dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Papiery od elektryka

    Jakie papiery powinien wystawić mi elektryk po zakonczeniu swojej pracy abym nie miał problemów z odbiorem domu? Czy pomiary wystarczą?

  2. #2

    Domyślnie

    Oświadczenie i powykonawczy protokół z pomiarów, dopuszczających instalację do eksploatacji.
    Protokół jest tylko załącznikiem do dziennika budowy, który to kierbud na zakończenie oddaje do starostwa jako zgłoszenie zakończenia budowy i jest wystawiany wniosek o pozwolenie na użytkowanie.
    Być może coś się w tej kwestii zmieniło, ale kierownik ma wiedzieć. W końcu od tego jest, i za to bierze kasę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    No i tyle w temacie.
    Autor nawet nie raczy się odezwać.
    Ma to głęboko w doopie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Muszę powtórnie wykonać pomiary i inne papierzyska wypełnić, bo ostatnie były wykonane w 2014r.
    Jak na dzień dzisiejszy te sprawy, dokumenty mają wyglądać aby zgłosić chatkę do zamieszkania?

    Dzięki
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  5. #5

    Domyślnie

    Patrz post #2, to wszystko.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Od elektryków trzeba też uprawnienia do robienia pomiarów i uprawnienia Sepowskie. Jak kierbud nie przypilnuje to lipa. Ale jak to w Polsce każdy załatwia wszystko na własną rękę to trzeba pilnować.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pepapa Zobacz post
    Od elektryków trzeba też uprawnienia do robienia pomiarów i uprawnienia Sepowskie. Jak kierbud nie przypilnuje to lipa. Ale jak to w Polsce każdy załatwia wszystko na własną rękę to trzeba pilnować.
    Jak będą nie "seposkie", to już lipa ?
    Po drugie, kierbud jest od książki obiektu budowlanego, i to jego działka. Łaski nie robi, bo za to kasę bierze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał MrKyrtap Zobacz post
    Jakie papiery powinien wystawić mi elektryk po zakonczeniu swojej pracy abym nie miał problemów z odbiorem domu? Czy pomiary wystarczą?
    Czasem warto sprawdzić takie info na stronie PINB do którego będą składane dokumenty.

    Spotkałem się z sytuacją, że wystarczyło OŚWIADCZENIE podpisane przez elektryka, że instalacja spełnia przepisy, jest bezpieczna i NADAJE SIĘ DO EKSPLOATACJI.
    Te ostatnie słowa były najważniejsze.

    Na ogół jednak potrzebne są pomiary, zakończone protokołem z jednoznacznym wnioskiem jak wyżej.

    W większości przypadków wystarcza podpis człowieka z SEP D+pomiary.
    Są jednak regiony w Polsce, gdzie dla potrzeb złożenia dokumentów w PINB nie wystarczą "uprawnienia SEP", potrzebny jest jeszcze podpis człowieka z uprawnieniami budowlanymi w specjalności elektrycznej.

    A z praktyki, na kilkaset obiektów przemierzonych/sprawdzonych/ocenionych spotkałem się z JEDNĄ sytuacją, gdzie ktoś w PINB czytał i sprawdzał protokoły. Po tym sprawdzeniu kazał wykonać i uzupełnić protokoły o jeszcze jeden pomiar.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Dzięki
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  10. #10

    Domyślnie

    Elektryk zrobił mi instalację wewnętrzna, nie mam obecnie jednak prądu w domu. Skrzynkę mam ale nie jest jeszcze podłączona ani nie płynie prąd, bo nie chce płacić opłat stałych za budowlany prąd.


    Pytanie moje jakie dokumenty powinienem otrzymać o elektryka, jak ma wykonać pomiary skoro nie ma prądu w domu? Czy na tym etapie może mi już wystawić protokół odbiorczy który będę potrzebował przy oddawaniu domu do użytkowania?

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Na tym etapie czyli do podłączenia obiektu i instalacji do sieci wystarczające jest oświadczenie elektryka na temat gotowości instalacji.
    Jeśli chce zrobić pomiary na 2 etapy to 60% pomiarów może wykonać bez napięcia jedynie do pomiarów wyłączników różnicowoprądowych i pomiarów pętli zwarcia potrzebne jest zasilanie.
    Protokół wystawi później, z resztą potrzebny jest on jedynie kierownikowi budowy jeśli to on składa papiery do PINB.
    Sam raczej musi się na nich podpisać.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję za pomoc

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Na tym etapie czyli do podłączenia obiektu i instalacji do sieci wystarczające jest oświadczenie elektryka na temat gotowości instalacji.
    Jeśli chce zrobić pomiary na 2 etapy to 60% pomiarów może wykonać bez napięcia jedynie do pomiarów wyłączników różnicowoprądowych i pomiarów pętli zwarcia potrzebne jest zasilanie.
    Protokół wystawi później, z resztą potrzebny jest on jedynie kierownikowi budowy jeśli to on składa papiery do PINB.
    Sam raczej musi się na nich podpisać.
    Czyli poświadczenie nieprawdy. Gotowość instalacji bez podstawowych pomiarów świadczacych o bezpieczeństwie. No i po co i komu to oświadczenie skoro nie podłączamy instalacji do sieci, Protokół z pomiarów i tak będze potrzebny.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Oświadczenie potrzebne jest chyba by zakład energetyczny mógł podpisać umowę o świadczenie usług.
    Jak to w końcu jest?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A tak to jest, napisałeś "Skrzynkę mam ale nie jest jeszcze podłączona ani nie płynie prąd, bo nie chce płacić opłat stałych za budowlany prąd." więc o co chodzi z umową? Pobierz sobie druk "Zgłoszenie gotowości instalacji do przyłączenia. Oświadczenie o stanie technicznym instalacji." i wszystko będziesz wiedział.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    No kiedyś będę chciał to podłączyć, elektryk zakończył robotę dlatego pytam o papier bo potem sobie wymyśli że chce dwie stówy za papier czy coś wiec chciałbym mieć taki papier na bieżąco.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Czyli poświadczenie nieprawdy. Gotowość instalacji bez podstawowych pomiarów świadczacych o bezpieczeństwie.....
    Jeśli inwestor będzie chciał się podłączyć to elektryk wykona większość pomiarów bez podania napięcia i wystawi oświadczenie. Jedno o gotowości a drugie o niezwłocznym dokonaniu reszty niezbędnych pomiarów zaraz po zamontowaniu układu pomiarowego i podaniu zasilania.
    Mniej więcej tak to ująłem więc nie wiem czego tu nie rozumiesz?

    Na razie ma tylko instalacje o WLZ nic nie wspomniał, więc zapewne jeszcze ktoś tam zawita.
    Prosty schemat jednokreskowy także może być potrzebny.
    Do podpisania umowy oprócz chęci niczego innego nie potrzebuje.

    Sprawa tym bardziej zagmatwana bo ów element podający się za elektryka za papier rząda dodatkowej opłaty.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Co do zasady potrzebujesz dwóch dokumentów :

    - do dostawcy energii elektrycznej - wzór / nazwa dokumentu zależy od dostawcy / regionu . W PGE dokument ten nazywa się " protokół o gotowości do przyłączenia" . Do dostarczenia tego dokumentu obligują nas wewnętrzne przepisy zakładu energetycznego.

    - do nadzoru budowlanego - podobnie jak wyżej - wzór / nazwa dokumentu zależy od regionu. Najczęściej dokument ten nazywa się " protokół odbioru przyłącza"
    Do dostarczenia tego dokumentu obliguje nas prawo budowlane art, 57 ust 7 " Protokoły badań i sprawdzeń"

    Można teraz dyskutować czy protokół badań i sprawdzeń instalacji elektrycznej musi zawierać tabelę z pomiarami czy samo ich podsumowanie. Tu sprawa zależy od lokalnego nadzoru budowlanego . Jeden nadzór będzie chciał samo podsumowanie a drugi całość pomiarów.

    Ja w swoim regionie wystawiam sam protokół podsumowywujący z adnotacją że pomiary zostały przekazane inwestorowi.

    Za 200 zł jeżeli to ma być rzetelnie zrobione to można wystawić protokół odbioru rozdzielnicy w garażu z dwoma gniazdkami a nie instalacji w domu.
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

  19. #19

    Domyślnie

    I co tenprotokół jest w cenie instalacji elektrycznej czy liczysz oddzielnie.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar PLC_00
    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    STCE
    Posty
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał zeusik6 Zobacz post
    I co tenprotokół jest w cenie instalacji elektrycznej czy liczysz oddzielnie.
    W cenie . Ne słyszałem u siebie w okolicy żeby ktoś dodatkowo liczył ( Chociaż pewnie ktoś się znajdzie gdzie zaniży na wycenie robocizny a doliczy za papiery i sumarycznie wyjdzie to samo)
    Dom : Przy alabastrowej 20 . 115 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie : Elewacja 15 cm knauf 0,32 , dach/poddasze 30 cm roockwool , podłoga 15 cm knauf 0,32 . Wentylacja grawitacyjna. Ogrzewanie : Vissmann 100w B1HF. 100 % podłogówka + regulatory pokojowe Salus Quantum SQ610. Okna trzy szybowe Oknoplast winergetic premium . Rodzina 2+2

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony