dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 12
Pokaż wyniki od 221 do 231 z 231
  1. #221
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Dziękuje za bardzo wyczerpującą odpowiedź
    Dla mnie wielkość urządzenia nie ma znaczenia. W piwnicy mam dużo miejsca na takie urządzenia, bo poza samochodem i rupieciami jest kocioł z zasobnikiem 300l i zapasem drewna na cały rok. Jednak brak opłat przez 5 lat to fajna sprawa.
    Dlaczego korzystasz ze stałej taryfy g11? Nie taniej byłoby grzać tańszym prądem?
    U mnie w domu optymalna temperatura to 20-21. Więcej nie ma potrzeby.
    Jeśli chodzi o grunt to większość to czerwona glina i niski poziom wody.
    Działkę mam dużą i zmieściłby się wymiennik poziomy. Jeśli kopać na co najmniej 2,5m i nieco przewymiarować to pewnie byłoby cieplej niż przy wierceniu na np te 3x50m? Jeśli byłoby taniej i wyższe COP to może jednak lepiej robić poziomy przy mojej glinie? Jeśli zakopać rurki na powiedzmy 2,5m to ową działkę można użytkować normalnie jako rolną (tj jeździć po tym ciężkim sprzętem)?

  2. #222
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Dodam jeszcze że, moc PC to 8kW a dom 110 m2.
    Jaki wymiar miał wykop? I oczywiście na jaką głębokość?

  3. #223
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    W mojej okolicy PC to jeszcze egzotyka, więc nie bardzo jest kogo podpytać. Odwierty znajdują się ile metrów od domu oraz w jakiej są odległości od siebie? Coś z nich wystaje ponad grunt czy są niewidoczne? W pobliżu pewnie nie mogą rosnąć drzewa?

  4. #224
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Wymiennik liniowy , trzy rowy szer. 60cm i dł. 75m. Początek i koniec rury kładłem po obu stronach wykopu na głębokości 120cm. Płytki wykop bo woda w gruncie z piasku nie schodzi poniżej 1m w suche lata.

  5. #225
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.318
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Wymiennik liniowy , trzy rowy szer. 60cm i dł. 75m. Początek i koniec rury kładłem po obu stronach wykopu na głębokości 120cm. Płytki wykop bo woda w gruncie z piasku nie schodzi poniżej 1m w suche lata.
    Sporo machania szpadlem. Cena urzadzenia tez fajna - w sklepie imternetowym 13k netto. Cena rury też mocno atrakcyjna.

    Ciekawe też, ze karta techniczna jest niedostępna. Parametry zdawkowe i bez podania normy. Podanie SCOP nie jest obowiązkowe?

  6. #226

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    Dlatego ja, pomimo że mam 3ha ziemi, zdecydowale się na DZ pionowe bo jest stabilne przez cały rok. Moje DZ jeszcze nigdy w zimie nie zeszło poniżej 3C po godzinie pracy pompy.
    Spotkałem się z opinią że poziome DZ jest lepsze w lecie bo ma wyższą temperaturę co powoduje że PC grzejąca CWU ma wyższy COP.
    Ja nie chciałem ryzykować że pod koniec zimy poziome DZ mi zamarznie.
    Może w Twojej okolicy ktoś już ma PC z poziomym DZ. Popytaj.
    Przez 9 lat, najniższa zanotowana temperatura pod koniec okresu grzewczego) to około +2C. Nie sprawdzałem dawno temperatur, ale o tej porze roku, tez pewnie mam wyższą temperaturę, niż miałbym z odwiertów.. Ale tak jak napisałem - dobrze przemyślane, zaprojektowane DZ poziome, przewymiarowane w dobrym gruncie. I z pewnością wyszło taniej niż odwierty.
    Temperatury latem bez wątpienia wyższe --> 15-17C
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #227
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Odwierty są ze sobą połączone szeregowo czy każdy oddzielnie i pompa pobiera z nich energie na zmianę? Dla mojego 100m domku lepiej zrobić 3x50m czy 2x60m + wykop 100m na głębokość 2m? Wykop wąski na prostą rurę 50m od domu, i powrót. Jeśli podłącza się to oddzielnie to w lato może byłoby z tego tylko cwu? czy 100m to za mało do samej wody użytkowej? Warto tak kombinować? W skali roku byłoby z tego chociaż 50zł oszczędności? W zimę te 100m poziome wspomagałoby odwierty?

  8. #228

    Domyślnie

    Z tego co pamiętam z różnych dyskusji, to nie praktykuje się tego (łaczenia odwiertów z DZ poziomym), że względu na problemy ze względu na problemy ze zrównoważeniem hydraulicznym całego układu. Ale mogę źle pamiętać, lub po prostu się mylić.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 18-10-2018 o 09:32 Powód: :P
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #229
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    DZ wtgląda jak podłogówka.
    Osobne pętle podłączone do rozdzielacza a ten do pompy.
    Co do mieszania systemu pionowego i poziomego się nie wypowiem bo nie mam doświadczenia.
    Jakby na to nie patrzeć to każdy odwiert pionowy ma część rury idący poziomo do rozdzielacza.
    Co do ilości odwiertów to są dwie szkoły.
    Jeden głębszy sięga do cieplejszych gruntów bo pionowy wykorzystuje ciepło ziemi.
    Więcej nież jeden daje zabezpieczenie na wypadek gdyby się ktoryś rozszczelnił/uszkodził. Wtedy go można wyłączyć i kulać się na pozostałych do czasu naprawy.
    Jeszcze jeden powód aby robić więcej niż jeden to prawo.
    Jeśli odwierty są głębsze niż 30m trzeba mieć na to pozwolenie (kosztuje) i wiercący musi sporządzić raport. Dlatego często robi się wiele odwiertów 30 metrowych.
    Domyślam się, że pompa sama steruje rozdzielaczem i wybiera które chce źródło? Ale chyba ręcznie też można zamknąć zawór, żeby szło np tylko z poziomego do cwu latem? Czy pojedyncza rura np 100m na głębokości 2m nie będzie cieplejszym źródłem niż odwiert? Chodzi mi oczywiście o cwu w ciągu lata.

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    Czyli w moim przypadku zrobię same odwierty. Jeśli zaproszę przedstawiciela danej firmy od pomp to on mi doradzi jakie urządzenie ile wiercić, itp? Czy lepiej się sprawdzi niezależny fachowiec?
    Wczoraj na spotkaniu "czyste powietrze" powiedziałem, że za mały domek co i cwu można płacić rocznie znacznie poniżej 1500zł to usłyszałem śmiech i komentarz, że tyle, ale za zimny miesiąc... W moich stronach pc i grzanie prądem to egzotyka.

  11. #231
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelek321 Zobacz post
    ....
    Wczoraj na spotkaniu "czyste powietrze" powiedziałem, że za mały domek co i cwu można płacić rocznie znacznie poniżej 1500zł to usłyszałem śmiech i komentarz, że tyle, ale za zimny miesiąc... W moich stronach pc i grzanie prądem to egzotyka.
    Tych co się śmieli przyślij do mnie.Ostatnia zima za co kosztowała mnie 800 pln. Temperatura w domu 22,5-23C.
    Z Suwałk nie mieliby za daleko
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

Strona 12 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony