dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Gabion na mur oporowy

    Jak myślicie, czy gabion o szerokości 0,3 m zasypany korą kamienną będzie dobry jako mur oporowy? Maksymalna wysokość 0,8 m

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.285

    Domyślnie

    Z pewnościa NIE.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Z pewnościa NIE.
    Możesz rozwinąć odpowiedź?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.285

    Domyślnie

    Kosz ma umiarkowaną sztywność (niby szmatą nie jest), lecz pod naporem gruntu ustąpi , jak nie teraz to za rok, po zimie, dwóch. Wypełnienie (kora) nic nie wnosi do usztywnienia, więc trwałości nie wrózę. Oczywicie można experymentować. Twoje prawo lecz szkoda kosza , raczej koszy bo ma byc ich więcej. no i szkoda robocizny. Robi się metodą stryczka (raz a skutecznie), a nie metodą krawata (delikatnie, niby nic).
    Przewijałem i rzuciłem okiem
    Ooops! Co to jest kora kamienna????? Zwątpiłem, lecz to dalej materiał luźny.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 14-09-2017 o 20:37 Powód: zwątpiłem, dopisałęm 2 wiersze

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Oczywiście, że gabiony się do tego celu nadają (szczególnie przy niewysokich murkach) - w zależności od wysokości i rodzaju podłoża trzeba tylko wykonać odpowiednią podstawę (fundament), od strony nasypu użyć np agrotkaniny w celu zatrzymania ziemi podczas opadów ew ukształtować odpowiednio sam gabion.

    Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło jak w temacie a pojawi się pełno przykładów:
    https://www.google.pl/search?q=gabio...w=1366&bih=672
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Jak już temat wypłyną to się podepnę z pytaniami. Bo planuję coś takiego u siebie.



    Chcę wykonać właściwie dokładnie tak jak na fotce murek i jakieś 3, 4 schodki wypełnienie kamieniem (mam wapień pińczowski) wiadomo jakaś agrowłóknina, może na bogato jakaś rura drenarska przy samym dole gabinu od strony skarpy. Ale ciągle jedno pytanie mnie męczy czy w przypadku takiej konstrukcji w naszym klimacie potrzebujemy fundamentu podmurówki czy coś. Na fotce nic nie ma i różnie to widzę raz jest raz jej nie ma. Ktoś wyjaśni jak to jest w przypadku tak szerokiego i nie wysokiego gabionu?

    Z góry dzięki

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie potrzebujesz fundamentu.
    Zagęszczony teren jak pod podjazd.
    Ale kwestią jest szerokość bloczka. Podane w pierwszym poście 30 cm to mało jak na wysokość 80 cm.

  8. #8

    Domyślnie

    U nas na pomorzu niejedna skarpa jest tak podparta, szczególnie na plaży. Więc odpowiedź "stanowczo nie" troszkę zaskakuje.
    https://www.google.pl/search?q=pla%C5%BCa+gabiony kwestia odpowiedniej szerokości i naprzód.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  9. #9

    Domyślnie

    No właśnie na minimalnej szerokości mi zależy. Murek chciałem zrobić pomiędzy granicą działki a domem. Dom od granicy jest odsunięty 4,1 m, chcę mieć tam możliwość wjazdu samochodem i żeby wchodzenie/wychodzenie było wygodne. Odejdzie jeszcze opaska przy fundamencie (0,5m), pomiędzy gabionem a granicą chcemy jakąś roślinność także też ok 0,5 m potrzebujemy, do minimalna tego grubość gabiony i z 4 m zostaje 2,7 m...

    A może gabion zasypać drobniejszym kamieniem po to żeby było mniej przestrzeni pomiędzy kamieniami a co za tym idzie wypełnienie było cięższe?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Ja przyjmuje że nie mniej niż 50cm szerokości. Czyli tak jak myślałem, tłuczeń drobna podsypka ubijarka i można stawiać.
    Dzięki za odpowiedź.

  11. #11
    Banned
    owczarek

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-336
    Posty
    58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qba30 Zobacz post
    Jak myślicie, czy gabion o szerokości 0,3 m zasypany korą kamienną będzie dobry jako mur oporowy? Maksymalna wysokość 0,8 m
    W przypadku murów oporowych wykonanych z gabionów potrzebne jest przygotowanie obliczeń statycznych aby dobrać odpowiednia szerokość kosza gabionowego. Jeśli kosz będzie zbyt wąski, może się przewrócić pod naporem skarpy. Do takich obliczeń potrzebne są dokładne dane odnośnie rodzaju gruntu, typu gruntu itd. Kora kamienna będzie zbyt lekkim kruszywem, lepsze są kamienie twarde i małonasiąkliwe jak np. granit.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Quba - po prostu musisz klasycznie wymurować murek oporowy z bloczków betonowych. Będzie miał 30 cm.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony