dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 27 z 29
Pokaż wyniki od 521 do 540 z 564
  1. #521
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dla pewności porównaj parametry wentylatorów, wielkość wymiennika (im większy tego samego modelu, tym mniejsze opory) i rodzaj filtrów (co do zasady im dokładniejsze, tym większe opory - ale budowa filtra też ma istotny wpływ).
    Home H 650 i reQnet H 400/500 mają chyba wymienniki tej samej wielkości, podobne filtry M5, wentylatory są EBM, ale reQnet ma inne, ciekawe dmuchawy - trzeba by porównać parametry z tymi w thessli.


    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Boję się, że 500m3/h nie wystarczy lub będzie na styk (a ponoć dobrze mieć zapas), bo powierzchnię do ogrzewania/rekuperowania mam po podłogach 280m2 a kubatura ok 630m3 ale uwzględniam duży korytarzo-holl na parterze 31m2=80m3 oraz duży korytarz na poddaszu 23m3 =55m3 czyli odejmując korytarze wychodzi akurat 500m3 ). Pytanie czy reQnet 500H wystarczy mi na mój dom? Bardzo rzadko ale jednak będzie wychodził na wysokie obroty jak na poddaszu w części biurowej w dużej sali będą lekcje grupowe (max 1 nauczyciel + 6 dzieci, to są sporadyczne sytuacje parę lekcji tygodniowo, zdecydowana większość to lekcje indywidualne 1na1).


    Podpierając się normą dot. wentylacji to wychodzi mi:
    - kuchnia 70m3/h
    - mieszkanie 3 lub więcej osób (2 dorosłych + 3 dzieci) 50m3/h
    - dwie łazienki 100m3/h
    - dwa WC 60m3/h

    = 280m3/h

    plus:
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) DUŻA SALA 7x20m3/h = 140m3/h
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) MAŁA SALA 2x20m3/h = 40m3/h
    część firmowa MAX (przez parę godzin tygodniowo) 180m3/h

    wszystko razem 460m3/h to reku 500m3/h wystarczy?
    A model reQ V.550 nie dasz rady zamontować? Ma trochę większą wydajność. Albo wybierz wymiennik entalpiczny, ma mniejsze opory i centrala ma większy spręż - jak bedziesz tak ostro zimą wentylować to odzysk wilgoci się przyda. Z plusów reQnet sam Ci wejdzie na max obroty jak wpadnie więcej osób do domu, nie będziesz musiał tego pilnować.

  2. #522
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    - mieszkanie 3 lub więcej osób (2 dorosłych + 3 dzieci) 50m3/h
    I toi jest istotne. Sam dom nie produkuje ani wilgoci, ani dwutlenku węgla (może czasowo wchłaniać jak ktoś w nim naprodukuje a jak nikogo nie ma to oddawać). Więc nie patrz na metraż. Ale jest jeden haczyk. Trzeba rozpatrywać poszczególne pomieszczenia osobno.
    Jak masz trzy sypialnie jednoosobowe + jedna dwuosobowa, to trzeba policzyć ze 3x30 + 2x30m3/h dla samych sypialni. I masz 150m3/h.
    Ponieważ nikt w domu jednorodzinnym nie robi instalacji "idącej" za człowiekiem, trzeba jeszcze przewidzieć małe co nieco dla innych pomieszczeń - salon i inne w których masz NAWIEW. Na salon dałbym z 50m3/h. Dlaczego tak mało? Zazwyczaj ma ogromna kubaturę (czyli bufor na dwutlenek) a przebywamy w nim stosunkowo krotko i nie w komplecie. Nawet licząc z zapasem - wychodzi jakieś 300m3/h. Przy czym chodzi o realna wydajność uwzględniając opory instalacji i przybrudzonych filtrów. Więc 350-400m3 nominalnie (u szanującego się producenta) to już jest z zapasem na wietrzenie i gości na weekend (oczywiście ze 2-4 osoby, a nie tłumy - ale dobieranie pod taką ekstremalną sytuacje nie ma sensu).

    Pomieszczeń z wywiewem nie dodajesz w ogóle - bo to ten sam strumień powietrza, który wpadł pomieszczeniami z nawiewem (no, chyba, że robisz nawiew i wywiew w każdym pomieszczeniu - ale to IMO przerost formy nad treścią).

    Jak kupisz bez ERV to idę o zakład, że będziesz ustawiał w zimie na minimum przez większość czasu żeby nie przesuszać domu. A to powoduje zalewanie wymiennika i drastyczny spadek sprawności - przy wyższych obrotach woda jest wydmuchiwana i spływa.
    U siebie najwięcej ustawiam teraz w nocy - z 80% dla prawie darmowego schłodzenia. Normalnie, jak wszyscy 2+2 jesteśmy w domu, to 120-150m3/h wystarcza nawet w nocy (a tu wąskim gardłem jest sypialnia dla dwóch osób - i IMO warto tu dać jedną rurę więcej, niż do sypialni jednoosobowych).

  3. #523
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Różnice w cenie między Thessla 400, a 600 nie była zbyt duża. A 600 pracuje na niższych obrotach. Jest ciszej, wentylatory pracują na niższych obrotach - co powinno przełożyć się na dłuższą żywotność, a jak jest potrzeba to można dać wietrzenie na 600m3/h i pozbyć się niechcianych zapachów czy przy większej liczbie gości bez oriblemu wietrzyć pomieszczenie bez efektu zaduchu.

    Nie wiem jak u innych, ale akurat salon, to miejsce gdzie przebywamy wszyscy razem, a jeśli są goście, to razem z goścmi. Dodatkowo jest otwarta kuchnia, dlatego przewymiarowałem świadomie tę część jeśli chodzi o wentylację.

    Czy warto dać większy, to już każdy sam sobie musi przeliczyć. Koszt jak dla mnie nie był znacząco wyższy, a wentylując na 30% mocy mam 180m3/h wymiany i ciszę. Gdybym dał 400tkę to musiałbym wentylować na 45%, a te 15% to już słyszalna różnica w pracy centrali.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #524
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie wiem jak u innych, ale akurat salon, to miejsce gdzie przebywamy wszyscy razem, a jeśli są goście, to razem z goścmi. Dodatkowo jest otwarta kuchnia, dlatego przewymiarowałem świadomie tę część jeśli chodzi o wentylację.
    Sprawdź czujnikiem CO2. Ja sprawdziłem - u mnie wnioski jak pisałem. 7h w dwie osoby @ 12m2 to wyzwanie. 4 osoby @50m2 przez dwie godziny to drobiazg.

  5. #525
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie chodzi o samo CO2, a zapachy z kuchni i ogólne uczucie swieżości powietrza i pozbywanie się zysków bytowych wilgoci. Na początku w ciągu dnia zmniejszałem wentylację zimą, bo byłem sam, Ale po wejściu z zewnątrz było czuć, że powietrze nie jest do końca świeże - także w salonie/jadalni.
    Wyciąg kuchenny włączam tylko w ekstremalnych sytuacjach.

    Świeżego powietrza nie żałuję i jestem przygotowany na ekstremalne sytuacje.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #526

    Domyślnie

    Tak tak, jak reQnet to tylko z ERV. No to ok, mamy zwycięzcę reQnet z odzyskiem wilgoci. DZIĘKUJĘ WAM BARDZO ZA POMOC .
    Reku będzie na strychu. To w takim razie lepiej H500 czy V550? (można rury wywinąć, na pewno zwiększy to trochę opór - pytanie o ile - czy nie wyjdzie na to samo?)

  7. #527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Nie chodzi o samo CO2, a zapachy z kuchni i ogólne uczucie swieżości powietrza i pozbywanie się zysków bytowych wilgoci.
    Jak nie miałem ERV to zimą miałem za sucho nawet na minimum. Latem załatwia to klima.
    Nie wiem co nazywasz uczuciem świeżości - jak coś nie śmierdzi, CO2 i wilgotność w normie, to nie wiem co to może być.
    Jak jest za wilgotno - załatwia to "uczucie" klima. Teraz prawie każdy może to przećwiczyć w aucie puszczając klimę i zamknięty obieg. Ja tak się pobawiłem i nawet przy 1800ppm CO2 było rześko. Czyli kwestia wilgotności.

  8. #528
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak nie miałem ERV to zimą miałem za sucho nawet na minimum. Latem załatwia to klima.
    Nie wiem co nazywasz uczuciem świeżości - jak coś nie śmierdzi, CO2 i wilgotność w normie, to nie wiem co to może być.
    Jak jest za wilgotno - załatwia to "uczucie" klima. Teraz prawie każdy może to przećwiczyć w aucie puszczając klimę i zamknięty obieg. Ja tak się pobawiłem i nawet przy 1800ppm CO2 było rześko. Czyli kwestia wilgotności.
    Niestety nosem CO2 nie da się wykryć, a to główny czynnik mający wpływ na faktyczną jakość powietrza (nie tylko tą odczuwaną, bo ona zależy od wilgotności
    i temperatury). Latem jak jest 30 stopni na zewnątrz i idzie burza tez mówimy, że jest duszno, a przecież to nadal świeże powietrze zewnętrzne. Dlatego sterowanie na podstawie CO2 jest takie ważne, bo inaczej ciężko samemu wyregulować i ustawić rekuperator, żeby w domu mieć ZDROWE powietrze.

  9. #529
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja się głównie skupiam na wilgotności i temperaturze i te 2 parametry mierzę i kontroluję.

    Przy stałej wymianie na poziomie 180m3/h problem z CO2 raczej nie powinien wystąpić, aczkolwiek może kiedyś dodam pomiar tego parametru powietrza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #530

    Domyślnie

    Ja CO2 mierzę i szczerze, to nic z tego nie wynika Miałam ustawić wietrzenie na podstawie wartości CO2, ale 10-minutowe wietrzenie WM wpływa na CO2 tyle co nic. Musiałbym robić to pewnie minimum godzinę.

  11. #531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja się głównie skupiam na wilgotności i temperaturze i te 2 parametry mierzę i kontroluję.

    Przy stałej wymianie na poziomie 180m3/h problem z CO2 raczej nie powinien wystąpić, aczkolwiek może kiedyś dodam pomiar tego parametru powietrza.
    Sprawdź. Pewnie poprzestawiasz anemostaty. U mnie był problem i przy ponad 200m3/h - dopiero spore skręcenie anemostatów w pozostałych pomieszczeniach i rozkręcenie w "master bedroom" pozwoliło zejść z obrotami sporadycznie przekraczając 800ppm w tejże.

    Problemu ze spadkiem sprawności odzysku w mrozy przy względnie małych przepływach nie masz?

  12. #532
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak już ogarnę tematy z kolejki to się pobawię.

    Przy tych 180m3/h widać degradację sprawności, ale wietrzenie raz na 12h załatwia sprawę. Zimą nie miałem jeszcze HA, więc sprawności nie monitorowałem wprost, tylko patrząc na temp w airmobile. Teraz HA mi liczy i monitoruje. Także teraz ustawię sobie automat do przedmuchania centrali jeśli zajdą warunki brzegowe.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #533
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ja CO2 mierzę i szczerze, to nic z tego nie wynika Miałam ustawić wietrzenie na podstawie wartości CO2, ale 10-minutowe wietrzenie WM wpływa na CO2 tyle co nic. Musiałbym robić to pewnie minimum godzinę.
    Ciekawe czy cyrkulacja powietrza wewnątrz pomieszczeń. jest ok. Na stronie Duńskiego producenta jest taki fajny kalkulator:

    http://xelect.exhausto.dk/selector/L...O2.jsp?lang=EX

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2_1.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	68,2 KB
ID:	445304

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2_2.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	445305

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2_03.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	445306


    można się pobawić. Tam mają duży rygor odnośnie publikacji parametrów więc pewnie jest tak jak tam pokazują.


    Szukałem właśnie czegoś o podobnym działaniu do swojego domu.

    Instalator, który będzie mi instalował ReQnet pokazywał mi wykresy pracy urządzenia w swoim domu, poproszę go o scren to wrzucę na forum.


    Jak masz możliwość sprawdź ile CO2 wylatuje z kanału w danym pomieszczeniu, a ile jest przy kratce na wyciągu.

  14. #534

    Domyślnie

    Akurat czujnik jest na drodze między salonem (nawiewy), a kuchnią (wywiew). Mam jeden bez możliwości przeniesienia.

  15. #535
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Instalator, który będzie mi instalował ReQnet pokazywał mi wykresy pracy urządzenia w swoim domu, poproszę go o scren to wrzucę na forum.


    Jak masz możliwość sprawdź ile CO2 wylatuje z kanału w danym pomieszczeniu, a ile jest przy kratce na wyciągu.
    Nawiew nie może pokazywać nic innego, niż na zewnątrz - czyli okolice 420ppm. Ale mierniki "cywilne" i skaluje się właśnie powietrzem zewnętrznym do 400ppm i to pokazują jako minimum.

    Pomiar w reku nie ma IMO sensu, bo jest to średnia wywiewów i jak tu będzie za dużo oto w najgorszym pomieszczeniu będzie masakra. Bo wentylacja nie przestaje działać w pomieszczeniu, w którym nikogo nie ma.
    Nas interesuje, żeby w każdym pomieszczeniu było w normie - więc sterować trzeba czujnikiem CO2 umieszczonym w pomieszczeniu o największym stężeniu (jak pisałem u mnie to sypialnia dwuosobowa).

  16. #536
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawiew nie może pokazywać nic innego, niż na zewnątrz - czyli okolice 420ppm. Ale mierniki "cywilne" i skaluje się właśnie powietrzem zewnętrznym do 400ppm i to pokazują jako minimum.
    Chyba, że centrala jest nieszczelna wewnątrz.

  17. #537

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Przyjmując, że sprawność wirnika wynosi 100% i sprawność silnika elektrycznego do napędu wirnika też wynosi 100 %, a opory wewnętrzne Theslli 650H wynoszą 0,0 Pa to wentylator przy strumieniu 150 m3/h i przy oporach instalacji 150 Pa zużyje 6,25 W - a tym samym cała centrala 12,5W.

    Tego nie przeczytałem w internecie tylko w książce do fizyki
    Plus 7W na elektronikę. Razem 19,5. U mnie przy 80m3/h idzie 23W ale ja mam dołożone prefiltry. 700kWh przez 2,5 roku to dużo?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #538
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Plus 7W na elektronikę. Razem 19,5. U mnie przy 80m3/h idzie 23W ale ja mam dołożone prefiltry. 700kWh przez 2,5 roku to dużo?
    To dobry wynik, te 7W na elektronikę to w trybie "standby"? ComfoAir Q350 ma 1,3W w "standby". Ciekawe ile mają Reqnety...?

  19. #539
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę pięć lat użytkowania mojej 300 Thesli średni pobór przy średniej wydajności 120m3/h razem z grzałkami w okresie zimowym to ~35Wh. Koszt dobowy za czyste i świeże powietrze około 47 groszy plus co 6 tygodni filtry za około 2-3 zł.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  20. #540
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Biorąc pod uwagę pięć lat użytkowania mojej 300 Thesli średni pobór przy średniej wydajności 120m3/h razem z grzałkami w okresie zimowym to ~35Wh. Koszt dobowy za czyste i świeże powietrze około 47 groszy plus co 6 tygodni filtry za około 2-3 zł.
    Jakość filtracji to wg mnie indywidualna sprawa każdego. Dziękuję Ci bardzo za podanie zużycia energii.

Strona 27 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony