dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie Brink Renovent Excellent - problem z wydajnością

    Mam taki problem z reku, jakiś czas temu potrafił osiągnąć maksymalną wydajność teraz gdy ustawiam na 300m3/h, żaden z wentylatorów nie osiąga takiej wartości. Dodatkowo pojawiają mi się duże wartości oporu na sterowniku.

    Ustawienie 150m3/h
    Wskaźniki
    Nawiew 150m3/h
    Wywiew 150m3/h
    Ciśnienie nawiewiu 174 Pa
    Ciśnienie wywiewu 86 Pa

    Ustawienie 300m3/h
    Wskaźniki
    Nawiew 210m3/h - do 300 to się nawet nie zbliża
    Wywiew 259m3/h
    Ciśnienie nawiewiu 321 Pa
    Ciśnienie wywiewu 294 Pa



    Z tego co się orientuję ta centrala ma spręż na poziomie 150Pa, a tutaj opory pokazuje 321 Pa na nawiewie, nawet przy 150m3/ na nawiewie jest 174 Pa, a z dokumentacji Brinka wynika, że przy tej prędkości to maksymalnie 66 Pa, chyba, że ja coś źle interpretuje, albo ten sterownik oszalał w co wątpię Ktoś ma pomysł?

    Wczoraj przedmuchałem kratki od czerpni i wyrzutni ale bez zmian, jutro planuję przejrzeć wymiennik i wentylatory jeżeli uda mi się dostać do centralki.

    Załączam też zdjęcie ze sterownika:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	brink.jpg
Wyświetleń:	412
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	391799
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    nikt nic?
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    jedrek244

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Posty
    313

    Domyślnie

    a filtry?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Filtry wymieniam regularnie, siatkę ostatnio czyściłem kompresorem zarówno czerpnie jak i wyrzutnie.
    Może dzisiaj będzie czas przyjrzeć się centralce w środku.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Wszystko przeczyszczone, ale bez zmian

    Czerpnia jest w podbitce raczej nie ma jakiegoś konkretnego producenta.

    Poniżej fotka:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czerpnia.jpg
Wyświetleń:	273
Rozmiar:	32,2 KB
ID:	393012
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Na ten moment wciąż czekam na serwis, a upałek daje się we znaki. Przy takich oporach ciężko schłodzić dom wieczorem ;(

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Na ten moment wydaję się, że to coś z centralą. Panowie z firmy, która montowała mi system odłączyli rury i na "czystym" rekuperatorze było prawie 40Pa oporu na nawiewie. Teraz czekam na serwis Brinka.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotri

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebastain Zobacz post
    Na ten moment wydaję się, że to coś z centralą. Panowie z firmy, która montowała mi system odłączyli rury i na "czystym" rekuperatorze było prawie 40Pa oporu na nawiewie. Teraz czekam na serwis Brinka.
    Witam,

    Coś już wiadomo w sprawie? Daj proszę znać po wizycie serwisu.
    U mnie właśnie zauważyłem podobny problem tylko, że wywiew nie daje rady.
    Czyściłeś może wymiennik i wentylatory? Mój chodzi około 2,5 roku więc może nadszedł czas czyszczenia wnętrza.
    Masz oryginalne filtry? Bo nie wiem co powie serwis na nie oryginały w razie ewentualnej wizyty u mnie.
    Projekt Ciepły z pracowni Domek. 115m2 pow użytkowej. Sciany styropian: 17cm 031, dach: 15+18 wełny( 035+038 ). podłoga 13cm EPS100 038. Okna trzyszybowe. Rekuperator Brink Excellent. Gaz GZ50: Junkers Cerasmart ZSB16-1A z pogodówką. Całość podłogówka.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Aurin

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-160
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie,
    Mam podobny problem z Brink Renovent Excellent 300. Nie mogę osiągnąć maksymalnego wydatku powietrza, maks to 225m3/h. Przy powietrzu 150 m3/h spręż powietrza wynosi przy nawiewie 146 Pa, przy wywiewie 117 Pa.
    Ktoś wie jaka może być tego przyczyną. Komuś udało się cokolwiek ustalić.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotri

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    144

    Domyślnie

    Mój problem udało się rozwiązać. Przeczyściłem wymiennik i troszeczkę wentylatory, tyle ile sięgnąłem beż wyciągania modułu wentylatorów.
    Nie myłem nawet wymiennika jak to jest w instrukcji, po prostu trochę kurzy osiadło blokując przepływ.
    Projekt Ciepły z pracowni Domek. 115m2 pow użytkowej. Sciany styropian: 17cm 031, dach: 15+18 wełny( 035+038 ). podłoga 13cm EPS100 038. Okna trzyszybowe. Rekuperator Brink Excellent. Gaz GZ50: Junkers Cerasmart ZSB16-1A z pogodówką. Całość podłogówka.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    U mnie podejrzenie padło na wymiennik.
    Po odłączeniu kanałów na samym rekuperatorze, opory na nawiewie są bardzo duże (przy 150m3/h prawie 130Pa, na wywiewie tylko 50Pa).
    Przy odwróceniu wymiennika problemy pojawiają się na wywiewie więc wydaje się, że problem musi być z wymiennikiem.

    Dla mnie ten wymiennik wydaje się czysty (oczywiście nie wiem czy w środku się coś nie zadziało) więc nie wiem co to może być, a ceny nowego to jakaś pomyłka.
    Panowie z serwisu powiedzieli, że postarają się przywieźć inny wymiennik na chwilę aby ocenić czy faktycznie to jest problem.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotri

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebastain Zobacz post
    U mnie podejrzenie padło na wymiennik.
    Po odłączeniu kanałów na samym rekuperatorze, opory na nawiewie są bardzo duże (przy 150m3/h prawie 130Pa, na wywiewie tylko 50Pa).
    Przy odwróceniu wymiennika problemy pojawiają się na wywiewie więc wydaje się, że problem musi być z wymiennikiem.

    Dla mnie ten wymiennik wydaje się czysty (oczywiście nie wiem czy w środku się coś nie zadziało) więc nie wiem co to może być, a ceny nowego to jakaś pomyłka.
    Panowie z serwisu powiedzieli, że postarają się przywieźć inny wymiennik na chwilę aby ocenić czy faktycznie to jest problem.
    Mój jakoś specjalnie na brudny też nie wyglądał, a mimo to te drobiny kurzu powodowały solidny opór. Niestety nie zrobiłem żadnych zdjęć.
    Wymiennik jakoś skomplikowanie nie wygląda, żeby miało się coś posuć. Może porządne mycie jak w instrukcji nakazują? Przedmuchanie jakimś kompresorem jeśli dozwolone?
    Projekt Ciepły z pracowni Domek. 115m2 pow użytkowej. Sciany styropian: 17cm 031, dach: 15+18 wełny( 035+038 ). podłoga 13cm EPS100 038. Okna trzyszybowe. Rekuperator Brink Excellent. Gaz GZ50: Junkers Cerasmart ZSB16-1A z pogodówką. Całość podłogówka.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Czy przedmuchanie jest dozwolone to nie wiem, ale robiłem taki test (jeżeli okaże się, że to faktycznie będzie wymiennik wtedy spróbuję go przedmuchać jeszcze solidniej bo co mi szkodzi).
    Generalnie po takim przedmuchaniu na jakiś czas spadło do 80-90 ale po kilku godzinach powróciło do 130.

    Ciężko powiedzieć jak to dokładnie umyć, skoro jedynie co można zrobić to zanurzyć to w wodzie. Trochę w wannie go pomoczyłem, ale chyba jakoś specjalnie nie pomogło Spróbuje jeszcze na pewno powalczyć, tylko muszę znaleźć coś co zmieści go całego, bo w wannie tak nie do końca mogę go zanurzyć.

    A w jaki sposób Ty go wyczyściłeś? Z jakimś płynem?
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  14. #14

    Domyślnie

    Czym można pomierzyć opory na instalacji?
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Czym można pomierzyć opory na instalacji?
    No u mnie mierzy reku i pokazuje sterownik.

    Jeżeli masz Aerisa to na pewno masz jakieś pomiary.

    Oczywiście ja mówię tutaj o całkowitym oporze nie samej instalacji. Jeżeli masz łatwo odłączane przyłącza, to możesz sprawdzić wskaźniki bez podłączenia i z podłączeniem.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotri

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Wielkopolska
    Posty
    144

    Domyślnie

    Potwierdzam, w tym roku samo czyszczenie wymiennika i wymiana filtrów nie pomogło. Reku stawał się coraz głośniejszy i rosły wartości. Przedmuchanie rurek pomogło, a raczej z tego co zauważyłem kurz chyba po prostu osiadł na końcach rurek przy wentylatorze.
    Projekt Ciepły z pracowni Domek. 115m2 pow użytkowej. Sciany styropian: 17cm 031, dach: 15+18 wełny( 035+038 ). podłoga 13cm EPS100 038. Okna trzyszybowe. Rekuperator Brink Excellent. Gaz GZ50: Junkers Cerasmart ZSB16-1A z pogodówką. Całość podłogówka.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    del -przenioslem
    Ostatnio edytowane przez dwiecegly ; 19-11-2018 o 13:17

  18. #18

    Domyślnie

    Mam pytanie/ Jak bardzo trzeba rozbebeszyć reku zeby sie dostac do tych rurek cisnieniowych ? Rozumiem że trzeba wyjąćwymiennik? Rurki jak sa montowane? Tylko wciskane czy trzeba je odkręcać z jakis króććów. Ile czasu sobie zarezerowować na tą robotę?
    Mam też wysokie opory na nawiewie.

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    mam podobne problemy z wydajnością. Mój Renovent 300 ma ponad 3 lata i od początku miałem problemy opisane tutaj na forum, czyli cieknącą wodę i muszki z nawiewu. Pierwszy problem udało się rozwiązać rynienką, drugi jeszcze przez instalatorów poprzez montaż dodatkowego filtra wstępnego przed rekuperatorem.

    Obecnie mam problem z sporadycznie pojawiającym się błędem E100 (czujnik ciśnienia po stronie nawiewnej). Zanim zabrałem się do rozebrania wentylatorów dla 100m3/h rekuperator osiągał jakieś 80m3/h przy sprężu wlotowym ponad 300Pa. Po czyszczeniu wymiennika, czerpni, filtrów i wentylatorów osiągał nawet 150m3/h. Wcześniejsze 100 m3/h dobijał przy około 170Pa. To było tydzień temu, dzisiaj znowu pojawił się błąd. Próbowałem przedmuchać rurki od ciśnienia, odkurzałem je w obie strony i nie wiem co jest nie tak.
    Jak jest ustawione 100m3/h to osiąga przy około 300Pa, bardzo głośno pracuje i jest dość niestabilny w porównaniu do wywiewnego (oscyluje cały czas od 70-120m3/h)
    Jak jest ustawione 150m3/h to maksymalnie osiąga 120m3/h i oscyluje pomiędzy 0 Pa - 360Pa. Zdarza się, że nagle pokazuje 0Pa i 0m3/h. Rurki są w pełni drożne, jak zassysam przez nie powietrze to wydaje się ,że wszystkie 4 (nawiewne i wywiewne) mają podobny opór.
    Wywieny układ osiąga 100m3/h przy sprężu 45Pa, 150m3/h przy sprężu około 110Pa.

    Dziękuję za ewntualną pomoc.

  20. #20

    Domyślnie

    Udało mi się w pewnym sensie rozwiązać problem i jestem zaskoczony. W filtrze wstępnym mam materiał typu G4 dla którego kierunek umieszczenia nie wpływa na instalację. W rekuperatorze na wejściu mam F7, który był umieszczony "śliską stroną" od strony czerpni. Jak obróciłem filtr "śliską stroną" w kierunku wymiennika odczyty są zupełnie inne.
    dla 100m3/h osiąga 100m3/h przy 160Pa
    dla 150m3/h osiąga 150m3/h przy 300 Pa,
    z wyższymi wartościami ma problem ale tak było od początku ze względu na użycie dodatkowego filtra wstępnego. W zimie dokładałem jeszcze kasetkę z węglem aktywnym, która jeszcze bardziej pogarszała te wyniki. W tym roku jeszcze jej nie wstawiłem.
    Jak to możliwe, że ukierunkowanie tego materiału F7 ma taki wpływ?
    Dodatkowo od samego początku nie używam oryginalnych filtrów, tylko zakupiłem kasety w których dużo łatwiej wymienia się ten materiał (szukałem powodu przedostawania się muszek przez rekuperator). Niestety nic to nie dało i dopiero filtr przed rekuperatorem rozwiązał temat.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony