dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie Ogrzewanie małego domu

    Jaki rodzaj ogrzewania małego domu byłby najlepszy?

    Planuję dom o konstrukcji szkieletowej drewnianej, o powierzchni użytkowej maksymalnie 70 - 80 m2, parterowy, bez użytkowego poddasza i piwnicy. Całoroczny, mieszkalny.

    Nie mam dostępu do gazu. Sąsiedzi ogrzewają swoje domy węglem i drewnem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mały domek 2.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	28,4 KB
ID:	394537

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mały domek 1.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	394538

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    To zależy czy jesteś pracowita czy leniwa. Masz dużo kasy czy mało.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    To zależy czy jesteś pracowita czy leniwa. Masz dużo kasy czy mało.
    Jestem leniwa i mam mało kasy.

    Tzn. chciałabym włączać ogrzewanie jednym przyciskiem i byłabym wtedy szczęśliwa, że nie muszę prosić "jakiegoś chłopa" aby przywiózł mi opał, zrzucił, pociął i jeszcze mu za to płacić ...

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Jestem leniwa i mam mało kasy.

    Tzn. chciałabym włączać ogrzewanie jednym przyciskiem i byłabym wtedy szczęśliwa, że nie muszę prosić "jakiegoś chłopa" aby przywiózł mi opał, zrzucił, pociął i jeszcze mu za to płacić ...
    no to jeszcze jedno: będziesz mieszkać w nim na stałe czy jest to wakacyjny domek?
    Czy dużo przebywasz w domu, czy może wcześnie rano wychodzicie i wracacie dopiero wieczorem?

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    no to jeszcze jedno: będziesz mieszkać w nim na stałe czy jest to wakacyjny domek?
    Czy dużo przebywasz w domu, czy może wcześnie rano wychodzicie i wracacie dopiero wieczorem?
    Będę w nim mieszkać na stałe i pracować w domu.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Będę w nim mieszkać na stałe i pracować w domu.
    W takim razie lepiej zbuduj murowany. Można z lekkim stropem. O akumulacji ciepła już koledzy pisali.
    A jaki podobny Twój projekt do mojego
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	394561

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Jestem leniwa i mam mało kasy.

    Tzn. chciałabym włączać ogrzewanie jednym przyciskiem i byłabym wtedy szczęśliwa, że nie muszę prosić "jakiegoś chłopa" aby przywiózł mi opał, zrzucił, pociął i jeszcze mu za to płacić ...

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Będę w nim mieszkać na stałe i pracować w domu.
    To w takim razie ogrzewanie akumulacyjne kabelkami.

  8. #8

    Domyślnie

    Ogrzewanie elektryczne z akumulacją energii w wylewce/płycie fundamentowej. Oczywiście parametry domu trzeba dopasować do tego źródła ciepła (izolacja, okna, szczelność itd.)

    Musi być szkielet? Murowane ściany również zakumulowałyby energię bez potrzeby grzania w drogiej taryfie.
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Ogrzewanie elektryczne z akumulacją energii w wylewce/płycie fundamentowej. Oczywiście parametry domu trzeba dopasować do tego źródła ciepła (izolacja, okna, szczelność itd.)

    Musi być szkielet? Murowane ściany również zakumulowałyby energię bez potrzeby grzania w drogiej taryfie.
    Mały szkieletowy - bo chciałabym aby został zbudowany szybko. I wierzę, że będzie tańszy niż wersja murowana. I zlecę wykonanie jednej firmie.
    Drewniany może być ciepły. Wybiorę ciepłe okna, i będzie stał na płycie fundamentowej.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar MaziX99
    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-012
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ja tak czy siak postawilabym na ogrzewanie gazowe. Jak dobrze ocieplisz i zaizolujesz dom to na pewno nie zjedza Cie koszta
    Reklama jest płatna

  11. #11
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    A dlaczego nie klimatyzacją kanałową ? przecież to jest nie do przebicia jako inwestycja i też eksploatacja same urządzenie ok 5 tys reszta to tylko rury rozprowadzające , pstryk guzik i leci ciepełko , domek drewniany potrzebuje mało energi do ogrzewania ale musi być stale grzane czyli to nadaje się jak ulał , połowa Kanady tak grzeje

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.039
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Jaki rodzaj ogrzewania małego domu byłby najlepszy?
    Witaj, ja ze swojej strony polecałbym rozwiązanie ekologiczne i tanie w eksploatacji - jeśli działka nie ma dostępu do gazu, to by dodatkowo nie generować kosztów na wykonanie przyłącza polecałbym pompę ciepła - nie dośc, że tania w eksploatacji (jest na tym forum wiele wątków na ten temat), to dodatkowo idealna "dla leniwych" jak to sama stwierdziłaś.
    Aby koszty inwestycji nie były zbyt duże, polecam pompę powietrze woda. Warto już na etapie projektu ustalić jak zamierzasz ogrzewać dom, to dodatkowo można nieco zaoszczędzić na zbędnych elementach jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła.
    Polecam zapoznać się z ofertą na powietrzne pompy ciepła Viessmann, a jeśli masz jakiekolwiek pytania, zachęcam do dyskusji!

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jaaasne! do 60-70m2 dawać pompę ciepła! Czy was już na mózg padło? Rozumiem ze tzw. konsultant żyje ze sprzedaży i im więcej drogich systemów sprzeda tym fajniejsze będzie miał wakacje, a może nawet nowszy egzemplarz partnerki (czy partnera), ale reszta? Zamiast w pełni sterowalnej instalacji za 2-3 tysiące zł proponujecie za 20-30 tysięcy bo dzięki temu uzyska oszczędność od 500zł do 1000zł rocznie?

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    719

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Jaaasne! do 60-70m2 dawać pompę ciepła! Czy was już na mózg padło? Rozumiem ze tzw. konsultant żyje ze sprzedaży i im więcej drogich systemów sprzeda tym fajniejsze będzie miał wakacje, a może nawet nowszy egzemplarz partnerki (czy partnera), ale reszta? Zamiast w
    pełni sterowalnej instalacji za 2-3 tysiące zł proponujecie za 20-30 tysięcy bo dzięki temu uzyska oszczędność od 500zł do 1000zł rocznie?

    Wcześniej oceniałaś -
    Zależy jak ocieplisz, zależy jaką chcesz mieć temperaturę. Ale przy dobrym ociepleniu i ciepełku, przy II taryfie jakieś 1500-2000zł/rok
    + do tego CWU
    przy pc taki domek to CO rocznie jakieś ~300 pln a CWU ~500 pln , mała pc nie kosztuje 20K-30K pln , stopa zwrotu pc l takigo domku to ok 8 lat

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Jaaasne! do 60-70m2 dawać pompę ciepła! Czy was już na mózg padło? Rozumiem ze tzw. konsultant żyje ze sprzedaży i im więcej drogich systemów sprzeda tym fajniejsze będzie miał wakacje, a może nawet nowszy egzemplarz partnerki (czy partnera), ale reszta? Zamiast w pełni sterowalnej instalacji za 2-3 tysiące zł proponujecie za 20-30 tysięcy bo dzięki temu uzyska oszczędność od 500zł do 1000zł rocznie?
    Witam,

    W przypadku małych budynków można zastosować powietrzną pompę ciepła o małej mocy, która będzie znacznie tańsza niż wspomniane 20-30 tys. zł. Uzyskamy wtedy bardziej komfortowy i bezobsługowy system ogrzewania od kotła na paliwa stałe, który ponadto będzie gwarantował niskie koszty ogrzewania.
    Dla budynków o małej powierzchni korzystniejszym i również bezobsługowym rozwiązaniem ogrzewania będzie zastosowanie dwufunkcyjnego kotła zasilanego gazem ziemnym lub LPG. Wtedy koszty zakupu kotła i wykonania instalacji będą niższe w porównaniu do zakupu powietrznej pompy ciepła.
    W razie pytań chętnie pomogę.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Myślę, że samo elektryczne ogrzewanie a do wody jakiś ogrzewacz będzie właściwym rozwiązaniem.

    Czy wybór jest pomiędzy ogrzewaniem podłogowym za pomocą mat i grzejnikami elektrycznymi?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    Myślę, że samo elektryczne ogrzewanie a do wody jakiś ogrzewacz będzie właściwym rozwiązaniem.

    Czy wybór jest pomiędzy ogrzewaniem podłogowym za pomocą mat i grzejnikami elektrycznymi?
    Przy ogrzewaniu akumulacyjnym tańsze są kable niż maty. Popatrz na ceny kabli ( 15-20W/mb).

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AnnNowak

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Namysłów
    Kod pocztowy
    46-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Przy ogrzewaniu akumulacyjnym tańsze są kable niż maty. Popatrz na ceny kabli ( 15-20W/mb).
    bardzo Tobie dziękuję za te uwagi. Trochę już się rozglądam i widzę na rynku kilku producentów. Który producent jest najlepszy?
    Dzisiaj rozmawiałam z przedstawicielem Warmup i on także wspominał o kablach.

    A na posadzkę co najlepiej? kafle czy panele? panele oczywiście do ogrzewania podłogowego specjalne.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał AnnNowak Zobacz post
    bardzo Tobie dziękuję za te uwagi. Trochę już się rozglądam i widzę na rynku kilku producentów. Który producent jest najlepszy?
    Dzisiaj rozmawiałam z przedstawicielem Warmup i on także wspominał o kablach.

    A na posadzkę co najlepiej? kafle czy panele? panele oczywiście do ogrzewania podłogowego specjalne.
    Co do Warmup to nie wiem. Spójrz na Elektrę - w Polsce produkują na nowoczesnych maszynach, Devi - droższe, ale na rynku od lat.
    Co do posadzki - to co bardziej podoba ci się. Może być nawet parkiet 22mm z twardego drewna ( jeśli dom jest dobrze ocieplony).

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ACCel
    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    1.085

    Domyślnie

    Jeżeli ogrzanie prądem kosztuje 1500 zl to pompą ciepła jakieś 500zl (SCOP=3).

    Czyli oszczędność 1000zl rocznie.

    PC z pexem w podłodze kosztuje tylko 8000zl? Pokaż.
    Czy da się taką tanią pompę zrobić w wartości okresu zwrotu 10 lat=10000zł?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony