dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dobór sterownika do pompy podłogówki (ogrzewanie gazowe)

    Witam

    Moja instalacja c.o. będzie podgrzewana piecem kondensacyjnym Junkers Cerapur MIDI (na parterze w kuchni). Natomiast dom będzie ogrzewany tylko i wyłącznie podłogówką (rozdzielacz z zespołem mieszającym - 6 pętli na piętrze). Mam problem z doborem sterownika do pompy wchodzącej w skład zespołu mieszającego podłogówki (pompa powinna być załączana jeżeli piec ogrzewa wodę w instalacji c.o., natomiast wyłączana jeżeli piec przestaje ją ogrzewać), myślałem o tym żeby tą pompę spiąć razem z pompą znajdującą się w piecu, jednak instalator z Junkersa szybko sprowadził mnie na ziemię, podobno w piecu nie ma miejsca na wpięcie dodatkowej pompy, niezbędny ma być sterownik. Dlatego szukam sterownika, który monitorowałby temperaturę wody w instalacji i zależności od niej załączał i wyłączał pompę w zestawie mieszającym. Najlepiej jeżeli sterownik dałoby się umieści w tablicy rozdzielczej obok bezpieczników (możliwość zamontowania na szynie DIN).


    Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów byłby w stanie mi podpowiedzieć będę wdzięczny.


    Pozdrawiam
    Maciek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Czy aby nie wystarczy sama pompa w kotle z pominięciem "zespołu mieszającego"?

  3. #3

    Domyślnie

    mac_612, możliwe że tak, tyle że zestaw mieszający z pompą mam już zamontowany, więc skoro pompa już jest mogłaby pracować.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    W takim razie zdajesz sobie sprawę, że potrzebujesz sprzęgła pomiędzy mieszaczem, a kotłem? Raczej przekombinowane, Dla Ciebie taniej, a prawdopodobnie i lepiej jest pozbyć się grupy mieszającej. Pociągnąłbym do odpowiedzialności instalatora.

    Termostat np taki http://allegro.pl/regulator-temperat...603429869.html choć sam pomysł ogranicza mocno działanie automatyki kotła i może być źródłem problemów eksploatacyjnych.

  5. #5

    Domyślnie

    Czy zamiast sprzęgła hydraulicznego mogę zastosować dwa trójniki (jeden na doprowadzeniu wody do rozdzielacza i jeden na powrocie) i połączyć je pexem? W takim układzie pompy nie powinny sobie przeszkadzać nawet jeżeli będą pracowały na różnych biegach. Czy dobrze kombinuję?

    Cały dom jest ogrzewany jednym rozdzielaczem (6 pętli, nie ma żadnych grzejników). Z pieca doprowadzenie wody do rozdzielacza jest poprowadzone pexem 25 mm o długości 4 m, powrót identycznie. Pętle mają niecałe 50 m każda. Czy przy takim układzie mógłbym po prostu wymontować pompę z systemu mieszającego?


    Pozdrawiam
    Maciek

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Wymontuj pompę i zawór mieszający. Podłącz pex bezpośrednio do rozdzielaczy.

  7. #7

    Domyślnie

    mac_612 rozumiem, że w takim zestawieniu (z pominięciem grupy mieszającej) funkcję zaworu trójdrożnego będzie pełnił piec i to na nim trzeba ustawić temperaturę, którą chcemy mieć w podłogówce (około 27 °C)? Czy dobrze myślę?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Tak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony