dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak to jest z tymi instalacjami?

    Cześć !

    Na dzień dzisiejszy to ze mnie taki pół samorób - surowy robi mi ekipa. Od jesieni będę już pełny. Jak to jest z tymi instalacjami - co mogę zrobić sam w domu ? Czy każdą instalację musi mi nadzorować i odbierać fachowiec ? Prąd - to wiadomo - muszę mieć elektryka, który mi to odbierze, ale czy do ogrzewania (piec na pellet) wody, kanalizacji (oczyszczalnia) muszę mieć odbiory przez fachowca ? Patrzę w projekcie mam, że powinienem mieć zrobione próby ciśnieniowe wody i co przed tynkami i posadzkami - mogę to zrobić we własnym zakresie ? Jak to wygląda od takiej praktycznej strony ?
    Czy trzeba się ugadać wcześniej z instalatorem, który będzie odbierał każdą z instalacji, czy nie ma takiej potrzeby? Jak to wygląda u was ? Chciałbym większość instalacji układać sam - to co się da.

    Piotr

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Wszystko możesz robić sam, nawet elektrykę. Potem tylko znajdujesz elektryka który ci sprawdzi instalacje, rozdzielke, zrobi pomiary i podbije papiery. Zwykle koszt takiej usługi to sporo poniżej 1tyś zl.
    Oprócz instalacji gazowej wszystko mozna robić samemu. Próby szczelnosci wodyi i podłogówki robisz dla wlasnego spokoju, nikt ci nie bedzie sprawdzał czy zrobiles czy nie.
    Ale moja rada- instalacje zajmuja bardzo dużo czasu więc jeśli to nie kwestia noża na gardle to nie rób wszystkiego sam bo zajmie to miesiące.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Gaz też można robić samemu - trzeba tylko kierownika robót który potwierdzi wykonanie robót zgodnie z projektem Chyba że uczestniczysz w jakims programie dot. refundacji za montaż urządzeń energetycznych to też potrzeba żeby się ktoś podbił. Zwykle to ok. 500 zł.

    W przypadku kiedy masz wentylację mechaniczną z rekuperacją potrzebny jest też protokół pomiaru wydajności i hałasu. Jednak na normalnym PNB bez gazu potrzebujesz KB konstruktora + pomiary elektryki + kominiarza. We właściwym dla sprawy organie na pewno jest dostępny spis wymaganych dokumentów. Co kraj to obyczaj - osobiście widzę że w każdym starostwie czy gminie wymagają czego innego.

  4. #4

    Domyślnie

    No to mnie uspokoiliście. A jak to jest z wentylacją mechaniczną? Mam w projekcie grawitacyjną. Mój kierownik mów, że mogę sobie zamienić na mechaniczną w czasie budowy - po prostu nie stawiam komina i rozprowadzam kanały. Potem potrzebuję tylko zrobić odbiór kominiarski i temat załatwiony.. Czy tak jest w rzeczywistości? Wentylację projektuję sam z pomocą kolegów z forum, którzy mają o tym pojęcie. Czy wystarczy, że wykonam i odbiorę, czy muszę mieć jeszcze projekt WM przez kogoś zatwierdzony ?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Nie musisz, wentylację jeśli założysz sobie oddzielnie (poza PNB), to nie potrzebujesz uprawnionego projektanta. Projektant jest wymagany tylko przy urzędowym zatwierdzaniu projektu (zgłoszenie/pnb). Uważaj tylko aby prawidłowo zbilansować podciśnienie/nadciśnienie. Miałem kiedyś przypadek gdzie przy załączeniu centrali nie szło otworzyć drzwi do pomieszczenia Oczywiście takie rzeczy się w domkach nie dzieją, ale przyłóż się do tego.

    Pamiętaj o wymaganych przepisami ilościach powietrza - kominiarz nie powinien robić problemu w razie czego, ale roznie to bywa.

  6. #6

    Domyślnie

    pawloslaw znasz się na tych instalacjach mechanicznej wentylacji?

    Jesteś w stanie pomóc w projektowaniu?

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Czy się znam to może dużo powiedziane, w grudniu się okaże czy mnie przepuszczą na egzaminie

    Na ile się znam to mogę pomóc -> mój_nick(at)gmail.com

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony