dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 15
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 287
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał el_szakalo Zobacz post
    Witam serdecznie. Proszę o podpowiedź innej firmy zajmującej się fotowoltaiką za rozsądne pieniądze (PRV). Pozdrawiam
    A to myślisz że na priv będą opcje poniżej rynkowej ceny? Ehehehhehehe marzyciel Nadziei dla Ciebie nie ma liczysz że wszyscy wykonają robotę za Ciebie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #62

    Domyślnie

    Jak sobie poczytałem co tam wypisujecie to w sumie tylko kilka postów do mnie przemawiało, reszta to jakaś paplaniana bez założonego celu.
    Jestem po dzisiejszej rozmowie z właśnie przedstawicielem Columbusa. jest kilka kwestii które tu przytoczę (potwierdzę pewnie część z tego co było już pisane)
    1. Czemu fotowoltalika?
    roczne zużycie mam prawie 8000kWh (pompa ciepła, wentylacja mech i itd) prócz kuchenki gazowej na butlę wszystko chodzi na prądzie
    rachunek ostatni to 541,93zł za 822 kWh/ miesiąc plus te inne pierdoły przesyły i itd.
    z perspektywy 6 lat mam wzrost zapotrzebowania średnio 10% ( 2 małych dzieci córki i żona więc wszystko chodzi 3x częsciej). od prawie 2 lat nie płacę rachunku do PGE na zasadzie prognozy bo jak wyliczyli mi go o 40% wyższy niż wynikało to z potrzeb to wolałem zapłacić te 5 zł za odczyt niż oddawać im praktycznie przez 10 msc o ponad 200zł więcej w rachunku gdzie miałem tylko 2 miesiące zwrotu z nadpłat. wracając do kwestii samej instalacji, nie rozpatruję jej na zasadzie szybkiego zwrotu (tak jak było z pompą ciepła) tylko zmniejszenia miesięcznych kosztów w drenowaniu budżetu domowego. i tu są tylko 2 opcje
    - sfinansowanie inwestycji w całości z własnej kieszeni
    - sfinansowanie inwestycji w całości w formie kredytowania np. przez Columbus tak jak mi przedstawił to ich przedstawiciel

    a że wg ich wyliczeń opcja pierwsza wynosiła w granicach 48000 z falownikiem na prąd 3 fazowy oraz instalacji naziemnej dopłata i opłata montażowa dojdą pewnie dodatkowe koszta związane z odległością instalacji od domu ale to było chyba 10zł pow 50m z każdy dodatkowy metr kabla
    to w opcji 2 rata wyliczona została na ok 420zł/ msc w ich kredytowaniu a to się równa 75600 w perspektywie 15 lat
    dodam tylko że wyliczenia robione były dla 27 paneli monokrystalicznych

    do tego warunki jakie są to gwarancja totalna ok 150zł/rok gdzie serwis i inne rzeczy z tym związane są w cenie i nie martwię się o nic, całość ma gwarancję na 15 lat więc wg zapewnień coś się dzieje to dzwonię i robią to w cenie, co jest kolejnym atutem dla mnie gdzie pracuję i nie spędzam snu z powiek sobie i rodzinie (cenię ten komfort za 150 zł rocznie)
    wobec czego rozważani typu nie opłaca się lub firmie nie będę płacił są bezzasadne bo opłaci się każda opcja :
    -pierwsza jak mam kasę to kupować i tylko tak, bo wtedy relatywnie rachunki będą znikome
    -druga także się opłaca bo jak tej kasy nie mam to przynajmniej mi ktoś to wszystko załatwi za mnie i mam święty spokój i nie ważne jaka to firma będzie, a odkładanie kasy do "puszki" to pomysł od czapy bo za 4-6 lat takiego ciułania może się okazać, że panele może i stanieją ale usługa wzrośnie(a to standard) jak nie stanieją to pojawią się inne technologie co znowu będzie podnosić koszty, samo płacenie dalej rachunków wyższych niż po założeniu instalacji to też koszt, który odracza zakup tejże instalacji

    mnie z kolei nurtuje inna kwestia a mianowicie czy po roku czasu używania instalacji będę zmuszony dostawiać panele bo okaże się to jednak za mało i jaki mi wyjdzie bilans prądu oddanego do pobranego z elektrowni, ale chyba trzeba to przetestować

    na osłodę tym, którzy Columbusa nie trawią to po przeszperaniu troszkę neta trafiłem na inwestycję z IKEA, która wyceniła mi instalację na swoim kalkulatorze w kwocie 45000zł z z rabatem na karte Ikea Family 15% =38 252,64 zł hahah oczywiści to szacunek więc podejrzewam, że te 15% odbiorą w czym innym
    Jednakże zdecyduję się na pewno na jakąś firmę może i ten Columbus bo takiej gotówki nie będę w stanie wyłożyć na raz (mam sporo kredytów) ale podejrzewam że spłacę ją w 2 lata bo dokonam nadpłat które nie będę obciążane odsetkami(ta sama zasada jak przy kredytach)

    dodam już na koniec coś o stopie zwrotu instalacji
    przy kredytowaniu przez 15lat i stałym abonamencie ok 420zł/msc (co mi się nie uśmiecha) zwrot inwestycji jest datowany na ....15lat
    zaś przy kupnie za gotówkę u nich zwrot wychodzi w niecałe 9 lat ( ale pamiętać trzeba że tu jest jeszcze korzyść z niewielkich opłat za prąd ile to nie wiem)

    kerad85 lub ktoś inny co będzie czytał me wypociny zna firmy czy tez producentów LEPSZEGO SPRZĘTU to wrzucajcie te nazwy czy linki bo po to to forum też jest
    a co do programu Prosument to nie ma co liczyć już chyba dla szarego kowalskiego
    Ostatnio edytowane przez fructis77 ; 19-02-2018 o 01:20

  3. #63

    Domyślnie

    No dobra, jak już chcecie iść na łatwiznę i przepłacać to chociaż płaćcie abonament przez 10 lat a nie przez 15 lat.
    Podobną formę działania ma firma Foton Technik (należy do niemieckiego potentata Innogy) i tutaj jest abo właśnie na okres 10 lat. Zainteresowanych mogę polecić i podzielimy się prowizją
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    ostatni to 541,93zł za 822 kWh/ miesiąc plus te inne pierdoły przesyły i itd.
    Zmień taryfę i sprzedawcę prądu, bo masz najdroższy prąd w Polsce, skoro 66gr to jeszcze nie cała cena kWh. Trochę dziwne, bo w PGE w moim rejonie koszt kWh to 57gr brutto w G11. A jak grzejesz prądem, to bez wyrzeczeń w G12 zmieścisz się w 3000 zł rocznie za cały prąd a jak trochę zmienisz zwyczaje, to jeszcze kilka stówek jest do urwania.
    .
    No i zaskakująco małe zużycie w najzimniejszym miesiącu w roku jak grzejesz prądem i rocznie zużywasz 8K kWh.

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    przy kredytowaniu przez 15lat i stałym abonamencie ok 420zł/msc (co mi się nie uśmiecha) zwrot inwestycji jest datowany na ....15lat

    Nawet licząc z Twoją dziwną ceną 66gr/kWh * 8000kWh rocznie wychodzi 5280zł za prąd vs 5040zł za abonament (mam nadzieję, że podajesz cenę brutto). 240zł rocznie "zysku" o ile ta instalacja PV zaspokoi 100% potrzeb i nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów. Ale jak porównamy cenę z taryfy PGE czyli 57gr brutto to mamy 4560 zł dla PGE (ciągle G11 - bez oszczędności z G12) vs 5040zł dla Columbus. Jak wychodzi Ci że PV się zwrócą, jak koszt Columbus jest wyższy, niż koszt prądu?


    A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?

  5. #65

    Domyślnie

    Czyli Columbus bierze jeszcze rocznie 150 PLN za serwis buhehehe 15 * 150 PLN = 2250 PLN.
    Do tego ubezpieczenie instalacji szacuję na 300 PLN rocznie 15 * 300 = 4500 PLN

    4500 + 2250 = 6750 PLN
    I teraz przypomnijmy sobie ile zapłacimy Columbus przez 15 lat 75600 PLN
    75600 + 6750 PLN = 82350 PLN

    za 27 paneli monokryształ powiedzmy 275W
    27 * 275W = 7425W

    82350 / 7,425 = 11090PLN/kWp

    Przepraszam Was bardzo ale cena jaka jest każdy widzi - z dopy. I ktoś mi powie że ma kredyty w banku i krechy kolejnej nie dostanie, ok chłopie bierz, ale z mojej perspektywy za to można postawić połowę niezłej chałupy. A nie jakąś instalację PV.

    7,5kW po 4000 PLN/kWp = 30000PLN tyle realnie powinno to kosztować a w Columbus niewiele mniej niż 3 razy tyle.
    Dodatkowo weźmy straty coroczne na panelach powiedzmy 0,8%
    15 *0,8 = 12%
    Więc z 7,425 kW po 15 latach będzie 6,5kW i weźmiesz kolejny kredyt aby kupić nowe panele?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?
    Kupuję watrouter i nic do sieci nie wypłynie, a i z sąsiadem mogę się podzielić wszak oddaje moje a nie czyjeś A jak mam się odłączyć od sieci to niech oddają kasę za przyłącze a ja sobie kupię już jakiś magazym energii ale wtedy każdy Kowalski też może się odłączyć i jechać na agregacie - prawda? Więc z sąsiadem damy radę ja i on rezygnujemy z prądu i damy sobie radę.
    Zaraz później odłączam wodę, mam własną studnię kupuję uzdatniacz i podziele się z sąsiadem z 7,2m2 mam aż nadmiar gorącej wody do kompletu szambo ekologiczne.
    Na koniec rura preizolowana do mojego kotła na ekogroszek, mam swoj opał też mogę się z sąsiadem podzielić. Może być kombinatoryka stosowana.
    Tylko jak będzie podatek od słońca Ci co nie mają PV też zapłacą bo nie może być dyskryminacji
    A później się okaże że każdy ma zgłoszony 1kWp a w rzeczywistości 10kWp stoi na dachu ale oczywiście niepodłączone
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 19-02-2018 o 14:04
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zmień taryfę i sprzedawcę prądu, bo masz najdroższy prąd w Polsce, skoro 66gr to jeszcze nie cała cena kWh. Trochę dziwne, bo w PGE w moim rejonie koszt kWh to 57gr brutto w G11. A jak grzejesz prądem, to bez wyrzeczeń w G12 zmieścisz się w 3000 zł rocznie za cały prąd a jak trochę zmienisz zwyczaje, to jeszcze kilka stówek jest do urwania.
    .
    No i zaskakująco małe zużycie w najzimniejszym miesiącu w roku jak grzejesz prądem i rocznie zużywasz 8K kWh.



    Nawet licząc z Twoją dziwną ceną 66gr/kWh * 8000kWh rocznie wychodzi 5280zł za prąd vs 5040zł za abonament (mam nadzieję, że podajesz cenę brutto). 240zł rocznie "zysku" o ile ta instalacja PV zaspokoi 100% potrzeb i nie wygeneruje żadnych dodatkowych kosztów. Ale jak porównamy cenę z taryfy PGE czyli 57gr brutto to mamy 4560 zł dla PGE (ciągle G11 - bez oszczędności z G12) vs 5040zł dla Columbus. Jak wychodzi Ci że PV się zwrócą, jak koszt Columbus jest wyższy, niż koszt prądu?


    A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?
    jeśli chodzi o stawkę za taryfę g11 to nie ustalam jej ja ale tak jest. taryfa g12 była już przerabiana w moim domu i rachunki miałem ok 25% wyższe niż przy g11. Skąd? A nao stąd że mam małe dzieciaki 2 córy i żonę hahah, pralki chodzą min 4 w tygodniu na dzieciaki a jeszcze są nasze ubrania zmywarka codziennie to min tak samo piekarnik, woda leje się wannami ( jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3) do tego chodzi wentylacja mech i lodówa -standard 24h. Wiem można przecież powiedzieć ale trzeba to robić w godzinach kiedy prąd jest tańszy, tak ale jak się jest w domu bez dzieciaków. Pracując nie mam zamiary ślęczeć po nocach żeby wyjąć pranie rozwiesić i naładować 2 wsad czy tak samo ze zmywarką a gdzie je rozwiesić i kiedy o 4 w nocy? poza tym dochodzą nieplanowane zwolnienia lekarskie i co siedzieć z dzieckiem w domu przy świecach i grać w kamienie? NIE
    po to pracujemy aby coś mieć a za tym czas dla siebie i rodziny oraz pewną dozę spokoju a nie latać w tańszych taryfach z jęzorem na brodzie, ja chcę żyć nie kopać sobie grób poprzedzony stresem i innymi pierdołami stąd też nie nastawiony jestem na oszczędzanie zwłaszcza jak mam pompę ciepła bo mam już samą korzyść z tego że nie płacę za sezon grzewczy po 7-8tys jak mają moi sąsiedzi. Sam zakup był mi odradzany i wszyscy kwitowali kiedy mi się to zwróci ? ale co ma mi się zwracać ? ka korzystam a najważniejsze u każdego jest wydawać miesięcznie jak najmniej a nie ciskać się z myślami czy teraz rach za prąd czy gaz czy olej a może węgiel
    Jak wcześniej pisałem jest to kwestia czy ta instalacja pokryje mi zapotrzebowanie czy będę musiał dopłacać i ile. posiedziałem sobie na jutubie i widziałem tam sporo i nie nastawiam się na to że nie zapłacę za prąd , bo zapłacę ale jak będzie to w przeliczeniu za rok nawet 1000zł miesięcznie poniżej 100 to czy nie opłaca się to????

    dla mnie jak z pompą OPŁACA bo nie unikniemy płacenia chyba że zamieszkasz w lesie.

    Trzeba korzystać z życia anie z nim walczyć

    Zakup drogi nawet jak wyliczamy to w kredytowaniu przez firmę x to będzie razy 2 ( i ta opcja jest najgorsza ale jak kogoś nie stać wydać takiej kasy od razu to musi z tym żyć ) i zgadzam się z wami że lepiej jest załatwiać samemu ale na to potrzeba czasu a ja go nie mam aby latać za wszystkim.
    W moim przypadku będzie pewnie tak,że wezmę na abonament i w 2 lata postaram się spłacić 9ale wszystko będzie to potwierdzone jakie warunki da kredytobiorca a Columbus zapewniał że spłata w dowolnym okresie bez kosztów i itp czy prawda okaże się jak będę miał umowę kredytową to się podzielę tu z wami)

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    A swoją drogą, co będzie, jak rządzący uznają, że już dosyć naiwnych na PV złapali i opodatkują słońce albo uchwalą ustawę o OZE w której będzie stało, że masz do wyboru oddać bezpowrotnie całą niezużytą na bieżąco produkcję prądu, albo odłączyć się od sieci?
    co do tego to powiem Ci że mam to gdzieś co będą zmieniać póki to mi będzie służyło a jeśli chodzi o nadprodukcję to i tak ją oddajesz już teraz

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    jeśli chodzi o stawkę za taryfę g11 to nie ustalam jej ja ale tak jest
    Nie, nie jest tak. Jesteś marketingowcem Columbusa, że aż tak zaklinasz rzeczywistość? Ceny poniżej - z oficjalnej aktualnej taryfy zatwierdzonej przez URE dla rejonu Warszawa. Większość PGE ma takie ceny. A te nieliczne co mają inaczej niewiele się różnią.

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    taryfa g12 była już przerabiana w moim domu i rachunki miałem ok 25% wyższe niż przy g11.
    To jest niemożliwe. Nawet używając 100% w drogiej strefie (co jest oczywiście niewykonalne) wychodzi max 14% drożej. Nie da się zapłacić 25% więcej niż w G11 przy G12.



    (4242,4zł-3720,8zł)/3720zł=14,02%

    O 14% MAKSYMALNIE może wyjść rachunek w G12 wyższy, niż w G11. Gdy w nocy siedzisz przy świeczkach, wyłączasz wentylację, ogrzewanie i CWU.


    Abonament jest o 3zł droższy i powoduje zmianę do 14,25%. Ciągle daleko do 25% a przecież nie da się ciągnąć całego prądu w drogiej strefie. A przy 75% zużyciu w drogiej G12 zrównuje się z G11.



    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    A nao stąd że mam małe dzieciaki 2 córy i żonę hahah, pralki chodzą min 4 w tygodniu na dzieciaki a jeszcze są nasze ubrania zmywarka codziennie to min tak samo piekarnik, woda leje się wannami ( jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3) do tego chodzi wentylacja mech i lodówa -standard 24h.
    Urządzenia chodzące z tą samą mocą 24/7 generują średni koszt kWh 51,5gr/kWh w G12 a w G11 57,2. Czyli wszystko co tak działa kosztuje 10% mniej w G12, niż przy G11.


    100% CWU bez problemu grzejesz w taniej strefie i nawet tego nie zauważysz. Ogrzewanie nawet puszczone samopas 24/7 i tak zużywa więcej w taniej strefie (chociaż czasowo to to 42%), bo wtedy masz mniej zysków słonecznych, bytowych i niższe temperatury za oknem. I to już powoduje, że masz z 60-70% zużycia w taniej strefie. Jak do tego puścisz pranie i zmywanie z opóźnionym startem (oczywiście nie ma obowiązku - ale dzięki temu oszczędzasz jakieś 40gr na każdym cyklu) - to jeszcze więcej. Bez większych wyrzeczeń da się zrobić 80% w taniej strefie a bez żadnych wyrzeczeń 65-75%.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	columbusvspge.jpg
Wyświetleń:	10167
Rozmiar:	22,6 KB
ID:	407761   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	columbusvspge2.jpg
Wyświetleń:	10173
Rozmiar:	24,1 KB
ID:	407762  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-02-2018 o 08:46

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Czyli Columbus bierze jeszcze rocznie 150 PLN za serwis buhehehe 15 * 150 PLN = 2250 PLN.
    Do tego ubezpieczenie instalacji szacuję na 300 PLN rocznie 15 * 300 = 4500 PLN

    4500 + 2250 = 6750 PLN
    I teraz przypomnijmy sobie ile zapłacimy Columbus przez 15 lat 75600 PLN
    75600 + 6750 PLN = 82350 PLN

    za 27 paneli monokryształ powiedzmy 275W
    27 * 275W = 7425W

    82350 / 7,425 = 11090PLN/kWp

    Przepraszam Was bardzo ale cena jaka jest każdy widzi - z dopy. I ktoś mi powie że ma kredyty w banku i krechy kolejnej nie dostanie, ok chłopie bierz, ale z mojej perspektywy za to można postawić połowę niezłej chałupy. A nie jakąś instalację PV.
    jśli ty wyliczasz ubezp na 300 za rokza foto, to 450rocznie mnie kosztuje ubezp full opcja całej chałupy z pompą ciepła z oc z nnw na wszystkich członków rodziny i od kradzieży i włamania i jeszcze cuda niewidy typu usługi naprawcze elektryczne hydrauliczne serwisowe 2x na rok, do tego usługa 2x na rok wyszukiwania i kupno wejściówek i biletów na eventy koncerty i iitp. (korzystam z tego w 100%) więc chyba sam ubezpieczasz się nie wiadomo gdzie?

    ty zakładasz na panel 0,275kWp Columbus twierdzi że ich panele mają 0,29 kWp więc kolejna niescisłość (ale rozumiem że to uogólnienie) ja natomiast wracam do tematu komfortu
    to że ma się kredyt nie znaczy że nie dostaniesz kolejnego

    ja mam na 2000 klocki za chate miesięcznie (tak na oko, teraz chyba nawet poniżej ) do tego koszt średnio 550 za prąd teraz i to tyle ze mnie gdzie pochłania mi życie w domu
    więc nawet jak wydam 150 zł miesięcznie na obsługe życia w domu to rocznie wyjdzie mi 1800 ok a nie ok 5000 jak mam to teraz a zaraz ubezpiec
    może koszta co do domu za cały rok
    rata ok 2000/msc x 12=24000
    roczne zużycie u mnie prądu 5280
    ubezp 450
    podatki 300zł
    śmieci 300zł/
    szambo okres zimowy (latem sobie radze) 170x 5= 850
    suma 31720 a bez kredytu hip. to 7720

    i teraz w teori i w szacunku przy fotowoltalice jesli zmniejszy mi się rachunek z prąd do 1000zł rocznie to
    5280-1000= 4280 teoretycznych oszczędności
    a co za tym idzie
    7720 - 4280 = 3440 taki wychodzi koszt życia i utzrymania domu bez kredyty

    wylicza i szacuje przeciętny kowalski
    dla mnie to szczędność w życiu i wydatkach codziennych

  10. #70

    Domyślnie

    Thx serdeczne al jak mówię pralki z praniem nie zostawię na całą noc grzanie owszem można nastawić na "chodzenie w nocy ale u mnie załącza się na poziomie termostatu więc załącza się automatycznie jak temp spada o 0,5 stopnia i chodzi przez 24h a mi się nie chce bawić
    mam więc używam i niczym się nie przejmuję
    cena energii w różnych rejonach Polski się różni a że mieszkam na wsi więc przesył chyba też mam droższy
    jednak dziękuję za wyliczenia może kiedyś faktycznie się zmuszę do zabawy choć jak będzie fotowoltalika czy wogóle będzie to zasadne?

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    jśli ty wyliczasz ubezp na 300 za rokza foto, to 450rocznie mnie kosztuje ubezp full opcja całej chałupy z pompą ciepła z oc z nnw na wszystkich członków rodziny i od kradzieży i włamania i jeszcze cuda niewidy typu usługi naprawcze elektryczne hydrauliczne serwisowe 2x na rok, do tego usługa 2x na rok wyszukiwania i kupno wejściówek i biletów na eventy koncerty i iitp. (korzystam z tego w 100%) więc chyba sam ubezpieczasz się nie wiadomo gdzie?

    ty zakładasz na panel 0,275kWp Columbus twierdzi że ich panele mają 0,29 kWp więc kolejna niescisłość (ale rozumiem że to uogólnienie) ja natomiast wracam do tematu komfortu
    to że ma się kredyt nie znaczy że nie dostaniesz kolejnego

    ja mam na 2000 klocki za chate miesięcznie (tak na oko, teraz chyba nawet poniżej ) do tego koszt średnio 550 za prąd teraz i to tyle ze mnie gdzie pochłania mi życie w domu
    więc nawet jak wydam 150 zł miesięcznie na obsługe życia w domu to rocznie wyjdzie mi 1800 ok a nie ok 5000 jak mam to teraz a zaraz ubezpiec
    może koszta co do domu za cały rok
    rata ok 2000/msc x 12=24000
    roczne zużycie u mnie prądu 5280
    ubezp 450
    podatki 300zł
    śmieci 300zł/
    szambo okres zimowy (latem sobie radze) 170x 5= 850
    suma 31720 a bez kredytu hip. to 7720

    i teraz w teori i w szacunku przy fotowoltalice jesli zmniejszy mi się rachunek z prąd do 1000zł rocznie to
    5280-1000= 4280 teoretycznych oszczędności
    a co za tym idzie
    7720 - 4280 = 3440 taki wychodzi koszt życia i utzrymania domu bez kredyty

    wylicza i szacuje przeciętny kowalski
    dla mnie to szczędność w życiu i wydatkach codziennych
    Zadzwoń do pierwszej z brzegu ubezpieczalni i powiedz że chcesz rozszeżyć ubezpieczenie o instalację PV i aby ta informacja znalazła się na umowie ubezpieczeniowej. Bo Columbus mówi tylko aby zwiększyć ubezpieczenie domu o wartość instalacji powiedzmy 40000 ale skrzętnie ukrywa że na umowie musi to być wyszczególnione. Więc racamy do punktu wyjścia bo znam 3 firmy które ubezpieczają PV i wpisują to w umowę koszt 18 paneli 340 PLN.
    Więc jeśli nie wiesz to już się dowiedziałeś, a jeśli nadal nie wierzysz łap za telefon i popytaj w columbus.
    I niech zakładają nawet panele 330W nie ma znaczenia liczy się moc instalacji!

    Jak pisałem za 80000 PLN to można pół domu postawić, a nie obracać kota ogonem że ma się kredyty. Jak ma się kredyty to nie bierze się kolejnego chyba że masz w domu drukarkę nominałów po 500 PLN. Nie mam i nie miałem kredytów a jak komuś jestem dłużny 10 PLN to tego samego dnia oddaje, a jakbym miał pomyśleć o kresce na dom za którą miesięcznie płacę 2000 + instalację PV za 500 PLN to bym chyba na 4 etaty zapierdzielał aby to spłacić jak najszybciej. Ale puki dają to można brać, znam takich co mają do spłacenia ponad bańkę i kredytów na 7500 PLN/miesiąc a kasy nie ma bo roboty nie ma. Dom postawiony za kreskę wart powiedzmy 350000 i pytanie ogłosić upadłość konsumencką czy płacić kredyty za wszy. Rób jak chcesz, ja mam i sobie chwalę.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał fructis77 Zobacz post
    jeszcze 2 lata temu szambo opróżniałem co 2,5 miesiąca teraz co miesiąc, 10m3)
    ...
    W moim przypadku będzie pewnie tak,że wezmę na abonament i w 2 lata postaram się spłacić 9ale wszystko będzie to potwierdzone jakie warunki da kredytobiorca a Columbus zapewniał że spłata w dowolnym okresie bez kosztów i itp czy prawda okaże się jak będę miał umowę kredytową to się podzielę tu z wami)
    Jak Wam się to udawało?! U nas woda nie leje się wannami, a co miesiąc idzie 10 m3.

    Druga sprawa, chcesz brać w Columbus mimo, że wyżej podałem info o Foton Technik, gdzie zamiast 15 lat, masz 10 lat za to samo.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Druga sprawa, chcesz brać w Columbus mimo, że wyżej podałem info o Foton Technik, gdzie zamiast 15 lat, masz 10 lat za to samo.
    Reklama, reklama już od rana.. reklama...
    U mnie co 2 miesiące chodzi pan sprawdza pobór wody, a później podlicza tyle samo ze ściekami. I okazuje się że 1m3 wody ze ściekami kosztuje około 13 PLN.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 20-02-2018 o 22:03
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #74

    Domyślnie

    Nie nie będę reklamował tu Columbusa już patrzyłem na tę firmę Foton Technik i na pewno się z nimi skontaktuję zwłaszcza że jestem z podlaskiego i okazuje się że ta firma współpracuje z Politechniką Białostocką co jest jeszcze większym plusem bo mam wielu znajomych tam pracujących więc na pewno się dowiem co i jak, zwłaszcza że choćby od czapy wlazłem na IKEA gdzie oni też zajmują się tym tematem z jakąś firmą i na bank z wstępnych wyliczeń wyszło już na wstępie o 6tysi taniej . Jak zawsze diabeł będzie tkwił w szczegółach. Co do zużycia wody to mam tak więc widać że jest to 10m3 co miesiąc ostatnie zużycie za kwartał to 34m3 koszt 1m3 to 2,33 netto więc cały rach za wodę mam 85,56 brutto. Zaznaczam że mam szmbo a nie kanalizację.

    dzięki wszystkim za rady i poddawanie pod dyskusję i wyliczenia dla mnie też jak i co się widzi o wiele szerzej na to spojrzałem
    i co ważniejsze nawet jesli instalacja nie będzie w pełni wydajna na moje potrzeby to przecież zawsze mogę pobawić się w ustawienia pompy ciepła i inne takie pierdoły
    Dzięki serdeczne
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180221_063724.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	30,6 KB
ID:	407806  
    Ostatnio edytowane przez fructis77 ; 21-02-2018 o 06:03

  15. #75

    Domyślnie

    marcinbbb i innym dziękuję Wam bo już wiem że na krechę tego brać nie będę tylko będę traktował jako zakup za gotówkę, na zimę miał być samochód będzie to hahah
    z miłą chęcią podzielę się z tu na formum efektem tego alternatywnego zasilania ale to dopiero za min jakieś pół roku
    pozdrawiam

    ps. może ktoś z czytających ma przykład takiej instalacji w woj podlaskim to bym chciał też dowiedzieć się u źródła jak to wygląda w praktyce

  16. #76

    Domyślnie

    Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...
    Dokładnie tak jest kilka minut po 10 a moje już kręcą ponad 2,2kW dziś znów wpadnie z 15kWh.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Za pół roku to bez sensu brać. Najlepiej na wiosnę, żeby produkowały już, bo przez zimę to za wiele tego nie będzie...
    Faktycznie masz rację sprawa już jest dla mnie jasna i mam plan cisnąć już gotową instalację od kwietnia
    THX Panowie raz jeszcze

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    eprom

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Suwałki
    Kod pocztowy
    16-402
    Posty
    244
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    w przeciągu 2 miesięcy ja również przymierzam się do montażu fotowoltaiki. Na poniedziałek jestem umówiony z przedstawicielem firmy Columbus, szukałem różnych ofert, wysłałem zapytania do różnych firm, Hewalex ma nawet ciekawą ofertę ale nie odpisują, a czekam tydzień. Interesuje mnie rozłożenie na raty, moc ok 5-7kWp. czy mozecie zaproponować jakąś firmę która kompleksowo się tym zajmie oraz ma umowę z bankiem na szybkie załatwienie kredytu.
    Kornel energo 96m2, solbet 24cm+grafit 20cm, okna 3 szyby, podłoga styro 20cm, pc do cwu hewalex+zasobnik 300l, co kospel z c.ps. 12kW rurki akumulacja, reku provent mistral 300, PV 9,94kW qcells 355w, + sofar 8.8

  20. #80

    Domyślnie

    Foton Technik, pisałem ale teraz nie mogę znaleźć tych wpisów ...
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

Strona 4 z 15

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony