dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie Wyniki badań - mangan w sporych ilości

    Witam,

    W połowie grudnia 2018 był robiony odwiert studni na 12m, zaś sama woda pobierana jest z 10m.
    Na końcu jest 2m rury z zatyczką na końcu, potem rura filtracyjna.

    Badania geooporowe wyszły jak poniżej:


    Jakieś 2-3tyg temu była pobrana woda bezpośrednio z ujęcia i zrobione badania.


    Jak widać wyszły:

    1. Azotyny
    Przekroczone o 0.27mg/l przy błędzie +/- 0.12
    Pytanie czy jest czym się martwić? Same azotany wyszły w połowie normy a podobno jedno idzie w parze z drugim.

    2. Manga
    Tutaj przekraczam 4x normę, ale co ciekawe żelaza za to mam 4x mniej niż norma. Podobno także idzie to w parze, ale widać nie tutaj.

    3. Grupa coli
    Wyszły także bakterie z grupy coli >100 jtk/100ml, ale to spróbuję odkazić studnię.


    Woda jest krystalicznie przejrzysta i niema żadnego zapachu. W smaku jest dobra, nie wytrącają się żadne osady (próbka 1L stoi już tak od miesiąca i nadal jest klarowna). Po próbie przegotowania także nic się nie wytrąciło.

    Pytanie teraz czy przekroczona dawka azotynów jest na tyle duże że jest czym się przejmować?
    I ten mangan... Czy może on się pojawić przy błędnym pomiarze?

    Studnia była płukana przez 2h, potem stała z 2-3 dni.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Wyniki po płukaniu studni przez 2 h mogą być zupełnie nie miarodajne. Studnię należy płukać dużo dłużej (kilkanaście godzin - kilka dni) z dużą wydajnością (którą studniarz określa właśnie na podstawie takiego długiego płukania).
    Druga sprawa to dezynfekcja studni po wykonaniu - bakterie niezbyt często są w warstwie wodonośnej. Zazwyczaj są one efektem zanieczyszczenia w czasie kopania studni i po chlorowaniu już się nie pojawiają ponownie.
    Wyniki fizykochemiczne są niezłe, z delikatnymi przekroczeniami. To także płytka studnia, więc woda może być zmienna. Ale ze względu na krótki czas płukania i niewielką głębokość powtórzyłbym komplet badań.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Przede wszystkim masz studnie która nie przebija się przez warstwe gliny. Masz nascie metrów piachu pod powierzchnia i tam jest zakonczona studnia. Jakość wody będzie się zmieniać zależnie od opadów, pory roku czy tego jak sąsiad uzyje nawozu na trawnik. Ja bym się nie odważył. Jeśli zamierzasz taką wodę spozywać to zdecydowanie po osmozie.
    Żeby było lepiej, to studnia powinna byc na te 25m, zakończona poniżej warstwy gliny.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Studnia musiała by być poniżej 30m, sąsiedzi jaką do 20m i płynie z tego brunatna woda...
    Z drugiej strony było ryzyko, iż na głębszych warstwach będzie sporo metalu, więc w dwóch możliwych kierunków zdecydowałem się na ten.
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Studnia musiała by być poniżej 30m, sąsiedzi jaką do 20m i płynie z tego brunatna woda...
    Z drugiej strony było ryzyko, iż na głębszych warstwach będzie sporo metalu, więc w dwóch możliwych kierunków zdecydowałem się na ten.
    I co z tego że by była poniżej 30?
    Nie ma związku pomiędzy zawartością żelaza a głębokością. Nie ma zasady że im głębiej tym więcej żelaza. Na mojej ulicy jest z 10 studni czerpiących wode z tej samej głebokiej warstwy. Żelazo od 0 ( 1 przypadek) przez małe ilości typu 0.5mg do kilku mg. Wywiercisz studnie pare metrów dalej na tą samą głębokość i woda może być zupełnie inna. Ruletka. Ale dostajesz wodę o stabilniejszych parametrach.
    Żelazo filtruje się względnie łatwo - standardowej wielkości kolumna wyfiltruje pare mg. Jakby filtr nie domagał to to żelazo zobaczysz bo Ci woda zaczeni brudzić. Po za tym taka ilość żelaza po za zepsuciem smaku i zapachu oraz brudzeniem, nie jest szkodliwa! Nie te ilości.
    W płytkich czy nie zizolowanych studniach możesz się spodziewać związków azotu, fosforu, bakterii - tego nie widać i nie czuć a jest zdecydowanie bardziej szkodliwe. Nie zauważysz nawet jakby Ci parametry przekroczyły pare razy norme.

    Wiec jeszcze raz namawiam do rozważenia osmozy na cele spożywcze przy takiej nieizolowanej studni.
    Ostatnio edytowane przez Jastrząb ; 31-01-2019 o 08:14

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Z osmozą jest ten problem że jest dość powolna... całego domu raczej nią się domu nie zasili.

    Czy wstępna filtracja takiej wody i wykorzystanie jej do kąpieli a w kuchni osmoza by wystarczyła?
    Ostatnio edytowane przez ADI-mistrzu ; 31-01-2019 o 20:38
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Z osmozą jest ten problem że jest dość powolna... całego domu raczej nią się domu nie zasili.

    Czy wstępna filtracja takiej wody i wykorzystanie jej do kąpieli a w kuchni osmoza by wystarczyła?
    A jak zrozumiales "osmoza na cele spozywcze"?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Jastrząb, a widzisz, nie ująłem w rozumowaniu "... cele spożywcze"

    Czyli do pozostałych zastosować nie powinno być problemu?
    A jak z manganem? Coś kojarzę iż wytrąca się w postaci czarnych nalotów w instalacji, ale wtedy chyba zwykłym filtrem można go wyłapać?
    Moja przygoda z budową po inżyniersku
    http://inzynierski.mojabudowa.pl

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Jastrząb, a widzisz, nie ująłem w rozumowaniu "... cele spożywcze"

    Czyli do pozostałych zastosować nie powinno być problemu?
    A jak z manganem? Coś kojarzę iż wytrąca się w postaci czarnych nalotów w instalacji, ale wtedy chyba zwykłym filtrem można go wyłapać?
    NIe zauwaysz tego manganu. Owszem, utleniony mangan jest czarny i na czarno brudzi (jak żelazo na bązowo). Ale on się tlenem raczej kiepsko utlenia bez pomocy, wiec nie bedziez go przy tej ilości(!) ani widział ani czuł. Filtr mechaniczny go nie wyłapie, bo nieutleniony jest rozpuszcalny i niewidoczny.
    Wewnatrz rur po latach pojawi się pewnie nalot od niego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony