dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 18
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 341
  1. #21

    Domyślnie

    Nie wykluczamy zmiany budowy działówek z silikatu, ale zależy to też od dostępności materiału. Jutro spotykamy się z IW, poruszymy ten temat.

    BTW,
    Czym się kierowałeś dając akurat 10cm XPS pod płytą? Styropian z jaką lamdą dałeś na ściany? I czemu użyłeś takiej nietypowej (nie spotkałem się z tym jeszcze tutaj) mieszanki na stropie?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    BTW,
    Czym się kierowałeś dając akurat 10cm XPS pod płytą? Styropian z jaką lamdą dałeś na ściany? I czemu użyłeś takiej nietypowej (nie spotkałem się z tym jeszcze tutaj) mieszanki na stropie?
    W zasadzie Ciebie chciałem zapytać o to samo Czym się kierowałeś wybierając 16cm pod płytą? Ja planuję te same grubości, ale na odwrót. EPS 2x tańszy od XPS-a.

  3. #23

    Domyślnie

    Mamy nieciekawy grunt - wysokie wody gruntowe, więc chcieliśmy się dobrze zabezpieczyć przed podciąganiem wilgoci. I jeśli dobrze pamiętam, była tam jeszcze kwestia poziomu ścian względem wysokości okien, czego już po złożeniu projektu do pozwolenia na budowę, nie chcieliśmy zmieniać. Doli. pewnie lepiej to pamięta.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    W zasadzie Ciebie chciałem zapytać o to samo Czym się kierowałeś wybierając 16cm pod płytą? Ja planuję te same grubości, ale na odwrót. EPS 2x tańszy od XPS-a.
    Po przeczytaniu forumowych mądrości o płytach i rozmowie z projektantem doszliśmy do wniosku, że 16 będzie ok. Już na początku projektant zaznaczył, że godzi się max 20cm xps pod plytą, ale proponuje 16 xps pod i 4-6 eps nad. Dla nas eps musiało być min 10cm ze względu na podłogówkę. Tu z kolei wypowiedział się instalator, że 10cm to optimum. I zostało 16cm xps i 10cm eps.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Nie wykluczamy zmiany budowy działówek z silikatu, ale zależy to też od dostępności materiału. Jutro spotykamy się z IW, poruszymy ten temat.

    BTW,
    Czym się kierowałeś dając akurat 10cm XPS pod płytą? Styropian z jaką lamdą dałeś na ściany? I czemu użyłeś takiej nietypowej (nie spotkałem się z tym jeszcze tutaj) mieszanki na stropie?
    Chcialem osiagnąc odpowoednnie U podlogi i takie dawało 10cm XPS i 10cm grafitu 0.031. Przy okazji w grafitowym poprowadzone sa instalacje
    Podobnie na ścianach- 20cm grafitu 0,031

    Chcialem miec strop zasypywany, zeby dobrze zaizolowac instalacje WM i nie miec mostków, ktore prze matach z wełny są trudne do unikniecie.
    A celuloza jest lepsza, niż granulat wełny.
    A te 5 cm welny akustycznej Rocton to dla akustyki, i zeby celuloza nie obciązała bezpośrednio płyt k-g, tylko przenieśc obciążenia na stelaż.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #26

    Domyślnie

    No to ja jeszcze o silka/ytong i mojej wiedzy i doświadczeniach
    napisałam, że mieszkam w ścianach z ytonga i słyszę co dzieje się w pokoju obok. To nie znaczy, że to jest hałas uniemożliwiający normalne mieszkanie żyję tak od lat i nie uwiera mnie to jakoś specjalnie, nie jest to problem życiowy, ale jednak ponieważ to zauważam, więc takie całkiem obojętne to nie jest.

    Ytong jako materiał budowlany został wymyślony jako alternatywa dla ściany z ociepleniem. Mur postawiony z ytonga, nawet bez ocieplenia spełnia wymagania dla U ściany. Ale coś za coś, jest materiałem znacznie słabszym konstrukcyjnie, więc ściana musi być grubsza, ponadto niejednokrotnie konieczne jest dodatkowe wzmocnienie (np. słupy żelbetowe). Ponieważ realnie nie buduje się domów w 100% z ytonga, poza tym jest walka o obniżenie kosztow ogrzewania, domy z ytonga i tak się ociepla. Tak więc w ten sposób jedyna przewaga ytong nad silką jako ściana jedno lub dwuwarstwowa, zanika, bo i jeden i drugi materiał się ociepla. Przy ytongu można dać mniej ocieplenia, ale w ten sposób słabiej też ocieplamy wszelkie elementy z żelbetu. Silka wymaga lepszego ocieplenia, ale tym samym wszelkie wieńce, słupy i nadproża też są lepiej ocieplone, niż w takim samym murze z ytonga. Ponadto grubość ścian z silki, nawet przy grubszym ociepleniu, jest mniejsza niż ytong z ociepleniem. To przekłada się na dodatkowe metry użytkowe przy tej samej kubaturze brutto budynku. Cieńszy mur to też np. tańsze parapety wewnętrzne i trochę więcej wpadającego do domu światła

  7. #27

    Domyślnie

    Czyli jak dobrze rozumiem, izolujesz tylko strop, a nie dach? Izolacja dachu, choć na razie skłaniam się ku wełnie, stoi jeszcze dla mnie pod dużym znakiem zapytania.

    //edit: ok widzę, że masz parterówkę, więc nie było pytania
    Ostatnio edytowane przez jak_to_mozliwe ; 14-08-2017 o 10:25
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał mamik Zobacz post
    No to ja jeszcze o silka/ytong i mojej wiedzy i doświadczeniach
    napisałam, że mieszkam w ścianach z ytonga i słyszę co dzieje się w pokoju obok. To nie znaczy, że to jest hałas uniemożliwiający normalne mieszkanie żyję tak od lat i nie uwiera mnie to jakoś specjalnie, nie jest to problem życiowy, ale jednak ponieważ to zauważam, więc takie całkiem obojętne to nie jest.
    A co słyszysz zza ściany, tzn. jakim natężeniu odgłosy są słyszalne? Np. normalna rozmowa?

    Cytat Napisał mamik Zobacz post
    Ytong jako materiał budowlany został wymyślony jako alternatywa dla ściany z ociepleniem. Mur postawiony z ytonga, nawet bez ocieplenia spełnia wymagania dla U ściany. Ale coś za coś, jest materiałem znacznie słabszym konstrukcyjnie, więc ściana musi być grubsza, ponadto niejednokrotnie konieczne jest dodatkowe wzmocnienie (np. słupy żelbetowe). Ponieważ realnie nie buduje się domów w 100% z ytonga, poza tym jest walka o obniżenie kosztow ogrzewania, domy z ytonga i tak się ociepla. Tak więc w ten sposób jedyna przewaga ytong nad silką jako ściana jedno lub dwuwarstwowa, zanika, bo i jeden i drugi materiał się ociepla. Przy ytongu można dać mniej ocieplenia, ale w ten sposób słabiej też ocieplamy wszelkie elementy z żelbetu. Silka wymaga lepszego ocieplenia, ale tym samym wszelkie wieńce, słupy i nadproża też są lepiej ocieplone, niż w takim samym murze z ytonga. Ponadto grubość ścian z silki, nawet przy grubszym ociepleniu, jest mniejsza niż ytong z ociepleniem. To przekłada się na dodatkowe metry użytkowe przy tej samej kubaturze brutto budynku. Cieńszy mur to też np. tańsze parapety wewnętrzne i trochę więcej wpadającego do domu światła
    Ytong jest też lekki. My mamy płytę projektowaną pod ytonga. Do ytonga przynajmniej na zewnętrzne ściany przekonuje mnie też cena Ytong jest tańszy sam w sobie, a jeszcze przy wyborze silki trzeba dorzucić koszt dodatkowego, lepszego, ocieplenia (nieważne czy w grubości styro czy w lepszym U). My się musimy liczyć z kasą i pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Jakbyśmy mieli wory złota to co innego

    EDIT: aż z ciekawości poszłam na alledrogo poszukać cen tych materiałów. I wychodzi, że koszt ytonga w przeliczeniu na m2 to 60,89zł, a silki 59,40zł. Przyznam, że się zdumiałam. Teraz przydałoby się dowiedzieć ile styro musiałoby być położone na silkę. No i czy płyta może przyjąć takie obciążenie. Ale to już pytanie do konstruktora.
    Ostatnio edytowane przez Doli. ; 14-08-2017 o 10:39
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  9. #29

    Domyślnie

    Zdecydowanie nie jest to poziom normalnej rozmowy, trudno mi to do czegoś porównać, nie jest to hałas, a raczej po prostu słyszę, co dzieje się za ścianą, cicho słyszę, ale słyszę

    fakt, ytong jest lekki i miękki, więc dużo łatwiej poprowadzić instalacje, co przy budowach tzw. "Samorobów" ma duże znaczenie
    różnice w cenie dla mnie nie byłyby argumentem, niedlatego, że się nie liczą, ale dlatego, że ja wolałabym kupic tańsze kafle, albo otynkować dom później, albo wprowadzić się ze starymi meblami, albo automatykę do bram zamontować pózniej ...
    Każdy dokonuje jakich wyborów, napisałam co wiem, na co ja zwracałam uwagę i co dla mnie było ważne

  10. #30
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał mamik Zobacz post
    różnice w cenie dla mnie nie byłyby argumentem, niedlatego, że się nie liczą, ale dlatego, że ja wolałabym kupic tańsze kafle, albo otynkować dom później, albo wprowadzić się ze starymi meblami, albo automatykę do bram zamontować pózniej ...
    Każdy dokonuje jakich wyborów, napisałam co wiem, na co ja zwracałam uwagę i co dla mnie było ważne
    Liczenie się z kasą obowiązuje nas na wszystkich etapach budowy My np. nie mamy starych mebli żeby się z nimi wprowadzać Ot uroki życia w wynajmowanych, umeblowanych, małych mieszkaniach Natomiast jeśli różnice będą w cenie będą pomijalne, to wtedy można rozważać zamianę.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.630
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    A co słyszysz zza ściany, tzn. jakim natężeniu odgłosy są słyszalne? Np. normalna rozmowa?


    Ytong jest też lekki. My mamy płytę projektowaną pod ytonga. Do ytonga przynajmniej na zewnętrzne ściany przekonuje mnie też cena Ytong jest tańszy sam w sobie, a jeszcze przy wyborze silki trzeba dorzucić koszt dodatkowego, lepszego, ocieplenia (nieważne czy w grubości styro czy w lepszym U). My się musimy liczyć z kasą i pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Jakbyśmy mieli wory złota to co innego

    EDIT: aż z ciekawości poszłam na alledrogo poszukać cen tych materiałów. I wychodzi, że koszt ytonga w przeliczeniu na m2 to 60,89zł, a silki 59,40zł. Przyznam, że się zdumiałam. Teraz przydałoby się dowiedzieć ile styro musiałoby być położone na silkę. No i czy płyta może przyjąć takie obciążenie. Ale to już pytanie do konstruktora.
    Ale przeciez Silka od zawsze byla tańsza od Ytonga - a miedyś ta różnica była nawet większa
    Budowanie z silikatu staje się jeszcze bardziej opłacalne, kiedy wybieramy któregoś z polskich producentów, bo oni są jeszcze tańsi. Niestety to inne wysokosci bloczków.
    Aby miec porównywalne U musiałbyś zamiast 18cm położyć 21, może 22cm.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #32

    Domyślnie

    No to u mnie, jeśli chodzi o wybór między Silką a Ytongiem, było tak. Cena materiału nie robi tu znacznej różnicy, więc to kwestia pomijalna. No ale zaczęłam od murarzy. Mimo, że już podjęłam decyzję o Ytongu, zagadnęłam ich o Silkę (ponieważ słyszałam że murarze jej nie lubią ). Powiedziałam im, że rozważam Silkę, bo wytrzymalsza, dobrze akumuluje ciepło no i będzie cieńszy mur. No i ruszyła lawina. Przecież domu z Silki Pani nie dogrzeje, wybudowali w okolicy taki dom, mogę iść sprawdzić, mieszkańcy narzekają i marzną w zimie. No looz. To mówię, że może żałują kasy na wygrzanie chałupy, to marzną. Przecież jak wygrzeją mury, to kolejne sezony, nie będą wymagały, tak mocnego ogrzewania.
    Stwierdzili, że z Silki nie będą budować. No i co zrobić?? Można próbować dopłacić za murowanie z Silki. Albo szukać innej ekipy. Tylko o to trudno
    A u moich znajomych, ekipa górali, pali się do roboty, ale uprzedzają, że oni budują tylko z Silki. W inne badziewia się nie bawią.
    No dobra, mam dom z Ytonga. Budowa szła sprawnie, wycinali w murze wcięcia do obrobienia otworów okiennych i drzwiowych ramką z XPS-a. W Silce by tego nie zrobili.
    Teraz mam elektryków. Rozprowadzają kable na parterze po ścianach, bo płyta fundamentowa jest gotową posadzką. No i też słyszę, że gdybym miała Silikat, to by się w to nie bawili. No i co?? Sama bym to kładła?? Niestety fachowcy dzisiaj przebierają i wybierają łatwiejszą dla siebie pracę. Także, jak nie trafisz na pasjonata Silki, to lepiej się upewnić, czy zechcą z tym materiałem pracować. Ot tyle. Nie jestem przeciwnikiem Silki, znam jej zalety, ale świadomie wybrałam Ytonga. Jednak ścianki działowe poddasza (gdzie są sypialnie dzieci) mam szkieletowe, wypełnione wełną
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  13. #33

    Domyślnie

    Ekipa ma być dla Ciebie, a nie Ty dla ekipy.

  14. #34

    Domyślnie

    Sorki, miało trafić do dziennika
    KLIK
    Ostatnio edytowane przez jak_to_mozliwe ; 16-08-2017 o 12:06
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    EDIT: aż z ciekawości poszłam na alledrogo poszukać cen tych materiałów. I wychodzi, że koszt ytonga w przeliczeniu na m2 to 60,89zł, a silki 59,40zł. Przyznam, że się zdumiałam. Teraz przydałoby się dowiedzieć ile styro musiałoby być położone na silkę. No i czy płyta może przyjąć takie obciążenie. Ale to już pytanie do konstruktora.
    Pamiętaj że zamiast gazobetonu 24cm można spokojnie dać silikat o grubości 18cm a nawet 15cm ...

    Zyskujemy kilka metrów kwadratowych powierzchni gratis , mniej kleju , tańsze ościeżnice regulowane , tańsze parapety , trochę więcej światła oraz cena za mur z bloczków 18cm będzie tańsza niż z bloczków 24cm ...

    Budując s silikatu nie ma sensu dawać grubszych murów niż 18cm ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    No to u mnie, jeśli chodzi o wybór między Silką a Ytongiem, było tak. Cena materiału nie robi tu znacznej różnicy, więc to kwestia pomijalna. No ale zaczęłam od murarzy. Mimo, że już podjęłam decyzję o Ytongu, zagadnęłam ich o Silkę (ponieważ słyszałam że murarze jej nie lubią )
    Murarze nie lubią , bo silikat cięższy , twardszy , cięższy w obróbce i zamiast zużycia np. 7 bloczków na m2 mamy zużycie 15-18sztuk na m2 , więc jest minimum 2 razy więcej murowania ...

    Więc wolą gazobeton , bo szybko się muruje i można iśc na następną budowę ...
    A dla nich czas to pieniądz ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #37

    Domyślnie

    Ale silka ma gorsze właściwości izolacji cieplnej, czyli musielibyśmy dać więcej styropianu. Więcej styropianu, to mniej światła w otworach okiennych. Naszym zdaniem nie ma sensu, okolica jest na tyle spokojna, a i nie ma tam fizycznie możliwości na wytyczenie nie wiadomo jakiej drogi, że właściwości np akustyczne schodzą na dalszy plan.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  18. #38

    Domyślnie

    - Drzwi balkonowe 90 cm w świetle muru, to realnie jakieś 78cm przejścia, tak mam i mi tyle wystarcza, więc wg mnie ok
    - rezygnacja z okien w garażu i kotłowni to wg mnie pozorna oszczędność, to co zaoszczędzicie na oknie wydacie na oświetlenie, garaż macie dość wąski, więc raczej na ścianach półek nie powiesicie,
    - w kotłowni wydaje mi się, że kąt na piec jest trochę ciasny, tu akurat okno przesunęłabym trochę, żeby piec i zbiornik dać przy ścianie zewnętrznej. Najlepiej byłoby mieć teraz piec wybrany i sprawdzić ile miejsca zajmuje, czy zasobnik na wodę osobno, a może wbudowany, ile miejsca zajmuje zmiękczacz (pamiętajcie o instalacji kanalizacyjnej na wodę z płukania złoża), wg mnie warto teraz to sprawdzić, żeby później nie mieć problemu.

    Miałam jeszcze wcześniej napisać, ale zapomniałam polecam zrobienie jednej osobnej rurki z wodą do kuchni z ominięciem zmiękczcza wody - taki dodatkowy kran z zimną wodą tylko do celów spożywczych. Koszt żaden, a woda po zmiękczaniu często ma nieco zmieniony smak, nie wszystkim on odpowiada. Macie sąsiadów, porozmawiajcie z nimi, czy używają wodę z kranu do gotowania, wproście się na herbatkę, zobaczycie czy woda wymaga uzdatniania

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał mamik Zobacz post
    - Drzwi balkonowe 90 cm w świetle muru, to realnie jakieś 78cm przejścia, tak mam i mi tyle wystarcza, więc wg mnie ok
    - rezygnacja z okien w garażu i kotłowni to wg mnie pozorna oszczędność, to co zaoszczędzicie na oknie wydacie na oświetlenie, garaż macie dość wąski, więc raczej na ścianach półek nie powiesicie,
    - w kotłowni wydaje mi się, że kąt na piec jest trochę ciasny, tu akurat okno przesunęłabym trochę, żeby piec i zbiornik dać przy ścianie zewnętrznej. Najlepiej byłoby mieć teraz piec wybrany i sprawdzić ile miejsca zajmuje, czy zasobnik na wodę osobno, a może wbudowany, ile miejsca zajmuje zmiękczacz (pamiętajcie o instalacji kanalizacyjnej na wodę z płukania złoża), wg mnie warto teraz to sprawdzić, żeby później nie mieć problemu.

    Miałam jeszcze wcześniej napisać, ale zapomniałam polecam zrobienie jednej osobnej rurki z wodą do kuchni z ominięciem zmiękczcza wody - taki dodatkowy kran z zimną wodą tylko do celów spożywczych. Koszt żaden, a woda po zmiękczaniu często ma nieco zmieniony smak, nie wszystkim on odpowiada. Macie sąsiadów, porozmawiajcie z nimi, czy używają wodę z kranu do gotowania, wproście się na herbatkę, zobaczycie czy woda wymaga uzdatniania
    Na ścianach pod sufitem zawsze się znajdzie miejsce na jakieś regały czy szafki. Teraz oświetlenie ledowe jest na tyle tanie w użytkowaniu, że nie ma co się tym przejmować. Okna wylatują
    Osobna rurka do wody pitnej będzie Z uzdatniaczem o ile będzie taka potrzeba. Sąsiedzi nawet nie mają zmiękczacza, a co dopiero uzdatniacz. Dopiero teraz myślą o tym wynalazku, bo jednak brudzi im się armatura.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  20. #40

    Domyślnie

    Fakt, że oswietlenie ledowe to koszt pomijalny

    czy garaż i dom macie na tym samym poziomie? Ile nad poziomem terenu?

Strona 2 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony