dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kmaj

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    7

    Domyślnie Wysadza jedną fazę w losowych odstępach czasowych

    Witam wszystkich.
    Budowę domu skończyłem ok. 10 lat temu i najwyraźniej kończy się okres żywotności co niektórych elementów. Od ponad roku mam problem z prądem - wysadza mi 1 fazę (zawsze tę samą) w skrzynce przy liczniku. Czyli jest to trzeci w kolejności bezpiecznik od domu. Wysadzanie jest bardzo losowe w czasie - potrafi wszystko działać przez parę tygodni lub miesięcy, aż nagle wysadza dwa razy w ciągu godziny. Jak wysadzi, to nie działa mi:
    - lodówka
    - płyta indukcyjna
    - ledy nad schodami
    - pralka
    - oświetlenie i gniazdka w paru pokojach

    Nie mogę powiedzieć, że wysadza podczas działania któregoś ze sprzętów, bo tak jak wspomniałem przez tygodnie nie ma problemów. Próbowałem wyłączać bezpieczniki w domu odpowiedzialne za kolejne urządzenia ale i tak wysadzało. Jedyne czego nie sprawdziłem to nie odłączyłem lodówki. No ale ta chodzi cały czas a wywala bezpiecznik tylko czasami. Bardzo często bezpiecznik wysadza w nocy tzn. rano włączamy ledy nad schodami i od razu wiadomo, że wysadziło bo nie świecą się. Nawet podejrzewałem te ledy, bo teraz mam z nimi problem ale jak kiedyś wyłączyłem bezpiecznik z tej linii gdzie są zasilane to też wywalało.
    Nie wiążę wysadzania z opadami, bo nawet jak jest mokro to nie wysadza i odwrotnie.
    Elektryk, który robił mi całą elektrykę, przyjechał, posprawdzał i kazał obserwować, które urządzenie może być sprawcą. No ale ile można obserwować? Ile można prosić sąsiada, żeby podczas naszego wyjazdu sprawdzał, czy nie wywaliło korka?

    Jak namierzyć przyczynę? Ktoś miał podobny problem?

    pozdrawiam
    kamil

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Mega ekspertem od prądu nie jestem, natomiast z tego co wiem to zabezpieczenie przedlicznikowe ma najmniej wrażliwą charakterystykę - działa najwolniej. I tak sobie głośno myślę że gdyby problem powstawał w domu to najpierw działały by zabezpieczenia w rozdzielni bo są znacznie szybsze. Dlatego zastanawiam się czy problem nie powstaje na odcinku licznik - rozdzielnia. Zaczął bym od wymiany zabezpieczenia przy liczniku (to chyba musi być uzgodnione z dostawcą prądu) i jeżeli to nie pomoże to chyba warto by przejżeć kabel od skrzynki do domu. Czy mógł zostać jakoś uszkodzony ? Może jakiś kret go nadgryza, choć z tym się jeszcze nie spotkałem. Może gdzieś dostaje się woda, choć to też mało prawdopodobne bo bez wysuszenia zabezpieczenie wywalało by cały czas. Może poprostu uszkodzone jest zabezpieczenie w skrzynce licznikowej, od tego bym chyba zaczął.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar q-bis
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    1.951

    Domyślnie

    U mnie wywalało fazę ale doszedłem od czego. Zapomniałem o tym , że prąd jest doprowadzony do pompy od deszczówki przez gniazdo w kuchni. Przeciekało zabezpieczenie przy wtyczce/gnieździe w ogrodzie. Wymieniłem je i jest OK. Ale u ciebie to pewnie coś innego...
    WARTO? WARTO!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony