najbardziej sens. Przy następnej wymianie zamierzam wymienić też M5 i zrobić kanapkę - G4 --> M5 --> F7. W Izzifast trochę trudno może być upchać F7 za M5 (przed M5 jest dużo miejsca - za niewiele). Ale powinno się dać. Dodatkowej skrzynki nie chcę dokładać, bo to i koszt, i miejsce - a w samym reku da się zmieścić.

    Jak ktoś jeszcze nie zawitał, to polecam odwiedzeni wątku Pochwalcie się swoimi filtrami wentylacji mechanicznej

  4. #1784
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Zatem jaki rekuperator polecacie w ktorym najłatwiej założyć nieoryginalne filtry w postaci maty filtracyjnej i osobnej ramki. Słyszałem ze sa takie ramki do robienia filtrow DIY.
    Czy pasują do kazdego reku czy moze powinienem unikac pewnych modeli ?
    Wstepnie planowalem kupic thessla green 400. Czy w niej dam rade zastosowac takie ramki?

  5. #1785

    Domyślnie

    W poprzedniej wersji, która chyba nadal jest dostępna, tak. W airpackach AFAIK już nie.

  6. #1786
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Z tego co sie orientuje to stare i nowe modele Thessla green nazywaly sie airpack. Tylko w przypadku nowych dodali slowo home. Airpack home to jest nowy model. Czy o ten podział ci chodzi ?

  7. #1787

    Domyślnie

    Tak, musiałem pomylić.

  8. #1788
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mrufka_bum
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    577

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Ale za to w końcu zamówiłam drzwi wewnętrzne. Na początek 4 szt. (z 12!). Nie uwierzylibyście, ile ja się nad tymi drzwiami na dumałam. Ile nocy myślałam, który z dwóch modeli wybrać. No jakiś szał niezdecydowania mnie ogarnął. Chciałam, żeby tę decyzję ktoś za mnie podjął. W końcu stwierdziłam, że wezmę te, które bardziej się podobają mężowi (będzie na niego ). Pojechałam podpisać umowę i ostatecznie wzięłam te z szybkami .
    Czasem się zastanawiam, jak mi się udało ten dom wybudować i podjąć te wszystkie decyzje (od projektu, po materiały, technologie, wykonawców...(
    A ja nie w szeroko komentowanym temacie filtrów Chciałam Ci powiedzieć - OJ! Jak ja Cię rozumiem Mam teraz to samo. Jestem na etapie wyboru drzwi. Podobnie jak u Ciebie - na razie 4 z 8 Miały być inne. Takie co bym się nie musiała nad nimi zastanawiać, bo mi się podobały i już, ale niestety wypadły z budżetu i muszę znaleźć coś tańszego. No i niby znalazłam dwa skrzydła, które biorę pod uwagę. I byłam je oglądać już ze 4 razy dopasowując ciągle inne panele, deski i ciągle mi coś nie siedzi, i nie wiem które. Już na mnie w sklepie patrzą jak na oszołoma. Chyba ciężkiprzypadek pisała kiedyś, że też tak ma Chociaż czytając Twój dziennik i śledząc go od początku, to po Tobie takich dylematów się nie spodziewałam Zawsze podziwiałam tempo Twoich wyborów.

  9. #1789

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    IMO stożkowe mają sens jak ktoś ma rotor. Kupiłem kilka przy okazji zamawiania innych rzeczy na pe-flex i zamontowałem na czas wykończeniówki (głównie chodziło mi o pylenie). Ale mam wątpliwości, czy na wywiew jest sens wydawać pieniądze? Przy grawitacyjnej cały syf sobie leci w komin i nie ma to negatywnych skutków - a tam jest ryzyko cofki, której w rekuperacji nie ma. Chodzi przecież tylko o zabezpieczenie wymiennika - więc lepiej dołożyć dokładniejszy filtr przed wymiennikiem, niż grzebać w każdym anemostacie wywiewnym. Jakby to miało być ze ścinków G4 które i tak trafiłyby do kosza - to bym pewnie poświęcił te kilka minut na sztukę na zszycie i zamontowanie. Ale jeszcze płacić za to? Szkoda kasy.
    Mam identyczne spostrzeżenia No, może pomijając uwagę o rotorze (nawet nie wiem co to ) .


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co do filtrów wstępnych - jak najbardziej ma sens. Wcześniej zamierzałem montować na czerpni - ale to dużo mniej wygodne niż w reku a odcinek rury z czerpni do reku mam bardzo (aż zbyt) krótki i też łatwo go wymienić, jak się zasyfi.
    Ja też mam bardzo krótki odcinek rury od czerpni do reku, ale nie włożę ręki w komorę czerpni w rekuperatorze (jest za komorą wywiewu) , a rzeczywiście byłoby zdecydowanie łatwiej upchnąć tam jakiś filtr wstępny, zamiast wspinać się po drabinie do czerpni.
    Ale w sumie, myślę sobie, że nie ma co, upychać dodatkowej włókniny na czerpni, jeśli filtr główny ma jeszcze dodatkowo włókninę G4.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy następnej wymianie zamierzam wymienić też M5 i zrobić kanapkę - G4 --> M5 --> F7..
    Stosujesz płaskie filtry? Co ile wymieniasz? Nie za gruba ta kanapka z 3 rodzajów włóknin?





    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    Zatem jaki rekuperator polecacie w ktorym najłatwiej założyć nieoryginalne filtry w postaci maty filtracyjnej i osobnej ramki. Słyszałem ze sa takie ramki do robienia filtrow DIY.
    Czy pasują do kazdego reku czy moze powinienem unikac pewnych modeli ?
    Wstepnie planowalem kupic thessla green 400. Czy w niej dam rade zastosowac takie ramki?
    Paweł, ja mam Airpacka 400V. Czytałam w wątkach o tym reku, że można kupić ramki do samodzielnego wykonania filtrów. Jednak nie znalazłam takich ramek. Fakt, że jakoś specjalnie nie szukałam, ale nie wpadły mi w oko
    Samodzielnie zrobisz filtr płaski, a on znacznie szybciej się zabrudzi, więc wymaga częstszej wymiany, niż plisowane. Ja jednak wolę plisowane





    Cytat Napisał mrufka_bum Zobacz post
    A ja nie w szeroko komentowanym temacie filtrów Chciałam Ci powiedzieć - OJ! Jak ja Cię rozumiem Mam teraz to samo. Jestem na etapie wyboru drzwi. Podobnie jak u Ciebie - na razie 4 z 8 Miały być inne. Takie co bym się nie musiała nad nimi zastanawiać, bo mi się podobały i już, ale niestety wypadły z budżetu i muszę znaleźć coś tańszego. No i niby znalazłam dwa skrzydła, które biorę pod uwagę.

    Oj mrufko, to ja z całych sił, wspieram Cię mentalnie, w tym trudnym wyborze. Wiadomo, że gdyby nie cięcie kosztów, wybór byłby zdecydowanie łatwiejszy.
    Ja nie myślałam, że odpuszczę drzwi bezprzylgowe Ale ostatecznie tylko dla mnie miało to znaczenie, to nie będę męża naciągać na dodatkowe koszty (chociaż mogłabym ). Gdyby to były 4, czy 5 sztuk, to bez wahania dołożyłabym do bezprzylgowych. Ale przy 12 sztukach robi się konkretna sumka, za którą szybciej kupię kolejne skrzydła

    Może pokażesz nam te wybrane przez Ciebie modele drzwi??


    Cytat Napisał mrufka_bum Zobacz post
    Chociaż czytając Twój dziennik i śledząc go od początku, to po Tobie takich dylematów się nie spodziewałam Zawsze podziwiałam tempo Twoich wyborów.
    Dziękuję
    Moja budowa i cały jej przebieg, jest dla mnie dużym zaskoczeniem. I chyba dla całej mojej rodziny
    Ja wręcz słynę z niezdecydowania
    A tutaj taka niespodzianka. Sama, jak przeglądam dziennik, to nadziwić się nie mogę, jak mi się to wszystko udało
    Nie ukrywam, że doświadczenie z budową, dodało mi pewności siebie
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 31-10-2019 o 07:35 Powód: literówka
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  10. #1790

    Domyślnie

    No to mamy kolejne przymrozki.
    Na wyregulowanym ostatnio oknie salonowym, nie skrapla się woda. Póki co, nie czuję przedmuchów, może będzie dobrze.
    Za to, po pierwszych przymrozkach, na początku października, poszalałam z nastawami grzania .
    Mimo komfortowej temperatury (ok.21*C), marzły mi stopy i musiałam chodzić po domu z ogrzewaniem podłogowym w wełnianych skarpetach (na cebulkę - zwykła skarpetka, wełniana skarpeta, crocsy). Postanowiłam podkręcić temperaturę, bez zwracania uwagi na zużycie prądu, chociaż trzymając się sztywno grzania tylko w 2 strefie.
    Podwyższoną temperaturę wytrzymaliśmy tydzień! W salonie, kuchni i pokojach dzieci było ponad 22*C. W naszej sypialni ponad 21*C, a w łazience ok 23*C. Jakaś masakra! Musiałam wietrzyć pomieszczenia, bo nie dało się wytrzymać. A myślałam, że będzie cudownie ciepło
    W nocy nie dało się spać. Starszy syn, pierwszy poprosił o zmniejszenie temperatury w pokoju. W sumie tylko w salono-kuchni było mi dobrze. Podłoga przyjemna, ale nie wyraźnie ciepła (tylko w łazience wyraźnie ciepła). W pozostałych pomieszczeniach podłoga po prostu nie była zimna, ale o ciepłej nie można mówić.
    Myślałam, że chociaż łazienka taka ciepła zostanie z nami na dłużej. Ale też nie dało rady. Tylko w momencie prysznica, było ok, ale korzystanie z łazienki w ciągu dnia, to jak wchodzenie do sauny. Także wróciłam do pierwotnych nastaw. Lepiej nam się funkcjonuje w nieco niższych temperaturach. A skarpety wełniane mam w pogotowiu Taka moja uroda...
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  11. #1791

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    No to mamy kolejne przymrozki.
    Na wyregulowanym ostatnio oknie salonowym, nie skrapla się woda. Póki co, nie czuję przedmuchów, może będzie dobrze.
    Za to, po pierwszych przymrozkach, na początku października, poszalałam z nastawami grzania .
    Mimo komfortowej temperatury (ok.21*C), marzły mi stopy i musiałam chodzić po domu z ogrzewaniem podłogowym w wełnianych skarpetach (na cebulkę .
    U nas mamy około 23 stopnie cały czas. Ja siedzę często w krótkim rękawku a żona w ... polarze
    Jak spadnie temepratura poniżej 22,5 stopnia to krzyk że zimno w domu ...

    U nas wszyscy ciepłolubni ...

    Jak jesteśmy u teściów to marzniemy


    Wiele wiele lat temu jak mieliśmy mieszkanie i było tam bardzo drogie ogrzewanie to "lubiliśmy zimno". W sypialni grzejnik wyłączony , w salonie 20 stopni. Bo koszty ogrzewania mimo że nowy blok były bardzo wysokie.
    Jak przeprowadziliśmy się do poprzedniego domku to nagle się okazało że koszty dużo niższe niż w dużo mniejszym mieszkaniu i "polubiliśmy" ciepło. W nowym domu dalej lubimy ciepło

    W biurze też ludzie ciepłolubni i mamy włączone ogrzewanie + włączoną klimę (do dogrzewania)
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 31-10-2019 o 11:12
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #1792
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    annatulipanna - pierwszy raz po uruchomieniu ogrzewania ja też myślałam, że podłogówka daje ciepłą podłogę i będzie mi ciepło w stopy. To było srogie rozczarowanie

  13. #1793

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    annatulipanna - pierwszy raz po uruchomieniu ogrzewania ja też myślałam, że podłogówka daje ciepłą podłogę i będzie mi ciepło w stopy. To było srogie rozczarowanie
    A to efekt uboczny niskiego zapotrzebowania na ciepło. Było takie energooszczędne domy budować . Ja tam mam przyjemnie cieplutką podłoge .
    Pozdrawiam
    Katka

  14. #1794
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raptor1

    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Kudowa-Zdrój
    Kod pocztowy
    57-350
    Posty
    279
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka Zobacz post
    A to efekt uboczny niskiego zapotrzebowania na ciepło. Było takie energooszczędne domy budować . Ja tam mam przyjemnie cieplutką podłoge .
    To prawda. U znajomych podłoga ciepła że aż dziwnie się tam czuje.
    U mnie winyl i czasem na boso można wyczuć że działa ogrzewanie.
    DZIENNIK BUDOWY http://forum.muratordom.pl/showthrea...w%C5%82asnego-)
    Parterowy 92 m2. Płyta fundamentów 10cm xps +15 cm EPS na płycie, ściany 30 cm grafitowego EPS, strop 50 cm celuloza thermofloc. Okna w warstwie izolacji. Ogrzewanie kable w wylewce

  15. #1795

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Mimo komfortowej temperatury (ok.21*C), marzły mi stopy i musiałam chodzić po domu z ogrzewaniem podłogowym w wełnianych skarpetach (na cebulkę - zwykła skarpetka, wełniana skarpeta, crocsy). Postanowiłam podkręcić temperaturę, bez zwracania uwagi na zużycie prądu, chociaż trzymając się sztywno grzania tylko w 2 strefie.
    Podwyższoną temperaturę wytrzymaliśmy tydzień! W salonie, kuchni i pokojach dzieci było ponad 22*C. W naszej sypialni ponad 21*C, a w łazience ok 23*C. Jakaś masakra! Musiałam wietrzyć pomieszczenia, bo nie dało się wytrzymać.
    Upewnij się, że termometr pokazuje dobrą temperaturę.
    Poza tym ciężko mi uwierzyć, że przy 21 stopniach jest za zimno a przy 22 za gorąco.

  16. #1796
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał katka Zobacz post
    A to efekt uboczny niskiego zapotrzebowania na ciepło. Było takie energooszczędne domy budować . Ja tam mam przyjemnie cieplutką podłoge .
    U mnie piec się nie uruchomił jeszcze.

  17. #1797

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U nas mamy około 23 stopnie cały czas. Ja siedzę często w krótkim rękawku a żona w ... polarze
    Jak spadnie temepratura poniżej 22,5 stopnia to krzyk że zimno w domu ...
    No to u nas zupełnie podobnie Wszyscy domownicy w koszulkach, a ja w polarze. Kobiety chyba już tak mają. Ja biegam za chłopcami, żeby skarpety założyli, bluzy jakieś, a oni na boso po tej "zimnej" podłodze i zawsze im ciepło. Ale jednak powyżej 22*C to nawet dla mnie za ciepło. Do siedzenia przy kompie, to super temperatura, ale jak trzeba coś porobić, to już za gorąco się robi. Że o spaniu to już nie wspomnę.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    annatulipanna - pierwszy raz po uruchomieniu ogrzewania ja też myślałam, że podłogówka daje ciepłą podłogę i będzie mi ciepło w stopy. To było srogie rozczarowanie

    Hehe. U mnie rozczarowania nie było. Wiedziałam, że podłoga nie będzie ciepła. Mój mąż początkowo nie był zachwycony moim pomysłem na ogrzewanie podłogowe w całym domu. Nie lubi, jak mu za ciepło w stopy. Zapewniłam go, że ciepło w stopy nie będzie Ale w sumie nie myślałam, że nadal czasem będę potrzebowała wełnianych skarpet




    Cytat Napisał katka Zobacz post
    A to efekt uboczny niskiego zapotrzebowania na ciepło. Było takie energooszczędne domy budować . Ja tam mam przyjemnie cieplutką podłoge .
    Masz rację katka. Ja generalnie nie chodzę na boso, bo zawsze marznę. Jednak w nocy, czasem nie chce mi się, po omacku wkładać bamboszy i śmignę na boso do kuchni, czy łazienki. I dopiero wtedy czuję, jak zimną podłogę mamy w sypialni.
    Tam bardzo rzadko włącza się ogrzewanie, bo temp. nie spada poniżej 20*C.
    Podobnie jest w wiatrołapie, co szczególnie mnie dziwi. Przecież pomieszczenie jest wychładzane przez otwieranie drzwi wejściowych, a tam temp. nigdy nie spadła poniżej 21*C. A grzanie mam ustawione na 19*C. Czyli teoretycznie w wiatrołapie ogrzewanie się nie włącza. Widocznie wywiew zaciąga ciepłe powietrze ze środka domu i to wystarcza do utrzymania na sterowniku temp. 21*C.

    Ps. Właśnie wyszła ode mnie koleżanka po halloweenowych odwiedzinach z małym "potworkiem", zbierającym cukierki
    Pierwsze, co oznajmiła, po wejściu do domu: "Ale tu ciepło macie"
    Śmiać mi się chce, kiedy odpowiadam na pytanie: "Jakie macie ogrzewanie?", osobie stojącej na chłodnych płytkach i oznajmiam, że mamy ogrzewanie podłogowe.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  18. #1798

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    U mnie wychodzi ok 8 m długości w ciągu korytarz-pokój na wprost.
    Ten brak dylatacji to mój pomysł Także biorę na siebie ewentualne defekty. Mąż chciał zrobić dylatacje w przejściach do pokoi. Łatwiej układałoby się panele. Ale jak się kobieta uprze...
    Teraz wygląda to genialnie. Brak listew i ciągłość podłogi robią robotę. Czy można jakoś zabezpieczyć się przed podnoszeniem podłogi. Czy coś poza dylatacją przy ścianach wchodzi w grę?

    jak panele bez dylatacji?! bo u nas od 2012 całe piętro jest ułożone na takich zielonych płytach [zaden wypas], jedynei w łazience są płytki.Najdłuższy odcinek to jakieś 6m i zupełnie nic się nie dzieje Oby dobrze się używało.
    chętnie zobavzyłabym trochę zdjęć po zamieszkaniu/częściowym umeblowaniu
    Mieszkamy od 8.12.2011 w szeregówce a pomału zbieramy się do budowy domu parterowego [z ewentualnym poddaszem do adaptacji], zatem rozglądam się i doradzam lepiej poinformowanych.

  19. #1799

    Domyślnie

    Cytat Napisał redblack Zobacz post
    Upewnij się, że termometr pokazuje dobrą temperaturę.
    Poza tym ciężko mi uwierzyć, że przy 21 stopniach jest za zimno a przy 22 za gorąco.
    Bo to nie tak, że przy 21*C jest za zimno . Przy 21 jest ok i nikt nie narzekał. Tylko ja, jak zasiądę do kompa i posiedzę nieco dłużej, bez ruchu, to mam przemarznięte stopy. Stąd mój pomysł na podniesienie temperatury. Skoro nie muszę już oszczędzać na ogrzewaniu, to czemu nie mieć jeszcze cieplej? I pozbyć się wełnianych skarpet?
    Też nie myślałam, że 1,5 *C zrobi taką różnicę. Ale było nam za ciepło.

    Z tymi termostatami pokazującymi temperaturę, to ja już robiłam testy wiarygodności (pokazywałam w dzienniku). Bo one rzeczywiście przekłamują temperaturę i trzeba się tego nauczyć, aby dobrze sterować ogrzewaniem z ich poziomu. Na dodatek mam dwa rodzaje sterowników i dwa razy więcej nauki .
    Na parterze mam sterowniki reprezentacyjne , a na górze niskobudżetowe.
    Te pierwsze, są mniej podatne na przekłamanie temperatury, mają czujkę ruchu i aby je uaktywnić nie trzeba ich dotykać, wystarczy się zbliżyć. Podczas grzebania przy tym termostacie temp. podnosi się o 0,5 *C.
    Te drugie, tańsze sterowniki, mają czujnik temperatury na obudowie. Wystarczy, że podejdziesz i chcesz coś sprawdzić na sterowniku, albo jeszcze lepiej, zmieniasz nastawy i klikasz na sterowniku, temperatura potrafi skoczyć w górę o 2 *C.
    Podobnie jest w przypadku grzania. Kiedy uruchomi się ogrzewanie, na sterowniku bardzo szybko podnosi się temperatura, mimo, że pomieszczenie na pewno nie uzyskało jeszcze takiej temperatury. Więc jeśli chcę, żeby w pomieszczeniu utrzymywała się określona temperatura, to na sterowniku muszę ustawić temp. grzania o ok. 2 *C wyższą. Inaczej, termostat uzyskuję zadaną temp. w pół godziny po rozpoczęciu grzania i wyłącza ogrzewanie. Taka sytuacja.
    Może brzmi to nieco skomplikowanie i utrudniająco życie, ale ja już od 10 lat steruję ogrzewaniem z poziomu sterowników ściennych (wcześniej były piece akumulacyjne) i wiem, jak one się zachowują w danych warunkach Także nie mam z tym problemu

    Ps. Ogrzewanie mam ustawione na 2-3 strefy grzania w ciągu doby, po ok. 2 godz./strefa. Czyli średnio 6 h grzania/dobę. W pomieszczeniach gospodarczych, wiatrołapie i korytarzu ogrzewanie nie włącza się w ogóle. Tam temp. utrzymuje się na poziomie 20.5-21.5*C, a zadana temp. grzania to 19*C. W sypialni włącza się ogrzewanie średnio raz na dobę. W pokojach na górze, zrobiłam taki myk, że w taniej strefie między 13:00 - 15:00 zawyżyłam temp. grzania nawet do 25*C., żeby przez ten czas chodziło ogrzewanie, a nie wyłączyło się po 0,5 h grzania. Wolę, żeby ogrzewanie chodziło w czasie, kiedy domowników nie ma w danym pomieszczeniu
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  20. #1800
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Kiedy uruchomi się ogrzewanie, na sterowniku bardzo szybko podnosi się temperatura
    To znaczy, że to elektronika się grzeje. Albo, co gorsze, jakieś połączenie elektryczne. Sterowanie podłogówką (a tym bardziej płytą grzewczą) temperaturą powietrza nie ma sensu. Było już o tym nie raz.
    Niedawno wrzucałem w innym wątku taką zagadkę:

    W czasie objętym wykresem podłoga była odpalona 3x po 40 minut z pełną mocą (bez termostatu). Ta moc to 1200W czyli w te łącznie 2h zostało dostarczone 2,4kWh co odpowiada mniej więcej zapotrzebowaniu dobowemu tego pomieszczenia w tych warunkach. Okno od wschodu.



    Pytanie takie - w jakich godzinach pracowało ogrzewanie?

    A dla Ciebie drugie - przy takiej temperaturze powietrza, kiedy by się Twoje ogrzewanie włączyło, a kiedy wyłączyło i jaką temperaturę byś ustawiła?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-11-2019 o 08:50

Strona 90 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony