dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 44 z 46
Pokaż wyniki od 861 do 880 z 916
  1. #861

    Domyślnie

    Tak, redukcja taka ale bez uszczelek(ogarnąłem to taśmą wentylacyjną piankową). Mufe która była wyjąłem.

    A czemu nie 160 do rozdzielaczy ? Przecież i tak przy tym rekuperatorze spokojnie ogarnie na 160 i jeszcze zostanie - jeśli nie masz załamań pod kątem 180st i 20m długości(chociaż z tą długością to bym polemizował, bardziej o załamania chodzi).

    Ja rozumiem gdyby to była 700/800m3 wydajności ale tutaj masz realnie pewnie z 380-400m3 bo przecież wrzucenie jakiegoś filtra - a nawet sam wymiennik entaliptyczny stawia większy opór niż "zwykły"(tego nie wiem, ale patrząc na budowę obu wysnuwam taki wniosek

    PS.
    Ogólnie mogę powiedzieć że rekuperacja tak jak 90% rzeczy w budowlance jest prosta jak budowa cepa a firmy specjalizujące się i tak potrafią to spier..

    Przez okres ostatniego roku rozmawiałem z wieloma osobami tymi którym ktoś zmontował i co sami robili - ŻADNEJ MAGII tutaj nie ma. Ci co mają zmontowane przez profesjonalne firmy mają szum/przewymiarowana jednostka gdzie ustawione minimum do zdecydowanie za dużo(albo mają po 1 kanale 75) a Ci co robili sami dają po trzy kanały bo taki projekt im ktoś zrobił(co jest przerostem formy nad treścią).

    Temat rekuperacji to marketing i wyciąganie kasy na wysokim poziomie - przykładowo instalacja samych rur z rozdzielaczami dla domu dwupoziomowego to +/- 7k pln plus materiał - 2-3 dni pracy. Do tego instalacja rekuperatora na poziomie +/- 5k pln. I TRZEBA SIĘ MODLIĆ ŻEBY BYŁO DOBRZE.

    Może i jakieś stado szerszeni wypuszczę przez ten post ale powiem tylko NIE MA SIĘ CO BAĆ rekuperacji, jest kilka podstawowych wytycznych które są proste do zapamiętania i tego się trzymając robimy lepiej niż 50% firm nam zrobi.

    Oczywiście rozumiem tych którzy nie mają czasu(sam zleciłem wykonanie położenia rur i ŻAŁUJĘ bo sam bym zrobił to lepiej, firma PRO z polecenia znana na rynku). Jednak jeśli ktoś ma prę dni w miare wolnego to DA SIĘ ZROBIĆ.

    Dziękuję i pozdrawiam all
    Ostatnio edytowane przez darekjot ; 07-12-2022 o 10:30

  2. #862
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    potwierdzam - ale trzeba mieć jednak trochę wiedzy teoretycznej albo.... szczescie.
    Ja miałem nieco pecha albo... braku wiedzy i zrobiłem parę błedów - ale je wlasnie naprawiam

  3. #863
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Zrobiłem u siebie całą wentylację, centrala z o3ozon cwpp 420/200 eco (brak bypasa, ładnego ekranu) - Teraz w zimowym okresie wentylator nawiew na 50%, wywiew 45-49%. Dom w rododendronach 11n. Okna brak oznak wilgoci, w domu zaduchu nie ma. Minus taki że nie ma bypasa (myślałem że jest podczas kupna). Gdybym miał jeszcze raz budować, kolejny raz zrobił bym z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła
    Reklama na FM jest płatna.

  4. #864
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    jaki domek wentylujesz? ja jestem dość miło zaskoczony poborem prądu - obecnie na nastawie 45% mam 31W przy nastawie 37% jak dziś - 21W
    Wiem ,że to nie są wzorowe wartości - ale przypominam ,że ten reku kosztuje 1/3 markowego.
    Z bypasem miałem to samo co Ty

  5. #865

    Domyślnie

    Witam wszystkich ponownie.
    Jakis czas temu w powyśzym watku rozmowialismy o uszczelnieniu centrali Ozon . W moim przypadku jest to centrala ABP-450.
    Pisałem wtedy o uszczelnieniu tacki ociekowej silikonem dekarskim , lecz niestety i stety jednoczesnie, tacke uszczelnilem , ale ciekło dalej.
    Znalazłem wkoncu miejsce w którym faktycznei woda rozlewała sie po calej obudowie dolnej , wypływajac przy tym na zewnatrz.
    Wygląda to tak że owym miejscem felernym okazuje sie łaczenie blach na ktorych opiera sie wymiennik. Wymiennik nie jest idealnie szczelny i ceknie tu i ówdzie.
    Jakies 3 tygodnie temu zastosowałem bardzo proste rozwiazanie. Z blachy nierdzewnej gr.0,8mm, ugial mi kolega tak zwane "U" ,które podłozylem pod wymiennik , w taki sposob ze zbiera cala wode i kieruje ja do tacki ociekowej. Jak dotąd sprawdza się i mysle że juz wiecej moja reka nie dotknie mokrego reku .
    Ponizej zalaczam zdjecia dla chetnych. Wymiar wewnetrzny blachy to 300mm, szerokosc 185mm, odgiecie 160mm z przycietym skosem , tak aby dosunac do sciany grodziowej, ten skos to najlepiej juz na miejscu dopasowac.
    Dzieki pozdrawiam.
    p.s. w razie pytan chetnie pomoge
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192201.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	462760
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192207.jpg
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	462761
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192214.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	462762
    Ostatnio edytowane przez jurkus7 ; 13-12-2022 o 21:29 Powód: Poprawki w tekscie

  6. #866

    Domyślnie

    Cytat Napisał itakpowiem Zobacz post
    Pan Piotr z ECS powiedział mi, że te czujniki to taki marketing bierz Pan eko CWPP420 i zwykły wymiennik a będziesz Pan zadowolony innym razem proponuje OXa - sam już nie wiem... Czy ktoś ma ten czujnik w CWPP420? Reku sam startuje z wyższą mocą gdy wyczuje zwiększoną wilgoć, i czy serio wyczuwa?
    Siema
    posiadam czujnik wilgoci w ABP-450 , dziala nie powiem , ustawiasz wilgotnosc jaka cie interere, potem histereze po ktorej sie zalacza i wzrost mocy z jaka ma wywalac wilgoc. Czujnik mam w reku, ponoc lepiej jest w kanale przed reku. Najgorzej jest w jesieni gdzie na zewnatrz jest ok 65-70% wilgoci wtedy reku hula na obrotach caly czas. Taka sytuacja jest kiepska i nie mam pomyslu jak inaczej ja ominac jak podciagnac histereze do gory.

  7. #867
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurkus7 Zobacz post
    Najgorzej jest w jesieni gdzie na zewnatrz jest ok 65-70% wilgoci wtedy reku hula na obrotach caly czas. Taka sytuacja jest kiepska i nie mam pomyslu jak inaczej ja ominac jak podciagnac histereze do gory.
    Sterowanie wilgotnością nie ma sensu, bo jak na zewnątrz w miarę ciepło i wilgotno to chodzi na maksa, a nic nie osusza a w sezonie grzewczym chodzi na minimum i poziom CO2 daleki od komfortu.

  8. #868

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    jaki domek wentylujesz? ja jestem dość miło zaskoczony poborem prądu - obecnie na nastawie 45% mam 31W przy nastawie 37% jak dziś - 21W
    Wiem ,że to nie są wzorowe wartości - ale przypominam ,że ten reku kosztuje 1/3 markowego.
    Z bypasem miałem to samo co Ty
    A ja myślę że pobór prądu ma rewelacyjny - a przynajmniej taki sam jak thessla 400/500. Przy 25% mocy wentylatorów ma pobór rzędu 10W, no nie da się niżej chyba zejść bo przecież sam wyświetlacz to pewnie 2-4W.

  9. #869

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sterowanie wilgotnością nie ma sensu, bo jak na zewnątrz w miarę ciepło i wilgotno to chodzi na maksa, a nic nie osusza a w sezonie grzewczym chodzi na minimum i poziom CO2 daleki od komfortu.
    Czy możesz polecić pewny i sprawdzony miernik wilgotności/co2 ? Bo stawiając trzy takie same mierniki tuya po 100zł/sztuka mam rozrzut wilgotności rzędu 5-10% i temp jakieś 2-3st. To się mija z celem takie sprawdzanie.

  10. #870

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurkus7 Zobacz post
    Siema
    posiadam czujnik wilgoci w ABP-450 , dziala nie powiem , ustawiasz wilgotnosc jaka cie interere, potem histereze po ktorej sie zalacza i wzrost mocy z jaka ma wywalac wilgoc. Czujnik mam w reku, ponoc lepiej jest w kanale przed reku. Najgorzej jest w jesieni gdzie na zewnatrz jest ok 65-70% wilgoci wtedy reku hula na obrotach caly czas. Taka sytuacja jest kiepska i nie mam pomyslu jak inaczej ja ominac jak podciagnac histereze do gory.
    Dlatego nie steruje się centrali od RH.
    Centrala powinna monitorować zawartość wilgoci w powietrzu i na tej podstawie sterować obrotami.

    Jeśli nie masz centrali, która potrafi wyliczać zawartość wilgoci, pozostaje ci napisać własny algorytm.

  11. #871

    Domyślnie

    Czy ma ktoś centrale wentylacyjną od o3ozon tak zwaną "górną"? Jeśli tak, czy mógłbym, prosić o zdjęcia z wnętrza centrali?
    Zastanawiam się czy jest różnica w przepływie powietrza pomiędzy standardowym modelem a górnym. Tak na logikę, skoro 4 otwory wejście/wyjście są wyprowadzone do góry to czy kanały nie są za bardzo załamane? Czy nie powoduje to ograniczeń w przepływie powietrza?

  12. #872
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    a ja mam takie pytanko do użytkowników cwpp420 ale nie tylko - a mianowicie jak otwieram reku - to obudowa z tą mata kauczukowa wydaje sie sucha , w środku reku też ani kropelki - ale wilgotna jest ta materialna wkładka na boku wymiennika - ta do której "dociska" mata kauczukowa z obudowy ( czarna poniżej )
    Czym to może być spowodowane ?


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400px_ZD2 WMIENNIK ELTALPICZNY2.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	462987

    mowa o tej stronie ( tylko na foto inny wymiennik - ja mam ten czarny ERV i on ma od tej strony powłokę z materiału )
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cwpp420.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	17,7 KB
ID:	462988
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 22-12-2022 o 19:16

  13. #873
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marcinx00

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Radzymin
    Kod pocztowy
    05-250
    Posty
    90

    Domyślnie

    Cytat Napisał jurkus7 Zobacz post
    Witam wszystkich ponownie.
    Jakis czas temu w powyśzym watku rozmowialismy o uszczelnieniu centrali Ozon . W moim przypadku jest to centrala ABP-450.
    Pisałem wtedy o uszczelnieniu tacki ociekowej silikonem dekarskim , lecz niestety i stety jednoczesnie, tacke uszczelnilem , ale ciekło dalej.
    Znalazłem wkoncu miejsce w którym faktycznei woda rozlewała sie po calej obudowie dolnej , wypływajac przy tym na zewnatrz.
    Wygląda to tak że owym miejscem felernym okazuje sie łaczenie blach na ktorych opiera sie wymiennik. Wymiennik nie jest idealnie szczelny i ceknie tu i ówdzie.
    Jakies 3 tygodnie temu zastosowałem bardzo proste rozwiazanie. Z blachy nierdzewnej gr.0,8mm, ugial mi kolega tak zwane "U" ,które podłozylem pod wymiennik , w taki sposob ze zbiera cala wode i kieruje ja do tacki ociekowej. Jak dotąd sprawdza się i mysle że juz wiecej moja reka nie dotknie mokrego reku .
    Ponizej zalaczam zdjecia dla chetnych. Wymiar wewnetrzny blachy to 300mm, szerokosc 185mm, odgiecie 160mm z przycietym skosem , tak aby dosunac do sciany grodziowej, ten skos to najlepiej juz na miejscu dopasowac.
    Dzieki pozdrawiam.
    p.s. w razie pytan chetnie pomoge
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192201.jpg
Wyświetleń:	293
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	462760
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192207.jpg
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	462761
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20221125_192214.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	89,5 KB
ID:	462762
    Mam ten sam problem używam rekuperatora drugi rok miałem zająć się tym w lato i zapomniałem, w zeszłym roku podstawiłem tacki aby na strychu płyty OSB nie nasiąkły bo w porę się zorientował że cieknie a teraz tacek nie było i trochę podłoga spuchła pod rekuperatorem.
    Z tego co widzę na fotkach musiałeś chyba tą część pod wymiennikiem od strony tacy ociekowej zciąć pod kątem aby ta blacha tak ci przeszła

  14. #874
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinx00 Zobacz post
    Mam ten sam problem używam rekuperatora drugi rok miałem zająć się tym w lato i zapomniałem, w zeszłym roku podstawiłem tacki aby na strychu płyty OSB nie nasiąkły bo w porę się zorientował że cieknie a teraz tacek nie było i trochę podłoga spuchła pod rekuperatorem.
    Z tego co widzę na fotkach musiałeś chyba tą część pod wymiennikiem od strony tacy ociekowej zciąć pod kątem aby ta blacha tak ci przeszła
    nie nie - u mnie nic nie cieknie , w reku/ pod reku jest wzorowo - nawet kropelki - mam wymiennik ERV.
    Jedyne co mnie dziwi to bok wymiennika jest wilgotny ( ten od czoła jak ściągasz pokrywę ) - ta materialna flizelina co sie styka z klapą obudowy
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 25-12-2022 o 12:29

  15. #875
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    podpowiedzcie jeszcze czy taki układ czerpni / wyrzutni jest ok
    Czerpni jest od strony północnej - pod dachem
    Wyrzutnia od 40 cm nad płytą tarasu i 40 cm pod dachem ( skos dachu nachodzi tam na taras )
    Moje pytanie czy jednak nie za blisko siebie i czy nie nastąpi mieszanie strumieni ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	463035

  16. #876

    Domyślnie

    Specjalistą nie jestem, ale ja bym wyrzutni nie dawał nad tarasem. Odległości ok, mieszanie nie powinno wystąpić.

  17. #877
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Wyrzutnia od 40 cm nad płytą tarasu i 40 cm pod dachem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	12,2 KB
ID:	463035
    Ja mam wyrzutnię 5m na ziemią, a będąc na zewnątrz, po tej stronie domu czuję, kiedy moja Żona wrzuci na patelnię steka, czy rybę.
    Wyrzutnia prosto na taras to słaby pomysł
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #878
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ja mam wyrzutnię 5m na ziemią, a będąc na zewnątrz, po tej stronie domu czuję, kiedy moja Żona wrzuci na patelnię steka, czy rybę.
    Wyrzutnia prosto na taras to słaby pomysł

    bardziej chodzi mi o mieszanie się powietrza - co do tarasu - on nigdy nie będzie raczej używany Po prostu jest bo pod nim jest garaż

  19. #879
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    takie pytanie - czy ja mogę "przedłużyć" poza ścianę domu wyrzutnię - kolankiem 45 stopni zakończoną kratką ? Widziałem ,że takie kolanka stosuje się jako wyrzutnie dachowe.
    Kolanko i tak byłoby niewidoczne zatem aspekt estetyczny odpada.
    Kolanko byłoby dalej pod daszkiem - a strumień skierowałbym w przeciwną stronę - tylko pytanie czy w takim kolanku nie będzie lać się woda przy ujemnych temp. z racji ,że z wyrzutni poleci wtedy 0 stopni ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wyrzutnia-powietrza.jpg
Wyświetleń:	109
Rozmiar:	40,1 KB
ID:	463042

  20. #880

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinx00 Zobacz post
    Mam ten sam problem używam rekuperatora drugi rok miałem zająć się tym w lato i zapomniałem, w zeszłym roku podstawiłem tacki aby na strychu płyty OSB nie nasiąkły bo w porę się zorientował że cieknie a teraz tacek nie było i trochę podłoga spuchła pod rekuperatorem.
    Z tego co widzę na fotkach musiałeś chyba tą część pod wymiennikiem od strony tacy ociekowej zciąć pod kątem aby ta blacha tak ci przeszła
    Siema
    Nie ciałem tego odgiecia tylko odgiałem w doł tak aby ta blacha sobie "siadła" na odgiecie. Dobrze by bylo dac pomiedzy blacha a odgieciem jakas cienka mata nawet 1mm aby uszczelnic zeby nie bylo przedmuchów.

Strona 44 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony