dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    1961

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    7

    Domyślnie ogrzewanie domu

    jakie wybrać ogrzewanie domu 200 m kw jeśli nie ma sieci gazowej?

    czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Jeżeli jesteś przygotowany na takie koszty inwestycyjne to ja jestem na tak.

  3. #3

    Domyślnie

    a ja zrobie elektryczne i dobrze ocieple domek.
    Koszty inwestycji na dom 135m2 to okolo 8tys zl

    polecam strone: www.polarheat.pl
    Michał z Łodzi

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    1961

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    7

    Domyślnie

    wiem , że koszty instalacji i zakupu dla elektrycznego są niskie ale co potem , jak to zrobić by było tanio w uzywaniu , myslałem o pompie ciepła albo coś innego może na nocy prąd? co radzicie?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Ja myślę o piecach akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem i z czujnikiem pogodowym do intensywności ładowania w tańszej taryfie http://www.interex.strefa.pl/piece_akumulacyjne.html do tego kominek z DGP. Tylko mój domek mniejszy (105 m2.) Koszty ogrzewania i C.W.U. w sezonie grzewczym oceniam na około 400 zł na miesiąc + 4 m3 drzewa do kominka na cały rok.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie Re: ogrzewanie domu

    Cytat Napisał 1961
    jakie wybrać ogrzewanie domu 200 m kw jeśli nie ma sieci gazowej?

    czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie ?
    Też 200 m2 pow. całkowitej, brak gazu,
    po zsumowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowałam się na pompę ciepła.

    Widząc, co nasi "ukochani" politycy kombinują z akcyzami (prędzej czy później podniosą), myślę, że nie będę żałować.

    Teraz zainwestuję, owszem, ale potem będę cieszyć się wydatkiem na C.O. i C.W.U. rzędu 1500-1800 PLN/rok.
    I żadnego pierniczenia się ze zbiornikiem, pomieszczeniem gdzie będzie stał, lub piękną dekoracją w ogródku w postaci cysterny, dodatkowymi kominami, tankowaniem, itp.
    No i ta bezobsługowość jest baaardzo zachęcająca...
    Ogrzewania prądem w moim przypadku odpada, będę mieć zbyt niską emeryturę...

    Czy decyzja moja była słuszna okaze sie dopiero za czas jakiś...

    Ale tak już jest, ze gdyby człek wiedział, że się przewróci, to by się położył...

    Życzę trafnego wyboru i pozdrawiam.

    P.S.
    Jeśli chcesz wiedzieć, co na ten temat myślą inni zajrzyj tu:

    http://www.murator.com.pl/forum/view...2A+ciep%B3a%2A

    i tu:
    http://www.murator.com.pl/forum/view...2A+ciep%B3a%2A

    i tu:
    http://www.murator.com.pl/forum/view...2A+ciep%B3a%2A

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Jagna
    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    4.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    354

    Domyślnie Re: ogrzewanie domu

    Cytat Napisał matka
    Cytat Napisał 1961
    jakie wybrać ogrzewanie domu 200 m kw jeśli nie ma sieci gazowej?

    czy pompa ciepła to dobre rozwiązanie ?
    Też 200 m2 pow. całkowitej, brak gazu,
    po zsumowaniu wszystkich za i przeciw zdecydowałam się na pompę ciepła.

    Widząc, co nasi "ukochani" politycy kombinują z akcyzami (prędzej czy później podniosą), myślę, że nie będę żałować.
    U nas dokładnie tak samo. Tylko zastanawiamy się czy wody nie ogrzewać jednak termą, ale to się okaże pewnie przy konkretnych rozmowach o pompie.

  8. #8

    Domyślnie

    ogrzewanie pradem wcale nie mysi byc drozsze a juz w polaczeni z kominkiem zDGP wypada rewelacyjnie. Jest kilka osob ktore na forum ma takie ogrzewanie i sa bardzo zadowoleni - warunek podstawowy - dobrze ocieplony budynek....
    A jaka wygoda - na kazde pomieszczenie jest termostat i koszty wbrew pozorom nie sa wysokie...
    Pompa ciepla to super rozwiazanie ktore niestety nigdy sie nie zwroci.....
    Michał z Łodzi

  9. #9
    Guest

    Domyślnie Re: ogrzewanie domu

    Cytat Napisał Jagna
    U nas dokładnie tak samo. Tylko zastanawiamy się czy wody nie ogrzewać jednak termą, ale to się okaże pewnie przy konkretnych rozmowach o pompie.
    Jesteśmy właśnie po rozmowach, jedna pompa bedzie ogrzewać dom i CWU.

    Cytat Napisał johny27
    Pompa ciepla to super rozwiazanie ktore niestety nigdy sie nie zwroci...
    Temat rzeka... Dyskutowany wielokrotnie, każdy ma inne podejście do kwestii "zwrotu kosztów" poniesionych przy budowie własnego domu.

    Dla mnie ów "zwrot" nie był priorytetem przy wyborze typu ogrzewania.
    Chodziło mi raczej o uniezależnienie się w jak największym stopniu od nosników energii typu gaz, olej, prąd,
    ponieważ uważam, że w naszym kraju na tym bedą nas najbardziej kosić.
    Bez litości...

    Pozdrawiam.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    1961

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    7

    Domyślnie

    johny27 - jeżeli pompa sie nie zwróci to co innego może byc tanio na prąd , piece na nocną taryfe czy konwektory , a może c.o. z takim bojlerem do ogrzewania ?

  11. #11

    Domyślnie

    ja zastosuje wlasnie folie grzewcze - widzialem takie rozwiazania w Szwecji - sprawdzaly sie znakomicie - podstawowe zalety to :
    - niskie koszty inwestycji
    - porównywalne koszty ogrzewania z innymi np: olej, gaz
    - brak grzejnikow na scianach

    Ja juz wybralem - na dom o pow 135m2 musze zabezpieczyc moc 8kw - do tego ogrzewanie CWU bedzie też elektryczne - nowoczesna terma to koszt około 2 tys zl ale trzyma temp 3 dnie

    Będę miał też kominek z dystrybucją ciepła
    Michał z Łodzi

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar markus_gdynia
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    3.534

    Domyślnie

    U mnie zdecydowały argumenty podobne jak u MATKI. Zainstalowałem pompę ciepłą, ogrzewa dom od października i dotychczasowe wyniki są bardzo zachęcające (3000 kWh zużytego prądu). Nieprzeliczalnym argumentem jest komfort obsługi, a dokłądnie jej brak.

  13. #13

    Domyślnie

    a koszt calkowity inwestycji w ogrzewanie?
    Michał z Łodzi

  14. #14

    Domyślnie

    Ciekawą alternatywą dla kotłów na olej i LPG (w przypadku braku GZ-50 lub GZ-35) są kotły na pelet. Wspomniane na tym forum już wielokrotnie.

    1.Koszt budowy kotłowni - porównywalny z dobrej klasy kotłem olejowym.
    2.Koszt eksploatacji - porównywany z kosztami opalania węglem kamiennym(nawt nieco niższe), minimalnie wieksze niz miałem węglowym
    3.Nakład pracy-minimalny. Dwa razy w sezonie czyszczenie kanałów spalinowych, usuwanie popiołu 3,4 razy w sezonie.

    Podkreślam punkt 3 dotyczy kotłów dobrej jakości (widywałem juz rózne wynalazki) i peletu rozsądnej klasy.

    pozdrawiam.

  15. #15
    1950
    Guest
    1950

    Domyślnie

    matka jak ładnie wyglądasz, to po liftingu?
    masz rację budując dom nie można wszystkiego przeliczać i dochodzić czy się zwróci czy też nie w zasadzie w domu nic się nie zwraca a zastosowane rozwiązania pozostają. wiem to po sobie mieszkam już 15 lat. i prawdę mówiąc zazrdoszczę tym co teraz się budują - mają możliwości z których nie wszyscy umieją skorzystać. podejście do ogrzewania w końcu najważniejszej instalacji w domu (sorry skrzywienie zawodowe) powinno być poważne bo i koszty na eksploatację są największe, dlatego potrzeba robić wszystko żeby te koszty maksymalnie ograniczyć, teraz w erze różnego rodzaju kredytów naprawdę warto się zastanowić czy różńicy pomiędzy wyższą ratą kredytu nie pokryć z oszczędności na kosztach ogrzewania. a to co pozostaje to nowoczesna instalacja grzewcza

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkarczewski
    Ciekawą alternatywą dla kotłów na olej i LPG (w przypadku braku GZ-50 lub GZ-35) są kotły na pelet. Wspomniane na tym forum już wielokrotnie.

    1.Koszt budowy kotłowni - porównywalny z dobrej klasy kotłem olejowym.
    2.Koszt eksploatacji - porównywany z kosztami opalania węglem kamiennym(nawt nieco niższe), minimalnie wieksze niz miałem węglowym
    3.Nakład pracy-minimalny. Dwa razy w sezonie czyszczenie kanałów spalinowych, usuwanie popiołu 3,4 razy w sezonie.

    Podkreślam punkt 3 dotyczy kotłów dobrej jakości (widywałem juz rózne wynalazki) i peletu rozsądnej klasy.

    pozdrawiam.
    Tu bym się z Tobą do końca nie zgodził. Powiedz jaki to piec masz na myśli i ile on kosztuje. Pelletu nie kupisz prawdopodobnie poniżej 600 zł za tonę z transportem, a o tej bezobsługowości możesz poczytać w postach Atomika http://www.murator.com.pl/forum/view...hlight=#547387

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał markus_gdynia
    U mnie zdecydowały argumenty podobne jak u MATKI. Zainstalowałem pompę ciepłą, ogrzewa dom od października i dotychczasowe wyniki są bardzo zachęcające (3000 kWh zużytego prądu). Nieprzeliczalnym argumentem jest komfort obsługi, a dokłądnie jej brak.

    Jakiej pompy używasz (woda-woda, glikol, ...)?
    Kaśka

  18. #18

    Domyślnie

    Do AxLe.

    Oczywiście masz wiele racji. Sa kotły i KOTŁY. ja osobiście uważam (niestety) że na chwilę obecną nie ma na rynku dobrych kotłów produkcji polskiej. Nie twierdze że sie to nie zmieni, ale niestety tak jest. Nie uważam że technologia made in poland jest zła, ale decyduja w tym wypadku lata doświadczeń.

    Kotły całkowicie polskich konstrukcji sa to generalnie kotły retortowe na ekogroszek, lepiej lub gorzej przystosowane do spalania peletu. Pojawiają się na rynku kotły (korpusy kotłów) z obcymi palnikami.

    Mam pewną wiedzę w tym temacie ponieważ osbiście zajmuję się kotłami na pelet - serwisuję jednego z fińskich producentów i kwestię bezobsługowości oraz awaryjności kotłów zdażyłem poznać.

    Oczywiście argumentem przeciwko kotłom obcej produkcji jest cena (wyższa o 6 nawet 8 tyś złotych, aniekiedy i więcej) w stosunku do polskich, ale biorąc pod uwagę że kocioł ma nam posłużyć kilkanaście lat i nie sprawiać nam kłopotu - warto mimo wszystko zainwestować.

    Nie chcę podawać na forum producenta kotłów które mam na myśli, nie chce byc posądzany o kryptoreklamę. Jeżeli komuś bardziej zależy na bliższych informacjach proszę o mail.

    P.S. Cena peletu 600 zł troche wygurowana. gwarantuję że można poszukać w lepszej cenie.

    pozdrawiam.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    AxLe

    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-567
    Dzielnica
    Mokotów
    Posty
    524

    Domyślnie

    Mkarczewski o nic tutaj nikt nie będzie Cię posądzał, padają tutaj nazwy firm o których pisze się żle lub dobrze. Ponieważ też interesowałem się pellets to jak masz jakiś link to poproszę, a czy Twoim zdaniem jest to dobry sposób na ogrzewanie małego domku?

  20. #20

    Domyślnie

    W zasadzie masz rację. Więc odpowiadam.

    Od ponad roku mam do czynienia z kotłami na pelety produkowanymi przez fińsko-szwedzki koncern Thermia OY który dysponujem kotłami o mocach od 15 kW do 3000 kW. Na potrzeby domków jednorodzinnych zalicza się typoszerek kotłów Biomatic+ (jednostki o mocach 15, 20, 25 i 50 kW).

    Pytanie czy nadają się na małe domki. Uważam że tak. Każdy z tych kotłów ma moc modulowaną w zakresie od 20% mocy nominalnej do pełnej mocy (20 kW - możemy zmodulować od około 4kW w górę - dane producenta). miejsca na kotłownię nie potrzeba więcej niz na kotłownie olejową. Kocioł jest gabarytowo mniejszy od konkurencji ponieważ nie na zintegrowanego zbiornika na pelet - wymiary podstawy kotła to 60x90 cm. Zbiornik można wykonać samemu i umieścić go w dowolnym miejscu. pelet pobierany jest za pomocą podajnika ślimakowego średnicy 80mm i może mieć długość nawet 24 m (długość minimalna 1,5m). Najmniejszym (w praktyce) zbiornikiem paliwa może być ustawiona obok beczka z tworzywa sztucznego. jest to oczywiście rozwiązanie prowizoryczne gdyż taki zapas paliwa pozwala na maks. 5 dni pracy. Ale zastosowanie zbiornika o pojemności około 1,5 m sześciennego (np. z płyty OSB) pozwala juz na pracę przez okres ponad miesiąca.

    Pozdrawiam

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony