dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 12
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 234
  1. #121
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Domoticza właśnie uskuteczniam. Na razie odpalilem tylko oświetlenie. Banalnie proste.
    Hehe czyli póki co nic nie zrobiłeś bo zrobienie oświetlenia to żadna automatyka tylko sterowanie zwykłe. Powiąż to logikami z kilkoma innymi rzeczami (jeśli w ogóle się będziesz bawił w takie coś) to wtedy dopiero będziesz mógł pogadać.

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    To też rodzi nowe pytanie - ile własnego czas jestes w stanie poświęcić na obsługę i ewentualne awarie. Z elektrykami można się dogadać, tylko muszą wiedzieć, że wiesz o czym mówisz.
    Komercyjne rozwiązania też zaczynają być kompatybilne z np Home Assistentem, w jakim stopniu powiem jak to zadziała u mnie.
    Rodzi się też drugie pytanie. Ile i czy jesteś skłonny płacić instalatorowi za zmianę funkcji każdego przycisku.

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Hehe czyli póki co nic nie zrobiłeś bo zrobienie oświetlenia to żadna automatyka tylko sterowanie zwykłe. Powiąż to logikami z kilkoma innymi rzeczami (jeśli w ogóle się będziesz bawił w takie coś) to wtedy dopiero będziesz mógł pogadać.
    To nie automatyka, to już inteligiencja

  3. #123

    Domyślnie

    Wg sprzedawców inteligencja, na pewno Dla mnie dopóki żaden z istniejących systemów nie potrafi się uczyć, a wymaga programowania nawet najprostszych akcji, to żadna tutaj inteligencja. (Ale rozumiem agb że też się śmiejesz i to była ironia )

    Co do pierwszego pytania - wybierz system i instalatora gdzie będziesz miał pełen dostęp, każdy z 3 tytułowych systemów na to pozwala.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Wg sprzedawców inteligencja, na pewno Dla mnie dopóki żaden z istniejących systemów nie potrafi się uczyć, a wymaga programowania nawet najprostszych akcji, to żadna tutaj inteligencja. (Ale rozumiem agb że też się śmiejesz i to była ironia )
    Kaizena budynki inteligiętne zawsze poprawiają mi humor

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Co do pierwszego pytania - wybierz system i instalatora gdzie będziesz miał pełen dostęp, każdy z 3 tytułowych systemów na to pozwala.
    Czyli back to square one, bo jednak musisz poświęcisz czas na obsługę. A wcześniej musisz go poświęcić, aby się tego wszystkiego nauczyć.

  5. #125
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I jakie to ma zalety względem dzwonienia w telefonie, który zazwyczaj mam przy sobie - niezależnie czy jestem w domu, w ogrodzie, u sąsiada czy na wakacjach w Australii?
    Takie że oprócz wszystkiego tego co tutaj piszesz jest jeszcze to co ja napisałem i jeszcze szeregu innych zalet które dzięki integracji można zaprogramować, mniej lub bardziej gadżeciarskich. Np otwarcie furtki komendą głosową jak gospodyni w kuchni ma ręce od ciasta i widzi przez okno że przyszedł znajomy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trochę mnie zdziwiło, ale tani, chiński wideodomofon jest wykrywany przez NVRa. I działa nagrywanie i zdalny podgląd oraz udostępnianie jak ze zwykłej kamery monitoringu.
    Jeśli to wideofon IP to mnie to nie zdziwiło. Przechwycenie obrazu to nie problem. Gorzej może być z przechwyceniem informacji o ruchu jeśli są to urządzenia innych producentów, czy też braku producentów.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Domoticza właśnie uskuteczniam. Na razie odpalilem tylko oświetlenie. Banalnie proste.
    No ładnie. Wchodzi na forum kobieta która na dzień dobry oświadcza że nie ma o tym pojęcia i właśnie się dowiedziała że ma sobie poskładać klocki, zintegrować z systemem otwartym i zaprogramować No, chyba że ta kobieta to producent jakiegoś nowego systemu i jak to zwykle bywa za chwilę będziemy świadkami cudownego objawienia. Mam, wybrałam! Okazało się że system firmy XBestIQSystem jest prosty, niezawodny i sama sobie poradziłam
    Wracając do tematu to nie miałem zbytnio do czynienia z Domoticzem, z tego co wiem z tych trzech które wymieniłeś jest najmniej stabilny. Liznąłem natomiast OpenHaba i HomeAssistanta i zapewniam że nie są to proste systemy jeśli chcemy się pobawić w jakąś integrację bez znajomości Javascript lub Pythona. Mój automatyk ostatnio robił wizualizację przedszkola na Ampio za pomocą OpenHaba który na wejściu do budynku na dużym ekranie miał wyświetlać cuda bajery i trochę mu to zajęło.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Rodzi się też drugie pytanie. Ile i czy jesteś skłonny płacić instalatorowi za zmianę funkcji każdego przycisku.
    U nas każdy klient który sobie tego życzy dostaje konfigurator, oprogramowanie, krótkie szkolenie i radź sobie sam. Dla nas nawet lepiej bo zdejmuje z nas odpowiedzialność za działanie systemu jeśli sobie zaprogramuje coś dziwnego np. otwarcie bramy garażowej nocą albo w trakcie wyjazdu. Choć tego typu sytuacje zabezpieczamy dodatkowo fizycznie.

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Wg sprzedawców inteligencja, na pewno Dla mnie dopóki żaden z istniejących systemów nie potrafi się uczyć, a wymaga programowania nawet najprostszych akcji, to żadna tutaj inteligencja. (Ale rozumiem agb że też się śmiejesz i to była ironia )
    To jest to co często trzeba tłumaczyć klientom, że inteligentny dom na tym świecie być może mają Elon Musk, Bill Gates czy Larry Page a przynajmniej coś co go przypomina.

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Hehe czyli póki co nic nie zrobiłeś bo zrobienie oświetlenia to żadna automatyka tylko sterowanie zwykłe. Powiąż to logikami z kilkoma innymi rzeczami (jeśli w ogóle się będziesz bawił w takie coś) to wtedy dopiero będziesz mógł pogadać.
    Do sterowania to wystarcza mi Arduino. Domoticz włącza mi i wyłącza oświetlenie np. budząc czy w wiatrołapie przed wyjściem i wejściem. Automatycznie (na razie z zegara).

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    otwarcie furtki komendą głosową jak gospodyni w kuchni ma ręce od ciasta i widzi przez okno że przyszedł znajomy.
    Do czego w takiej sytuacji służy domofon?



    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Wchodzi na forum kobieta która na dzień dobry oświadcza że nie ma o tym pojęcia i właśnie się dowiedziała
    Dowiedziała się, że są rozwiązania darmowe a nie tylko za dziesiątki tysięcy. Są to rozwiązania otwarte i wiele osób je rozwija dzieląc się wiedzą i gotowcami za darmo. Za pieniądze też pomoc znajdzie. Może teraz poczytać i o tych rozwiązaniach i je rozważyć. Wolałbyś, żeby o tym nie przeczytała?

  7. #127
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dowiedziała się, że są rozwiązania darmowe a nie tylko za dziesiątki tysięcy. Są to rozwiązania otwarte i wiele osób je rozwija dzieląc się wiedzą i gotowcami za darmo. Za pieniądze też pomoc znajdzie. Może teraz poczytać i o tych rozwiązaniach i je rozważyć. Wolałbyś, żeby o tym nie przeczytała?
    Absolutnie nie. 15 lat temu sam lubiłem coś zmajstrować samemu dla siebie. Obecnie też ale skupiam się raczej na rzeczach które można wprowadzić na rynek. Stwierdzam tylko fakt, że ktoś kto zadaje pytania jako amator nie mający pojęcia o tej technologii nie robi tego po to żeby poskładać sobie samemu automatykę. Poza tym nie ma czegoś takiego jak darmowe rozwiązania. Są tańsze wymagające poświęcenia sporej ilości czasu, dobre dla kogoś kto sam to potem będzie serwisował.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do czego w takiej sytuacji służy domofon?
    Do tego co zwykły ale dający całe spektrum dodatkowych funkcjonalności. Równie dobrze można zadać pytanie "do czego w takiej sytuacji służy zwykły wyłącznik?". W instalacji elektrycznej do włączenia jakiegoś obwodu. W instalacji inteligentnej do jednoczesnego sterowania światłem, roletą, dźwiękiem, rekuperacją, do zadawania temperatury, do wyświetlania różnych wartości, do powiadamiania dźwiękowego, jako gong a w systemach rozproszonych może być dodatkową jednostką logiczną. A to tylko zwykły włącznik

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Są tańsze wymagające poświęcenia sporej ilości czasu, dobre dla kogoś kto sam to potem będzie serwisował.
    A te droższe niby nie wymagaja poświecenia sporej ilości czasu? I klient dostaje to, co nie powiedział, że nie chce i nie dostaje tego, co nie wiedział, że może chcieć.


    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Do tego co zwykły ale dający całe spektrum dodatkowych funkcjonalności.
    U mnie domofon nigdy nie służył do wyglądania przez okno ani otwierania furtki jak ktoś nie "zapukał" (do tego służyl prostacki przycisk).. Faktycznie spora dodana funkcjonalność
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-03-2019 o 20:51

  9. #129
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A te droższe niby nie wymagaja poświecenia sporej ilości czasu? I klient dostaje to, co nie powiedział, że nie chce i nie dostaje tego, co nie wiedział, że może chcieć.
    A jaką rolę w tym wszystkim pełni integrator? Mam na myśli dobrego integratora z doświadczeniem. Chyba po to żeby inwestor nie musiał bawić się w składanie klocków z arduino i uczyć się jak działa automatyka i jak się ją programuje. Pewnie dlatego też zwykle nie robi sobie dachu bo dekarz zrobi to lepiej, nie zaleje mu domu i w efekcie końcowym wyjdzie to taniej.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A tak konkretnie? Jak widzę kogoś przez okno, to do otwierania furtki nawet głosowo nie potrzebuję domofonu.
    Męczą mnie tego typu bezcelowe konwersacje nie prowadzące do niczego. Zapytałeś w jakim celu integruje się wideofon z automatyką więc Ci na to odpowiedziałem. Funkcji dających przy dwukierunkowej integracji wideofonu z automatyką jest sporo, wymieniłem Ci niektóre z nich. A jak widzisz kogoś przez okno i nie możesz chwilowo odejść od pieca to głosowe otwarcie furtki jest całkiem wygodną funkcją. Możesz też sobie machnąć ręką przed detektorem gestów żeby ją otworzyć, kliknąć dwa razy włącznik światła pod szafką i co tam sobie jeszcze wymyślisz. Możesz sobie nawet kopnąć lodówkę jeśli zainstalujesz czujnik wstrząsu lub przywalić z dyni w szafkę. Nie widzisz celowości takiego rozwiązania to nikt nie każe Ci z tego korzystać. Ważne, że ma takie możliwości i sporo inwestorów widzi w tym sens i komfort użytkowania.

  10. #130
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    A jak widzisz kogoś przez okno i nie możesz chwilowo odejść od pieca to głosowe otwarcie furtki jest całkiem wygodną funkcją. Możesz też sobie machnąć ręką przed detektorem gestów żeby ją otworzyć, kliknąć dwa razy włącznik światła pod szafką i co tam sobie jeszcze wymyślisz. Możesz sobie nawet kopnąć lodówkę jeśli zainstalujesz czujnik wstrząsu lub przywalić z dyni w szafkę. Nie widzisz celowości takiego rozwiązania to nikt nie każe Ci z tego korzystać. Ważne, że ma takie możliwości i sporo inwestorów widzi w tym sens i komfort użytkowania.
    Nie widzę celowości zatrudniania domofonu do otwierania furtki jak widzę kogoś przez okno. Ty widzisz? Nie zrealizujesz tego, co powyżej cytuję bez domofonu?

  11. #131
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie widzę celowości zatrudniania domofonu do otwierania furtki jak widzę kogoś przez okno. Ty widzisz? Nie zrealizujesz tego, co powyżej cytuję bez domofonu?
    A jak ją chcesz otworzyć nie mając np. telefonu pod ręką bądź nie możesz podejść do ekranu?

  12. #132

    Domyślnie

    Ta dyskusja przypomina mi trochę wątek jak tanio ktoś wybudował dom bo dużą część pracy wykonał sam. W przypadku systemu automatyki też można tak zrobić ale tu jest trochę trudniej, bo o ile pracy fizycznej może się prawie każdy nauczyć np. z Youtuba to systemów automatyki domowej w wykorzystaniem narzędzi typu OpenHab czy Domoticz (montaż elementów składowych, oprogramowanie, utrzymanie systemu, śledzenie nowych wersji, akualizacja, itd.) już tak nie zrobi. To jest zadanie tylko dla hobbystów, a nie dla przeciętnego Kowalskiego. Mówię to na podstawie własnych doświadczeń, traktuję to właśnie jako hobby a nie jako jeden z elementów budowy domu.

    Kaizen - zabezpieczyłeś się już przed możliwymi błędami/awarią serca (RPI) Twojego systemu?

  13. #133

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    U nas każdy klient który sobie tego życzy dostaje konfigurator, oprogramowanie, krótkie szkolenie i radź sobie sam. Dla nas nawet lepiej bo zdejmuje z nas odpowiedzialność za działanie systemu jeśli sobie zaprogramuje coś dziwnego np. otwarcie bramy garażowej nocą albo w trakcie wyjazdu. Choć tego typu sytuacje zabezpieczamy dodatkowo fizycznie.
    Pewnie, że lepiej. Jak popsuje, to musi zapłacić za przyjazd Po prostu trudno mi sobie wyobrazić klienta, za którego wszystko musi zrobić integrator, który na końcu dostaje konfigurator i zaczyna sam utrzymywać system sam. Nie mówię, że się nie da, ale IMO to rzadkość.

  14. #134
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Pewnie, że lepiej. Jak popsuje, to musi zapłacić za przyjazd Po prostu trudno mi sobie wyobrazić klienta, za którego wszystko musi zrobić integrator, który na końcu dostaje konfigurator i zaczyna sam utrzymywać system sam. Nie mówię, że się nie da, ale IMO to rzadkość.
    Systemu nie popsuje, co najwyżej rozprogramuje ale zawsze może wgrać nasze ustawienia. Obecnie to trzeci klient chce mieć możliwość wejścia w swoją instalację, często nawet warunkuje to przed podpisaniem umowy więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby mu to umożliwić. Chce to ma, nie chce to nie ma. Nie utrzymuje swojej instalacji, co najwyżej ma możliwość się nią pobawić i zmienić jakieś funkcjonalności. Wyjątkiem są klienci geniusze. Mamy instalację u takiego fajnego kolesia, programisty z Cisco. Tam już dawno straciliśmy kontrolę nad tym jak działa ten dom

  15. #135

    Domyślnie

    Pozwolę sobie odkurzyć wątek przez który przebrnąłem poznając za i przeciw wymienionych systemów. Będę zaczynał wkrótce inwestycje i zastanawiając się nad automatyką domu natknąłem się na swoim podwórku na firmę Deimic. Nie ma wiele informacji o ich produkcie w internecie i stad moje pytanie czy ktoś to montował , ma jakieś doświadczenie czy wiedzę o systemie?

  16. #136
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Montowałem w zeszłym roku system . Jestem z niego zadowolony. Przedstawiciele pozostałych firm straszyli brakiem możliwości rozszerzania możliwości systemu, ale nie to nie prawda. Jeżeli zrobisz z głową projekt instalacji oraz pozostawisz sobie trochę wolnych przekaźników na modułach to możesz zrobić wszystko. Niebawem przymierzam się do podłączenia ogrodu do sterowania, a minął już rok od budowy. Poza tym przeznaczenie danego okienka na telefonie czy przeznaczenie przycisku naściennego możesz do woli zmieniać z pozycji telefonu. Na moment kupowania systemu inne firmy tego nie miały. Nie wiem jak teraz?
    Nie znałem się wcześniej nic na automatyce. Większość mi wyjaśnili i jeszcze zaproponowali solidnego wykonawcę kompleksowej elektryki. Moduły mają większe, ale paradoksalnie dzięki temu zajmują mniej miejsca w rozdzielni. Elektryk pokazywał mi zdjęcia szaf pod inne firmy to potrafiły być dwa razy większe niż moja!!
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-03-2020 o 07:20 Powód: Kolejny spam=ban.

  17. #137
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DomekŁochowo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Łochowo
    Kod pocztowy
    86-065
    Posty
    6

    Domyślnie

    Instalowałem tydzień temu u siebie, konfiguracja domku 130m w jeden dzień. Czekam na internet żeby mieć kontrolę zdalną. Do zakupu przekonałem się na Budmie w tym roku w Poznaniu, a później spotkałem jeszcze jednego użytkownika. Na tą chwilę nie widzę lepszego rozwiązania i faktycznie jako jedyni mają zmianę funkcji bezpośrednio z telefonu czy tabletu z aplikacją. Chronią się patentem. Chyba bym w głowę dostał jakbym miał dzwonić po instalatora za każdym razem

  18. #138
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Jeżeli zrobisz z głową projekt instalacji oraz pozostawisz sobie trochę wolnych przekaźników na modułach to możesz zrobić wszystko.
    Pochwały od jednopostowców to niedźwiedzia przysługa - ktoś wybudował dom bez pomocy FM a zakłada konto żeby chwalić coś uruchamianego na koniec prac...

    A co do meritum - integruje się z google home?
    Dogaduje się z rtv?
    To, że jedno wciśnięcie przycisku wywołuje dowolne działanie to oczywiste. A czy wciskając ten sam przycisk, co normalnie gasi/zapala światło szybko dwa razy może się odpalić np. cyrkulacja na dwie minuty?
    Dogada się z klimą, która tylko po podczerwieni przyjmuje komendy?

  19. #139
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DomekŁochowo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Łochowo
    Kod pocztowy
    86-065
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie używałem wcześniej forum, a o tym wątku dał mi znać znajomy

    Nie wiem czy odpowiem na wszystkie pytania, pewnie dopiero za jakiś czas. Google Home - nie wiem ale chyba nie. W Siri wywoływanie akcji działa. Dla mnie to na pewno nie był żaden priorytet.

    RTV z tego co wiem to tak, chłopacy z Torunia mi pokazywali jak sterować np. Denonem. Przyciski nie obsługują wielokliku - mogę za to przypisać różne akcje w zależności od czasu trzymania. Standardowo w systemie jest do 2 sekund, do 5 sekund i powyżej 5 sekund ale w praktyce mogę to dodać jak chcę. Do tego właśnie ogromny plus że tą akcję ustawię sobie na telefonie. Akcja która ma się wykonać może zostać oczywiście dodana na dowolny czas.

    Do klimy to jak najbardziej, ten moduł będę instalował na końcu ale mam już kupiony. Mają uniwersalny IR module? (Mogę mylić nazwę). Mogę go nauczyć dowolnej komendy czyli np. obniż temperaturę, podnieś, włącz, wyłącz itp. Czysto teoretycznie mogę to wtedy przypisać do sceny i uzależnić od temperatury. Z tym poczekam do lata więc nie powiem wam jeszcze czy to działa

  20. #140
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DomekŁochowo Zobacz post
    Mogę go nauczyć dowolnej komendy czyli np. obniż temperaturę, podnieś, włącz, wyłącz itp. Czysto teoretycznie mogę to wtedy przypisać do sceny i uzależnić od temperatury. Z tym poczekam do lata więc nie powiem wam jeszcze czy to działa
    W klimach tak to nie działa. Pilot nie wysyła "podnieś temperaturę" tylko całe polecenie. "Włącz, nadmuch auto, temperatura 23, tryb chłodzenie, swing off" i co tam jeszcze klima obsługuje. Na tym polega trudność, bo nie da się tego nauczyć kopiując pilota - system musi mieć słowniczek i umieć sklejać z niego całe polecenia.

Strona 7 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony