dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 12
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 231
  1. #1

    Domyślnie (nie)Opłacalność Gruntowej Pompy Ciepła?

    Stoję przed dylematem wyboru źródła ogrzewania. Nie mam jeszcze OZC, jednak zaprząta mi to od kilu dnii głowę, ze względu na oferty które dostałem. Mam wrażenie że OZC może tylko jeszcze bardziej mnie do pompy ciepła zniechęcić - więc w efekcie jego zlecenie i tak nie ma większego sensu.

    Dom - pow użytkowa. 240m², porotherm + styropian 20cm, wentylacja mechaniczna zapotrzebowanie energetyczne 16000 kWh/rok. Liczba ta wydaje się przeszacowana gdyż bazuje na oknach 1.1, cieńszym ociepleniu poddasza. Ale zakładam to jako liczbę wyjściową.

    cena 1kWh gazu - 0,25zł
    cena 1kwh prądu - 0,50zł, COP 4.

    Czyli licząc dla 16 MWh,
    roczne ogrzewanie gazem - 4000zł,
    pompą ciepłą z COP 4 - 2000zł

    Koszt wybudowania kotłowni gazowej, piec + przyłącze - 20tyś zł.
    Koszt pompy ciepła z odwiertami - 70tyś zł.

    Czyli amortyzacja w 25lat. Czy OZC może w jakiś znaczny sposób zmienić wynik na korzyść pompy ciepła? Wydaje mi się że zapotrzebowanie energetyczne może wyjść tylko mniejsze, czyli opłacalność GPC spadnie.

    Argumenty które mnie jeszcze wstrzymują przed całkowitym odrzuceniem GPC to chłodzenie latem posadzki, czytałem o 40W/m² zysku co w sumie daje połowę tego co klimatyzacja. Czy takie chłodzenie w połączeniu z wentylacją mechaniczną i GWC z użyciem odwiertów PC znacząco poprawi komfort latem? Jeśli dzięki temu nie będę musiał montować klimatyzacji albo robić żwirowego GWC to oszczędzam jakieś 20tyś, czyli różnica już spada z 50tyś do 30tyś… amortyzacja w 15lat wydaje się być OK.

    Coś pominąłem/zakrzywiłem? Czekam na sugestie bo mam mętlik w głowie a forum wcale nie ułatwia podjęcia decyzji!
    Ostatnio edytowane przez PrzyszłyBudowniczy ; 19-05-2017 o 09:57

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jak forum nie pomaga to po co nowy temat...?
    Dlaczego prąd liczony po 0,5 zł ....?
    Dlaczego DZ pionowe ...?( Aby było drożej...?)

    Gruntowa PC wraz z całym osprzętem kotłowni , zasobnikiem CWU i DZ poziomym to koszt ok 40k...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    GPC ze zbiornikiem montazem i odwiertami masz na gotowo za max 50 tys.
    Twoje 70 tys co w tym zakresie?
    Mieszkamy i grzejemy od 10.2018

    Aktualnie
    145m² parterówka OP, PF 15 XPS + 10, wylewka 8-10cm, Silikat 24 cm - 20cm styro 0.031, Dach 25cm pianka PUR + 20cm wełna 0.036 (wełny jeszcze brak), Okna 3 szyb. + rolety,PPC 7kw, WM (pro-vent) i GWC, OZC 4,0 PV 6.4 kW

    Kiedyś
    164m² OP. PU 137m² Fun.12cm XPS
    Pod. 12cm XPS 0.035.
    Ściany Silka 24cm + 20cm styro 0.031.
    Strop 36cm wełna 0.039. Skosy 18+10 wełną 0.035
    WM Jan-gaz i GGWC
    JUNKERS SMART ZSB 14-3C

    60,8 kWh/m2rok

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Stoję przed dylematem wyboru źródła ogrzewania. Nie mam jeszcze OZC, jednak zaprząta mi to od kilu dnii głowę, ze względu na oferty które dostałem. Mam wrażenie że OZC może tylko jeszcze bardziej mnie do pompy ciepła zniechęcić - więc w efekcie jego zlecenie i tak nie ma większego sensu.

    Dom - pow użytkowa. 240m², porotherm + styropian 20cm, wentylacja mechaniczna zapotrzebowanie energetyczne 16000 kWh/rok. Liczba ta wydaje się przeszacowana gdyż bazuje na oknach 1.1, cieńszym ociepleniu poddasza. Ale zakładam to jako liczbę wyjściową.

    cena 1kWh gazu - 0,25zł
    cena 1kwh prądu - 0,50zł, COP 4.

    Czyli licząc dla 16 MWh,
    roczne ogrzewanie gazem - 4000zł,
    pompą ciepłą z COP 4 - 2000zł

    Koszt wybudowania kotłowni gazowej, piec + przyłącze - 20tyś zł.
    Koszt pompy ciepła z odwiertami - 70tyś zł.

    Czyli amortyzacja w 25lat. Czy OZC może w jakiś znaczny sposób zmienić wynik na korzyść pompy ciepła? Wydaje mi się że zapotrzebowanie energetyczne może wyjść tylko mniejsze, czyli opłacalność GPC spadnie.

    Argumenty które mnie jeszcze wstrzymują przed całkowitym odrzuceniem GPC to chłodzenie latem posadzki, czytałem o 40W/m² zysku co w sumie daje połowę tego co klimatyzacja. Czy takie chłodzenie w połączeniu z wentylacją mechaniczną i GWC z użyciem odwiertów PC znacząco poprawi komfort latem? Jeśli dzięki temu nie będę musiał montować klimatyzacji albo robić żwirowego GWC to oszczędzam jakieś 20tyś, czyli różnica już spada z 50tyś do 30tyś… amortyzacja w 15lat wydaje się być OK.

    Coś pominąłem/zakrzywiłem? Czekam na sugestie bo mam mętlik w głowie a forum wcale nie ułatwia podjęcia decyzji!


    70k za PC z odwiertami? fakt, takie ceny to ja miałem jak szukałem - 5 lat temu

    w tej cenie jak rozumiem nie masz podlogówki? tylko PC z osprzetem oraz odwierty?
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Gruntowa PC wraz z całym osprzętem kotłowni , zasobnikiem CWU i DZ poziomym to koszt ok 40k...
    Otóż to, nawet i z odwiertami zmieścisz się do 40-50k, ale za 70 tyś też znajdziesz, zwłaszcza jeśli sie uwierzy reklamom.
    W dodatku prąd można sobie wytwarzać samemu, choć trzeba przyznać, że to kolejna inwestycja.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nk Zobacz post
    W dodatku prąd można sobie wytwarzać samemu, choć trzeba przyznać, że to kolejna inwestycja.
    Jak ktoś chce dać 70kPLN, to znajdzie i 20 na fotowoltaikę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Zweryfikuj cenę pradu i użyj G12. OZC tez może znacząco zmienić koszty.
    I przelicz jeszcze dla kotła elektrycznego - najniższy koszt instalacji i przyłącza.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post

    Coś pominąłem/zakrzywiłem? Czekam na sugestie bo mam mętlik w głowie a forum wcale nie ułatwia podjęcia decyzji!
    Przyjrzyj się dokładnie projektowanej charakterystyce i kolejnym stronom w projekcie. Przy gazie te 16MWh (rozumiem, że to razem z wodą) szybko zmienią ci się w znacznie większe wartości i w konsekwencji w większe koszty gazu. Winą jest to, że szczególnie CWU jest produkowana z niską stosunkowo sprawnością. Przy pompie zaś zyskujesz lepszą sprawność wytwarzania (przy słabych gruntówkach to COP 4.4). Po drugie, przy pompie masz możliwość grzania w 2 taryfie albo zainstalować fotowoltaikę. Gazu sobie nie wyprodukujesz.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za szybkie odpowiedzi!

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Jak forum nie pomaga to po co nowy temat...?
    Oczywiście napisałem to z przymrużeniem oka, gdby nie pomagało to bym nie pisał. im więcej opcji tym wybór trudniejszy.

    Cytat Napisał leniin Zobacz post
    GPC ze zbiornikiem montazem i odwiertami masz na gotowo za max 50 tys.
    Twoje 70 tys co w tym zakresie?
    odwierty 300mb 20tyś + pompa NIBE ze zbiornikiem180L 32tyś + sondy,glikol,wykopy,dokumentacja 15tyś w sumie wychodzi pod 70tys.

    Odpowiadając dalej - tak, podłogówka nie wchodzi do tej wyceny.

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Przyjrzyj się dokładnie projektowanej charakterystyce i kolejnym stronom w projekcie. Przy gazie te 16MWh (rozumiem, że to razem z wodą) szybko zmienią ci się w znacznie większe wartości i w konsekwencji w większe koszty gazu. Winą jest to, że szczególnie CWU jest produkowana z niską stosunkowo sprawnością. Przy pompie zaś zyskujesz lepszą sprawność wytwarzania (przy słabych gruntówkach to COP 4.4). Po drugie, przy pompie masz możliwość grzania w 2 taryfie albo zainstalować fotowoltaikę. Gazu sobie nie wyprodukujesz.
    Tak, to razem z wodą. Czyli przechodząc na G12 spada mi trochę koszt ogrzewania, COP 4.4 zamiast 4 też poprawia trochę wynik.

    Dlaczego 16MWh w przypadku gazu nierealne? możesz podesłać jakiegoś linka, watek?

    A co powiedzie o tych dodatkowych argumentach - chłodzenie latem, GWC?

  10. #10

    Domyślnie

    Powiem tak: 16MWh to jest twoja energia użytkowa. Musisz ją wytworzyć z czegoś czyli z gazu lub prądu. Czyli masz straty na sprawności i dystrybucji. Przy gazie to chyba 0.98 pzy c.o i 0.67 przy CWU. Jeśli masz 5MWh na CWU to potrzebujesz 5/0.67 czyli masz ok. 7.5MWh energii końcowej, którą musisz pozyskać z gazu (spalić). Reszta leci w komin. Do tego straty inne jak postojowe zbiornika, czy przesyły między kotłem, zbiornikiem i kranem. Wszystko to powinieneś mieć ładnie wytłuszczone w projekcie w części opisowej. Ja w każdym razie mam takie przeliczenia.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post

    odwierty 300mb 20tyś + pompa NIBE ze zbiornikiem180L 32tyś + sondy,glikol,wykopy,dokumentacja 15tyś w sumie wychodzi pod 70tys.




    jeśli nie masz OZC, to skąd wiesz jaka "moc" pompy? a moc determinuje cenę...
    czy wiesz chociaż jaki masz grunt? przy głębinowym nie jest to aż tak ważne, ale procenty ceny robi
    no i skad wiedza ile metrów odwiertów potrzebujesz?


    a o tym, że to jedne z najdroższych pomp to zupełnie pewnie nie wpływa na cenę

    poszukaj czegoś tańszego

    a jak rozumiem gaz masz w działce? bo cena 20 za przyłącze z kotłem itp. to niedużo... w mojej okolicy samo przyłącze to lekko 15k jeśli nie masz gazu w działce.. (z tym że u mnie to 150k, bo mam w okolicy tylko wysokociśnieniowy przesyłowy )

    wystarczy ze zamiast z odwiertami zrobisz poziome, albo kosze, albo uwaga - płot energetyczny

    zawsze zostaje jeszcze powietrzna, ale z chłodzenia wtedy nici....
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  12. #12

    Domyślnie

    Pompa ivt c10 ze zbiornikiem 185l wbudowany odwierty 220m montaz kompletny za 48tys
    Mieszkamy i grzejemy od 10.2018

    Aktualnie
    145m² parterówka OP, PF 15 XPS + 10, wylewka 8-10cm, Silikat 24 cm - 20cm styro 0.031, Dach 25cm pianka PUR + 20cm wełna 0.036 (wełny jeszcze brak), Okna 3 szyb. + rolety,PPC 7kw, WM (pro-vent) i GWC, OZC 4,0 PV 6.4 kW

    Kiedyś
    164m² OP. PU 137m² Fun.12cm XPS
    Pod. 12cm XPS 0.035.
    Ściany Silka 24cm + 20cm styro 0.031.
    Strop 36cm wełna 0.039. Skosy 18+10 wełną 0.035
    WM Jan-gaz i GGWC
    JUNKERS SMART ZSB 14-3C

    60,8 kWh/m2rok

  13. #13

    Domyślnie

    Blad podwojny post
    Ostatnio edytowane przez leniin ; 19-05-2017 o 11:42
    Mieszkamy i grzejemy od 10.2018

    Aktualnie
    145m² parterówka OP, PF 15 XPS + 10, wylewka 8-10cm, Silikat 24 cm - 20cm styro 0.031, Dach 25cm pianka PUR + 20cm wełna 0.036 (wełny jeszcze brak), Okna 3 szyb. + rolety,PPC 7kw, WM (pro-vent) i GWC, OZC 4,0 PV 6.4 kW

    Kiedyś
    164m² OP. PU 137m² Fun.12cm XPS
    Pod. 12cm XPS 0.035.
    Ściany Silka 24cm + 20cm styro 0.031.
    Strop 36cm wełna 0.039. Skosy 18+10 wełną 0.035
    WM Jan-gaz i GGWC
    JUNKERS SMART ZSB 14-3C

    60,8 kWh/m2rok

  14. #14
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Stoję przed dylematem wyboru źródła ogrzewania. Nie mam jeszcze OZC, jednak zaprząta mi to od kilu dnii głowę, ze względu na oferty które dostałem. Mam wrażenie że OZC może tylko jeszcze bardziej mnie do pompy ciepła zniechęcić - więc w efekcie jego zlecenie i tak nie ma większego sensu.

    Dom - pow użytkowa. 240m², porotherm + styropian 20cm, wentylacja mechaniczna zapotrzebowanie energetyczne 16000 kWh/rok. Liczba ta wydaje się przeszacowana gdyż bazuje na oknach 1.1, cieńszym ociepleniu poddasza. Ale zakładam to jako liczbę wyjściową.

    cena 1kWh gazu - 0,25zł
    cena 1kwh prądu - 0,50zł, COP 4.

    Czyli licząc dla 16 MWh,
    roczne ogrzewanie gazem - 4000zł,
    pompą ciepłą z COP 4 - 2000zł

    Koszt wybudowania kotłowni gazowej, piec + przyłącze - 20tyś zł.
    Koszt pompy ciepła z odwiertami - 70tyś zł.

    Czyli amortyzacja w 25lat. Czy OZC może w jakiś znaczny sposób zmienić wynik na korzyść pompy ciepła? Wydaje mi się że zapotrzebowanie energetyczne może wyjść tylko mniejsze, czyli opłacalność GPC spadnie.

    Argumenty które mnie jeszcze wstrzymują przed całkowitym odrzuceniem GPC to chłodzenie latem posadzki, czytałem o 40W/m² zysku co w sumie daje połowę tego co klimatyzacja. Czy takie chłodzenie w połączeniu z wentylacją mechaniczną i GWC z użyciem odwiertów PC znacząco poprawi komfort latem? Jeśli dzięki temu nie będę musiał montować klimatyzacji albo robić żwirowego GWC to oszczędzam jakieś 20tyś, czyli różnica już spada z 50tyś do 30tyś… amortyzacja w 15lat wydaje się być OK.

    Coś pominąłem/zakrzywiłem? Czekam na sugestie bo mam mętlik w głowie a forum wcale nie ułatwia podjęcia decyzji!
    Wal te pompy ciepła (ceny) zapodaj kociołek na groszek lub pelet i spokojnie poczekaj ileś tam lat aż w końcu ceny pomp będą kosztować tyle ile powinny

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zweryfikuj cenę pradu i użyj G12. OZC tez może znacząco zmienić koszty.
    I przelicz jeszcze dla kotła elektrycznego - najniższy koszt instalacji i przyłącza.
    Dlaczego akurat G12?
    Kocioł elektryczny? Przecież jeżeli doliczy CWU to mu wyjdzie z 7000zł/rok. A nawet jeżeli CWU już jest zawarte, to 5000zł/rok. Przy cenie 70k zł za PC może to jeszcze jakoś wygląda. Ale przy normalnych cenach, już nie bardzo.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Dlaczego akurat G12?
    Bo tylko w takiej taryfie Fortum sprzedaje prąd za darmo.
    Ale oczywiście jak ktoś chce drożej, to może wybrać G12W czy inną gdzie są tanie strefy.

    Bez promocji wyglądałoby to jakoś tak:


  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo tylko w takiej taryfie Fortum sprzedaje prąd za darmo.
    Do marca 2018. Co rodzi zasadnicze pytanie czy do tej pory autor się w ogóle wprowadzi do domu... Poza tym przy 70k zł za PC, palenie banknotami wydaje się nawet bardziej opłacalne.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Do marca 2018.
    Druga edycja. Wg moich informacji planowana jest trzecia.
    Tak czy inaczej warto od razu zamówić G11 (bez C11) i przejść na Fortum. Niestety, ja dawno temu zgapiłem się i założyłem C11. Potem zmieniłem na G11. I od tego momentu muszę odczekać 12 miesięcy, żeby zmienić na G12... Cóż, mądry Polak po szkodzie. Pierwszy sezon czeka mnie z G11... Masakra.
    Może znajdę jakieś obejście.... Może przepisanie prądu na drugiego współwłaściciela działki będzie sposobem na G12?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 19-05-2017 o 13:18

  19. #19

    Domyślnie

    Nawet jeżeli regulamin nie zabrania brać udziału w kolejnych edycjach, to sytuacja gdzie ktoś przez kilkanaście lat, będzie ciągnął kilkanaście tys. kWk rocznie za darmo jest nierealna. Albo po prostu naiwna.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nawet jeżeli regulamin nie zabrania brać udziału w kolejnych edycjach, to sytuacja gdzie ktoś przez kilkanaście lat, będzie ciągnął kilkanaście tys. kWk rocznie za darmo jest nierealna. Albo po prostu naiwna.
    Dlatego do symulacji wrzuciłem normalne ceny. A tylko skomentowałem, że da się jeszcze taniej. Bo żeby była jasność - prąd jest w tej promocji w tańszej strefie za darmo, ale za przesył trzeba płacić normalnie wg taryfy swojego operatora.

    A skoro ktoś nie bierze udział w tej edycji, to co ma do tego branie po raz kolejny? Do tego ta sprawa jest załatwiona prostym zapisem - w promocji może brać udział tylko ktoś, kto ma G11.

Strona 1 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony