dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 132 z 132
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post
    Dzięki za podpowiedź.

    Muszę jeszcze dokładnie policzyć wydajność zraszaczy, ale najprawdopodobniej zdecyduję się na pompę MH1300 plus elektroniczny sterownik PC-59. Ma on identyczne funkcje jak w/w DPC plus manometr i wbudowany zawór zwrotny.

    Po rozmowach z kilkoma sklepami widzę, że parametry pomp podawane przez producentów trzeba dzielić przez 2.
    Jedna uwaga tutaj - nie daj się wprowadzić w błąd - PC-59 to wyłącznik i sensor mechaniczny o znacznie krótszej żywotności niż elektroniczny (to jest ogromna różnica - żywotność w cyklach ok 20 000 razy w porównaniu do co najmniej kilkuset jeżeli nie miliona cykli), poza tym jest przepływowy, więc powoduje dodatkowe straty ciśnienia i wydajności. Zakres ustawienia ciśnienia 0-3,2 pewnie wystarczy w małej domowej instalacji. Zwróć uwagę, że przy takich mechanicznych czujnikach dokładność wskazania ciśnienia jest średnia. Ciśnienie w DPC-10 masz zawsze na wyświetlaczu i jest to dokładny i rzetelny pomiar za pomocą elektronicznego sensora. Poza tym DPC-10 ma podtrzymanie pracy pompy co sprawdza się przy małych zbiornikach hydroforowych lub pozwala nawet na ich pominięcie

    W tanich pompach faktycznie realne wydajności (oczywiście biorąc pod uwagę punkt pracy pompy) odbiegają, czasami bardzo bardzo znacznie od tego co jest w karcie technicznej.. To fakt, sprawdzony w praktyce

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał skolud Zobacz post
    Jedna uwaga tutaj - nie daj się wprowadzić w błąd - PC-59 to wyłącznik i sensor mechaniczny o znacznie krótszej żywotności niż elektroniczny (to jest ogromna różnica - żywotność w cyklach ok 20 000 razy w porównaniu do co najmniej kilkuset jeżeli nie miliona cykli), poza tym jest przepływowy, więc powoduje dodatkowe straty ciśnienia i wydajności. Zakres ustawienia ciśnienia 0-3,2 pewnie wystarczy w małej domowej instalacji. Zwróć uwagę, że przy takich mechanicznych czujnikach dokładność wskazania ciśnienia jest średnia. Ciśnienie w DPC-10 masz zawsze na wyświetlaczu i jest to dokładny i rzetelny pomiar za pomocą elektronicznego sensora. Poza tym DPC-10 ma podtrzymanie pracy pompy co sprawdza się przy małych zbiornikach hydroforowych lub pozwala nawet na ich pominięcie


    W tanich pompach faktycznie realne wydajności (oczywiście biorąc pod uwagę punkt pracy pompy) odbiegają, czasami bardzo bardzo znacznie od tego co jest w karcie technicznej.. To fakt, sprawdzony w praktyce

    Ze zbiornika hydroforowego zrezygnowałem, po rozeznaniu do podlewania ma większego sensu jego używania. Co do sterownika to 20 000 cykli to i tak na kilkanaście lat starczy a sterownik kosztuje 100 PLN.

    Co do polecanego przez Ciebie sterownika DPC-10 to nigdzie nie mogę ceny znaleźć, ile mniej więcej kosztuje?

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post

    Co do polecanego przez Ciebie sterownika DPC-10 to nigdzie nie mogę ceny znaleźć, ile mniej więcej kosztuje?
    Z tego co kojarzę kupisz go w kwocie rzędu 350-400 zł. Faktycznie do samego podlewania, bez żadnej automatyki i działającego na zasadzie włącz/wyłącz pompę to zbyt dużo, ale już gdybyś myślał o instalacji z dużym zbiornikiem hydroforowym (stosuje się takowe jeżeli mam dużo sekcji o różnym rozbiorze wody), woda ze studni głębinowej (kosztowna wykonanie ochrony przed suchobiegiem) i z myślą o zasileniu domu czy działki, albo wykorzystaniu wody deszczowej w domu - to już ma sens.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał skolud Zobacz post
    Z tego co kojarzę kupisz go w kwocie rzędu 350-400 zł. Faktycznie do samego podlewania, bez żadnej automatyki i działającego na zasadzie włącz/wyłącz pompę to zbyt dużo, ale już gdybyś myślał o instalacji z dużym zbiornikiem hydroforowym (stosuje się takowe jeżeli mam dużo sekcji o różnym rozbiorze wody), woda ze studni głębinowej (kosztowna wykonanie ochrony przed suchobiegiem) i z myślą o zasileniu domu czy działki, albo wykorzystaniu wody deszczowej w domu - to już ma sens.
    dzięki za rzeczowe porady. Spróbuję na razie zastosować układ bez zbiornika. Mam nadzieję, że ze względu na niską wysokość zasysania ta pompa i sterownik dadzą radę wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Dam znać jak to działa jak już uruchomię.

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post
    dzięki za rzeczowe porady. Spróbuję na razie zastosować układ bez zbiornika. Mam nadzieję, że ze względu na niską wysokość zasysania ta pompa i sterownik dadzą radę wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Dam znać jak to działa jak już uruchomię.
    Daj znać jakie masz maksymalne odległości (w m) do każdej sekcji (odległość pompy do ostatniego zraszacza na sekcji) oraz jaka jest średnica wewnętrzna rur tłocznych, ilość zraszaczy i jakie zużycie wody przy danym ciśnieniu jest na zraszaczu. Sprawdzę układ pod kątem punktów pracy.

    Jedna uwaga praktyczna - MH1300 nie jest samozasysająca, pamiętaj że jak zabraknie wody to nawet mając zawór zwrotny przy sicie, pompa zaciągnie powietrza i musisz ją odpowietrzyć. W przypadku deszczówki często jest tak że nie wiesz ile wody masz w zbiorniku.

  6. #126
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    misiekgt

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Besko
    Kod pocztowy
    38-524
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post
    dzięki za rzeczowe porady. Spróbuję na razie zastosować układ bez zbiornika. Mam nadzieję, że ze względu na niską wysokość zasysania ta pompa i sterownik dadzą radę wytworzyć odpowiednie ciśnienie. Dam znać jak to działa jak już uruchomię.
    Według mnie lepiej było by z PC-15, Zastosowanie PC 59 w tym przypadku nie ma sensu, chyba że w przyszłości będzie Pan chciał dokupić zbiornik. Jeżeli okazało by się, że pompa robi za duże ciśnienie i co chwilę by się włączała i wyłączała, można by zamontować gdzieś na początku linii ze zraszaczami trójnik z zaworem kulowym (odpowiednio otwartym), przez który można było by z powrotem do studni odprowadzić (np wężem lub rurą) nadmiar wody.
    Ostatnio edytowane przez misiekgt ; 09-04-2017 o 21:56

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał skolud Zobacz post
    Daj znać jakie masz maksymalne odległości (w m) do każdej sekcji (odległość pompy do ostatniego zraszacza na sekcji) oraz jaka jest średnica wewnętrzna rur tłocznych, ilość zraszaczy i jakie zużycie wody przy danym ciśnieniu jest na zraszaczu. Sprawdzę układ pod kątem punktów pracy.

    Jedna uwaga praktyczna - MH1300 nie jest samozasysająca, pamiętaj że jak zabraknie wody to nawet mając zawór zwrotny przy sicie, pompa zaciągnie powietrza i musisz ją odpowietrzyć. W przypadku deszczówki często jest tak że nie wiesz ile wody masz w zbiorniku.
    Rura główna 25 mm, rury do zraszaczy 16mm. Zraszacze rainbird 5400 (dysze 3.0) oraz 3400 (dysze 2.0)

    Od pompy do elektrozaworów mam 25 m. Od elektrozaworów do sekcji (wartości przybliżone nie mogę znaleźć projektu instalacji):

    sekcja 1: 3 zraszacze, max 15 m
    sekcja 2: 2 zraszacze max 10 m
    sekcja 3: 3 zraszacze max 20m
    sekcja 4: 2 zraszacze max 30 m
    sekcja 5: 3 zraszacze max 35m

    Na tapecie mam teraz pompa multi 1300 inox, jest samozasysająca, teoretycznie ciśnienie do 6 barów i 90l/min. Sprzedawca ze sklepu Hypo twierdzi, że obsłuży system.

    Cytat Napisał misiekgt Zobacz post
    Według mnie lepiej było by z PC-15, Zastosowanie PC 59 w tym przypadku nie ma sensu, chyba że w przyszłości będzie Pan chciał dokupić zbiornik. Jeżeli okazało by się, że pompa robi za duże ciśnienie i co chwilę by się włączała i wyłączała, można by zamontować gdzieś na początku linii ze zraszaczami trójnik z zaworem kulowym (odpowiednio otwartym), przez który można było by z powrotem do studni odprowadzić (np wężem lub rurą) nadmiar wody.
    Na PC - 59 zdecydowałem się głównie ze względu na możliwość regulacji ciśnienia, nie wiem czy dobrze doczytałem ale PC-15 ma ustawione fabrycznie wartości ciśnienia (1,5 - 3,5 bara)? . Nie mam już możliwości pociągnięcia dodatkowych rur (trawnik) więc sugerowane przez Pana rozwiązanie z odprowadzaniem wody nie wchodzi w grę. Jakie widzi Pan przewagi w zastosowaniu sterownika PC-15 w stostunku PC-59?
    Ostatnio edytowane przez zoozka ; 10-04-2017 o 14:18

  8. #128
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    misiekgt

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Besko
    Kod pocztowy
    38-524
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post
    ...jest samozasysająca.
    Co nie zmienia faktu, że w razie braku wody będzie trzeba ją zalać, to taka sama konstrukcja jak MH.

    ... PC-15 ma ustawione fabrycznie wartości ciśnienia (1,5 - 3,5 bara)?
    1. Zastosowanie
    Automat PC-15 przeznaczony jest do sterowania pompą poprzez włączanie i
    wyłączanie urządzenia. Włączanie uzależnione jest od spadku ciśnienia wody w
    instalacji wodnej poniżej ustawionego na automacie ciśnienia minimalnego, oraz
    powstania przepływu w rurze na której zainstalowany jest automat PC-15.
    Wyłączanie uzależnione jest od zatrzymania przepływu wody w rurze na której
    zainstalowany jest automat PC-15. Praktycznie rzecz ujmując urządzenie włącza
    pompę przy odkręceniu kranu z wodą, lub otwarcia zraszaczy, a wyłącza gdy kran
    lub zraszacze zostaną zamknięte. Urządzenie posiada funkcje ochrony przed
    suchobiegiem (pracą pompy bez wody) tzn. w przypadku braku wody w
    urządzeniu PC-15 automat wyłącza pompę uniemożliwiając jej zniszczenie.


    Jakie widzi Pan przewagi w zastosowaniu sterownika PC-15 w stostunku PC-59?
    Chodziło mi o to, że PC-15 jest prostszy i tyle.

    Znalazłem info, że zraszacze przy ciśnieniu 2 bary mają wydajność:

    z dyszą 2.0 - 6 l/min
    z dyszą 3.0 - 8 l/min

    Ciśnienie zraszaczy: 1,7 do 4,5 bar

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekgt Zobacz post
    Co nie zmienia faktu, że w razie braku wody będzie trzeba ją zalać, to taka sama konstrukcja jak MH.


    Znalazłem info, że zraszacze przy ciśnieniu 2 bary mają wydajność:

    z dyszą 2.0 - 6 l/min
    z dyszą 3.0 - 8 l/min

    Ciśnienie zraszaczy: 1,7 do 4,5 bar
    Dziękuję za odpowiedź.

    Jaka w takim razie musiałaby być pompa, żeby nie trzeba jej było ponownie zalewać, taka z tubą Venturiego? Teoretycznie PC-59 po awaryjnym rozłączeniu suchobiegu po jakimś czasie podejmuje próbę załączenia pompy.

  10. #130
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    misiekgt

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Besko
    Kod pocztowy
    38-524
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał zoozka Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź.

    Jaka w takim razie musiałaby być pompa, żeby nie trzeba jej było ponownie zalewać, taka z tubą Venturiego?
    Pompy takie to np. WZ czy WZI, ale one maja za małą wydajność. Może lepiej było by się zastanowić nad sondami, lub zabezpieczeniem M21, które miało by za zadanie wyłączyć pompę w przypadku zbyt niskiego poziomu wody, nie dopuszczając do zapowietrzenia układu.

    Jak Pan kupi pompę proszę napisać jak się sprawuje.

  11. #131

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekgt Zobacz post
    Pompy takie to np. WZ czy WZI, ale one maja za małą wydajność. Może lepiej było by się zastanowić nad sondami, lub zabezpieczeniem M21, które miało by za zadanie wyłączyć pompę w przypadku zbyt niskiego poziomu wody, nie dopuszczając do zapowietrzenia układu.

    Jak Pan kupi pompę proszę napisać jak się sprawuje.
    Jeszcze raz dzięki za rzeczowe porady.

    Wybór to pompa Multi 1300 inox omnigena + sterownik CP-59. Przed pompą klasyka: wąż ssący ze smokiem, trójnik zalewowy, zawór kulowy, filtr dyskowy, zawór zwrotny.

    M21 za drogi (i trochę przerost formy na podlewanie trawy). Jeśli poziom wody w studni będzie zbyt niski spróbuję dostarczyć więcej wody tym sposobem: https://www.youtube.com/watch?v=6LBO11mdVx0. Metoda ma pewnie swoje wady, ale wydaje mi się, że w moim przypadku (wysoki poziom wód gruntowych) powinna zdać egzamin.

    W przyszły weekend zmontuję całość, dam znać czy pompa daje radę.

  12. #132
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Panowie mam pytanie o linie kroplujące , a mianowicie ile one potzebują ciśnienia i ilości wody , mam dwie opcje
    1 to mała pompa membranowa o wydajności ok 800l-1000/h ale duże ciśnienie daje
    2 zbiornik mauzer 1000 litrów na podwyższeniu powiedzmy 1 do1,5 metra , czy to wystarczająca wysokość aby to działało no i oczywiście w pierwszym wypadku ile metrów tej lini kroplującej można by dać

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony